ابزار و یراق

لولا تخت و نحوه نصب انواع لولا تخت

یکی از انواع لولا که پرکاربرد نیز هستند و در مقاله لولا چیست به آن پرداختیم، لولا تخت است. نظرات زیادی در رابطه با این که لولا تخت ابتدا به بدنه یا به درب نصب شود وجود دارد. در بیشتر موارد ترجیح بر این است که ابتدا لولا به کابینت یا کمد نصب شود زیرا در واقع می‌توانید قبل از نصب کابینت فرورفتگی لولا را ایجاد کنید. در هر دو صورت برای این که به نتیجه تمیز و دلخواه برسید، باید دقت زیادی هنگام نصب لولا تخت به کار ببرید.

انواع یراق آلات

طریقه نصب لولا تخت

برای شروع عرض لولای تخت را از مرکز برآمدگی لبه بیرونی آن اندازه بگیرید و از 1/32 اینچ (0.79 میلی‌متر) کم کنید. عدد به دست آمده فاصله‌ای است که از لبه درب یا کابینت برای اندازه‌گیری عرض فرورفتگی درنظر گرفته می‌شود. با مداد اندازه به دست آمده را روی لبه درب علامت بزنید. سپس لولا را روی علامت‌ها قرار داده و طرح لولا را دور آن بکشید.

طریقه نصب لولای تخت

در مرحله بعد ضخامت کاپ لولا را اندازه گرفته و عمق آن را روی قسمت داخل درب یا لبه بیرونی بدنه کابینت علامت بزنید.

قسمت‌های علامت زده را برش دهید

پس از اتمام علامت‌گذاری با تیغ قسمت‌های علامت زده را خط بکشید. بهتر است برای کشیدن خطوط صاف از گونیای ترکیبی استفاده کنید. هنگام خط کشی توجه بیشتری به گوشه‌ها نشان دهید؛ زیرا سوراخ کردن گوشه‌های کار نسبت به دیگر قسمت‌ها کمی سخت‌تر است. زمان بیشتری صرف کرده و با دقت بیشتری این کار را انجام دهید.

2 روش برای برش فرورفتگی وجود دارد. یکی از روش‌ها استفاده از اورفرز با تیغه شیارزن است. این کار را می‌توان به راحتی انجام داد؛ اما برای این که برش از خطوط علامت زده بیرون نزند می‌توان از راهنمای اورفرز استفاده کرد.

روش سنتی برای برش فرورفتگی لولای تخت استفاده از اسکنه دارای تیغه اریب است. قبل از استفاده از اسکنه حتما از تیز بودن آن اطمینان حاصل کنید؛ زیرا استفاده از اسکنه کند ممکن است خطرناک باشد.

ساده‌ترین راه برای برش فرورفتگی این است که ابتدا خطوط علامت زده را با تیغ برش عمیق زده و داخل آن را با فواصل 0.5 میلی‌متری خطوط موازی ایجاد کنید. پس از ایجاد برش‌های موازی در عمق مناسب با استفاده از اسکنه داخل آن را تراشیده و خالی کنید.

پس از تراشیدن و خالی کردن فرورفتگی لولای تخت را داخل آن قرار دهید. لولا باید درست همسطح درب یا بدنه بوده و داخل فرورفتگی به خوبی جای بگیرد.

علامت گذاری جای لولا روی بدنه

دریل و نصب لولا تخت

پس از قرار دادن لولا در داخل فرورفتگی ایجاد شده میخ را داخل سوراخ‌های پیچ قرار داده و با چکش روی میخ بکوبید تا کمی سطح سوراخ شود. سپس با استفاده از دریل شارژی یا برقی قسمت سوراخ شده را دریل کنید. در مرحله آخر پیچ‌ها را داخل هر کدام از سوراخ‌ها قرار داده و با پیچ‌گوشتی محکم کنید تا لولا کاملا به درب متصل شود.

برای تکمیل نصب لولای تخت درب را روی بدنه‌ای که لولا روی آن نصب شده قرار داده و محل نصب قسمت دیگر لولا را روی درب علامت بزنید. پس از نصب لولای روی درب، درب را چندین مرتبه باز و بسته کنید تا از تنظیم و نصب درست لولا اطمینان حاصل کنید.

دریل کاری لولای تخت

انواع لولا تخت

لولای تخت به علت ظاهر کلاسیک و نصب آسان از دسته لولاهای پرطرفدار است. لولای تخت در انواع مختلفی مناسب برای درب‌های بیرونی، داخلی و درب کابینت وجود دارد. درست است که لولاهای توکار برای کابینت آشپزخانه بیشتر مورد استفاده می‌گیرد؛ زیرا لولا از بیرون کابینت قابل رویت نیست. اما نمی‌توان اهمیت لولای تخت را در آشپزخانه نادیده گرفت.

نصب لولای تخت کار بسیار آسانی است، اما به علت ظریف‌کاری نیاز به دقت بیشتری نسبت به دیگر لولاها دارد. مهم نیست لولایی که انتخاب کرده‌اید فلزی باشد یا برنجی، مهم این است که برای رضایتمندی از نتیجه کار دقت و زمان زیادی را باید صرف فرایند نصب آن کنید.

لولای تخت پروانه ای

لولا پروانه‌ای

این لولا بیشتر جنبه دکوراتیو داشته و به اندازه لولاهای دیگر از استحکام چندان بالایی برخوردار نیست. به همین دلیل از آن بیشتر برای چیزهای کوچکی مثل جعبه جواهرات استفاده می‌شود.

لولای تخت T (تی)

لولا T

این لولا شبیه T بوده و در سوله‌های چوبی و فلزی یافت می‌شود. این لولاها بسیار محکم بوده و نصب آسانی دارد؛ اما به علت برخورداری از پیچ‌های بدون حفاظ امنیت بالایی ندارد.

لولای تخت نواری پیانو

لولا پیانو

لولای پیانو در ارتفاعات مختلف موجود بوده و برای قسمت‌های بزرگی مثل دریچه یا میز به کار برده می‌شود. این لولاها بسیار محکم بوده و تکیه گاه محکمی برای لبه‌های درب است. در نتیجه ظرفیت تحمل اشیاءسنگین را دارد.

لولای تخت فلش

لولا فلش

این لولاها کاملا مسطح بوده و برای نصب نیازی به برش فرورفتگی ندارد. این لولا به اندازه لولاهای دیگر محکم نیست اما بسیار سبک بوده و برای سازه‌هایی مثل درب قفسه و پروژه‌های نجاری کوچک مناسب است.

لولای تخت بلبرینگی

لولای تخت بلبرینگی

لولای تخت بلبرینگی دوام و ماندگاری بالاتری نسبت به دیگر لولاها دارد و وجود بلبرینگ‌ها باعث عملکرد نرم‌تر درب می‌شود. این لولا با ویژگی‌های ذکر شده برای درب‌های ورودی و درب‌هایی که استفاده زیادی دارند مناسب است.

سوالات متداول

کاربرد لولا تخت برای چه مواردی است؟

لولا تخت بیشتر برای درب های چوبی و فلزی، درب کمد و کابینت های سنتی و لوازمی مانند تخته نرد استفاده میشود.

قیمت لولا تخت چقدر است؟

در تاریخ امروز (1400/10/05) قیمت هر عدد لولا تخت از 1000 تومان تا 70 هزار تومان با توجه به نوع لولا متغیر است.

طریقه نصب لولا تخت چگونه است؟

برای شروع عرض لولای تخت را از مرکز برآمدگی لبه بیرونی آن اندازه بگیرید و از 1/32 اینچ (0.79 میلی‌متر) کم کنید و برش دهید. پس از قرار دادن لولا در داخل فرورفتگی ایجاد شده میخ را داخل سوراخ‌های پیچ قرار داده و با چکش روی میخ بکوبید تا کمی سطح سوراخ شود. سپس با استفاده از دریل شارژی یا برقی قسمت سوراخ شده را دریل کنید. در مرحله آخر پیچ‌ها را داخل هر کدام از سوراخ‌ها قرار داده و با پیچ‌گوشتی محکم کنید تا لولا کاملا به درب متصل شود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا