آموزشاخبار

راهنمای فعال سازی رمز دوم پویا

رمز پویا چیست؟

با رواج خریدهای اینترنتی، استفاده از رمز دوم  و پرداخت‌های اینترنتی به ضرورتی برای مردم تبدیل شد. همین امر باعث شد تا فرصتی برای مجرمان و کلاهبرداران فراهم شود تا با سو استفاده از اطلاعات حساب، پول‌های موجود در حساب را خالی کنند که به اصطلاح به آن فیشینگ هم گفته می‌شود.

بانک مرکزی برای جلوگیری از این سو استفاده، طرحی را اجرا کرد که در آن به‌جای استفاده از رمز دوم ثابت که امکان افشای آن وجود داشت، از رمز پویا یا همان رمز یک بار مصرف استفاده کنند. مزیت استفاده از این رمز آن است که امکان کلاهبرداری و سو استفاده را کاهش می‌دهد؛ زیرا رمز دوم به صورت مدام در حال تغییر است.

استفاده از رمز دوم پویا ابتدا به صورت آزمایشی بود اما از ابتدای دی ماه سال 98 برای افزایش سطح امنیت تراکنش‌های بانکی و پرداخت‌های آنلاین استفاده از رمز پویا یا همان رمزهای یک بار مصرف اجباری شد. با ما همراه باشید تا در ادامه با رمز پویا و نحوه دریافت آن آشنا شوید.

نحوه فعال ‌سازی رمز دوم

برای دریافت رمز یک بار مصرف راه‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به توضیح نحوه فعال سازی هر یک به تفکیک هر بانک می‌پردازیم.

بانک سپه

برای دریافت رمز پویا از بانک سپه تنها کافی است نرم افزار رمز ساز سپه را از وب سایت بانک سپه دانلود کرده و با مراجعه به یکی از شعب بانک سپه آن را فعال کنید. لازم به ذکر است که اگر سامانه مشتری محور بانک سپه را قبلا فعال کرده‌اید می‌توانید از آن برای دریافت رمز پویا استفاده کنید.

بانک مسکن

برای دریافت رمز پویا بانک مسکن باید به یکی از خودپردازهای آن مراجعه کرده و با ورود به بخش خدمات رمز و انتخاب گزینه خدمات دیگر، رمز دوم پویا را فعال کنید. در مرحله بعد شماره تلفن همراه‌تان را وارد کرده و پس از دریافت رمز عبور، از آن برای ورود به نرم افزار رمزنما استفاده کنید.

بانک ملی

بانک ملی برای فعال سازی رمز پویا سه راه برای کاربران ارائه کرده است:

راه اول: یکی از راه‌های فعال سازی رمز پویا استفاده از سامانه 60 است. برای این کار بعد از دانلود نرم افزار 60 از سایت بانک ملی باید به سامانه بام یا دستگاه‌های خودپرداز مراجعه کنید تا نرم افزار فعال شود. پس از فعال سازی نرم افزار 60 با وارد کردن اطلاعات خود می‌توانید رمز دوم را دریافت کنید.

راه دوم: راه دیگر شماره‌گیری #60*737* و ثبت نام و فعال سازی و تولید رمز پویا است. این راه برای کسانی‌ که گوشی هوشمند ندارند، مناسب است.

راه سوم: راه بعدی دانلود نرم افزار رمزبان است. با دانلود این نرم افزار و انجام مراحل تصویری آن می‌توانید به راحتی رمز پویا را دریافت کنید.

بانک کشاورزی

برای فعال سازی رمز پویا بانک کشاورزی می‌توانید به یکی از دو روش زیر اقدام کنید:

راه اول: با مراجعه به خودپرداز بانک کشاورزی و فعال سازی رمز اول و دوم می‌توانید رمز خود را فعال کنید. در این بخش، توکن دو قسمتی 8 کاراکتری از طریق رسید بانکی و پیامک ارسال می‌شود که باید در قسمت مربوطه وارد شود.

راه دوم: راه دیگر استفاده از سامانه SOTP است. فقط توجه داشته باشید که قبل از آن حتما نرم افزار ریما را روی گوشی نصب کنید.

بانک حکمت ایرانیان

برای دریافت رمز پویا بانک حکمت ایرانیان ابتدا باید به یکی از شعب بانک مراجعه کنید تا کدی برای شما صادر شود، سپس با استفاده از آن کد وارد نرم افزار ارس شوید.

پست بانک

برای دریافت رمز پویا باید رمزساز ویژه پست بانک را دانلود کنید و سپس به یکی از شعب مراجعه کرده تا بارکدی برای شما صادر شود و با استفاده از آن وارد نرم افزار شوید و درخواست رمز پویا دهید.

بانک ملت

برای استفاده از خدمات رمز پویا بانک ملت ابتدا باید به یکی از خودپردازهای بانک ملت مراجعه کنید و در بخش سایر خدمات، گزینه فعال سازی رمز پویا را انتخاب کنید. در بخش انتخاب گزینه رمز پویا دو انتخاب وجود دارد، یکی رمز پویا با استفاده از نرم افزار رمزنگار ملت و دیگری از طریق پیامک.

نکته: اگر سیستم عامل شما ios است باید از گزینه دریافت رمز پویا از طریق پیامک را انتخاب کنید.

بانک گردشگری

برای فعال سازی رمز پویا می‌توانید از اینترنت بانک یا همراه بانک گردشگری استفاده کنید. برای فعال سازی رمز پویا باید وارد بخش عملیات کارت شده و با انتخاب گزینه فعال/غیرفعال سازی رمز یک بار مصرف آن را فعال کنید.

برای فعال کردن رمز پویا از طریق اینترنت بانک باید به قسمت کارت‌های من رفته و گزینه مدیریت نوع رمز دوم را انتخاب کنید تا رمز پویا صادر شود.

بانک توسعه تعاون

برای دریافت رمز پویا از بانک توسعه تعاون دو راه وجود دارد:

راه اول: برای دریافت رمز پویا ابتدا باید وارد حساب بانکداری اینترنتی شده، در قسمت کارت، گزینه کارت‌های من را انتخاب کنید. بعد از انتخاب کارت مورد نظر از بخش ستون عملیات گزینه مدیریت نوع رمز دوم را انتخاب کنید. در این قسمت پس از تایید پیام نشان داده شده، رمز پویا فعال می‌شود.

راه دوم: پس از دریافت نرم افزار همراه بانک توسعه تعاون باید وارد بخش عملیات کارت شده و گزینه فعال/غیرفعال سازی رمز یک بار مصرف را انتخاب کنید تا رمز دوم برای کارت مورد نظرتان صادر شود.

بانک صنعت و معدن

برای دریافت رمز پویا بانک صنعت و معدن ابتدا باید نرم افزار رمزساز را دانلود کنید و پس از آن یکی از راه‌های زیر را انتخاب کنید:

راه اول: برای فعال سازی نرم افزار به یکی از خودپردازهای بانک صنعت و معدن مراجعه کرده و با انتخاب گزینه فعال سازی برنامه رمزساز، QR کد را دریافت کنید و آن را فعال کنید.

راه دوم: پس از ورود به بخش بانکداری اینترنتی از طریق وب سایت بانک صنعت و معدن، گزینه تنظیمات را انتخاب کرده و وارد بخش فعال سازی برنامه رمز ساز شوید. در آخر با وارد کردن شماره کارت می‌توانید رمز پویا را فعال کنید.

بانک صادرات

بانک صادرات برای فعال سازی رمز پویا دو راه برای کاربران ارائه کرده است:

راه اول: یکی از راه‌های فعال سازی رمز پویا شماره‌گیری #719* از شماره موبایلی است که هنگام افتتاح حساب به بانک اعلام کرده‌اید، است. پس از آن با انتخاب گزینه 5 و ورود شماره کارت، نام چهار کاراکتری برای کارت خود انتخاب کنید و یک رمز اولیه برای آن وارد کنید. پس از آن برای دریافت رمز دوم از کد #5*719* استفاده کرده و با وارد کردن رمز اولیه، رمز پویا را دریافت کنید.

راه دوم: راه بعدی دانلود نرم افزار راز است. با دانلود این نرم افزار و انجام مراحل آن می‌توانید به راحتی رمز پویا را دریافت کنید.

بانک تجارت

برای فعال سازی رمز پویا بانک تجارت ابتدا باید نرم افزار همراز را دانلود کرده و با مراجعه به دستگاه خودپرداز آن را فعال کنید. پس از مراجعه به دستگاه خودپرداز از بخش سایر خدمات، رمز پویا را فعال کنید. پس از فعال سازی رسیدی صادر شده و پیامکی ارسال می‌شود. با وارد کردن رمز دریافتی در نرم افزار همراز می‌توانید به راحتی رمز دوم را دریافت کنید.

بانک رفاه

برای فعال سازی رمز پویا بانک رفاه باید به یکی از شعب مراجعه کرده و شماره سریال و شماره فعال سازی نرم افزار رمز یک بار مصرف موبایلی را دریافت کنید. دقت داشته باشید که این نرم افزار در دو نسخه FDL  و FDN وجود دارد و شما باید نسخه‌ای که با شماره سریال شما سازگار است دانلود کنید. با وارد کردن شماره سریال و کد فعال سازی می‌توانید رمز پویا را دریافت کنید.

بانک شهر

برای دریافت رمز پویا بانک شهر ابتدا باید نرم افزار رمزنت را دانلود و نصب کرده و با مراجعه به یکی از شعب، کد QR و پیامک فعال سازی آن را دریافت کنید. با وارد کردن کدهای دریافتی می‌توانید به راحتی رمز پویا را دریافت کنید.

بانک پارسیان

پس از دریافت نرم افزار پارسیان من به یکی از خودپردازهای بانک پارسیان مراجعه کرده و از قسمت خدمات رمز، گزینه فعال سازی رمز دوم یک بار مصرف را انتخاب کنید. کدی که از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود را در نرم افزار وارد کرده و رمز پویا را دریافت کنید.

بانک آینده

پس از دریافت نرم افزار ریما به یکی از خودپردازهای بانک پارسیان مراجعه کنید. در مرحله بعد به قسمت خدمات رمز رفته و شماره تلفنی که هنگام افتتاح حساب ثبت کرده اید را وارد کنید. دو کد از طریق دستگاه خودپرداز و موبایل دریافت خواهید کرد که با ثبت آن در نرم افزار ریما می‌توانید به راحتی رمز پویا را دریافت کنید.

بانک سینا

ابتدا نرم افزار ارس را دانلود و نصب کنید سپس با مراجعه به یکی از شعب و دریافت QR کد آن را فعال کنید و رمز پویا را دریافت کنید.

بانک قوامین

ابتدا نرم افزار جی‌بی‌رمز را دانلود و نصب کرده  بعد با مراجعه به یکی از خودپردازهای بانک قوامین آن را فعال کنید. برای فعال سازی این نرم افزار باید از قسمت خدمات رمز، گزینه فعال سازی رمز پویا را انتخاب کنید و سپس کدی که روی رسید چاپ می‌شود و کدی که پیامک می‌شود را وارد نرم افزار کنید تا فعال شود.

بانک انصار

ابتدا نرم افزار ارس را دانلود و نصب کنید سپس با مراجعه به یکی از شعب و دریافت کد اولیه، آن را فعال کرده و رمز پویا را دریافت کنید.

بانک دی

برای فعال سازی رمز پویا بانک دی ابتدا باید نرم افزار ارس را دانلود کنید سپس به یکی از روش‌های زیر آن را فعال کنید:

راه اول: به یکی از شعب مراجعه کرده و QR کد دریافتی و کد ارسال شده از طریق پیامک را وارد کرده و آن را فعال کنید.

راه دوم: با ورود به سامانه اینترنت بانک دی، گزینه رمز دوم پویا را فعال کرده و با اسکن QR کد دریافتی نرم افزار ارس را فعال کنید.

اقتصاد نوین

پس از نصب نرم افزار ارس به یکی از شعب بانک اقتصاد نوین مراجعه کنید و QR کد و کدی که از طریق پیامک دریافت می‌کنید را وارد نرم افزار ارس کنید تا فعال شود.

بانک سامان

برای فعال سازی رمز پویا بانک سامان می‌توانید به یکی از دو روش زیر اقدام کنید:

راه اول: پس از نصب نرم افزار رمزینه به یکی از شعب بانک سامان مراجعه کرده و با استفاده از کد عددی و QR کدی که از بانک دریافت می‌کنید، رمزینه را فعال کنید.

راه دوم: اگر نت بانک سامان را فعال کرده‌اید، وارد بخش مدیریت کارت شده و با انتخاب گزینه فعال سازی رمز دوم یک بار مصرف و سپس گزینه فعال سازی برنامک، کدی برای شما صادر می‌شود. با ورود به نرم افزار رمزینه و وارد کردن کد عددی و QR کدی که بانک داده به همراه کد صادر شده از طریق نت بانک، رمز پویا را دریافت کنید.

بانک قرض الحسنه مهر ایران

پس از نصب نرم افزار ارس به یکی از شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران مراجعه کنید و QR کد که از بانک دریافت می‌کنید را وارد نرم افزار ارس کنید تا فعال شود.

بانک قرض الحسنه رسالت

برای فعال سازی رمز پویا بانک قرض الحسنه رسالت می‌توانید از طریق اینترنت بانک یا همراه بانک اقدام کنید. برای این کار تنها کافی است به قسمت کارت من رفته و با ورود به بخش مدیریت نوع رمز دوم آن را فعال کنید و در آخر درخواست صدور رمز دوم یک بار مصرف را تایید کنید.

بانک خاورمیانه

با مراجعه به یکی از شعب بانک خاورمیانه  و درخواست صدور رمز دوم، رمز  دریافتی را در برنامه رمز پویا OTP که مخصوص بانک خاورمیانه است وارد کنید و از این طریق رمز پویا را دریافت کنید.

بانک ایران زمین

برای فعال کردن رمز پویا بانک ایران زمین یک از دو راه زیر را انتخاب کنید:

راه اول: نرم افزار رمزساز ایران را نصب کرده و به صورت حضوری به یکی از شعب مراجعه کنید تا آن را فعال کنید.

راه دوم: وارد اینترنت بانک ایران زمین شده و با ورود به بخش کارت‌ها و انتخاب کارت مورد نظر، رمزی برای نرم افزار رمزساز صادر می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید برنامه مورد نظر را فعال کنید.

بانک سرمایه

با ورود به اینترنت بانک سرمایه، از بخش تنظیمات رمز نرم افزار رمزساز را دریافت کنید. پس از دریافت رمز اولیه می‌توانید رمز پویا را از طریق اینترنت بانک یا همراه بانک دریافت کنید.

اگر هیچ یک از موارد بالا برای شما امکان‌پذیر نیست، به یکی از شعب مراجعه کرده و از این طریق برای دریافت رمز دوم یک ‌بارمصرف اقدام کنید.

بانک پاسارگاد

برای دریافت رمز پویا بانک پاسارگاد باید همراه بانک پاسارگاد را داشته باشید و اگر آن را فعال نکرده‌اید باید به صورت حضوری به یکی از شعب مراجعه کنید. پس از فعال سازی همراه بانک پاسارگاد به یکی از دوروش زیر اقدام کنید:

راه اول: پس از ورود به همراه بانک پاسارگاد به قسمت سایر رفته و گزینه عملیات کارت را انتخاب کنید. سپس از قسمت فعال/غیرفعال‌ سازی رمز یک ‌بارمصرف کارت می‌توانید رمز پویا را دریافت کنید.

راه دوم: پس از ورود به سامانه بانک‌داری مجازی بانک پاسارگاد به قسمت کارت رفته و از بخش کارت‌های من، کارت مورد نظرتان را انتخاب کنید. پس از انتخاب کارت از قسمت عملیات، گزینه مدیریت نوع رمز دوم را انتخاب کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا