راهنمای خرید ابزار و یراق آلاتمنتخب سردبیر

انواع تیغ اره | توضیح کامل کاربردها همراه با عکس

راهنمای خرید انواع تیغ اره

تیغه اره‌ها انواع مختلفی دارند. هر تیغه اره برای برش جنسی خاص و استفاده در دستگاهی خاص طراحی شده است. همیشه اطمینان حاصل کنید که تیغه اره‌ی انتخابی شما با جنسی که قصد برش آن را دارید سازگار است. همچنین از سازگاری تیغه اره با دستگاه مطمئن شوید. چندین مورد در مشخصات تیغه اره وجود دارد که باید چک کنید.

خرید تیغ اره از سازوکار

قطر تیغ اره

قطر تیغه و نوع آن را در زمینه‌ی سازگاری با اره خود چک کنید. اره با اره در مدل تیغه تفاوت دارد اما موارد زیر برای بیشتر مدل‌ها صادق است:

 • اره‌های گردبر دستی تیغه‌هایی کوچک‌تر با قطر 11 تا 18 سانتی‌متری دارند و دندانه‌ی آن‌ها معمولاً از جنس تنگستن کارباید است.
 • اره‌های کاشی‌بر از تیغه‌های الماسه‌ی 18 یا 25 سانتی‌متری استفاده می‌کنند.
 • اره‌های رومیزی و اره‌های فارسی بر از تیغه‌های 25 یا 30 سانتی‌متری استفاده کرده و مانند تیغه‌های اره‌های دستی دارای دندانه‌های کاربایدی هستند.
 • اره‌های دیسکی فلزات که صفحه هم نامیده می‌شوند از تیغه‌های 35 سانتی‌متری سیلیکون کارباید یا تیغه‌های سایشی اکسید آلومینیوم استفاده می‌کنند.

اندازه سوراخ وسط تیغه (شفت) را بررسی کنید. شفت اره باید هم‌اندازه‌ی شفت تیغه اره باشد. بسیاری از تیغه‌ها دارای قطعه‌ای هستند که می‌توانید از جا دربیاورید تا بتوانید از آن در اره‌هایی با محور لوزی استفاده کنید.

نرخ RPM (گردش در دقیقه) تیغه را کنترل کنید و از سازگاری آن با اره‌تان مطمئن شوید.

قطر تیغ، سایز شفت وسط تیغه، تعداد دندانه‌ها و ضخامت برش اره معمولا بر روی تیغه اره درج می‌شود. لیست ابزارهای مناسب به همراه حداکثر نرخ گردش در دقیقه و مشخصات استفاده هم معمولا بر روی تیغه حک می‌شود.

تیغه اره‌ استاندارد

تیغ اره‌ استاندارد

تیغه‌ اره‌های استاندارد معمولا برای برش چوب یا ترکیبات چوبی استفاده می‌شوند. از روی دندانه‌های روی تیغه می‌توان سرعت، نوع و مدل برش تیغه را حدس زد. تیغه‌هایی که دارای دندانه‌های کمتری هستند سریع‌تر بوده و تیغه‌هایی که دندانه‌های بیشتری دارند برش صاف‌تری دارند. فاصله‌ی بین دندانه‌های تیغه، تکه‌های چوب را در حین کار بیرون می‌راند. شیارهای انبساط که در بدنه‌ی تیغه با لیزر ایجاد می‌شود از تغییر شکل و دفرمه شدن تیغه در اثر حرارت طی استفاده جلوگیری کرده و همچنین با کاهش لرزش برش تمیزتر و صاف‌تری از خودبه جای می‌گذارند.

تیغ اره برش طولی (Rip-Cut)

تیغه‌های برش طولی (Rip-Cut) که برای برش‌ در راستای رگه‌ و بافت چوب استفاده می‌شوند، دندانه‌های کمتری (16 تا 40) دارند. این تیغه‌ها برای برش قوی طراحی شده و فضای بین دندانه‌ها به زدودن خرده چوب کمک می‌کند.

Rip-Cut

تیغ اره برش عرضی (Cross-Cut)

تیغه‌های برش عرضی (Cross-Cut) که برای برش عمود بر بافت چوب طراحی شده‌اند حدود 40 تا 80 دندانه داشته و برش صاف و تمیزتری از خود به جای می‌گذارند و فضای بین دندانه‌های آن‌ها کوچک‌تر از تیغه‌های برش طولی است.

Cross-Cut
خرید فارسی بر

تیغه اره ترکیبی

تیغه‌های ترکیبی می‌توانند برای هر دو نوع برش مورد استفاده قرار گیرند. این تیغه‌ها دارای چندین گروه از دندانه‌ها هستند که فواصل بین آن‌ها عمیق است. هر گروه از دندانه‌ها دارای یک دندانه برای برش طولی و چهار دندانه برای برش عرضی است.

combination blade

انواع دیگری هم از تیغه وجود دارد:

تیغه اره فارمینگ

 • تیغه‌های Framing دارای 24 دندانه بوده و برای مواردی مناسب هستند که سرعت اهمیت بیشتری نسبت به برش تمیز و صاف دارد.
farming blade

تیغه اره تخته سه لا

 • تیغه‌های تخته سه لا حدود 100 دندانه یا بیشتر داشته و برای برش‌های بسیار صاف با کمترین میزان تولید خرده چوب طراحی شده‌اند.
plywood

تیغه اره Thin-Kerf

 • تیغه‌های Thin-Kerf دارای ضخامت کمی هستند که برش را سریع‌تر و آسان‌تر کرده و اتلاف مواد کمتری دارد.

تیغه اره Hollow-Ground

 • تیغه‌های Hollow-Ground دارای بدنه‌ای هستند که از دندانه باریک‌تر است. هدف از این طراحی جلوگیری از گیر کردن تیغه در چوب است.

برخی از تیغه اره‌های استاندارد می‌توانند موادی غیر از چوب مانند پلاستیک یا آلومینیوم را هم برش دهند.

درهنگام خرید تیغه اره به دنبال ویژگی‌های مانند طراحی مقاوم در برابر لگد زدن (Anti-Kickback) و پوشش‌های کاهش‌ دهنده‌ی اصطحکاک (Friction Reducing Coating) باشید.

تیغ اره لبه یکدست (تیغه الماسه)

تیغه‌های لبه-یکدست، تیغه‌هایی با لبه‌های الماسه هستند (گاهی اوقات این تیغه‌ها، تیغه الماسه نامیده می‌شوند) که برای بریدن کاشی و آردواز طراحی شده‌اند. الماس‌هایی که به لبه‌ی این تیغه‌ها متصل شده‌اند عمل برش را انجام می‌دهند و برش حاصل از این تیغ‌ها بسیار تمیز و صاف است. برخی از این تیغه‌ها تنها در برش‌ خشک کاربرد داشته و برخی مدل‌ها در برش‌ خیس هم کاربرد دارند، برخی مدل‌ها هم دوکاره هستند.

اگرچه برخی از تیغه‌ها برای برش‌های خیس و خشک مناسب هستند، ممکن است دستگاه شما مناسب نباشد. حتما از سازگاری دستگاه خود با نوع برش اطمینان حاصل کنید.

تیغ اره لبه توربو

تیغه‌های لبه توربو تیغه‌هایی الماسه هستند که شباهت زیادی به تیغه‌های لبه یکدست داشته و با لبه‌های اره‌ای برای برش آجر و بتون مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تیغه‌ها در مقایسه با تیغه‌های لبه یکدست برش قوی‌تری داشته اما برش تمیز و صاف آن‌ها را ندارد. برخی تنها برای برش خشک مورد استفاده قرار می‌گرند اما برخی از مدل‌ها در هر دو حالت خشک و خیس کاربرد دارند.


تیغ اره تکه‌ای

تیغه‌های تکه‌ای هم دارای لبه‌های الماسه هستند اما بدنه در این تیغه‌ها همانند تیغه‌های استاندارد دارای حفره است. تیغه‌های تکه‌ای قوی‌ترین برش را در میان تیغه‌های الماسه داشته و از مدل‌های دیگر سرعت بیشتری داشته و از پس مواد سخت مانند آجر و بتون هم برمی‌آیند اما برش به جا مانده صافی و تمیزی زیادی ندارد. همانند تیغه‌های یکدست و توربو، این تیغه در مدل‌های خشک یا دوکاره تولید می‌شود.

تیغه سایشی

تیغه‌های سایشی برای برش مواردی مانند آجر و بتن به کار می‌روند. برخی از این تیغه‌ها برای برش فلزات هم مناسب هستند. همانند تیغه‌های الماسه این تیغه‌های دارای دندانه نیستند و برای برش از مواد سایشی مانند اکسید آلومینیوم یا کارباید سیلیکون استفاده می‌کنند.


تیغ اره Stacked Dado

تیغه‌های Stacked Dado برای برش چوب استفاده شده و از 2 تیغه‌ی گرد به همراه چندین تیغه‌ی Chipper و Shims تشکیل شده‌اند. با روی هم گذاشتن تیغه‌ها یا ترکیبی از تیغه، Chipper و Shims می‌توانید شیارهایی با عرض‌های مختلف برش دهید. این تیغ اره‌ها برای استفاده در اره‌های دستی طراحی نشده و بایستی در اره‌های رومیزی مورد استفاده قرار گیرند.

به اشتراک بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. جالب‌بود،فکر‌نمیکردم اره ها اینقدر پیچیده باشن،اما تا حدود زیادی کمک‌ کرد تا بهتر اره چوبی‌رو‌که میخواستم‌انتخاب کنم

  1. بله. در نگاه اول ممکن است انواع اره ها به نظر متنوع نباشند اما در واقع این حد از تنوع برای اره ها وجود دارد و در آپدیت های بعدی مقاله ممکن است انواع دیگری نیز اضافه شوند.

 2. بسیار عالی. راهنمایی خوبی در زمینه خرید تیغ اره بود. لطفا در زمینه تبدیل شفت تیغ اره ها هم مطلب بنویسید.

  1. سلام
   خوشحالیم که مطلبمون مفید بوده براتون. حتما مقاله ای در این باره تهیه و در دسترستون قرار می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا