چوب و فرآورده‌های چوبی

لمبه چوبی چیست؟ | ابعاد و کاربرد آن

اگر به نمای خارجی خانه‌، پشت بام‌ و دیوارپوش‌ توجه کرده باشید حتما پانل‌هایی را دیده‌اید که برای دیوارپوش خارجی و سقف خانه استفاده می‌شود و به اصطلاح به آن لمبه چوبی می‌گویند.

لمبه چوبی چیست؟

لمبه چوبی

بیشتر اوقات سقف خانه در امتداد دیوارها ادامه می‌یابد که این بخش‌ها با نام‌هایی مانند پیش‌آمدگی لبه بام یا تیرچه‌های سقفی شناخته می‌شوند. سطح زیرین این بخش‌ها یعنی حد فاصل لبه بام و دیوار، ظاهری پرداخت‌شده دارد که لمبه نامیده می‌شود. لمبه به معنای «قطعات نصب شده زیر لبه» است اما همان‌طور که اشاره شد در زبان فارسی به الوار سقف و دیوارپوش نما، لمبه می‌گویند. لمبه‌ در اصل قطعاتی مانند چوب یا فیبر سیمان بوده که برای پوشش کار روی نما و سقف نصب می‌شود.

بنرعمومی

کاربرد لمبه چیست؟

اولین و مهمترین کاربرد لمبه‌ تهویه هوا است. لمبه سطح زیرین سقف و در نتیجه بخشی از فضای زیر شیروانی را می‌پوشاند که گرمای نور خورشید و انرژی آن این فضا را گرم می‌کند. اگر این گرما به خوبی تهویه نشود، دمای سقف به‌شدت بالا رفته و در نتیجه پوشش‌های روی بام زودتر می‌شکنند و مانع یخی را در زمستان ایجاد می‌کنند که موجب نشت آب می‌شود. گرمای بیش از حد فضای زیر سقف و مصرف انرژی برای خنک‌ کردن این محیط باعث می‌شود که میزان مصرف برق هم بیشتر شود. تهویه مناسب به پایین نگه داشتن سطح رطوبت در فضای زیر سقف هم کمک می‌کند. اگر این فضا به خوبی تهویه نشود، مشکلاتی مانند کپک‌زدگی، رشد قارچ و پوسیدگی چوب ایجاد می‌شود.

زیبایی نمای ساختمان هم اهمیت به‌سزایی دارد؛ لمبه چوبی موجب زیبایی نمای بنا شده و ظاهر نازیبای ساختمان را پنهان می‌کند. لمبه چوبی در رنگ‌، مواد و سبک‌های متنوعی از قبیل قطعات صاف و بافت‌دار چوبی تولید می‌شود؛ به همین دلیل بهتر است برای زیبایی و ایجاد هارمونی در نمای ساختمان روی لمبه چوبی سرمایه‌گذاری کنید.

می‌توان دیوارپوش و لمبه الیاف سیمان با روکش چوبی را روی بدنه ساختمان نصب کرد. لمبه رنگ‌های متنوعی دارد اما رنگ سفید آن پرطرفدارتر است. موقع انتخاب لمبه دقت کنید که رنگ آن با سایر بخش‌های ساختمان مطابقت داشته باشد تا کارتان در مجموع زیباتر به نظر برسد.

همچنین با استفاده از لمبه می‌توان از سطح زیرین و کف سقف دربرابر عوامل محیطی محافظت کنید. می‌توانید از لمبه‌های مختلف با رنگ‌های متنوع استفاده کنید اما کف سقف، سازه‌ای است که قابل تعویض نیست. لمبه‌ها به محافظت از این سازه در برابر جذب و دفع رطوبت و فعالیت قارچ‌ها کمک می‌کنند. همچنین از بروز مشکلاتی مانند پوسیدگی چوب، کپک‌زدگی و مشکلاتی دیگری که با گذر زمان باعث شکست سقف می‌شود، جلوگیری می‌کند.

لمبه با چه چوبی ساخته می‌شود؟

لمبه چوبی

می‌توان از مواد مختلفی برای ساخت و نصب لمبه استفاده کرد اما مهم این است که لمبه با نمای ساختمان هارمونی داشته باشد. انواع لمبه چوبی هم برای افزودن نمایی جدید به سقف و دیوارپوش استفاده می‌شود؛ گاهی لمبه قدیمی آسیب می‌بیند و باید با لمبه جدید جایگزین شود. انتخاب لمبه چوبی مناسب روی نمای ظاهری ساختمان تاثیرگذار است و باید از انواع مناسب آن با ماندگاری بالا استفاده شود. از گونه‌های چوبی مختلف و وینیل برای لمبه‌کاری استفاده می‌شود.

لمبه چوبی متداول‌ترین ماده برای لمبه‌ کاری سقف و نما بوده که بسیار پرطرفدار و محبوب است. لمبه چوبی معمولا با برش قطعات مجزای چوب و خشک‌ کردن و آغشته‌کردن آنها با مواد حفاظتی مناسب ساخته می‌شود. معمولا از گونه‌های زیر به‌صورت چوب لمبه استفاده می‌شود:

 • چوب کاج
 • چوب نوئل
 • چوب کاج اروپایی
 • چوب سدار
 • چوب کاج اروپایی سیبری
 • چوب نوئل اسکاندیناوی

نوارهای چوبی به‌صورت عمود بر تیرهای سقف و کنار تخته لبه‌ی بام و دیوار، میخکوبی می‌شوند. نوارها با میخ‌های مجزا در میانه‌ی عرض تثبیت شده و تخته‌های کوتاه در سر و ته آنها میخکوبی می‌شوند. اگر فاصله بین آنها حدود 100-80 سانتی‌متر باشد، از یک قطعه چوب اضافی در وسط دهانه آنها استفاده می‌شود. اگر نوارهای مستقیم به هم متصل شده باشند لازم نیست منافذی برای تهویه تعبیه شوند چون بین تخته‌ها شکاف‌هایی قرار دارد. اگر نوارها دارای لبه‌های الگودار باشند و روی هم چفت شوند، حفره‌های تهویه باقی مانده و با شبکه پوشانده می‌شوند.

در ساخت نمای خانه‌های کلاسیک که حاوی مولفه‌های تزئینی چوبی هستند از لمبه چوبی استفاده می‌شود. لمبه با اشکال مختلف، انواع حکاکی، ضخامت یا مقاومت به رطوبت تولید می‌شود. لمبه چوبی باید بر اساس شرایط فنی ساختمان، موقعیت مکانی آن و سلیقه صاحب خانه انتخاب شود. برای خانه‌های مناطق مرطوب یا جنگلی باید از قطعاتی استفاده کنید که مقاومت زیادی به رطوبت دارند تا قارچ و کپک به داخل خانه نفوذ نکنند.

مزایای لمبه چوبی

لمبه چوبی

لمبه‌ چوبی مزایای متعددی دارد که بعضی از این مزایا عبارتند از:

 • ظاهری زیبا و طبیعی
 • رایحه مطبوع چوب
 • مقاومت به شرایط نامساعد آب‌وهوایی
 • دوام و ماندگاری
 • مقاومت به تغییر شکل و تخریب،
 • ساخته شده از مواد دوست‌دار محیط زیست

معایب لمبه چوبی

معایب لمبه چوبی عبارتند از:

 • قیمت بالا
 • ضعیف در برابر آسیب مکانیکی و اعوجاج
 • ضعیف در برابر اثر آب و رطوبت
 • نصب مشکل و وقت‌گیر
 • هزینه تعمیر و مراقبت و نگهداری که باید هر چند سال یک‌بار به‌طور منظم انجام شود.

با تمام این اوصاف اگر گونه چوبی مناسب را انتخاب کرده و به تعمیر و نگهداری منظم آن توجه کنید، مشکل رطوبت و تغییر شکل چوب تا حد زیادی برطرف می‌شود. کاربرد مواد شیمیایی برای اشباع چوب موجب محافظت از آن نسبت به نور خورشید، باد و باران می‌شود. این مواد با نفوذ عمیق به لایه‌های چوب اثر قارچ‌کشی نیز دارند و مانع از تخریب زیستی لمبه‌ها می‌شوند.

لمبه چوبی

ابعاد لمبه چگونه است؟

می‌توان از لمبه چوبی با ابعاد و ضخامت‌های مختلف استفاده کرد. در ابتدا باید کل متراژ مورد نیاز را بر حسب متر مربع اندازه‌گیری و محاسبه کنید. لمبه‌ها در طول استاندارد 3.65 متر تا 6 متر و عرض موثر 30 تا 40 سانتی‌متر تولید می‌شوند. ضخامت استاندارد لمبه‌های چوبی و  پلای وود کاج یا سرو با کاربرد خارجی در محدوده 15- 9.5 میلی‌متر است. از تخته مازونیت یا تخته فیبر هم استفاده می‌شود ولی کم‌دوام‌تر هستند.

لیست قیمت لمبه

برای لمبه‌های باکیفیت سرمایه‌گذاری کنید. درست است که لمبه بخش کوچکی از نمای خارجی خانه شما را تشکیل می‌دهد اما نقش مهمی در آن دارد پس سعی کنید هنگام خرید آن و برای تکمیل طراحی نمای بیرونی ساختمانتان بهترین گزینه را انتخاب کنید.

سوالات متدوال

لمبه چوبی چیست؟

به الوار سقف و دیوارپوش نما لمبه می‌گویند که در واقع قطعاتی مانند چوب یا فیبر سیمان هستند که برای پوشش کار روی نما و سقف نصب می‌شوند.

برای ساخت لمبه چوبی از چه چوبی استفاده می‌شود؟

چوب کاج، نوئل، کاج اروپایی، سدار، کاج اروپایی سیبری و نوئل اسکاندیناوی

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا