ابزار و یراق

انواع قفل درب آپارتمان چوبی و آهنی

اولین قفل 4000 سال پیش در مصر باستان اختراع شد. اولین قفل‌ها از جنس چوب ساخته می‌شدند و روی آن برجستگی‌هایی داشت که موجب بیرون آمدن میله داخل قفل و باز شدن آن می‌شد. پس از آن در قرون وسطی قفل‌های جدید و پیچیده‌تر ساخته شد. ساز و کار کلی قفل و کلید به این صورت است که برجستگی روی کلید باعث چرخش توپی و باز شدن قفل می‌شود. یکی از مهم‌ترین یراق آلات درب که نقش مهمی در افزایش امنیت محل سکونت یا کار ما دارد، قفل و سیلندر است. روی تمام درب‌های ساختمان نوعی دستگیره و قفل نصب می‌شود که بسته به نوع درب از سیلندر و مغزی مخصوص استفاده می‌کنند. معمولاً سیلندر را از برنج یا سرب و در اندازه‌های متفاوت می‌سازند. قفل دارای انواع مختلفی بوده که بر اساس کاربرد آن به 4 دسته قفل درب ورودی آپارتمان، قفل درب حیاط و پارکینگ، قفل درب‌های داخل آپارتمان و قفل درب آهنی تقسیم می‌شوند.

قفل درب ورودی آپارتمان

قفل در

همان‌طور که از نام این قفل مشخص است، این قفل روی درب ورودی آپارتمان نصب می‌شود و دو نوع ساده و ضد سرقت دارد. قفل درب ضد سرقت در ایجاد حفاظت و جلوگیری از سرقت اهمیت بالایی دارد. این نوع قفل انواع مختلفی دارد که با توجه به نیاز می‌توانید مدل مناسب را انتخاب کنید. قفل ساده تنها یک زبانه دارد اما قفل ضد سرقت با داشتن چند زبانه و قفل شدن از چهار جهت درون چهارچوب اصلی، امکان باز کردن درب و سرقت را کاهش می‌دهند.

قفل ضد سرقت

قفل ضد سرقت در دو نوع کلیدی و هوشمند در بازار موجود است. از بارزترین وجه تمایز قفل هوشمند و کلیدی آن است که برای باز کردن قفل هوشمند به کلید نیاز ندارید. هم‌چنین قفل هوشمند منبع تغذیه جداگانه دارد که در بخش داخلی درب قرار می‌گیرد به همین جهت با قطع برق این قفل باز نمی‌شود.

با اینکه امنیت قفل درب ورودی هرچه بالاتر باشد، بهتر است اما در مواقعی که پشت در مانده باشیم دانستن اینکه چگونه می‌توانیم قفل درب را بدون کلید باز کنیم خالی از لطف نیست. در ویدیو زیر با هم می‌بینیم که چگونه با ابزاری ساده و در عرض چند ثانیه می‌توان قفل در را باز کرد.

قفل کمکی

قفل شب بند

گاهی برای افزایش امنیت خانه از قفل کمکی در کنار قفل اصلی استفاده می‌کنند. این قفل دستگیره نداشته و با داشتن زبانه قوی، مقاومت در را افزایش می‌دهد.

سیلندر و مغزی

کیفیت مغزی قفل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا پس از باز کردن رویه دستگیره، دسترسی به مغزی و سیلندر بسیار آسان است. اگر کیفیت مغزی در پایین باشد، به‌راحتی می‌توان آن را باز کرد یا شکست و دسترسی به داخل قفل به‌راحتی فراهم می‌شود اما در مواردی که مغزی قفل با کیفیت است، به‌سختی می‌شکنند یا طراحی آن به‌گونه‌ای است که پس از شکستن، قسمتی از مغزی داخل قفل باقی می‌ماند و امکان دسترسی به آن را غیرممکن می‌کند.

درب‌های چوبی امن سیلندر شاسی و مغزی ایمن دارند که تنها از سمت داخل می‌توان آن را باز کرد یا بست و از بیرون تنها با استفاده از کلید مکانیکی قابل استفاده هستند. قیمت مغزی بسته به ضخامت، جنس و نوع کلید، محل پیچ و سیلندر و کیفیت سیلندر متفاوت است.

یکی دیگر از مسائل امنیتی برای درب‌های وروردی استحکام و مقاومت آن در برابر اعمال نیرو برای باز کردن درب است. بسیاری از درب‌های ورودی با یک لگد محکم باز شده و سارقین می‌توانند خیلی راحت وسایل شما را به سرقت برده و امنیت ساکنین را به خطر اندازند. در ویدیو زیر با ما همراه باشید تا با یک روش ساده مقاوت درب را بالا برده و امنیت خود و خانه را تامین کنیم.

قفل درب حیاط

قفل برقی

قفل درب حیاط از یراق آلات ضروری جهت تأمین امنیت خانه است که به دو گروه برقی و معمولی تقسیم می‌شود. نوع کلید، شاسی، تعداد زبانه، قابلیت اتصال به ریموت همگی از مواردی است که باید به آن توجه کنید.

قفل درب حیاط معمولی یکی از قدیمی‌ترین انواع قفل است که به دلیل قیمت مناسب آن، هنوز هم طرفداران بسیاری دارد. این قفل از بدنه، توپی و سوراخ‌های روی توپی و بدنه تشکیل شده است اما قفل برقی از مرکز کنترل برقی، مولد، سیستم فرمان رادیویی، فلاشر، میکرو سوئیچ، ریموت کنترل، پایه قفل برقی و چشمی و چراغ مادون قرمز تشکیل شده است.

قفل برقی از جدیدترین انواع قفل بوده و در آن از تکنولوژی‌های جدید استفاده شده است. این قفل‌ها توانسته‌اند به جایگزین مناسبی برای قفل‌های مکانیکی تبدیل شوند. از مزایای قفل برقی به معمولی (مکانیکی) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تأمین امنیت
  • کیفیت بسیار بالا
  • کاهش اتلاف زمان و افزایش سرعت عملکرد
  • قابل نصب روی انواع درهای اتوماتیک
  • قابلیت باز کردن در از طریق ریموت کنترل به‌صورت اتوماتیک

قفل درب داخل آپارتمان

ازآنجاکه آپارتمان دارای بخش‌های متعدد است به درب و درنتیجه قفل مخصوص احتیاج دارد. در انتخاب قفل باید به جنس در توجه کرد. قفل درب داخل آپارتمان به 3 دسته قفل درب کلیدی، سوئیچی و سرویس بهداشتی تقسیم می‌شوند.

قفل درب کلیدی

قفل درب کلیدی

قفل درب کلیدی با عرض زیاد برای درب اتاق‌خواب‌ مناسب است.

قفل درب سوئیچی

قفل درب سوئیچی

قفل سوئیچی دارای سیلندر مخصوص بوده و استفاده روی در اتاق کار و دفاتر اداری که به ایمنی بیشتری نیاز دارد، مناسب است.

قفل درب سرویس بهداشتی

قفل درب سرویس

قفل درب سرویس بهداشتی با توجه به جنس درب انتخاب می‌شود. روی درب آلومینیومی از قفل با پهنای کم (4.5 سانتی‌متر) و روی درب چوبی از قفل با پهنای زیاد (6.5 سانتی‌متر) استفاده می‌شود.

قفل درب آهنی و تراس

قفل درب آهنی

همانطور که از نام این قفل پیداست از آن روی درب آهنی استفاده می‌شود. پهنای این قفل 2.5، 3.5 یا 4.5 سانتی‌متر است که با توجه به عمق قوطی انتخاب می‌‌شود. این قفل معمولاً از نوع سوئیچی یا شاخ دار است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا