چوب و فرآورده‌های چوبی

چوب اشباع فشاری چیست؟ کاربرد این چوب چیست؟

چوب اشباع فشاری (pressure treated wood)

چوب اشباع فشاری(pressure treated wood) برای ساخت وسایلی به کار می‌رود که درمعرض عوامل محیطی و طبیعی مختلف هستند. چوب اشباع فشاری حاوی یکی از سه نوع چوب اصلی درخت (صنوبر ، کاج و نراد) یا چوب‌های نرم مشابه دیگر است که ماده‌ای عایق تحت فشار به چوب اعمال شده و به مغز چوب نفوذ می‌کند.
فرآیند اشباع فشاری اولین بار توسط دکتر کارل والمن در اوایل قرن 20 معرفی شد. وی از فرمولی بر پایه‌ی آرسنیک استفاده کرد که برای محافظت از چوب مؤثر بود اما مشکلاتی در زمینه سمی بودن آن وجود داشت: این مواد مضر نه‌تنها برای افرادی که با آن کار می‌کردند بلکه برای هر حیوانی که در معرض چوب بود خطرناک بود. برای مثال، سگ‌هایی که این چوب را دندان می‌گرفتند به‌وسیله سم آرسنیک از بین می‌رفتند.

چوب اشباع فشاری

درنتیجه، اوایل قرن 21 کارخانه‌های چوب‌‌بری شروع به آزمایش دیگر فرمول‌ها (به خصوص ACQ) روی چوب کردند. اگرچه چوب جدید مشکلات سمی بودن فرمول‌های قدیمی را نداشت ولی مشکلات مخصوص خودش را داشت. به‌دلیل وجود مقدار زیاد مس، چوب بیش‌ازحد رسانا شده و باعث زنگ‌زدگی محصولات در مجاورت میخ و پیچ می‌شد. برای حل این مشکل کارخانه‌ها شروع به تولید یک سری پیچ مخصوص کردند که مشکلی با این فرمول نداشت.

خرید دریل

خرید چوب اشباع فشاری

زمانی که قصد خرید چوب اشباع فشاری داشته باشید خواهید دید که معمولاً چوب به‌صورت مرطوب به فروشگاه می‌رسد. خیلی مرطوب، یعنی آب از آن می‌چکد.

این موضوع به دلیل فرآیند اشباع فشاری است. خواهید دید که لبه‌های بیرونی بسته‌های چوب خشک هستند (تا حدودی) و چوب از مرکز به سمت بیرون درحال دفرمه شدن است. این موضوع به این دلیل است گوشه‌های بیرونی در حال خشک شدن (و در نتیجه آب رفتن) هستند درحالی‌که بخش داخلی چوب در معرض میزان کافی هوا نبوده و خشک نشده‌اند. به دلیل اینکه چوب ورم‌کرده خریداری ندارد، کارخانه‌ها خیلی سریع چوب را کاملاً خیس به فروشگاه‌ها ارسال می‌کنند تا قبل از خشک و دفرمه شدن به فروش برسد.

زمانی که چوب خیس باشد، مانند اسفنج دارای فیبر عمل کرده (این رگه‌ها در محور طولی تنه‌ی چوب‌ها شکل می‌گیرند) و مایعات را تا حد توان به خود جذب می‌کند. زمانی که چوب شروع به خشک شدن می‌کند، اطراف این فیبرها شروع به کوچک شدن می‌کند اما در بخش طولی چوب آب رفتگی خیلی کمی دیده می‌شود.

دفرمه شدن چوب

از این رو، زمان خرید چوب اشباع فشاری، نمی‌توانید صبر کنید تا چوب خشک شود و ببینید کدامیک دفرمه می‌شود و کدامیک نمی‌شود. به‌جای این کار باید به دنبال راه دیگری باشید که به شما کمک کند چوبی بخرید که دفرمه نشود. لبه‌های بلند چوب را بررسی کنید، به دنبال لکه یا نقاط ضعفی باشید که نشان دهد چوب تمایل به خم شدن دارد. علاوه بر این حتماً انتهای رگه‌های چوب را بررسی کنید. درصورت امکان چوبی را انتخاب کنید که خط‌های رگه‌ی چوب کمترین عرض را در انتهای تخته چوب داشته باشند. تخته چوب‌هایی که دارای رگه‌های کمان شکل بزرگ هستند تمایل بیشتری به تغییر حالت و دفرمگی دارند.

نصب چوب اشباع فشاری

زمانی که قصد دارید تراسی چوبی یا وسیله‌ی برای فضای باز با چوب اشباع فشاری بسازید که در آن باید تخته‌های چوب کمی از هم فاصله داشته باشند، بهتر است که چوب‌ها به‌صورت کاملا به هم چسبیده نصب شوند. زمانی که چوب در حین خشک شدن شروع به آب رفتن می‌کند، فواصلی که بین تخته‌های چوب می‌خواهید، به‌صورت خودکار پدیدار می‌شوند.

علاوه بر این برای جلوگیری از دفرمه شدن چوب، سعی کنید تخته چوب‌هایی که در قسمت انتهایی دارای بافت چوب کمانی هستند را به‌صورتی بچینید که مرکز کمان به سمت تخته چوب کناری نباشد. پس اگر قصد نصب کفپوش چوبی در تراس را دارید، مرکز قوس رگه‌های چوب رو به بالا باشد. حتما یک پیچ را در قسمت میانی تخته ببندید تا از خم شدن تخته در حین خشک شدن جلوگیری کند. اگر از قبل سوراخ‌های پیچ را با دریل ایجاد کنید، انسجام چوب مرطوب در حین بستن پیچ حفظ شده و مختل نمی‌شود. اگر از دریل‌های شارژی هم استفاده کنید که به کار سرعت می‌بخشد.

تراس چوبی

نکات ایمنی استفاده از چوب اشباع فشاری

زمانی که با چوب اشباع فشاری کار می‌کنید، علاوه بر نکات ایمنی کلی کار با چوب، باید چندین مورد اضافی را هم درنظر داشته باشید. اول‌ازهمه، زمانی که چوب اشباع فشاری را برش می‌دهید، حتماً از ماسک استفاده کنید. اگرچه این چوب مشکلات سمی بودن مدل‌های قبلی را ندارد ولی خاک‌اره‌ی آن می‌تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود. همچنین باید نجاری را در فضای باز انجام دهید تا وزش باد خاک اره‌ی معلق در هوا را با خود ببرد.

همچنین چوب اشباع فشاری فقط باید در وسایلی استفاده شود که قرار است در فضای باز مورد استفاده قرار بگیرند و این چوب هیچ‌وقت نباید سوزانده شود. دوباره تکرار می‌کنیم که با توجه به فرمول‌های اخیر نگرانی‌ها نسبت به ماده آرسنیک موجود در فرمول کمتر شده است ولی بهتر است که این نکات ایمنی رعایت شوند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا