ابزار و یراق

تفاوت دریل شارژی براشلس با ذغالی

پیش از اختراع موتورهای براشلس و رایج شدن آنها در دو دهه اخیر، موتورهای ابزار برقی از قطعه‌ای به نام ذغال یا جاروبک استفاده می‌کردند. در سال‌های اخیر به دلیل نیاز موجود برای افزایش کارایی و راندمان ابزار برقی، استفاده از موتورهای براشلس یا بدون ذغال گسترش یافته است. امروزه بخش قابل توجهی از ابزار برقی خصوصا نوع شارژی از موتورهای براشلس استفاده می‌کنند. با این حال همچنان موتورهای ذغالی نیز در ابزار برقی و شارژی یافت می‌شوند. به دلیل تفاوت قیمت دریل شارژی و ذغالی، بسیاری از افراد در مورد انتخاب بین این دو گزینه مردد هستند. در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی ویژگی‌ها، معایب و مزایای دریل‌های شارژی، نکات لازم برای خرید این ابزار را به شما معرفی کنیم. اگر قصد خرید دریل شارژی را دارید حتما تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

خرید دریل

دریل شارژی براشلس چیست؟

دریل شارژی براشلس دریلی است که در آن از موتور براشلس استفاده شده است. قدمت فناوری براشلس به دهه ۱۹۶۰ میلادی برمی‌گردد؛ اما این موتورها به صورت گسترده با شروع قرن بیست و یکم در محصولات و ابزارآلات برقی به کار گرفته شدند. مهم‌ترین ویژگی موتورهای براشلس حذف ذغال یا جاروبک و تغییر ساختار موتور است. ذغال یکی از بخش‌های اصلی موتورهای قدیمی بود که انرژی الکتریسیته را به کموتاتور منتقل می‌کرد. وجود ذغال معایب زیادی به همراه داشت که با اختراع موتورهای براشلس این ایرادات برطرف شد. امروزه بخش قابل توجهی از ابزار برقی و شارژی با موتورهای براشلس تولید شده و نسل موتورهای ذغالی کم‌کم به تاریخ می‌پیوندد. در شکل زیر می‌توانید تفاوت‌ موتور براشلش و ذغالی را مشاهده کنید.

تفاوت دریل براشلس و ذغالی

دریل شارژی ذغالی چیست؟

دریل شارژی ذغالی نوعی از دریل شارژی است که از یک موتور ذغالی بهره می‌برد. فناوری این دریل‌ها در مقایسه با دریل‌های شارژی قدیمی‌تر بوده و نقاط ضعف بیشتری دارد. ذغال یکی از قطعات اصلی موتورهای ذغالی است که در واقع از مواد نرمی مانند کربن تولید می‌شود. موتورهای ذغالی از دو بخش روتور و استاتور تشکیل شده‌اند. روتور بخش متحرک موتور و استاتور بخش ثابت آن است. همچنین یک صفحه فلزی و دارای شکاف به نام کموتاتور نیز به شفت روتور متصل شده است. با حرکت روتور دور محور استاتور ذغال دستگاه در تماس با کموتاتور آن قرار گرفته و انرژی الکتریسیته را به روتور منتقل می‌کند. در نتیجه موتور شروع به حرکت می‌کند.

همچنین بخوانید: بهترین مارک دریل برای مصارف خانگی و صنعتی

تفاوت دریل شارژی براشلس و ذغالی چیست؟

اصلی‌ترین تفاوت دریل شارژی براشلس با ذغالی در ساختار موتور آنهاست. در نگاه اول می‌توان شباهت‌هایی بین موتورهای براشلس و ذغالی یافت. هر دو نوع موتور دارای قطعاتی مانند آهنربا و سیم‌پیچ هستند؛ اما اصلی‌ترین تفاوت موتور براشلس با ذغالی این است که در آن از قطعه ذغال یا جاروبک استفاده نشده است. همچنین موتورهای براشلس برخلاف نوع ذغالی دارای کموتاتور نیستند. علاوه بر این موتورهای براشلس دارای قطعه‌ای به نام سنسور هال هستند. این قطعه موقعیت چرخش روتور را به دست می‌آورد. همچنین موتور دریل شارژی براشلس برخلاف دریل‌های ذغالی قدیمی که ۲ سیم ورودی جریان الکتریسیته داشتند، دارای ۳ سیم ورودی جریان هستند. در نتیجه نمی‌توان آنها را مستقیما به برق و باتری متصل کرد. این موتورها باید به قطعه‌ای به نام اسپید کنترلر متصل شوند.

تفاوت دریل براشلس و ذغالی
دریل براشلس (سمت راست) و دریل رغالی(سمت چپ)

مزایای دریل شارژی براشلس و ذغالی چیست؟

در این بخش مزایای دریل شارژی براشلس و ذغالی را به صورت مجزا بررسی می‌کنیم.

مزایای دریل شارژی براشلس

دریل‌های شارژی براشلس به دلیل برخورداری از موتور براشلس مزایای زیادی دارند. به طور کلی موتورهای براشلس عملکردی بهینه‌تر از نمونه‌های ذغالی دارند. مهم‌ترین دلیل بیشتر بودن راندمان این موتورها حذف ذغال از قطعات داخلی آنهاست. ذغال همواره در تماس با کموتاتور است تا جریان الکتریسیته را به آن منتقل کند. وجود اصطکاک بین ذغال و کموتاتور باعث هدر رفتن انرژی شده و به مرور زمان باعث از بین رفتن ذغال می‌شود. در موتورهای براشلس عمل انتقال انرژی الکتریسیته به روتور بدون ذغال انجام می‌شود.

 به دلیل حذف ذغال، سرعت چرخش موتور نیز افزایش یافته و مصرف انرژی دستگاه تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد. در نتیجه در دریل‌های شارژی براشلس، شارژدهی باتری تا حد زیادی بیشتر است. از سوی دیگر به دلیل از بین رفتن اصطکاک در محفظه موتور و کاهش گرمای تولیدی،‌ قدرت و گشتاور موتور نیز افزایش می‌یابد. به طور کلی دریل‌های شارژی براشلس، ‌استهلاک کمتر و ماندگاری و طول عمر بیشتری دارند. به دلیل کاهش اصطکاک در موتورهای براشلس، این موتورها سروصدای کمتری در مقایسه با موتورهای ذغالی ایجاد می‌کنند. همچنین موتورهای براشلس به دلیل کاهش تعداد قطعات متحرک، وزن کمتری نسبت به مدل‌های ذغالی دارند.

دریل براشلس

مزایای دریل ذغالی

به طور کلی مزایای دریل ذغالی به اندازه‌ای نیستند که معایب آنها را توجیه کنند. مهم‌ترین مزیت دریل‌های ذغالی، پایین‌تر بودن قیمت آنها در مقایسه با مدل‌های براشلس است. در نتیجه اگر قصد استفاده از دریل برای مصارف سنگین و طولانی‌مدت را نداشته و قصد صرف هزینه بیشتر برای مدل‌های براشلس را ندارید می‌تواند دریل ذغالی را انتخاب کنید. از سوی دیگر دریل‌های ذغالی از لحاظ سیم‌پیچی و قطعات الکترونیکی پیچیدگی‌های کمتری نسبت به دریل براشلس دارند. در نتیجه تعمیر آنها ممکن است آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر باشد.

معایب دریل شارژی براشلس و ذغالی چیست؟

در ادامه شما را با برخی از معایب دریل شارژی براشلس و ذغالی آشنا می‌کنیم.

معایب دریل شارژی براشلس

یکی از بزرگترین معایب دریل شارژی براشلس قیمت بیشتر آن در مقایسه با مدل‌های ذغالی است. به طور متوسط قیمت دریل‌های شارژی براشلس ۳۰ درصد بیشتر از مدل‌های ذغالی است. به همین دلیل قبل از خرید دریل شارژی براشلس باید به این نکته توجه کنید که آیا مزایای این ابزار قیمت بیشتر آن را برای شما توجیه می‌کنند یا خیر. در واقع اگر مزایای طولانی‌مدت دریل‌های براشلس را در نظر بگیرید، خرید این ابزار توجیه‌پذیر است. یکی دیگر از معایب دریل‌های شارژی براشلس پیچیدگی‌های ساختار موتور آنهاست که تعمیر دستگاه را دشوار می‌کند. دشواری تعمیر دستگاه باعث افزایش هزینه تعمیرات آن نیز خواهد شد.

دریل براشلس

معایب دریل ذغالی

در بخش‌های قبل تا حدودی به معرفی معایب دریل ذغالی پرداختیم. همانطور که اشاره شد، در موتورهای ذغالی هدررفت انرژی بیشتر بوده و راندمان موتور به اندازه نمونه‌های براشلس نیست. علاوه بر این استهلاک این موتورها بیشتر از نوع براشلس است. به دلیل اصطکاک ذغال با کموتاتور موتور، پس از مدتی ذغال دستگاه دچار فرسایش شده و باید پس از مدتی آن را تعویض کنید. در صورتی که ذغال موتور به موقع تعویض نشود با مشکلاتی مانند جرقه زدن، ایجاد بوی سوختگی از محفظه موتور و کاهش شدید کارایی موتور روبرو خواهید شد. همانطور که اشاره شد دریل‌های ذغالی معایب دیگری از جمله سرعت و قدرت کمتر، سروصدای بیشتر و وزن بالاتر را نیز دارند.

سخن پایانی

در صورتی که قصد خرید دریل شارژی براشلس را دارید، توصیه می‌کنیم از صفحه این ابزار در سایت فروشگاه سازوکار دیدن کنید. در این فروشگاه می‌توانید از آخرین قیمت محصولات برندهای معتبر تولیدکننده انواع دریل مطلع شوید. همچنین می‌توانید به اطلاعات فنی کامل و نقد و بررسی‌های تخصصی محصولات دسترسی داشته باشید تا خریدی درست و آگاهانه را تجربه کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۴ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا