خودت بساز

آموزش ساخت ساعت روستیک به همراه ویدیو

امروزه یکی از سبک‌های رایج و پرطرفدار در معماری و دکوراسیون، سبک روستیک است. این سبک از طراحی روستایی الهام می‌گیرد تا با استفاده از مواد اولیه‌ای مانند چوب فضایی گرم و صمیمی را ایجاد کند. در سال‌های اخیر سبک روستیک به لوازم منزل و دکوراسیون داخلی منازل نیز راه پیدا کرده و طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. ساخت برخی از این وسایل دشواری چندانی نداشته و با صرف حداقل هزینه انجام‌پذیر است. در این مقاله قصد داریم ساخت یک ساعت روستیک زیبا و جذاب را به صورت مرحله به مرحله و با جزییات کامل آموزش دهیم. در ادامه این آموزش ساخت ساعت روستیک با ما همراه باشید.

ویدیو آموزش ساخت ساعت روستیک

پیش از شروع آموزش ساخت ساعت روستیک، اگر تمایل دارید مراحل انجام آن را به صورت تصویری ببینید، می‌توانید ویدیو زیر را تماشا کنید. در این ویدیو مراحل انجام کار را برای شما به صورت جامع نشان می‌دهیم. برای مطالعه ادامه توضیحات جامع این آموزش، توجه شما را به ادامه این مطلب جلب می‌کنیم.

لوازم مورد نیاز برای ساخت ساعت روستیک

در این بخش تمامی مواد و ابزار لازم برای ساخت ساعت روستیک را به شما معرفی می‌کنیم.

مواد و قطعات لازم

در ابتدا باید چوب مناسب را برای ساعت خود انتخاب کنید. این چوب بهتر است ترجیحا دارای رگه‌ها طبیعی و تا حدودی برخی از نقص‌های ظاهری باشد تا ظاهری طبیعی و خاص را به ساعت شما ببخشد. برای چسباندن و اتصال قطعات به یکدیگر به چسب چوب و پیچ با ابعاد مناسب نیاز خواهید داشت. همچنین موتور و عقربه‌های ساعت را باید به صورت مجزا خریداری کنید. در صورت نیاز به رنگ‌آمیزی اعداد ساعت نیز به رنگ نیاز دارید. در صورت تمایل برای بهبود شکل ظاهری ساعت می‌توانید از جلادهنده‌های مناسب استفاده کنید.

آموزش ساخت ساعت روستیک

ابزار کار

در صنعت نجاری، تنوع زیادی برای انجام کارهایی مانند برش، سوراخ‌کاری و پرداخت ظاهری قطعات وجود دارد. به همین جهت، انتخاب ابزار لازم برای این پروژه تا حدودی به وسایل و تجهیزات در دسترس شما نیز بستگی دارد. اگرچه می‌توان این پروژه را با استفاده از ابزار دستی نیز انجام داد،‌برای افزایش سرعت و راندمان کار و بهبود شکل ظاهری محصول نهایی بهتر است از ابزار برقی مناسب استفاده کنید. برای انجام برش‌های این پروژه به اره گردبر یا فارسی بر و همچنین اره مویی یا اره فلکه نیاز خواهید داشت. همانطور که اشاره شد این برش‌ها را با استفاده از اره دستی نیز می‌توانید انجام دهید؛ اما کیفیت نهایی کار تفاوت خواهد داشت.

برای انجام سوراخ‌های روی قطعات چوب به دریل برقی نیاز دارید. همچنین پرداخت و صاف کردن سطوح کار با استفاده از سنباده به بهترین شکل انجام خواهد شد. ایجاد حفره در صفحه ساعت با استفاده از مته خزینه و اورفرز به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود. ابزار اندازه‌گیری مانند متر نواری نیز برای افزایش دقت شما مورد نیاز است.

آموزش ساخت ساعت روستیک

نحوه ساخت ساعت روستیک

در این بخش مراحل آموزش ساخت ساعت روستیک را برای شما توضیح می‌دهیم. ذکر این نکته ضروری است که با توجه به سلیقه و شکل ظاهری مدنظر شما، مراحل ساخت ساعت متفاوت است. لذا می‌توانید برخی از این مراحل را با توجه به سلیقه خود تغییر دهید. همانطور که اشاره شد، با توجه به طراحی مدنظر شما ابزار و مواد اولیه نیز می‌توانند تفاوت داشته باشند. همچنین انجام برخی از مراحل اختیاری بوده و با توجه به میل شخصی شما قابل انجام هستند.

آماده‌سازی چوب

انتخاب چوب مناسب، مهم‌ترین بخش ساخت یک ساعت دیواری با ظاهر روستیک و قدیمی است. طبیعتا چوب‌های نو و سالم برای ایجاد ظاهری روستیک مناسب نیستند. برای خلق یک ساعت روستیک ترجیحا بهتر است از چوب‌هایی که قبلا مورد استفاده قرار گرفته‌اند یا چوب لوازم قدیمی استفاده کنید. در صورتی هم که از چوب نو استفاده می‌کنید باید ظاهر آن را تغییر داده و بر روی آن علائم خوردگی و فرسودگی ایجاد کنید. ما در این آموزش از قطعات یک پالت بسته‌بندی چوبی استفاده می‌کنیم.

آماده سازی چوب

در ابتدا باید قطعات چوب پالت را جدا کنید. برای این کار می‌توانید از میخ‌کش استفاده کنید تا میخ‌ها را بیرون بیاورید. در انتهای کار باید چند قطعه چوب با عرض، طول و ضخامت یکسان داشته باشید. در صورتی که قطعات چوب از لحاظ طول و عرض با یکدیگر یکسان نیستند باید با استفاده از اره گردبر یا فارسی بر آنها را به ابعاد یکسان درآورید. همچنین برای هم ضخامت و هم‌سطح کردن آنها باید از ابزارهایی مانند رنده گندگی استفاده کنید. در انتها باید سطوح زبر و ناصاف را با استفاده از سنباده دستی یا برقی به شرایط مطلوب برسانید.

آموزش ساخت ساعت روستیک

ساخت صفحه ساعت

پس از آماده شدن قطعات چوب باید آنها را از طرفین به یکدیگر بچسبانید تا به شکل یک مربع دربیایند. توجه داشته باشید که باید تا حد ممکن فاصله و شکافی بین قطعات مختلف وجود نداشته باشد و هر قطعه کاملا بر قطعه دیگر منطبق باشد. برای چسباندن قطعات به یکدیگر دو راه وجود دارد. اگر چسب چوب در اختیار دارید،‌ باید لبه هر یک را به چسب چوب آغشته کنید. سپس بگذارید تحت فشار در کنار یکدیگر بمانند تا به خوبی به یکدیگر بچسبند. زمان خشک شدن چسب با توجه به برند و نوع چسب متفاوت است،‌ اما ترجیحا بهتر است برای خشک شدن چسب ۲۴ ساعت زمان بگذارید.

ساخت صفحه ساعت

توجه داشته باشید که اگر ضخامت قطعات چوب شما کم باشد، ممکن است چسبندگی کافی بین قطعات ایجاد نشود. راه دیگر که استحکام بیشتری به صفحه ساعت می‌بخشد این است که علاوه بر چسب، از دو قطعه چوب برای اتصال قطعات به یکدیگر استفاده کنید. این قطعات باید به صورت موازی و با فاصله از هم در پشت ساعت قرار گرفته و با پیچ به قطعات چوب متصل شوند. استفاده از این دو قطعه باعث تقویت اتصال قطعات چوب شده و استحکام و دوام صفحه ساعت را افزایش می‌دهد. پس از آماده شدن صفحه ساعت، برای بهبود شکل ظاهری و افزایش طول عمر و ماندگاری آن می‌توانید به دلخواه از انواع جلادهنده چوب استفاده کنید.

برش صفحه ساعت

برش صفحه ساعت

پس از آن که صفحه ساعت ساخته شد باید آن را به شکل یک دایره دربیاورید. برای این کار، ابتدا با استفاده از یک خط کش مرکز صفحه ساعت را مشخص کنید. سپس با استفاده از دریل یک سوراخ در مرکز ایجاد کنید. قطر این سوراخ باید به اندازه شفت موتور ساعت باشد تا در مراحل بعد بتوانید شفت موتور را وارد آن کنید. در مرحله بعد باید بر روی صفحه، یک دایره به مرکزیت سوراخ ایجاد شده رسم کنید.

می‌توانید از یک قطعه چوب یا نخ استفاده کنید و یک سر آن را با استفاده از میخ یا هر شیء مشابهی در مرکز شکل قرار دهید. سپس یک مداد یا ماژیک را به انتهای دیگر نخ یا قطعه چوب متصل کنید. سپس آن را به صورت چرخشی حرکت دهید تا یک دایره بر روی صفحه ایجاد کند. در این مرحله باید با استفاده از اره مویی یا اره فلکه،‌ دایره رسم شده را برش بزنید. پس از آنکه شکل دایره را برش زدید، لبه‌های کار را با استفاده از سنباده به شکل کاملا صاف و صیقلی درآورید.

نصب موتور ساعت در ساخت ساعت روستیک

نصب موتور ساعت

موتور ساعت باید کاملا در مرکز ساعت نصب شود. در مراحل قبل یک سوراخ در مرکز صفحه ساعت ایجاد کرده بودید. برای نصب موتور ابتدا با استفاده از مته گازور باید حفره‌ای به مرکزیت این سوراخ ایجاد کنید. توجه داشته باشید که این حفره باید تنها از یک سمت صفحه ساعت ایجاد شود. پس از ایجاد حفره اولیه با استفاده از اورفرز نجاری، حفره‌ای به ابعاد و عمق موتور ساعت ایجاد کنید. سپس موتور را درون حفره قرار دهید و شفت آن را در سوراخ مرکز ساعت فرو ببرید تا از سمت دیگر بیرون بیاید. توجه داشته باشد که همراه موتور معمولا یک واشر پلاستیکی، یک واشر برنجی و یک مهره برنجی عرضه می‌شود. واشر پلاستیکی باید بر روی موتور و پشت صفحه ساعت قرار بگیرد. واشر برنجی بر روی صفحه و دور شفت قرار گرفته و مهره برنجی بر روی آن محکم می‌شود.

نصب یا رنگ آمیزی اعداد در ساخت ساعت

نصب یا رنگ‌آمیزی اعداد

برای اعداد ساعت دو گزینه وجود دارد که به دلخواه خود می‌توانید از آنها استفاده کنید. گزینه اول، اعداد آماده هستند که معمول از جنس فلز، پلاستیک یا چوب ساخته می‌شوند. بعضی از مدل‌های این اعداد به صورت پشت چسب‌دار ساخته شده‌اند و برای نصب آنها نیازی به چسب نخواهید داشت؛ اما در سایر مدل‌ها باید با استفاده از چسب مناسب اعداد را بر روی صفحه بچسبانید. مهم‌ترین نکته هنگام نصب اعداد، دقیق بودن محل قرارگیری آنهاست.

آموزش ساخت ساعت روستیک

گزینه دوم رنگ‌آمیزی اعداد بر روی صفحه است که ما در این آموزش از همین روش استفاده می‌کنیم. برای این کار ابتدا یک شابلون درست کرده و اعداد ۰ تا ۹ را روی آن برش می‌زنیم. سپس شابلون را بر روی صفحه ساعت قرار داده و با قلم موی آغشته به زنگ، اعداد را بر روی صفحه ایجاد می‌کنیم. برای دقیق‌تر بودن محل قرارگیری اعداد، بهتر است ابتدا اعداد ۳، ۶، ۸ و ۱۲ را رسم کنید و سپس فاصله بین آنها را به سه قسمت مساوی تقسیم کرده و اعداد بین آنها را بکشید.

پس از خشک شدن رنگ، عقربه‌های ساعت را به ترتیب ساعت‌شمار، دقیقه‌شمار و ثانیه‌شمار بر روی شفت موتور نصب کنید.

رنگ آمیزی اعداد

نصب ساعت روی دیوار

در آخرین بخش این آموزش ساخت ساعت روستیک باید امکان نصب ساعت بر روی دیوار را فراهم کنید. برای نصب ساعت روی دیوار راه‌های مختلفی وجود دارد. ما در این آموزش از یک مفتول مقاوم برای آویزان کردن ساعت بر روی دیوار استفاده کردیم. برای نصب این مفتول باید دو طرف آن را به قسمت پشت ساعت پیچ کنید (برای آشنایی با روش این کار، ویدیو ابتدای مقاله را مشاهده کنید). همچنین می‌توانید یک تکه چوب در قسمت پشت ساعت پیچ کنید و یک حفره در آن ایجاد کنید تا به راحتی بر روی میخ یا پیچ دیوار قرار بگیرد.

نصب ساعت روی دیوار

سوالات متداول

چه نوعی چوبی برای ساخت ساعت روستیک مناسب است؟

ترجیحا بهتر است از چوبی استفاده کنید که ظاهری قدیمی باشد. چوب مناسب این سبک می‌تواند تا حدودی دارای رگه و خوردگی باشد.

چه ابزاری برای ساخت ساعت روستیک لازم است؟

شما با توجه به بودجه و امکانات خود به انواع اره، دریل، سنباده و ابزار اندازه‌گیری نیاز خواهید داشت.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا