ابزار و یراق

درباره کاربرد جک سوسماری چه می‌دانید؟

جک سوسماری یکی از مهم‌ترین ابزار برای تعمیرکاران خودرو و افرادی است که به تعمیرات خودرو علاقه دارند. انجام بسیاری از کارهای تعمیراتی خودرو بدون این وسیله کاربردی بسیار دشوار خواهد بود. این جک، بلند کردن خودرو از سطح زمین را به راحتی امکان‌پذیر می‌کند. اگر قصد خرید جک سوسماری را دارید یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد این ابزار کسب کنید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید. در این مقاله در مورد کاربردها، اجزای تشکیل‌دهنده و طرز کار آن توضیح می‌دهیم.

بنرعمومی

جک سوسماری چیست؟

یکی از لوازم مکانیکی است که برای بلند کردن اجسام سنگین از روی زمین استفاده می‌شود. این ابزار کاربردی عمدتاً برای وسایل نقلیه و تعمیر و نگهداری آنها به کار می‌رود. جک سوسماری معمولاً از یک پایه با سطح مقطع کوچک و چهار عدد چرخ، یک دسته بلند و یک بازوی بالابرنده عمود بر پایه، تشکیل شده است. بازوی بالابرنده دارای یک کاسه است که با بدنه یا محورهای وسیله نقلیه تماس پیدا می‌کند.

یک سیلندر هیدرولیک در این جک وجود دارد که روغن را پمپاژ کرده و بازوی بالابرنده را به سمت بالا فشار می‌دهد. به این ترتیب جسم موردنظر یا وسیله نقلیه از زمین بلند می‌شود. این نوع جک عمدتاً در فروشگاه‌ها و کارگاه‌های مربوط به تعمیر خودرو، مراکز خدماتی و گاراژهای خانگی استفاده می‌شود.

جک سوسماری

کاربرد جک سوسماری چیست؟

جک خودرو سوسماری ابزاری ضروری برای مکانیک‌ها و علاقه‌مندان به تعمیرات فنی خودرو است. استفاده از این وسیله روشی مطمئن و کارآمد برای بلند کردن اجسام از زمین است. هنگامی که جک وسیله نقلیه را از سطح زمین بالاتر می‌برد امکان دسترسی به قسمت‌هایی زیرین وسیله نقلیه فراهم می‌شود. اغلب برای کارهایی مثل تعویض روغن، تعویض لنت ترمز، بررسی شاسی، تعمیرات اگزوز و … از جک سوسماری استفاده می‌شوند. استفاده درست و اصولی از آن ایمنی کار شما را افزایش داده و از خطرات یا جراحات احتمالی جلوگیری می‌کند.

انواع جک سوسماری

جک سوسماری از لحاظ شکل ظاهری و ساختار کلی تنها یک نوع دارد. تنها تفاوت انواع مختلف آن در ظرفیت تحمل بار آنهاست. رایج‌ترین مدل‌های این جک از لحاظ تحمل بار، جک‌های ۲، ۲.۵ و ۳ تن هستند. این جک‌ها توانایی تحمل بار اکثر خودروهای موجود در بازار را دارند. بااین‌حال برخی از مدل‌های جک سوسماری توانایی تحمل وزن‌های بالاتر را دارند که البته قیمت بسیار بالایی داشته و به ندرت در بازار یافت می‌شوند.

برخی از انواع آن نیز با عنوان جک سوسماری کورسی شناخته می‌شوند که ساختاری کاملا مشابه جک‌های معمولی دارند. تنها تفاوت آنها این است که بدنه آنها ارتفاع کمتری دارد. به همین دلیل می‌توان آنها را برای خودروهایی که ارتفاع بسیار کمی از سطح زمین دارند نیز استفاده کرد.

انواع جک سوسماری

اجزای تشکیل دهنده جک سوسماری

بدنه اصلی

این قسمت جک یک صفحه مسطح است که روی زمین قرار گرفته و ثبات و پایداری جک را فراهم می‌کند.

سیلندر هیدرولیک

اصلی‌ترین بخش مکانیزم بالابر جک است. یک پیستون داخل سیلندر قرار دارد که وقتی فشار هیدرولیک به آن وارد می‌شود به بالا و پایین حرکت می‌کند.

دسته

دسته جک در واقع اهرمی است که برای پمپ کردن روغن هیدرولیک به سمت سیلندر استفاده می‌شود.

سوپاپ تخلیه

سوپاپ تخلیه برای پایین آوردن جک استفاده می‌شود. هنگامی که پیچ سوپاپ در خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخد، سوپاپ باز شده و روغن هیدرولیک به مخزن خود برمی‌گردد. درنتیجه جسمی که جک بر روی آن قرار گرفته پایین می‌آید.

کاسه

بخشی از جک سوسماری است که هنگام بلند کردن جسم با آن در تماس است. همانطور که مشخص است شکل آن شبیه به یک کاسه است و برای جلوگیری از آسیب زدن جک به بدنه خودرو طراحی شده است.

چرخ

چهار عدد چرخ زیر جک قرار دارد که جابجایی جک را آسان‌تر می‌کنند.

طرز کار جک سوسماری چگونه است؟

پمپ کردن

جک سوسماری دسته‌ای دارد که به سمت بالا و پایین جابجا می‌شود. این دسته به پیستون هیدرولیک متصل است و با پایین و بالا کردن آن پیستون داخل سیلندر نیز به بالا و پایین حرکت می‌کند.

فشرده شدن روغن هیدرولیک

وقتی دسته جک به سمت پایین فشرده می‌شود، فشاری در سیلندر ایجاد می‌کند که باعث می‌شود روغن هیدرولیک داخل سیلندر فشرده شود.

جک سوسماری

 بالا رفتن بازوی بالابرنده

پس از اینکه روغن هیدرولیک فشرده شد از طریق یک دریچه کوچک وارد بازوی بالابرنده می‌شود. کاسه جک به بازوی بالابرنده متصل بوده و مستقیما با جسم موردنظر در تماس است. با بالا رفتن بازوی بالابرنده وسیله نقلیه نیز بالا می‌رود.

آزاد کردن جک

پس از اتمام کار، سوپاپ تخلیه، دریچه آن باز می‌شود تا روغن هیدرولیک از بازوی بالابرنده خارج شده و به داخل سیلندر باز گردد. به این ترتیب جسم پایین آورده می‌شود.

نکاتی که در زمان استفاده از جک های سوسماری باید رعایت کرد

در این بخش به نکاتی اشاره می‌کنیم که باعث استفاده ایمن و کارآمد از جک سوسماری می‌شوند:

از جک مناسب استفاده کنید

مطمئن شوید که جک درستی برای کارتان انتخاب کرده‌اید. همان طور که گفتیم، جک‌های مختلف ظرفیت‌های وزنی مختلفی دارند. پس ابتدا وزن جسم یا وسیله نقلیه‌ای را که می‌خواهید بلند کنید بررسی کنید سپس جک متناسب با آن را استفاده کنید.

یک سطح تراز پیدا کنید

قبل از استفاده از جک، یک سطح تراز را برای قرار دادن آن پیدا کنید. سطح ناهموار می‌تواند خطر واژگونی جک را در پی داشته باشد.

جک سوسماری

جک را در موقعیت درستی قرار دهید

جک را زیر قسمتی از وسیله نقلیه یا جسم قرار دهید که باید بلند شود. نقطه مناسب جک گذاری برخی مواقع در دفترچه راهنمای وسیله نقلیه مشخص شده است. مطمئن شوید که جک را در مرکز خودرو و به صورت مستقیم قرار داده‌اید.

سوپاپ تخلیه را به آرامی تخلیه کنید

در صورتی که سوپاپ تخلیه را به آرامی تخلیه نکنید خودروی قرار گرفته روی آن با شدن زیادی بر روی زمین می‌افتد که ممکن است خطرات بسیاری زیادی را برای شما و خودروی شما در پی داشته باشد.

از کجا جک سوسماری بخرم؟

این نوع جک را می‌توانید در بسیاری از فروشگاه‌های ابزار و لوازم خودرو بیابید. یکی از مهم‌ترین نکات هنگام خرید هر گونه ابزار، مراجعه به فروشگاهی است که مجموعه کامل و متنوعی از ابزار مدنظر شما را موجود داشته باشد. یکی از فروشگاه‌هایی که تنوع بسیار بالایی در انواع جک از جمله جک سوسماری دارد، فروشگاه اینترنتی سازوکار است. شما‌ می‌توانید طیف گسترده‌ای از محصولات بهترین برندهای موجود در ایران را در این فروشگاه بیابید. برای مشاهده این محصولات و خرید انواع جک خودرو به فروشگاه سازوکار مراجعه کنید.

سوالات متداول

دلیل نام‌گذاری جک سوسماری چیست؟

علت نام‌گذاری جک سوسماری شکل ظاهری آن است که شبیه یک سوسمار بر روی زمین قرار می‌گیرد.

چرا جک سوسماری بالا نمی رود؟

عوامل مختلفی مانند کاهش روغن هیدرولیک، خرابی درپوش سیلندر،‌ ورود آلودگی و اجسام بیرونی به داخل سیلندر و … می‌توانند بر روی عملکرد جک تاثیر منفی بگذارند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا