نکته‌ها و ترفندها

انواع ماسک و نکات مهم برای خرید آن

هر روز اطلاعات جدیدی در رابطه با شیوع ویروس‌های جدید کرونا و روش‌های مقابله با آن منتشر می‌شود. بهترین راه برای محافظت از خود در مقابل ویروس کرونا شستشوی منظم دست‌ها با آب و صابون و رعایت فاصله اجتماعی است. در شرایطی که فاصله اجتماعی رعایت نشده است استفاده از ماسک بهترین راه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا است.

آیا برای محافظت در مقابل ویروس کرونا باید حتما از ماسک استفاده کرد؟

بله اگر در مکان‌های عمومی و با مردم در ارتباط هستید باید ماسکی مناسب استفاده کنید.

روش صحیح استفاده

خرید ماسک

ماسکی که انتخاب می‌کنید باید صورت را از پل بینی تا زیر چانه بپوشاند و کمی آزاد باشد اما روی صورت ثابت بماند. همچنین نباید باعث خارش صورت شود که مجبور شوید هنگام صحبت کردن به آن دست زده یا از صورت بردارید؛ زیرا خطر ابتلا به ویروس کرونا با لمس آن بالا است.

آیا ماسک مانع از شیوع ویروس کرونا می‌شود؟

ماسک از شیوع ویروس کووید 19 جلوگیری می‌کند. بنابراین بهتر است همیشه از آن استفاده کنید؛ زیرا ممکن است بدون هیچ علائمی مبتلا به کرونا باشید. اگر کرونا داشته باشید، احتمال شیوع و ابتلای دیگران را کاهش می‌دهد و بالعکس اگر سالم باشید از شما در مقابل ابتلا به این ویروس محافظت می‌کند.

انواع مختلف ماسک و کاربردهای هریک

ماسک برای عموم مردم

تحقیقات نشان داده است بسیاری از افراد مبتلا به ویروس کرونا علائمی نشان نمی‌دهند  و به همین دلیل قبل از تشخیص بیماری فرد ویروس منتشر می‌شود. از آنجا که این ویروس از طریق ارتباط با دیگران، صحبت کردن، سرفه و عطسه گسترش می‌یابد؛ استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی توصیه اکید می‌شود. به ویژه در مکان‌هایی مثل خواربارفروشی و وسیله نقلیه عمومی که امکان فاصله اجتماعی وجود ندارد.

کسانی که د رمعرض خطر هستند شامل: افراد بالای 65 سال، بیماران قلبی، سرطان، دیابت، افراد چاق و کسانی که دارای مشکلات ریوی و سیستم ایمنی بدن هستند.

ماسک برای بیماران covid19 و مراقبان آن‌ها

بیماران مبتلا به covid19 باید هنگامی که در ارتباط با دیگران هستند ماسک‌های پارچه‌ای یا جراحی استفاده کنند. اگر فرد بیمار قادر به استفاده از ماسک نیست مراقب یا پرستار او موظف است از آن استفاده کند. بیمارانی که در بیمارستان تحت درمان هستند باید از اصول و قوانین بیمارستان پیروی کنند.

ماسک و دیگر تجهیزات محافظتی برای پرسنل درمانی

خرید ماسک

پرسنل درمانی که از بیماران covid19 مراقبت می‌کنند: تمامی کسانی که در ارتباط مستقیم با بیماران مبتلا به کرونا هستند باید از دهان بند طبی مثل N95 استفاده کنند. N95 صورت را به خوبی می‌پوشاند و با فیلتر کردن هوا از فرد در مقابل قطرات تنفسی محافظت می‌کند. تیم درمانی علاوه بر ماسک باید از شیلد برای محافظت ای چشم، بینی و دهان در مقابل قطرات تنفسی استفاده کنند.

پرسنل درمانی که در ارتباط مستقیم با بیماران covid19 نیستند: ماسک‌های پارچه‌ای و جراحی به منظور جلوگیری از انتشار covid19 استفاده می‌شود که از مواد مختلفی ساخته می‌شود.

ویروس covid19 مانند ویروس‌های آنفلوآنزا و دیگر ویروس‌های تنفسی از طریق قطرات تنفسی منتقل می‌شود و ماسک‌های جراحی در مقابل انتشار قطرات تنفسی از فرد محافظت می‌کند.

انواع ماسک

خرید ماسک

ماسک طبی حرفه‌ای

N95 از فرد در مقابل ذرات ریز معلق در هوا محافظت می‌کند و پرسنل درمانی باید از ماسکی متناسب با سایز صورت خود استفاده کنند. این ماسک‌ها نسبت به دیگر انواع آنها کمتر تولید می‌شود و عموما پرسنل درمانی از آن استفاده می‌کنند.

ماسک جراحی

این ماسک‌ها کمی آزاد بوده و برای پوشاندن دهان و بینی استفاده می‌شود.

آیا ماسک جراحی از ویروس کرونا جلوگیری می‌کند؟

درست است که ماسک‌های جراحی جذب صورت نیست اما از فرد در مقابل قطرات درشت تنفسی معلق در هوا محافظت می‌کند. این ماسک‌ها در وهله اول از پخش شدن قطرات تنفسی فرد استفاده کننده جلوگیری می‌کند. ماسک‌های جراحی قابلیت شستشو ندارد.

ماسک پارچه‌ای یا کاغذی

ماسک پارچه‌ای سرعت انتشار ویروس کرونا را کاهش داده و از انتقال آن به دیگران جلوگیری می‌کند.

آیا می‌توانیم خودمان ماسک بسازیم؟

خرید ماسک

برخی با پارچه کتان و لینن ماسک می‌دوزند که قابلیت شستشوی روزانه دارد. در انتخاب پارچه مناسب برای آن باید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

  • پارچه کتان ضخیم با بافت متراکم
  • پارچه‌های کشی مناسب نیست
  • پارچه را بکشید. هر چه منافذ آن کمتر باشد از جذب قطرات تنفسی بیشتر محافظت می‌کند.
  • در کل پارچه‌هایی را انتخاب کنید که هنگام استفاده مشکلی در تنفس آسان شما ایجاد نکن.

هنگام خرید ماسک به چه نکاتی توجه کنیم؟

ماسک‌هایی استفاده کنید که حداقل دو لایه پارچه داشته باشد. ماسک باید بینی و دهان را بدون هیچ فاصله‌ای بپوشاند و باید گیره گوش یا گره داشته باشد که بتوان آن را روی صورت ثابت کرد. اگر از عینک استفاده می‌کنید باید هنگام خرید ماسک توجه داشته باشید که قسمت پل بینی آن قابلیت خمشی داشته و جلوی عینک را نگیرد.

به اشتراک بگذارید
برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا