چوب و فرآورده‌های چوبی

جوش یا غده درخت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

جوش یا غده درخت یک تورم چوبی است که در تاج ریشه درخت یعنی محل اتصال تنه یا ساقه به ریشه بوجود می‌آید و معمولا در سطح خاک است. آناتومی تنه و ریشه درخت کاملا متفاوت است و تغییرات آوندی در ریشه اتفاق می‌افتد و درست مثل یک تقاطع بزرگ پر از خیابان‌های فرعی است. در درختان غذاهای خام در برگ‌ها تولید شده و برای ذخیره به ریشه فرستاده می‌شود و بالعکس آب و مواد  مغذی از ریشه به بالا برای رشد شاخ و برگ فرستاده می‌شود.

اره
جوش درخت

جوش یا غده درخت چیست؟

جوش درخت که به طور نامنظم و برجسته روئیده می‌شود، سرشار از جوانه‌های گیاهی بوده و در واقع استراتژی بقاء درخت است. این قسمت به بازسازی درخت پس از وقوع بحران‌هایی چون آتش‌سوزی، زمستان سخت و خراشیدگی توسط جانوران کمک می‌کند. جوش درخت با از بین بردن قسمت بالای گیاه فعال شده و با تولید و رشد شاخه‌های جدید درخت جدیدی را شکل می‌دهد.

باغبانان و جنگلبانان از این ویژگی درختان سود می‌برند. با استفاده از آن می‌توان ارتفاع اکالیپتوس را کنترل کرد یا درخت را به یک درخت چند ساقه‌ای تبدیل کرد یا از آن هیزم گرفت. می‌توان یک درخت اکالیپتوس جوان را تا چند سانتی‌متری جوش درخت قطع کرده و دوباره درخت را رشد داد. ممکن است قسمت بالای اکالیپتوس در اثر زمستان از بین برود. اما جوش درخت آن را نجات داده و پس از هرس درخت دوباره رشد می‌کند.

جوش درخت اندکی بعد از جوانه زنی از ماده کوتیلدون ایجاد می‌شود. ابتدا به شکل یک تورم کوچک شکل می‌گیرد و به مرور زمان به یک برآمدگی بزرگ چوبی در پایه درخت تبدیل می‌شود.

جوش یا غده درخت حاوی مواد نشاسته‌ای و جوانه‌های گیاهی است که تا زمانی که برای انجام وظیفه فراخوانده نشوند در حالت خفته باقی می‌مانند. کربوهیدارت‌های ذخیره شده تا زمانی که کارخانه جدید غذایی از برگ‌های فتوسنتز ایجاد نشده است برای رشد دوباره درخت غذا فراهم می‌کند.

گونه‌های زیادی از درختان از جمله اکالیپتوس دارای جوش یا غده درخت هستند، اما همه درختان اکالیپتوس از این ویژگی برخوردار نیستند. در بریتانیا درختان اکالیپتوس دارای جوش بزرگ نبوده و فقط در تعدادی از درختان بالغ جوش درخت به قطر چندپا دیده شده است. از درختان رکورددار می‌توان به درختان اکالیپتوس Eucalyptus marginata و Eucalyptus brevifolia و Eucalyptus ficifolia اشاره کرد که دارای جوش درخت به بزرگی وسعت 3 متر و عمق 1 متر هستند. از جمله درختان دیگری که دارای این ویژگی هستند می‌توان به درخت بلوط، گیلاس، گردو، توسکا، افرا، ردوود و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

موارد کاربرد جوش درخت

درست است که جوش درخت ظاهر خوشایندی ندارد؛ اما از قسمت‌های پرکاربرد چوب درختان است که برای نجاران یک مزیت به حساب می‌آید. اگر یک نجار حرفه‌ای نیستید حتما باید برای برش این قسمت از چوب درختان با نجاران حرفه‌ای مشورت کنید.  نجاران و کسانی که با چوب سروکار دارند با جوش درخت سازه‌های چوبی بسیار زیبایی خلق می‌کنند. آثار هنری چوبی زیادی که با جوش درخت ساخته می‌شود مانند پیپ چوبی،  نسبت به دیگر سازه‌های چوبی گران قیمت‌تر و ارزشمندتر است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا