آموزشویدئو

ویدئو آموزش انتخاب پوشش چوب مناسب و پرداخت چوب

بعد از اینکه سازه‌ای را با چوب ساختید نوبت آن است که لایه‌ای برای زیبایی و محافظت از چوب به آن بزنید. این لایه‌ها را پوشش چوب یا فینیشینگ می‌نامند که در انواع مختلفی در بازار وجود داشته و هر یک از آن‌ها ویژگی‌های خودش را دارد. انواع پوشش های چوب عبارت‌اند از رنگ، پلی اورتان، لاک و …

 

با ما همراه باشید تا در این ویدیو با انواع پوشش چوب و مزایا و معایب هر یک و همچنین نحوه‌ی استعمال آن‌ها آشنا شویم.

پرداخت چوب یا فینیشینگ کاری است که بسیاری از نجاران به آن علاقه ندارند و ترجیح می‌دهند آن را انجام ندهند اما چرا؟ یکی از دلایلی که نجاران یا درودگران به این کار علاقه‌ای ندارند این است که اطلاعات کافی در این زمینه ندارند و به درستی با انواع مواد پرداخت و نحوه اعمال آن روی چوب آشنایی ندارند. پس سوالی که در ابتدا با آن مواجه می‌شوند این است که کدام ماده برای پرداخت و فینیشینگ وسایل چوبی چیست؟ برای پاسخ صحیح و دقیق به این سوال باید محصولات پرداخت و مواد فینیشینگ را به خوبی بشناسید. واکس، روغن، وارنیش، شلاک، لاک الکل، جلادهنده‌های پایه آب و … همگی از محصولات متنوعی است که برای پرداخت چوب به کار می‌روند و هریک نحوه اعمال مخصوص به خود را دارد. هم چنین این مواد درجات مختلفی از محافظت، دوام، کاربرد، قابلیت ترمیم و زیبایی را ارائه می‌دهند. هیچ پوششی به تنهایی تمام موارد بالا را به همراه نداشته و به همین دلیل در انتخاب آن‌ها باید نوع کاربرد را در نظر داشت.

وارنیش

تمام محصولات پرداخت را می‌توان براساس عامل و نرخ خشک شدن به دو دسته پوشش‌های تبخیری و بر پایه آب تقسیم کرد:

پوشش‌های تبخیری مانند لاک الکل، شلاک و بسیاری از پوشش‌های بر پایه آب، با تبخیر مایع حلال، خشک می‌شوند.

پوشش‌های بر پایه آب را می‌توان حتی مدت‌ها بعد از خشک شدن، با استفاده از حلالی که برای رقیق کردن آن‌ها استفاده شده حل کرد و از این رو نسبت به پوشش‌های انفعالی دوام و عمر کمتری دارند.

پوشش‌های انفعالی مانند روغن بذر کتان، روغن چوب چینی، لاک الکل کاتالیز شده و وارنیش هم حاوی حلال‌های تبخیری هستند اما فقط در تماس با هوای بیرون قوطی یا مواد شیمیایی داخل قوطی خشک می‌شوند. این پوشش‌ها در هنگام خشک شدن تحت تغییرات شیمیایی قرار گرفته و بعد از خشک شدن دیگر با حلالی که برای رقیق کردن آن‌ها استفاده می‌شود، پاک نمی‌شوند. به غیر از روغن خالص، پوشش‌های انفعالی مقاومت بیشتری دربرابر نوسانات دما و مواد شیمیایی دارند.

محافظت از چوب

مواد فینیشینگ یا پرداخت با دوام

میزان مقاومت محصولات مختلف را برحسب میزان مقاومت دربرابر آب، گرما، خراشیدگی، مواد شیمیایی و حلال‌ها اندازه‌گیری می‌کنند. محصولاتی مانند واکس‌، شلاک، لاک الکل و پوشش‌های بر پایه آب، اگر زمان زیادی در معرض آب و رطوبت قرار بگیرند، آسیب می‌بینند. بیشتر این پوشش‌ها به‌راحتی پاک و خراشیده می‌شوند. واکس‌ به طرز شگفت‌انگیزی دربرابر اسید و مواد قلیایی مقاوم است اما دوام کمی دارد. شلاک هم دربرابر مواد قلیایی مانند آمونیاک مقاوم است. تمام پوشش‌های تبخیری، لاک الکل (نیترو سلولز و آکریلیک، پایه آب و حلال) موادی با دوام بسیار بالا هستند. پلی اورتان روغنی بادوام‌ترین نوع پرداخت (فینیشینگ) است که می‌توانید با دست آن را روی چوب بزنید. لاک الکل‌ کاتالیز شده و وارنیش از بادوام‌ترین پوشش‌ها هستند که باید روی سطح کار اسپری شوند.

وارنیش

می‌خواهید جلوه نهایی کارتان چوب طبیعی باشد؟ می‌خواهید ظاهر کار شما براق، زیبا و صاف باشد؟ رنگ نهایی کار و زرد شدن آن پس از مدتی برای شما معضل است؟

در گذشته برای ایجاد جلوه‌ای طبیعی از واکس، روغن و وارنیش استفاده می‌شد. اگرچه با هر نوع فینیشینگ مانند شلاک، وارنیش و لاک الکل می‌توان جلوه‌ای طبیعی برای چوب ایجاد کرد اما هیچ کدام از این مواد که به‌آسانی می‌توان آن‌ها را روی چوب زد، سطحی سخت ایجاد نمی‌کنند به همین منظور نباید لایه‌های زیادی روی چوب بزنید و تنها با زدن چندلایه و پاک کردن مواد اضافی با دستمال و صاف کردن آن می‌توانید جلوه‌ای طبیعی ایجاد کنید؛ اما اگر هدف شما پر کردن منافذ یا درخشان کردن سطح چوب است باید از مواد جلا دهنده که سطحی محکم و سخت ایجاد می‌کنند استفاده کنید مانند وارنیش، شلاک و لاک الکل.

وارنیش، شلاک و لاک الکل برای مواقعی که می‌خواهید چوب را به‌صورت حرفه‌ای رنگ‌آمیزی کنید مثلاً ایجاد سایه رنگ یا لعاب کاری، مهم است.

اگر می‌خواهید بافت چوب نمایان و آشکار باشد از روغن، وارنیش‌های روغنی، لاک الکل‌های پایه حلال و شلاک استفاده کنید. این محصولات سلول‌های چوب را خیس کرده و درون بافت چوب نفوذ می‌کنند.
پوشش‌های مقاوم دیگر، به‌خصوص پوشش‌های بر پایه آب و لاک الکل‌های کاتالیز شده، روی سطح چوب قرار گرفته و از آن جا که این محصولات به بافت چوب نفوذ نمی‌کنند، ظاهر چوب را روشن می‌کنند.
پرداخت چوب‌های با منافذ باز مانند چوب بلوط و چنار، با استفاده از وارنیش و لاک الکل غلیظ ممکن است جلوه‌ای زشت و اصطلاحاً آبکی به آن بدهد. این جلوه به‌دلیل آن به‌وجود می‌آید که این مواد به جای فرو رفتن در منافذ چوب روی آن باقی می‌مانند. استفاده از جلا دهنده‌های رقیق می‌تواند جلوه نهایی کار را جذاب‌تر کند.

ظاهر پلاستیکی معمولاً در اثر فینیشینگ یا پرداخت نادرست چوب با استفاده از پلی اورتان و لاک الکل‌های کاتالیز شده ایجاد می‌شود.

محافظت از چوب

تجربه، محیط کار و تجهیزات کارگاه همگی در تصمیم‌گیری و انتخاب نوع پوشش اهمیت دارد. همچنین دما و رطوبت هوا مانند میزان خاک اره موجود در هوا می‌تواند روی نتیجه کار مؤثر باشد. گرد و غبار محیط در کار کردن با موادی مانند شلاک و لاک الکل مشکلی نیست اما هنگام کار با موادی که دیرتر خشک می‌شوند مانند وارنیش می‌تواند مشکل بزرگی باشد. شلاک و لاک الکل در دمای کم خشک می‌شوند اما با اضافه کردن موادی به آن می‌توان آن‌ها را اصلاح کرده و برای استفاده در محیط‌های گرم و مرطوب مناسب کرد.
روغن و پوشش‌های روغنی در محیط‌های سرد و مرطوب بسیار دیرتر خشک شده و در نتیجه گرد و غبار زمان کافی دارند تا روی سطح بچسبند و ظاهر کار را خراب کنند.

خلاصه
ویدئو آموزش انتخاب پوشش چوب مناسب و پرداخت چوب
عنوان
ویدئو آموزش انتخاب پوشش چوب مناسب و پرداخت چوب
توضیحات

در این ویدئو چگونگی انتخاب پوشش مناسب بین رنگ، انواع پلی اورتان، لاک و سایر پوشش ها و همچنین مراحل انجام کار با هریک از آنها آموزش داده شده است.

به اشتراک بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا