خودت بساز

راهنمای واکس زدن چوب در انتهای فرایند نجاری

چگونه چوب را واکس بزنیم؟

تمامی نجاران از دیرباز برای پرداخت در اتمام کار‌های چوبی، از واکس‌ استفاده می‌کرده‌‌اند. در بیشتر موارد پایه اصلی همه‌ی واکس‌ها موم زنبور‌عسل است که در ادامه با گونه‌های مختلف موم نخل (یک موم سخت و درعین‌حال شکننده و با نقطه ذوب بالا که در صنعت کاربرد دارد) که مفیدتر است ادغام شد. موم زنبورعسل هم آسان به‌دست می‌آید و هم کار کردن با آن راحت است، مخصوصاً اگر گرم باشد. ولی فواید این ماده‌ی طبیعی نمی‌تواند ما را از این واقعیت دور کند که موم زنبورعسل محافظت‌کننده‌ای قوی نیست و باید به‌طور مداوم تمدید شود. پارافین‌ هم موم‌ مقرون به صرفه‌ای است که از منابع نفتی تهیه می‌شود، ولی اکثراً برای تهیه‌ی شمع‌ به کار می‌رود. موم نخل به‌طور معمول در مواردی غیر از وسایل چوبی استفاده می‌شود مانند براق کردن بدنه‌ی ماشین‌ و همین‌طور در واکس‌ تخته‌‌ی موج‌سواری.

خرید سنباده گرد لرزان

از دید نجار‌ امروزی اصولاً واکس‌ برای انتهای کار مناسب نیست زیرا جلوه‌ی بسیار زیبایی دارد ولی محافظ خوبی نیست؛ برای مثال نه‌تنها دفع آب خوبی ندارد، بلکه درمقابل خش‌ و ضربه‌ هم مقاومت بالایی ندارد و با دارا بودن نقطه ذوب پایین (60 درجه سانتی‌گراد) به‌راحتی ذوب می‌شود.

واکس زدن چوب

فراموش نکنید اگر از موم‌ برای اتمام کار استفاده می‌کنید هیچ نوع پرداخت و جلا با ماده‌ای دیگری قابل اجرا نیست؛ حتی پوشش‌هایی مانند لاک‌الکل یا پلی‌اورتان‌ نیز بی اثر خواهد بود.

آیا استفاده از واکس چوب مفید است؟

با این حال هنوز هم برای واکس جایی وجود دارد. اول از همه می‌توان به تمام وسایل قدیمی و یا عتیقه اشاره کرد که در قدیم از واکس‌ برای پرداخت آن‌ها استفاده می‌کردند پس برای نوسازی و ترمیم آن‌ها می‌توان از واکس‌ استفاده کرد و در سبک‌هایی همچون‌ خانه‌های روستایی (rustic) و یا سبک هاسیندا (hacienda) که بیشتر در جنوب غربی آمریکا رایج است واکس گزینه‌ی بسیار مناسبی است. تغییر، اضافه کردن و یا اصلاح هر کدام از این وسایل نیازمند این است که رنگی واکس قبلی یا فعلی رو بتوانید دوباره خلق کنید.

سبک راستیک
سبک راستیک
سبک هاسیندا
سبک هاسیدنای اسپانیایی

کاربرد دیگر واکس یا موم در نجاری مدرن استفاده از آن‌ بر روی وارنیش‌ و پلی‌اورتان‌ و لاک‌الکل است تا به چوب‌ درخشش بی‌نظیری بدهد. شاید موم‌ پوشش‌ حفاظت کننده‌ی خوبی نباشد اما هر نوع ترک، خراش و آسیب‌ کوچک را پر می‌کنند و اجازه می‌دهد با انعکاس نور، درخششی زیبا و بی‌نقصی را شاهد باشیم.

استفاده از واکس چوب در پایان مراحل نجاری

امروزه، واکس‌ در بازار در رنگ‌های مختلفی در دسترس است. باید سعی کنید که رنگ واکس را با رنگ پوشش چوب یکی انتخاب کنید. برای واکس زدن بهتر است یک پارچه‌ی نخی تمیز را دور انگشت خود بپیچید و مثل کسی که می‌خواهد چکمه‌ای را برق بیندازد واکس بزنید. با حرکات دایره‌ای و تمرکز بر روی رگه‌ها، واکس را اضافه کنید.

واکس چوب

از آنجایی‌که واکس‌ تقریبا هیچ وقت سفت نمی‌شود، بدون انتظار برای مدت طولانی می‌توان چندین لایه از ان را برروی چوب استعمال کرد اما تجربه نشان داده است که برای دستیابی به بهترین نتیجه بهتر است اجازه دهید تا یک لایه 24 ساعت بماند تا خشک شود و سپس لایه‌ی بعدی را بزنید. برخلاف پوشش‌هایی مانند پلی‌اورتان، وارنیش و لاک‌الکل‌ که به سنباده زدن میان لایه‌ها احتیاج دارند، در واکس‌ نیازی به سنباده زدن نیست.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا