راهنمای خرید ابزار و یراق آلات

انتخاب تیغ اره مناسب بر اساس TPI (تعداد دندانه در هر اینچ)

TPI چیست؟

دغدغه‌ی بیشتر نجارها و کسانی که با چوب سر و کار دارند انتخاب مجموعه‌ای از تیغه‌هاست که برای اره‌های موجود در کارگاهشان مناسب باشد. فرقی نمی‌کند که درباره‌ی کدام اره (اره میزی، گردبر و یا عمودبر و غیره) حرف می‌زنیم، هدف نهایی همه‌ی نجارها انتخاب تیغه‌هایی است که بهترین برش‌ را داشته باشند. نجارها به سرعت متوجه می‌شوند که تعداد تیغه‌ها در هر اینچ تاثیر به سزایی در نوع برش آن‌ها دارد. قانون کلی این است: «هرچه تعداد دندانه بیشتر برش بهتر». اما جواب همیشه به همین سادگی هم نیست. کمی بعد متوجه تاثیر و نقش تعداد دندانه‌ در کیفیت برش تیغه اره خواهید شد.

خرید تیغ اره از سازوکار

تیغ اره با دندانه‌های کم

low tpi

هر دندانه‌ای که روی تیغه وجود دارد هنگامی که با سرعت به قطعه کار برخورد می‌کند، مانند اسکنه‌ بافت چوب را جدا می‌کند و به طور معمول هرچه تعداد تیغه بیشتر باشد برش صاف‌تری خواهیم داشت. این قانون برای بیشتر اره‌ها از جمله اره رومیزی، اره فارسی بر، اره گردبر و اره عمودبر صدق می‌کند. برای رسیدن به برش صاف‌تر و تمیزتر، سرعت قربانی می‌شود زیرا این برش‌های صاف و تمیز محصول سرعت‌ کمتر تیغه است.

تیغ اره‌ با دندانه‌های کم‌تر، با سرعت و شدت بیشتری برش می‌زند اما برش خشن و ناهموار خواهد بود. این مسئله بدین دلیل است که تیغه‌ با دندانه‌ی کم‌تر فاصله‌ی بیشتری بین دندانه‌ها دارد و به طبع آن با شدت بیشتری بافت چوب را جدا می‌کند.

تیغ اره با دندانه‌های زیاد

high tpi

در سرعت یکسان، در تیغه‌ای که تعداد دندانه‌ی بالایی دارد، هر دندانه مقدار کمتری از بافت چوب را برش می‌دهد و در نتیجه برش صاف و تمیزی شکل می‌گیرد. به همین منظور تیغه‌های برش سنگین با تعداد دندانه‌ی کم‌تر (TPI کم‌تر) برای برش قطعاتی به کار می‌روند که در ظاهر کار مشخص نیستند و محل بریدگی در کار مخفی می‌شود. در نجاری‌ ظریف با چوب‌ سخت، صافی و تمیزی برش از اهمیت بیشتری برخوردار است درنتیجه تیغه‌هایی باکیفیت‌تر و دندانه‌های بیشتر استفاده می‌شوند. البته برش صاف و تمیز تیغه‌های باکیفیت آسان به دست نمی‌آید. به دلیل سرعت و شدت کمتر برش، احتمال سوختگی چوب بر اثر اصطکاک بیشتر وجود دارد. همچنین به دلیل فاصله‌ی کم بین دندانه‌ها و سرعت کم تخلیه‌ی خاک‌اره احتمال گیر کردن تیغه اره در چوب وجود دارد.

سایر عوامل موثر بر کیفیت برش تیغه اره

عوامل موثر دیگری در کیفیت برش تیغ اره‌ وجود دارد. انحراف به بیرون دندانه‌ها نسبت به بدنه «ست» نام دارد. تیغه با ست بیشتر برش قوی‌ترو در عین حال مصرف چوب بیشتری دارد؛ زیرا برش ایجاد شده پهن‌تر است. اگر چوبی که تهیه کرده‌اید گران است این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از تیغه اره با ست بالا سبب هدر رفت بیشتری از چوب می‌شود.

set in saw blade


تیزی تیغه اثر مستقیم و به سزایی بر برش دارد. وقتی تیغه کند باشد احتمال سوختگی چوب بالا می‌رود زیرا دندانه‌ها آن طور که باید بافت چوب را برش نمی‌زنند. تیغه‌ی کثیف هم همین داستان را دارد. وقتی شیره‌ی چوب بر سطح تیغه بچسبد مجدداً احتمال سوختگی چوب بالا می‌رود. برای دستیابی به برشی صاف و تمیز همیشه تیغه‌ی دستگاه را تمیز و عاری از هر گونه آلودگی نگه دارید.

کارخانه‌ها، تیغه‌های متفاوتی را برای برش‌های مختلف پیشنهاد می‌دهند:

تیغه‌های برش عرضی (Cross-Cut)، دندانه‌های کوچک‌ و زیادی دارند و برای برش‌های عمودبر بافت چوب طراحی شده‌اند. دندانه‌ها، یکی در میان به چپ و راست منحرف هستند: دندانه‌های متمایل به راست و دندانه‌های متمایل به چپ به صورت متناوب در طول تیغه قرار گرفته‌اند.

cross-cut

تیغه‌ی برش‌ طولی (Rip-Cut) نسبت به تیغه‌های برش عزضی دندانه‌های کم‌تر اما بزرگتری دارند که فاصله‌ی بین هر دندانه عمق زیادی دارد. این تیغه‌ها برای برش در راستی بافت چوب طراحی شده‌اند. دندانه‌ها نوک تختی دارند تا برش موثری بر روی بافت چوب داشته باشند.

rip-cut

تیغه‌های ترکیبی (Combination) برای هر دو برش‌ طولی و عرضی طراحی شده‌اند، اما کیفیت کار آن‌ها به کیفیت تیغه‌های اختصاصی برش طولی و عرضی نمی‌رسد. این تیغه‌ بیشتر برای استفاده‌ی عمومی و یا برای کسانی که به انجام پروژه‌های DIY (خودت انجام بده) علاقه‌مند هستند، مفید است.

combination blade

نکات مهم در مورد تیغه اره

طبق قاعده‌ی کلی، هر نجاری باید چندین نوع مختلف تیغه را در دست و بال خود داشته باشد. برای مثال، بهتر است برای اره رومیزی 25 سانتی، یک تیغه‌ی 40 دندانه برای مصارف عام و کلی و یک تیغه 80 دندانه برای تخته سه‌لا و ونیر و یک تیغه‌ی مخصوص برای برش‌های طولی داشته باشیم.
بر روی اره نواری، تیغه‌هایی با ضخامت مختلف و بسته به زاویه‌ی منحنی‌هایی که قرار است برش زده شود داشته باشید. برای مثال تیغه‌ی 6 میلی‌متری برای منحنی‌های تنگ‌، تیغه‌ی 12 میلی‌متری برای برش‌های معمولی اره نواری و تیغه‌ 25 میلی‌متری برای کاهش ضخامت الوار.
تیغه‌های 12 و 25 میلی‌متری باید باید حداقل 3 دندانه در هر اینچ داشته باشند. در حالی‌که تعداد دندانه‌های تیغه‌های نازک باید بیشتر باشد.
همچنین برای اره‌های برقی دستی‌ مانند اره گردبر تیغه‌های متنوعی تهیه کنید. تیغه‌ای که برای گردبرها استفاده می‌شود برای اره میزی‌ها هم قابل استفاده است.

به اشتراک بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا