دکوراسیون و معماری

ایده تزیین دیوار اتاق خواب دختر و پسر با وسایل ساده

اتاق خواب یکی از شخصی‌ترین بخش‌های خانه است که با توجه به کم بودن رفت و آمد در آن، از نظر تزیین و طراحی کمتر موردتوجه افراد قرار می‌گیرد. با این حال، اتاق خواب مکانی است که افراد در آن استراحت می‌کنند و انرژی می‌گیرند. بسیاری از افراد حداقل یک سوم شبانه‌روز خود را در اتاق خواب می‌گذرانند؛ بنابراین طراحی دکوراسیون و تزیین اتاق خواب اهمیت زیادی دارد. راه‌های متفاوتی وجود دارد که با هزینه معقول بتوانیم تزیینات مناسبی را برای اتاق خواب خود انتخاب کنیم. با این حال، سبک و نوع تزیینات اتاق خواب برای جنسیت و سنین مختلف دارای تفاوت‌های بسیاری است. برای مثال تزیین دیوار اتاق خواب دختر، پسر یا تزیین اتاق خواب عروس با یکدیگر متفاوت است. در این مقاله به معرفی ایده‌های تزیین دیوار اتاق خواب دختر و پسر با استفاده از وسایل ساده می‌پردازیم.

بنرعمومی

تزیین دیوار اتاق خواب با عکس

تزیین دیوار اتاق خواب با عکس

یکی از ساده‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین ایده‌ها برای تزیین دیوار اتاق خواب پسرانه یا دخترانه، استفاده از عکس است. این عکس می‌تواند شخصی یا خانوادگی بوده یا مربوط به موضوعات یا افراد محبوب شما باشد. اتاق خواب شما خصوصی‌ترین فضای خانه شماست. در نتیجه، باید از چیدمانی استفاده کنید که بتوانید کاملا با آن ارتباط برقرار کنید. یک گزینه مناسب می‌تواند ایجاد یک کلاژ از تصاویر موردعلاقه خودتان باشد. کلاژها با توجه به تعداد عکس‌ها و ابعاد آن‌ها، می‌توانند شکل‌ها و طرح‌های متفاوتی داشته باشند. در هر صورت باید تزیین اتاق خواب خود تعادل را هم در نظر بگیرید و در تعداد عکس‌های کلاژ زیادی روی نکنید.

رعایت تعادل در چینش عکس‌های به معنای تقارن آنها نیست. برای مثال شما مجبور نیستید برای کنار هم قرار دادن سه تصویر در کنار هم تقارن را رعایت کنید. می‌توانید یک عکس بزرگ را در یک سمت قرار داده و دو عکس که اندازه هرکدام از آنها نصف تصویر بزرگ است را در سمت دیگر قرار دهید. در تزیین دیوار اتاق خواب خود، نحوه استفاده از تصاویر با رنگ‌های روشن و تیره را در نظر بگیرید. تصاویر تیره یا روشن به تنهایی جذابیت ندارند. بهتر است رنگ‌های تیره و روشن را به صورت مکمل یکدیگر استفاده کنید.

معمولا در بیشتر اتاق خواب‌ها تخت خواب در مرکز اتاق قرار گرفته و بیشترین میزان از فضای اتاق را به خود اختصاص می‌دهد؛ بنابراین از لحاظ طراحی، تخت خواب به نوعی نقطه کانونی اتاق محسوب می‌شود. در نتیجه، هنگام انتخاب اندازه، شکل و محل قرارگیری عکس‌ها باید موقعیت قرارگیری آنها نسبت به تخت را نیز در نظر داشته باشید. می‌توانید تصاویر را بالای تخت و بر روی دیوار قرار دهید؛ اما از لحاظ ایمنی توصیه می‌شود تا حد ممکن قاب عکس‌های سنگین را بالای تخت خود نصب نکنید؛ زیرا در صورت افتادن ممکن است به شما آسیب جدی وارد کنند. همچنین می‌توانید تصاویر را درست روبروی تخت خواب نصب کنید. بدین ترتیب، زمانی که در حال استراحت بر روی رختخواب هستید، می‌توانید آنها را ببینید.

تزیین دیوار اتاق خواب با وسایل ساده

تزیین دیوار اتاق خواب با وسایل ساده

گاهی اوقات استفاده از ساده‌ترین وسایل در تزیین دیوار اتاق خواب می‌تواند زیبایی فضای آن را به صورت قابل‌توجهی افزایش دهد. این وسایل ساده معمولا هزینه چندانی برای شما نداشته یا در خانه شما موجود هستند برای مثال، شما می‌توانید از عناصر طبیعی برای تزیین دیوارهای اتاق خواب خود استفاده کنید. بدین منظور، انواع سنگ‌ها از جمله سنگ‌های دریایی، صدف، مرجان و دیگر عناصر طبیعی را می‌توانید روی یک تکه مقوا بچسبانید و آن را از دیوار اتاق خواب خود آویزان کنید.

یک راه دیگر چیدن گل و گیاه خشک در داخل یک قاب و سپس ریختن رزین روی آنها است. بعد از خشک شدن رزین می‌توانید قاب را روی دیوار اتاق خواب خود نصب کنید. همچنین استفاده از بطری‌های شیشه‌ای به عنوان گلدان و نصب آنها بر روی دیوار ایده خوبی برای تزیین اتاق خواب شما است. کافی است چند بطری خالی را در یک خط یا به صورت مورب بر روی دیوار دهید. سپس در داخل هر یک از این بطری‌ها، گل‌های طبیعی یا مصنوعی قرار دهید.

تزیین دیوار اتاق خواب با وسایل دور ریختنی

تزیین دیوار اتاق خواب با وسایل دور ریختنی

شما می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و حفاظت از محیط زیست، از اشیاء استفاده نشده یا دورریختنی موجود در منزلتان برای تزیین دیوار اتاق خواب استفاده کنید. این مواد می‌توانند کاغذ، پلاستیک، لباس‌های کهنه و یا ظروف غیرقابل استفاده باشند. وسایل تزئینی زیادی در بازار موجود هستند که قیمت بالایی دارند؛ اما با استفاده ترفندهای ذکر شده و کمی خلاقیت، نیازی به صرف هزینه زیاد ندارید.

یکی از بهترین، جذاب‌ترین و در دستر‌س‌ترین مواد برای ساختن اشیای تزیینی، مواد چوبی غیرقابل استفاده هستند. چوب و فرآورده‌های چوبی دورریختنی را می‌توانید به صورت اشیاء تزیینی درآورده و بر روی دیوار اتاق خواب نصب کنید. به عنوان مثال می‌توانید وسایل چوبی قدیمی را به صورت بلوک‌های چوبی به قطعات مختلف برش دهید؛ سپس این بلوک‌ها را رنگ‌آمیزی کرده و با استفاده از آنها طرح‌های تزیینی مانند قلب، درخت و غیره بسازید و از دیوار اتاق خوابتان آویزان کنید.

تزیین دیوار اتاق خواب با سی دی نیز امکان‌پذیر است. اگر سی‌دی و دی‌وی‌دی‌های قدیمی خود را دیگر تماشا نمی‌کنید، به‌جای دور انداختن، آن‌ها را تکه تکه کنید و بر روی کاغذ یا یک تخته چوبی بچسبانید. این قطعه تزیینی در هنگام تابش نور، جلوه بسیار زیبایی خواهد داشت. همچنین، می‌توانید با استفاده از مجلات غیرقابل استفاده و کاغذهای باطله، قطعات اوریگامی بسازید؛ سپس می‌توانید قطعات اوریگامی را از یک بند یا نخ آویزان کرده و سپس به دیوار اتاق خواب خود بچسبانید.

تزیین دیوار اتاق خواب با ریسه

تزیین دیوار اتاق خواب با ریسه

میزان نور تأثیر به سزایی در محیط اتاق خواب دارد. رنگ یا میزان نور می‌تواند اثرات متفاوتی بر روی روحیه و انرژی افراد بگذارد. بعضی از مدل‌های چراغ و لامپ علاوه بر روشنایی، از لحاظ زیبایی شناسانه نیز جذابیت‌های به خصوصی دارند. یکی از جذاب‌ترین راه‌ها برای تأمین نور اتاق خواب استفاده از ریسه است. استفاده از ریسه در اتاق خواب محیطی صمیمی و آرام را برای شما فراهم می‌کنند. ریسه‌ها حتی در طول روز و زمانی هم که هوا روشن است نیز می‌توانند زیبایی‌های خاص خود را داشته باشند. ریسه‌ها در رنگ‌های مختلفی موجود هستند که باید با توجه به رنگ سایر اجزای دکوراسیون اتاق خود، نوع مناسب آن را انتخاب کنید.

تزیین دیوار اتاق خواب با کاغذ رنگی

تزیین دیوار اتاق خواب با کاغذ رنگی

با استفاده از کاغذ رنگی و بدون نیاز به صرف هزینه‌ای زیاد می‌توانید دیوار اتاق خواب خود را به زیبایی تزیین کنید. کافی است کاغذهای زنگی را به شکل طرح‌های مختلفی مانند گل برش بزنید. همچنین می‌توانید با تا کردن و ایجاد برش در کاغذهای رنگی، برای اتاق خواب خود آویز دیواری درست کنید. سپس این آویز را به نخ یا بند گره بزنید. می‌توانید دو سر آویز را به دو طرف تخت خود متصل کنید. تزیین دیوار اتاق خواب با کاغذ کادو نیز امکان‌پذیر است. مزیت کاغذ کادو این است که می‌توانید از انواع طرح دار آن نیز استفاده کنید.

علاوه بر این، شما می‌توانید کاغذهای رنگی را با استفاده از هنر کوییلینگ به تابلوهایی زیبا تبدیل کنید. هنر کوییلینگ با صرف کمترین هزینه امکان ایجاد زیباترین تابلوها را برای شما فراهم می‌کند. برای تزیین دیوار اتاق خواب دختر می‌توانید با استفاده از کاغذهای قرمز و صورتی، قلب‌های قرمز بسازید. این قلب‌ها را می‌توانید با استفاده از هنر اوریگامی نیز ایجاد کنید. برای تزیین دیوار اتاق خواب پسرانه به خصوص پسربچه‌ها می‌توانید حیوانات موردعلاقه آنها را با استفاده از کاغذ بسازید و بر روی دیوار نصب کنید. استفاده از این طرح‌های محیط جالبی را برای کودکان خلق می‌کند.

سوالات متداول

تزیین دیوار اتاق خواب پسرانه چه تفاوتی با اتاق خواب دخترانه دارد؟

نمی‌توان شیوه‌ای کلی و جامع برای تزیین اتاق دختران یا پسران مشخص کرد؛ زیرا ممکن است جنسیت افراد ارتباطی با سلیقه آنها نداشته باشد. بهترین راه برای تزیین دیوار اتاق خواب دختران یا پسران، توجه به سلایق و علایق شخصی آنها است.

تزیین دیوار اتاق خواب با فوم اکلیلی چگونه است؟

فوم اکلیلی برش پذیری و انعطاف زیادی دارد؛ بنابراین به راحتی این ماده را می‌توانید به شکل‌های مختلف مانند انواع گل درآورید و به صورت آویز یا تابلو بر روی دیوار اتاق خواب قرار دهید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا