خودت بسازمنتخب سردبیر

راهنمای جامع انواع ریل کشو به همراه آموزش نصب ریل بلبرینگی

روش نصب ریل کشو

ریل کشو انواع و اقسام مختلفی دارد و یکی از رایج‌ترین آن‌ها ریل بلبرینگی تمام بازشو است که روش نصب بسیار آسانی دارد و خودتان به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. در این مقاله با انواع ریل آشنا شده و برای نصب ریل کابینت از راهنمای زیر کمک بگیرید که به صورت مرحله به مرحله و همراه با تصویر آمده است.

برای انتخاب ریل مناسب برای کابینت باید عمق کابینت، پیکربندی نصب و میزان وزنی که کشو باید تحمل کند را بدانید. ریل‌ها بر دو اساس وزن و طراحی خاص نصب طبقه‌بندی می‌شوند.

ریل کشو

انواع ریل بر اساس وزن

ریل وظیفه سبک

ریل‌های وظیفه سبک که ظرفیت تحمل وزن آن‌ها تا وزن 35 کیلوگرم است؛ معمولا در مصارف خانگی مثل آشپزخانه و جایی که چندین کشو در یک کابینت قرار گرفته است کاربرد دارد.

ریل وظیفه متوسط

ریل وظیفه متوسط که ظرفیت تحمل وزن آن 50 کیلوگرم است نیز در مصارف خانگی کاربرد دارد و معمولا برای کشوهایی که وسایل سنگین مثل قابلمه در آن قرار می‌گیرد، به کار برده می‌شود.

ریل وظیفه سنگین

ظرفیت تحمل وزن این نوع کشو بین 50 تا 200 کیلوگرم بوده و برای فضاهای بزرگ در آشپزخانه، گاراژ یا دفتر کار کاربرد دارد.

انواع ریل بر اساس طراحی نصب

ریل ها بر اساس طراحی نصب به 4 دسته تقسیم می‌شوند:

ریل جانبی (Side-mount)

از نظر بازشو، دوام و ظرفیت وزن نسبت به موارد دیگر بسیار متناسب هستند. ریل جانبی در قسمت‌های جانبی کشو و باکس کشو نصب می‌شود. این نوع ریل که معمولا در آشپزخانه کاربرد دارد به راحتی نصب می‌شود و هنگام بازشو دید وسیعی از داخل کشو را ایجاد می‌کند.

ریل زیرین جانبی (Side-mount underside)

در قسمت زیرین جانبی کشو و قیمت جانبی باکس کشو نصب می‌شود. نصب این نوع ریل بسیار آسان است اما هنگام بازشو دید وسیعی از داخل کشو را فراهم نمی‌کند.

ریل مرکزی (Center-mount)

این نوع ریل در قسمت مرکز زیر کشو نصب می‌شود و معمولا برای کاربردهای سبک در نظر گرفته می‌شود. این نوع ریل معمولا برای کشوهایی که وزن بسیار سبکی دارند به کار برده می‌شود و با اتصالاتی مثل اتصال انگشتی نصب می‌شود.

ریل زیرین (Under-mount side)

ریل زیرین یا آندرمانت زیر کشو نصب می‌شود و برای کاربردهای متوسط مناسب است. این نوع ریل مثل ریل های مرکزی از بالا دیده نمی‌شوند و به آسانی قابل نصب هستند.

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که ریل باید داشته باشد باز و بستن آن بی سروصدا و با کمترین تلاش است. یک ریل مطلوب باید نصب آسانی نیز داشته باشد. با انتخاب درست ریل، کابینت‌های آشپزخانه کاربردی‌تر و استفاده از آن‌ها نیز آسان‌تر می‌شود.

روش نصب ریل بلبرینگی

ریل بلبرینگی که از نوع ریل‌های جانبی به حساب می‌آید یکی از پرکاربردترین ریل‌ها بوده و نصب بسیار آسانی دارد. در ادامه با مراحل نصب این نوع ریل بیشتر آشنا شوید.

وسایل موردنیاز برای نصب ریل بلبرینگی

 • مترنواری
 • خط‌کش
 • مداد
 • دریل پیچ‌گوشتی

مرحله اول: علامت‌گذاری و تعیین جای ریل

ریل کشو

اندازه‌گیری را از داخل کابینت انجام دهید. به اندازه 21 سانتی‌متر از دیواره‌ها هم در قسمت جلو و هم در قسمت پشت اندازه بگیرید و با استفاده از مداد و خط‌ کش به موازات دیواره‌ها خط بکشید. به اندازه 2 سانتی‌متر از لبه جلوی کابینت اندازه گرفته و علامت‌گذاری کنید. این کار به منظور ایجاد فضای کافی برای ضخامت قسمت جلوی کشو

مرحله دوم: جای‌گذاری ریل

ریل کشو

ریل را طوری روی خط قرار دهید که لبه پایین آن بالای خط و لبه جلویی پشت علامت تنظیم شود.

مرحله سوم: نصب ریل

ریل کشو

ریل را در جای خود محکم نگه دارید و قسمت داخلی آن را به سمت بیرون بکشید تا سوراخ‌های محل نصب قابل دید باشد. با استفاده از دریل یک عدد سوراخ پیچ در قسمت جلو و عقب ریل ایجاد کنید. با استفاده از پیچ، ریل را در جای خود محکم کنید. مراحل دوم و سوم را برای نصب ریل سمت دیگر کابینت تکرار کنید.

مرحله چهارم: علامت گذاری ریل کشو

ریل کشو

با استفاده از متر نواری مرکز ارتفاع باکس کشو را روی قسمت بیرونی دیواره علامت بزنید. (نکته: همانطور که در تصویر می‌بینید، در این راهنما کشو صفحه جلویی ندارد و در مرحله آخر نصب می‌شود.) با استفاده از خط کش در امتداد قسمت بیرونی باکس کشو یک خط افقی بکشید.

مرحله پنجم: جای‌گذاری ریل روی کشو

ریل کشو

بخش جداشدنی هر دو ریل را جدا کرده و روی قسمت دیواره بیرونی کشو قرار دهید. ریل را درست روی مرکز خطی که کشیده‌اید قرار دهید؛ به طوری که با ریل روی باکس هم‌تراز باشد.

مرحله ششم: نصب ریل روی کشو

ریل کشو

با استفاده از دریل پیچ‌گوشتی، پیچ‌های ریل را روی سوراخ‌های تعیین شده پیچ کنید.

مرحله هفتم: قرار دادن کشو داخل باکس

ریل کشو

کشو را روبروی کابینت قرار دهید. انتهای ریل‌هایی که به کشو نصب کرده‌اید را داخل ریل‌هایی که داخل باکس نصب کرده‌اید قرار داده و به سمت جلو هل دهید. ممکن است اولین بار کشو کمی سخت داخل باکس حرکت کند؛ اما هنگامی که ریل کاملا جا بیفتد به نرمی حرکت خواهد کرد.

مرحله هشتم: جای‌گذاری صفحه کشوی کابینت

ریل کشو

ابتدا مقداری چسب چوب به دیواره جلوی کشو بزنید. سپس در حالی که درب کشو بسته است صفحه را با فواصل مساوی از قسمت بالا و طرفین قرار دهید. برای جلوگیری از تکان خوردن صفحه با استفاده از کلمپ آن را روی کشو محکم کنید.

مرحله نهم: نصب صفحه کشو

ریل کشو

به آرامی کشو را باز کرده و پیچ‌های 1 اینچی (2.5 سانتی‌متری) را با استفاده از دریل پیچ گوشتی از قسمت داخل کشو به صفحه پیچ کنید تا صفحه کاملا به کشو متصل شود.

امیدواریم با استفاده از راهنمای بالا بتوانید به راحتی ریل بلبرینگی را نصب کنید. اگر سوال یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، در بخش دیدگاه، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

به اشتراک بگذارید
برچسب ها

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

 1. با تشکر از راهنمایی مسئولین سایت ساز وکار
  مشکل کشوی کابینت آشپزخانه ما این بود که به سختی باز و بسته میشد که با راهنمایی این سایت کشو را خارج نمودم و ریل های چپ و راست را بدون کشو باز و بسته نمودم ریل راست راحت باز و بسته میشد ولی ریل چپ مشکل داشت
  و با بررسی بیشتر و چند بار باز و بستن ریل چپ متوجه شدم که یک پلاستیک مابین ریل داخلی گیر کرده و باعث میشه که ریل به سختی حرکت نماید که با خارج کردن آن جسم خارجی ریل بصورت روان حرکت کرد.

  1. با سلام به همراه عزیز مجله سازوکار

   ممنون از اینکه دیدگاه و تجربه خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا