چسب و رنگ

گرانول چیست و چه کاربردی دارد؟ | معرفی انواع گرانول

گرانول چیست؟

حتما کلمه گرانول به گوشتان خورده (به عنوان مثال چسب گرانول)؛ اما انواع گرانول بیشتر در صنعت استفاده می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی، روش و دستگاه‌های مختلفی برای تولید پلاستیک استفاده می‌شود. در ساخت پلاستیک اولین سوالی که به وجود آمد این بود که شکل ماده اولیه برای تولید پلاستیک به چه صورت باشد که در آخر شکل گرانول به دلیل داشتن مزایای مختلف انتخاب شد. از آنجا که پودر در هوا پخش می‌شود و ممکن است مشکلات تنفسی و آلودگی ایجاد کند، گرانول به عنوان شکل ماده اولیه انتخاب شد. برای ساخت پلاستیک ابتدا باید گرانول را ذوب کرد سپس فرم داد.

خرید چسب

روش‌های تولید گرانول

بر خلاف تصور افراد مختلف گرانول نوعی پلیمر نیست بلکه شکلی از پلیمر است که از حالت پودری به شکل دانه دانه در آمده است.

روش‌های مختلفی برای تولید گرانول وجود دارد اما در ایران از روش رشته‌ای یا روش خشک استفاده می‌کنند. همچنین نوع خاصی از آن با نام گرانول پلاستیک از بازیافت مواد پلاستیکی به دست می‌آید.

تولید گرانول به روش رشته‌ای

برای تولید گرانول رشته‌ای از دستگاه و ماشین آلات ساده استفاده می‌شود. در این روش انواع پلاستیک بعد از عبور از مراحل مختلف به صورت رشته‌های باریک در‌می‌آید. رشته‌های پلاستیک مذاب بعد از عبور از استخر آب به آسیاب مخصوص هدایت شده و پس از تکه تکه شدن خشک می‌شود. گرانول تولید شده در خطوط رشته‌ای به صورت خرده پلاستیک است.

تولید گرانول به روش خشک

ماشین آلاتی که برای تولید گرانول خشک استفاده می‌شود پیچیده‌تر بوده و دقت بالایی دارد. در این روش پلاستیک‌های خرد شده مواد بازیافتی پس از ذوب شدن و عبور از صافی مخصوص توسط تیغه‌های مخصوص برش داده می‌شود. مواد خرد شده با دستگاه مکنده وارد مسیر لوله‌ای مخصوص شده و در زمان کوتاهی سرد و خشک می شود. گرانول‌های خشک شبیه گرانول‌های تولید شده توسط صنایع پتروشیمی است.

انواع گرانول

گرانول چه کاربردی دارد؟

مهم‌ترین کاربرد گرانول به عنوان ماده اولیه در تولید انواع محصولات پلاستیکی است. نوع کاربرد گرانول به نوع آن بستگی دارد. انواع و گریدهای مختلف گرانول می‌توانند کاربردهای مختلفی در صنایع مختلف داشته باشند. در ادامه ضمن معرفی انواع گرانول ، به کاربردهای هر نوع اشاره می‌کنیم.

انواع گرانول

انواع مختلفی از گرانول وجود دارد که هر یک از آنها ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارد. در ادامه به معرفی انواع گرانول می‌پردازیم.

گرانول پی وی سی چیست؟

یکی از انواع گرانول ، گرانول پی وی سی است. از جمله ویژگی‌های گرانول پی وی سی مقاومت بالا در برابر ضربه و نور خورشید، ثبات رنگ، برش سریع و استحکام نقطه جوش است.

گرانول ای بی اس

اکریلونیتریل بوتادین استرن که ممکن است آن را با نام گرانول ای بی اس بشناسید، نوعی پلیمر مهندسی شده با سیالیت بالا است که می‌تواند به هر شکلی دربیاید. از مهم‌ترین ویژگی‌های این گرانول درخشندگی و رنگ‌های متنوع آن است. از گرانول برای مصارف مختلفی استفاده می‌شود که عبارتند از:

  • صنایع مکانیکی
  • صنایع الکتریکی
  • ساخت پلاستیک
  • صنعت برق
  • ساخت ادوات موسیقی
  • ساخت چوب گلف، اجزای خودرو، دوربین شکاری و …

گرانول بادی

یکی از انواع گرانول ، گرانول بادی بوده که یکی از انواع گرانول پلی اتیلن است که پتروشیمی‌هایی مانند جم، شازند، بندر امام، باختر و مارون آن را تولید می‌کنند. شفافیت از جمله ویژگی‌های ظاهری گرانول بادی بوده که از انواع آن برای تولید آب ملایم و مقطر، بطری‌های سفید کننده، روغن موتور و لوازم توالت استفاده می‌شود.

رها کردن ضایعات پلاستیکی در طبیعت موجب آلودگی‌های زیست محیطی می‌شود؛ در حالی که با استفاده از این ضایعات در  گرانول‌سازی، می‌توان حجم بالایی از این مواد را به چرخه تولید بازگرداند. این کار از طرفی از آلودگی محیط زیست جلوگیری کرده و از طرفی دیگر مجبور به پرداخت هزینه‌های بالا برای تهیه مواد اولیه نیست.

از درجه‌های مختلف گرانول بادی در تولید محصولات مختلف مانند لوله و مستربچ، طناب پلاستیکی، گالن و … استفاده می‌شود.

گرانول لاستیک (پلاستیک)

گرانول پلاستیک یا لاستیک از ضایعات پلاستیک ساخته شده و برای تولید آن ابتدا باید ضایعات را در دستگاه بازیافت پلاستیک ریخت. از گرانول در ساخت قطعات ماشین آلات و قطعاتی که برای تولید آنها نیازی به مواد اولیه دست اول نیست. می‌توان استفاده کرد تا هزینه تولید قطعات کمتر شود و تولید کنندگان بیشتری رو به استفاده از این قطعات بیاورند.

گرانول

گرانول بازیافتی

با تبدیل ضایعات پلاستیکی به انواع گرانول پلاستیک مانند گرانول پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن و پلی‌استایرن، گرانول ساختمانی و استفاده مجدد از آنها در صنایع تولیدی و بسته بندی  می‌توان در سرمایه و انرژی تولید کنندگان صرفه جویی کرد. هم چنین با استفاده مجدد از این ضایعات پلاستیکی می‌توان کمک شایانی به محیط زیست کرد.

عکس گرانول

در تصاویر زیر می‌توانید نمونه‌های مختلف گرانول را مشاهده کنید.

گرانول
گرانول
به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۳ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا