ابزار و یراق

راهنمای خرید اره فارسی بر و نکات کلیدی آن

فارسی بر یکی از اصلی‌ترین و پرکاربردترین ابزارآلات در صنعت نجاری است. کمتر کارگاهی را پیدا می‌کنید که این ابزار در آن یافت نشود. فارسی بر فرآیند برش زاویه‌دار و اریب الوار و قطعات چوب در امتداد عرض آنها را به بهترین شکل انجام می‌دهد. هنگام خرید این ابزار نکاتی مهم و کلیدی وجود دارند که با توجه به آنها می‌توانید مناسب‌ترین محصول را برای خود بیابید. در این راهنمای خرید اره فارسی بر سعی داریم تا با بررسی این نکات، انتخاب بهترین مدل اره فارسی بر را برای شما آسان‌تر کنیم.

معرفی اره فارسی بر

اره فارسی بر (Miter Saw) یکی از ابزارهای برقی پرکاربرد در صنعت نجاری است که برای برش چوب در زوایای مختلف استفاده می‌شود. نمونه‌های مدرن‌تر این ابزار قدمت زیادی ندارند. اولین نمونه‌های این دستگاه به دهه ۱۹۷۰ میلادی برمی‌گردد. سپس در دهه‌های بعد، انواع مختلف فارسی بر مانند کشویی و دو طرفه نیز ساخته شد. در سال‌های اخیر علاوه بر مدل‌های برقی، نوع شارژی این محصول نیز به بازار عرضه شده است.

معرفی اره فارسی بر

فارسی بر دارای یک تیغ اره دیسکی است که توسط یک بازویی به میز برش چرخان آن متصل شده است. تیغ اره با بالا و پایین آوردن بازویی، برش قطعه کار را امکان‌پذیر می‌کند. همچنین با چرخاندن میز می‌توان زاویه برش تیغه را تنظیم کرد و برش‌هایی دقیق در زوایای مختلف ایجاد کرد. علاوه بر تیغ اره بسیاری دیگر از اجزای اصلی دستگاه از جمله موتور، دسته، کلید روشن / خاموش و گارد محافظ تیغه نیز بر روی بخش بازویی آن قرار گرفته‌اند. همچنین در بخش میز چرخان دستگاه اجزایی مانند صفحه کفی مدرج، گونیا و صفحه عریض شونده قرار دارند. اجزای فارسی بر و ویژگی‌های آنها در مدل‌های مختلف این دستگاه تا حدودی تفاوت دارند، اما برخی از این اجزا در تمامی مدل‌های فارسی بر مشترک هستند.

کاربرد اره فارسی بر

همانطور که در این راهنمای خرید اره فارسی بر اشاره شد، کاربرد اصلی این ابزار ایجاد برش‌های مورب و زاویه‌دار در عرض قطعات چوب است. البته این دستگاه با استفاده از تیغ اره مناسب برای برش سایر مواد از جمله پلاستیک و فلز نیز به کار می‌رود. به طور کلی اره فارسی بر شامل مواردی مانند برش الوار و قطعا چوب، ساخت چارچوب، قاب‌های چوبی، قطعات مبلمان، در و پنجره و بسیاری از مصارف دیگر به کار می‌رود. همچنین به وسیله این ابزار می‌توان قطعات متعدد چوب را به طول یکسانی درآورد.

برش‌هایی که اره فارسی بر در عرض چوب ایجاد می‌کند به چند نوع مختلف دسته‌بندی می‌شوند. در درجه اول برش‌های راسته و عمود بر قطعات چوب به خوبی انجام می‌شوند. نوع دیگر این برش‌ها،‌ برش فارسی است که ضمن حفظ زاویه ۹۰ درجه تیغه نسبت به قطعه کار آن را به شکل مورب برش می‌زند. نوع سوم، برش زاویه‌دار است که با تغییر زاویه تیغه نسبت به قطعه کار انجام می‌شود. در نهایت آخرین نوع برش این دستگاه، تلفیقی از برش فارسی و زاویه‌دار است که با تغییر زاویه روی صفحه مدرج فارسی بر و زاویه تیغ اره ایجاد می‌شود.

کاربرد اره فارسی بر

راهنمای خرید اره فارسی بر

پیش از خرید اره فارسی بر در نخستین گام باید کاملا نیازهای خود را مشخص کنید. سپس به این سؤال پاسخ دهید که آیا اره فارسی بر با توجه به نیازهای شما ابزار مناسبی هست یا خیر. ممکن است در برخی از مصارف، اره گردبر،اره مویی برقی یا اره فلکه گزینه‌های مناسب‌تری برای شما باشند. خصوصا با توجه به این که اره فارسی بر وزن بالایی دارد، جابجایی آن در محیط کار دشوار است. به همین دلیل باید این ابزار را با آگاهی کامل از ویژگی‌ها، نقاط قوت و ضعف آن خریداری کنید. در ادامه سعی داریم تمامی نکات ضروری پیش از خرید اره فارسی بر را به شما آموزش دهیم.

توان موتور

میزان توان دستگاه یکی از مهم‌ترین مشخصه‌هایی است که نوع کاربری آن را نیز مشخص می‌کند. به طور کلی هر چه عدد توان دستگاه بیشتر باشد، میزان قدرت و گشتاور آن نیز افزایش می‌یابد. از سوی دیگر توان بالاتر به معنی افزایش جریان مصرفی دستگاه است. به همین دلیل فارسی برهای با توان و جریان مصرفی بالا را نمی‌توان در محیط‌های خانگی استفاده کرد؛ زیرا ممکن است جریان مصرفی این دستگاه‌ها فراتر از جریان برق ورودی باشد. در چنین شرایطی دستگاه کارایی و قدرت لازم و مورد انتظار خود را نخواهد داشت. از این رو، برای مصارف خانگی بهتر است محصولی را خریداری کنید که توان کمتری دارد.

اگر قصد شما استفاده از فارسی بر در محیط‌های صنعتی و کارگاهی است باید مدل‌هایی را بخرید که توان بیشتری دارند. توان بالاتر به معنای قدرت بیشتر و چرخش تیغ اره با دور موتور بالاتر است. فارسی برهای کارگاهی و صنعتی به دلیل برخورداری از موتورهای قدرتمند و پرتوان، در زمینه برش قطعات چوب با ضخامت و تراکم بافتی بالا به مراتب بهتر عمل می‌کنند. معمولا توان فارسی برهای موجود در بازار، از حدود ۱۰۰۰ وات شروع شده و در مدل‌های حرفه‌ای به بیش از ۳۰۰۰ وات نیز می‌رسد.

راهنمای خرید اره فارسی بر

قطر تیغه

یکی دیگر از ویژگی‌های مهمی که در این راهنمای خرید اره فارسی بر باید به آن بپردازیم قطر تیغه است. اگر قصد استفاده از قطر تیغ اره مشخصی را دارید حتما هنگام انتخاب فارسی بر به این ویژگی آن توجه داشته باشید. معمولا فارسی برها با ابعاد تیغه مشخصی از جمله ۲۱.۵، ۲۵، ۲۵.۵، ۳۰ و ۳۰.۵ سانتی‌متر موجود هستند. قاعدتا هر چه قطر تیغ اره بیشتر باشد، عمق برش آن نیز بیشتر خواهد بود. خصوصا اگر قصد برش الوار و قطعات ضخیم را دارید حتما مدل‌هایی را انتخاب کنید که قطر تیغ اره بیشتری دارند.

قابلیت تنظیم زاویه

تنظیم زاویه‌ها بر روی اره فارسی بر از طریق دو بخش صفحه مدرج و تیغ اره انجام می‌شود. معمولا تمامی مدل‌های جدید فارسی بر دارای صفحه مدرج هستند تا برش‌های فارسی را در عرض چوب ایجاد کنند. با این حال تنظیم زاویه تیغ اره در مدل‌های مختلف به یک شکل نیست. برخی از مدل‌های این دستگاه از یک طرف و برخی از مدل‌ها از هر دو طرف چپ و راست قابلیت زاویه‌پذیری تیغ اره را دارند. به مدل‌هایی که زاویه تیغ اره آنها از هر دو طرف قابل تنظیم است فارسی بر دو طرفه می‌گویند. این ویژگی یک مزیت مهم بوده و قابلیت‌های بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد.

سرعت برش

سرعت برش با واحد دور در دقیقه (RPM) سنجیده شده و جزو اصلی‌ترین اطلاعاتی است که در مشخصات فنی فارسی برها مطرح است. سرعت برش فارسی بر مستقیما به دو ویژگی اصلی آن یعنی قطر تیغ اره و توان دستگاه بستگی دارد. هر چه توان دستگاه بیشتر باشد، سرعت برش آن نیز بیشتر است. از سوی دیگر هر چه قطر تیغ اره کمتر باشد، سرعت چرخش آن بیشتر است. به همین دلیل با توجه به نوع چوب و قطعات مختلفی که برش خواهید زد باید فارسی بری را انتخاب کنید که سرعت برش مطابق با نیازهای شما را داشته باشد.

راهنمای خرید اره فارسی بر

برند

در یکی از مطالب گذشته برندهای پرفروش اره فارسی بر را معرفی کرده و در مورد ویژگی‌ها و مزایای آنها توضیح داده‌ایم. برندهای زیادی در زمینه تولید فارسی بر فعالیت می‌کنند که البته برخی از برندهای بین‌المللی مانند متابو، دیوالت و … در بازار ایران حضور نداشته یا واردات محدودی داشته‌اند. این محصولات هیچ گونه نمایندگی رسمی در ایران ندارند. به همین دلیل اگر گارانتی و خدمات پس از فروش برای شما اهمیت دارد از خرید آنها خودداری کنید. برندهای خارجی دیگری در بازار ابزار هستند که ضمن برخورداری از کیفیت مناسب، دارای نمایندگی رسمی در ایران هستند. شرکت سازوکار به عنوان یکی از واردکنندگان ابزارآلات برقی و برشی، فارسی برهای برند فمی و شپخ را به شما پیشنهاد می‌کند.

نکاتی که باید هنگام خرید اره فارسی بر به آن توجه کنیم

در این راهنمای خرید اره فارسی بر، تمامی نکات لازم در مورد این محصول و ویژگی‌های فنی مهم آن را بررسی کردیم. در پایان باید اشاره کنیم، مهم‌ترین نکته‌ای که باید هنگام خرید این دستگاه به آن توجه داشته باشید نوع مصرف شماست. دلیلی که فارسی برهای موجود در بازار از لحاظ مشخصات فنی و ویژگی‌ها تنوع بسیار زیادی دارند، تنوع مصارف کاربران است. همانطور که اشاره شد شما باید در اولین مرحله،‌ نیازها و مصارف خود را تعیین کنید؛ سپس به دنبال محصولی بگردید که ویژگی‌های مدنظر شما را داشته باشد.

نکات مهم هنگام خرید اره فارسی بر

فارسی برهای خانگی با انواع کارگاهی و صنعتی تفاوت‌های بسیار زیادی دارند. لزوما صرف هزینه بیشتر برای مدل‌های صنعتی به معنی انتخاب بهترین گزینه نیست. فارسی برهای صنعتی برای کارگاه‌های کوچک مناسب نیستند. مدل‌های صنعتی به دلیل وزن و ابعاد قابل توجهی که دارند، فضای بسیار زیادی را اشغال می‌کنند. همچنین جابجایی آنها نیز بسیار دشوار است. همانطور که اشاره شد از لحاظ جریان برق مصرفی نیز دستگاه‌های صنعتی برای محیط‌های خانگی مناسب نیستند. از طرف دیگر دستگاه‌های صنعتی به دلیل برخورداری از توان و دور موتور بالا و استفاده از مواد اولیه با ماندگاری و دوام بیشتر، برای محیط‌های کارگاهی و مصارف سنگین، مناسب هستند.

سوالات متداول

انواع فارسی بر کدامند؟

این دستگاه در مدل‌های مختلفی مانند ساده، کشویی،‌ یک طرفه و دو طرفه تولید می‌شود.

فارسی بر دوطرفه چیست؟

فارسی برهایی که زاویه تیغ اره آنها از هر دو طرف قابل تنظیم است دو طرفه نام دارند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا