ابزار و یراق

معرفی انواع قیچی ورق بر و بررسی جامع کاربرد آنها

قیچی ورق بر یکی از اصلی‌ترین ابزارآلاتی است که برای برش ورق‌های فلزی به کار می‌رود. این ابزار نیازهای کاربران مبتدی تا حرفه‌ای در بسیاری از صنایع مختلف را برطرف می‌کند. از لحاظ ساختاری قیچی ورق بر شباهت زیادی به قیچی‌های عادی دارد. دو تیغه این ابزار از یک نقطه به یکدیگر متصل هستند. با نزدیک کردن دسته‌های ابزار، تیغه‌های آن به یکدیگر نزدیک شده و عمل برش را انجام می‌دهند. مدل‌های مختلفی از قیچی ورق بر وجود دارند که هر یک برای مصارف و کارایی‌های به خصوصی طراحی شده‌اند. انواع مختلف این محصول بر اساس شکل تیغه و نوع مکانیزم به کار رفته در آن دسته‌بندی و تفکیک می‌شوند. در ادامه ما به معرفی انواع قیچی ورق بر می‌پردازیم و در مورد کاربردهای این ابزار توضیح می‌دهیم.

قیچی ورق بر چه کاربردی دارد؟

همانطور که اشاره شد قیچی‌های ورق بر برای ایجاد برش در ورقه‌های ساخته شده از فلزات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربردهای قیچی ورق بر طیف وسیعی از صنایع مختلف را در برمی‌گیرد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین کاربردهای این ابزار می‌پردازیم.

سیستم‌های تهویه

یکی از بیشترین کاربردهای قیچی‌های ورق بر در ساخت و راه‌اندازی سیستم‌های تهویه و تأسیسات حرارتی و برودتی است. از این ابزار برای برش کانال، داکت و سایر تجهیزات به کار رفته در سیستم‌های تهویه استفاده می‌شود. استفاده از یک قیچی دقیق و باکیفیت باعث می‌شود این تجهیزات با نهایت دقت و کیفیت ساخته شوند.

انواع قیچی ورق بر

ساخت و ساز

قیچی ورق بر کاربردهای بسیاری در پروژه‌های ساخت و ساز و تعمیرات ساختمان دارد. در بسیاری از موارد ساخت بخش‌هایی مانند سقف،‌ سایه بان، ناودان، فلاشینگ سقف و… با استفاده از قیچی ورق بر انجام می‌شود. با استفاده از یک قیچی ورق بر مناسب، این بخش‌ها با نهایت کیفیت ساخته می‌شوند.

تعمیرات اتومبیل

قیچی ورق بر کاربردهای زیادی در صافکاری و تعمیرات بدنه خودرو دارد. ورقه‌های فلز لازم برای تعمیر بدنه خودرو را می‌توان با استفاده از این ابزار با دقت بالایی برش زد و به شکل و ابعاد دلخواه درآورد. تعمیر نواحی زنگ‌زده و آسیب دیده بدنه و ساخت پانل‌های جایگزین برای بدنه از جمله کارهایی هستند که می‌توان با این ابزار به راحتی انجام داد. همچنین در ساخت و تعمیر سایر بخش‌های خودرو از جمله اگزوز می‌توان از ورق بر استفاده کرد.

ساخت و تعمیر وسایل مختلف

اگر قصد ساخت اجسام فلزی، وسایل دکوری، آثار هنری و تعمیر و بازسازی خانه و وسایل داخلی آن را دارید،‌ قیچی ورق بر گزینه مناسبی برای برش،‌ شکل دادن و آماده‌سازی ورقه‌های فلزی خواهد بود. اگرچه ابزار برقی مختلفی برای انجام این کار وجود دارد،‌اما قیچی ورق بر مقرون به صرفه‌ترین گزینه برای برش ورقه‌های فلزی است.

انواع قیچی ورق بر

چرا باید از قیچی ورق بر استفاده کرد؟

استفاده از انواع قیچی ورق بر مزایای زیادی دارد که در این بخش به آنها می‌پردازیم. در وهله اول قیچی‌های ورق بر دقت برش بسیار بالایی دارند و برش‌هایی دقیق و کم نقص را روی ورقه‌های فلز ایجاد می‌کنند. تیغه‌های تیز و مکانیزم برشی این ابزار باعث می‌شود قطعاتی با شکل و ابعاد موردنظر شما شکل بگیرند. از سوی دیگر قیچی ورق بر از لحاظ ابعاد و وزن قابلیت حمل و جابجایی آسان در محیط کار را برای شما فراهم کرده و برخلاف ابزار برقی عملکرد آن به منبع برق وابسته نیست. از سوی دیگر ایمنی این ابزار در مقایسه با ابزارآلات برقی به مراتب بیشتر بوده و خطر صدمات جانی برای کاربر و اطرافیان او کمتر است. از لحاظ مالی نیز قیچی ورق بر در مقایسه با ابزار برقی مقرون به صرفه‌تر است.

انواع قیچی ورق بر

برخی از خریداران قیچی ورق بر با انواع مختلف این ابزار آشنایی ندارند. اگرچه طیف قابل توجهی از انواع قیچی ورق بر در بازار ایران وجود دارد اما معمولا انواع آن به درستی از یکدیگر تفکیک نشده‌اند. اگر با انواع این ابزار و کارایی هر یک به خوبی آشنایی داشته باشید، امکان انتخاب بهترین گزینه با توجه به نوع مصرف خود را خواهید داشت. در ادامه به معرفی مهم‌ترین انواع قیچی ورق بر می‌پردازیم.

قیچی حلب بر

معمولا قیچی‌های حلب بر دارای دسته‌های بلند و ساختاری ساده در محل اتصال تیغه‌ها هستند و فاقد عملکرد فنری برای باز شدن فک‌های قیچی هستند. این نوع قیچی عموما برای ایجاد برش‌های مستقیم بر روی ورقه‌های نازک فلزی مناسب هستند. قیچی حلب بر ساختار پیچیده‌ای نداشته و کار با آن در مقایسه با مدل‌های پیشرفته‌تر اندکی دشوار است. از سوی دیگر قدرت برش این ابزار نیز مانند سایر مدل‌ها نیست. از این رو همانطور که از نام مشخص است اغلب برای برش ورقه‌های حلبی و سایر مواد مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع قیچی ورق بر

قیچی مستقیم بر

همانطور که از نام این نوع قیچی مشخص است از آن برای ایجاد برش‌های مستقیم و راسته بر روی ورقه‌های فلزی استفاده می‌شود. این نوع ورق بر معمولا از تیغه‌های کشیده و بلندی تشکیل شده که از لحاظ شکل ظاهری با یکدیگر تفاوتی ندارند. به همین دلیل برش‌های مستقیم بر روی ورقه‌های فلز را امکان‌پذیر می‌کنند. بسیاری از برندها، قیچی‌های مستقیم بر را با دسته زردرنگ تولید می‌کنند که تشخیص این ابزار را آسان‌تر می‌کند.

قیچی چپ بر

قیچی چپ بر همانطور که از نام آن مشخص است برای ایجاد برش‌های در خلاف جهت عقربه‌های ساعت به کار می‌رود. با این حال برش‌های مستقیم نیز با این ابزار امکان‌پذیر است. قیچی چپ بر را از دو راه می‌توان تشخیص داد. راه اول این است که به رنگ دسته ابزار توجه کنید. بسیاری از برندها قیچی چپ بر را با رنگ دسته قرمز مشخص می‌کنند. دیگر ویژگی بارز قیچی چپ بر شکل تیغه پایینی آن است. قوس تیغه پایین این ابزار به سمت چپ است. در نتیجه برش‌های قوس‌دار پادساعتگرد را به آسانی انجام می‌دهد.

انواع قیچی ورق بر

قیچی راست بر

اصلی‌ترین کاربرد قیچی راست بر برای ایجاد برش‌های مورب در جهت عقربه‌های ساعت است. همانند نوع چپ بر، قیچی‌های راست بر نیز امکان ایجاد برش‌های مستقیم را فراهم می‌کنند. معمولا دسته این ابزار نیز سبز رنگ است. دیگر ویژگی ظاهری این ابزار تیغ پایینی آن است که به سمت راست قوس دارد. معمولا برای راحتی کار بیشتر و امکان ایجاد انواع برش توصیه می‌شود از هر دو نوع قیچی چپ بر و راست بر در کنار یکدیگر استفاده شود.

قیچی هواپیمایی

قیچی هواپیمایی یا Aviation Snips پیشرفته‌ترین نوع قیچی ورق بر محسوب می‌شود. دلیل نام‌گذاری قیچی هواپیمایی این است که در ابتدا برای استفاده در صنعت ساخت هواپیما ساخته شده است. ساختار قیچی هواپیمایی و نحوه عملکرد آن پیچیده‌تر از قیچی‌های عادی است که باعث می‌شود بدون افزایش ابعاد ابزار و نیروی مضاعف بتوان ورقه‌های ضخیم‌تر فلز را برش داد. امروزه قیچی هواپیمایی تا حدی رواج پیدا کرده که جای قیچی‌های حلب بر معمولی را در بازار گرفته است. به همین دلیل معمولا قیچی‌های هواپیمایی صرفا با نام قیچی ورق بر شناخته می‌شوند. قیچی‌های هواپیمایی در انواع مستقیم بر، راست بر، چپ بر، سرخم و … تولید می‌شوند.

قیچی ورق بر سر خم

قیچی سرخم به دلیل شکل ظاهری آن در برخی کشورها با عنوان قیچی پلیکانی (Pelican Snips) نیز شناخته می‌شود. وجه تمایز این ابزار با سایر انواع ورق بر در شکل تیغه‌های آن است. تیغه‌های این قیچی نسبت به دسته‌های آن زاویه ۹۰ درجه دارند. اصلی‌ترین کاربرد آن هنگام برش در فضاهای تنگ و محدود است که جای مناسبی برای قرارگیری دست کاربر وجود ندارد. این قیچی در انواع چپ بر و‌ راست بر تولید می‌شود.

انواع قیچی ورق بر

نحوه کار با قیچی ورق بر

قیچی ورق بر ساختار چندان پیچیده‌ای نداشته و استفاده از تا حدود زیادی شبیه به قیچی‌های معمولی است. خصوصا در قیچی‌های حلب بر معمولی، مکانیزم این ابزار کاملا مشابه قیچی‌های کاغذبر عادی است. با باز و بسته کردن دسته‌های ابزار، تیغه‌های آن نیز باز و بسته شده و عمل برش را انجام می‌دهند. با این حال مدل‌های هواپیمایی به دلیل برخورداری از مکانیزم فنری سهولت کار بیشتری را برای شما فراهم می‌کنند. در این مدل‌ها باید پیش از شروع به کار با ابزار، قفل آن که در محل اتصال دو تیغه قرار گرفته را باز کنید تا امکان باز و بسته شدن تیغه‌ها فراهم شود. همچنین پس از اتمام کار باید این قفل را ببندید.

در هنگام کار با قیچی ورق بر چه نکاتی باید رعایت شود؟

هنگام کار با قیچی ورق بر باید در ابتدا به این نکته توجه کنید که این ابزار ظرفیت برش محدود و مشخصی دارد. مدل‌های مختلف این محصول در بهترین حالت قابلیت برش ورقه‌های فلزی با ضخامت بیش از ۱.۲ میلی‌متر را ندارند. به همین دلیل برای برش قطعات ضخیم‌تر باید از ابزارهای تخصصی‌تر که عموما برقی هستند استفاده کنید. در درجه بعد باید با توجه به نوع و شکل برش، قیچی مناسب را انتخاب کنید. انتخاب ورق بر مناسب باعث می‌شود لبه‌های ورقه برش خرده شما نیز خم نشده و شکل ظاهری خود را از دست ندهند.

انواع قیچی ورق بر

راهنمای خرید قیچی ورق بر

هنگامی که قصد خرید قیچی ورق بر را دارید باید برخی از نکات کلیدی را مدنظر قرار دهید تا انتخابی آگاهانه و دقیقه داشته باشید. با رعایت این نکات و انجام تحقیقات کامل بین محصولات موجود در بازار می‌توانید بهترین گزینه را برای مصارف خود انتخاب کنید.

نوع قیچی

در بخش‌های قبلی با انواع قیچی ورق بر آشنا شدید. نوع مصارف شما نقش بسیار مهمی در انتخاب مناسب‌ترین نوع ورق بر دارد. با بررسی انواع معرفی شده در این مقاله می‌تواند نوع مدنظر خود را پیدا کنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که در برخی از موارد یک نوع ورق بر کفایت نمی‌کند و باید انواع مختلف آن را خریداری کنید تا توانایی ایجاد طیف گسترده‌ای از برش‌ها را داشته باشید. برخی از اهالی فن نیز معتقدند خرید قیچی راست بر و چپ بر کفایت می‌کند و نیازی به قیچی مستقیم بر نیست؛ زیرا قیچی‌های چپ بر و راست بر امکان برش‌های مستقیم را هم فراهم کرده و در برخی از مواقع این گونه برش‌ها را با سهولت بیشتری انجام می‌دهند.

انواع قیچی ورق بر

ضخامت ورقه

ضخامت ورقه یکی از مهم‌ترین نکات هنگام خرید یک قیچی ورق بر مناسب است. هر چه ضخامت قطعه بیشتر باشد برش آن با دشواری بیشتری همراه خواهد بود. به همین دلیل برای برش ورقه‌های با ضخامت بیشتر باید از ابزاری استفاده کنید که توانایی انجام این کار را داشته باشد. برای مثال، قیچی هواپیمایی به دلیل بهره‌مندی از یک مکانیزم کمکی،‌ برش قطعات را با سهولت بیشتری انجام می‌دهد. در نتیجه برای برش قطعات ضخیم مناسب‌تر است.

شکل تیغه‌ها

این قانون کلی در مورد قیچی‌های ورق بر وجود دارد که تیغه‌های بلند و صاف، بیشتر برای برش‌های بلند، مستقیم و سریع مناسب‌تر هستند. از سوی دیگر، تیغه‌های کوتاه‌تر و منحنی اغلب برای ایجاد برش‌های منحنی به کار می‌روند. از سوی دیگر تیغه برخی از قیچی‌های ورق بر به سمت راست و چپ متمایل است. همانطور که اشاره شد این گونه تیغه‌ها راست بر و چپ بر هستند و برای برش ساعتگرد و پادساعتگرد بر روی ورقه‌های فلز به کار می‌روند.

کیفیت و ماندگاری

اگر قصد استفاده مداوم از قیچی ورق بر را دارید، باید گزینه‌ای را انتخاب کنید که از مواد تشکیل‌دهنده مستحکم و مقاوم، تیغه‌های تیز و برنده و کیفیت ساخت مناسبی برخوردار باشد. موادی مانند استنلس استیل (فولاد ضدزنگ) برای تیغه ورق بر بسیار کاربردی و مناسب هستند. ترجیحا جنس دسته نیز از پلاستیک راحت و با طراحی ارگونومیک باشد تا راحتی دست شما را هنگام برش‌های طولانی‌مدت تضمین کند. از سوی دیگر اگر پلاستیک دسته از نوع ضد تعریق باشد باعث می‌شود عرق دستان شما جذب شده و راحتی کار شما افزایش یابد.

انواع قیچی ورق بر

بهترین مارک قیچی ورق بر چیست؟

از جمله مطرح‌ترین برندهای قیچی ورق بر در عرصه جهانی می‌توان به کلاین (Klein)، استنلی (Stanley)، میدوست (Midwest) و اروین (Irwin) اشاره کرد. این برندها بیش از چندین دهه تجربه درخشان در زمینه تولید انواع ابزار دستی دارند و از لحاظ کیفیت، ماندگاری و کارایی بهترین محصولات موجود در بازار را عرضه می‌کنند. اگرچه قیمت این محصولات تا حدودی بالاتر از سایر گزینه‌های موجود در بازار است، اما اگر به دنبال ابزاری می‌گردید که ماندگاری و کیفیت بالایی داشته باشد، خرید آنها را به شما توصیه می‌کنیم. این گونه برندها بیشتر تولیدات خود را در اروپا و آمریکای شمالی انجام می‌دهد.

سوالات متداول

انواع قیچی ورق بر کدامند؟

قیچی ورق بر در انواع مختلفی از جمله حلب بر، هواپیمایی، مستقیم بر، چپ بر، راست بر و سرخم ساخته می‌شود.

کاربرد قیچی ورق بر چیست؟

قیچی ورق بر در صنایع مختلف برای برش ورقه‌های نازک ساخته شده از فلز به کار می‌رود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا