ابزار و یراق

پیستوله برقی یا ایرلس؟ کدام‌یک بهتر است؟

خرید پیستوله بادی یا ایرلس؟

به نظر می‌رسد برای رنگ‌آمیزی اتومبیل، خانه یا هر سطح وسیعی، استفاده از لوازمی چون قلمو یا غلتک کافی نباشد. به همین دلیل است که مردم به استفاده از  پیستوله روی می‌آورند تا هم در زمان و انرژی صرفه‌جویی کرده باشند و هم نتیجه کار از کیفیت بهتری برخوردار باشد.

زمانی که سراغ این ابزار می‌روید، ممکن است سوالات زیادی در رابطه با انواع پیستوله بادی و ایرلس، تفاوت‌ها، مزایا و معایب آن‌ها نسبت به همدیگر در ذهن‌تان شکل بگیرد که در این مقاله به پاسخ همه آن‌ها خواهید رسید.

قبل از این که به تفاوت این دو نوع پیستوله بپردازیم ابتدا به تعریف کلی از این دو ابزار می‌پردازیم تا دیدگاهی کلی در رابطه با این ابزار پرکاربرد داشته باشید.

ابزار بادی

پیستوله بادی چیست؟

ابتدا باید بگوییم که پیستوله بادی با HVLP یکسان است. این دستگاه از کمپرسور برای دریافت فشارهوای موردنیاز استفاده می‌کند؛ اما خود به فشار هوای کمی نیاز دارد. گذشته بر این حجم زیادی از هوا برای به کار انداختن پیستوله با فشار باد کم موردنیاز است. از این رو با کاهش فشار بیش از حد، آلودگی هوا و مصرف مواد، مقدار رنگ بیشتری به راحتی به سطح هدف می‌رسد.

با استفاده از پیستوله بادی در خانه می‌توانید کاملا حرفه‌ای رنگ‌کاری کنید. یعنی برای محافظت درب، میز، دوچرخه و هر چیز دیگری به راحتی آن‌ها را رنگ‌آمیزی کنید. پیستوله کاربرد آسانی دارد و برای استفاده از آن نیاز نیست یک نقاش حرفه‌ای باشید.

در پیستوله بادی رنگ از مخزن وارد مجرایی که در دسته پیستوله قرار دارد و دارای هوای فشرده است می‌شود. هوای فشرده داخل دسته باعث می‌شود رنگ از مخزن پیستوله مکیده و داخل دسته اتمیزه شود. و در نهایت ذرات رنگ از نازل خارج شده و روی سطح موردنظر پاشیده می‌شود.

پیستوله ایرلس چیست؟

در پیستوله برقی برخلاف پیستوله بادی دیگر از فشارهوا برای اتمیزه و پاشش رنگ استفاده نمی‌شود. در سیستم ایرلس رنگ با استفاده از دستگاه پمپ قوی به سمت نازل هدایت شده و پس از اتمیزه یا تبدیل شدن به ذرات ریز به سطح موردنظر پاشیده می‌شود.

در واقع عمل اتمیزه شدن در پیستوله ایرلس بوسیله مواد محرک نیروی هیدرولیکی از طریق یک منفذ انجام می‌شود. هنگامی که رنگ خارج می‌شود، با اصطکاک بین جو و جریان مایع، مواد تبدیل به ذرات ریز می‌شود.

بسته به فشار و اندازه نازل می‌توان سرعت جریان را اندازه‌گیری کرد. نکته: هر چه ویسکوزیته مواد بیشتر باشد، فشار آن نیز بیشتر خواهد بود.

تفاوت بین پیستوله بادی و پیستوله بدون هوا (ایرلس)

پس از آشنایی و تعریف مختصری در رابطه با پیستوله بادی و ایرلس، در ادامه می‌خواهیم به تفاوت بین این دو بپردازیم.

کارایی

اگر بخواهیم در رابطه با کیفیت پیستوله بگوییم، پیستوله بادی در اولویت قرار دارد. زیرا فشار کمپرسور HVLP برخلاف پمپ هیدرولیک انعطاف‌پذیر بوده و واحدهای توربین HVLP به راحتی قابل جابجایی است.

هوای فشرده گرم، سرعت خشک شدن رنگی که روی سطح اسپری شده است را افزایش می‌دهد. به علاوه به طور شگفت انگیزی رنگ باقیمانده در داخل لوله را پاک کرده و مانع از گرفتگی شلنگ می‌شود. پیستوله بادی در مقایسه با پیستوله ایرلس صدای کمتری ایجاد می‌کند.

اما در صورت نیاز به پاشش رنگ‌های غلیظ یا رنگ کاری سطوح بزرگ در کوتاه‌ترین زمان پیستوله ایرلس مناسب است. به همین دلیل است که پیمانکاران حرفه‌ای معمولا از پیستوله ایرلس استفاده می‌کنند.

نرخ انتقال

پیستوله بادی و ایرلس

پیستوله بادی حدود 90 درصد از میزان مواد داخل دستگاه را انتقال می‌دهد؛ درحالی‌که پیستوله ایرلس 50 درصد از مواد را انتقال می‌دهد؛ و این یعنی پیستوله بادی یا HVLP رنگ کمتری را نسبت به ایرلس هدر می‌دهد.

فشار

پیستوله ایرلس رنگ را با فشار بالا از طریق دهانه نازل باریکی به سمت بیرون هدایت می‌کند و ممکن است میزان psi را به سطح ناامنی (2000 psi) افزایش دهد. سطح فشار به قدری بالاست که ممکن است چوب را سوراخ کند، شیشه را بشکند، فلزات نازک را خم کند و حتی رنگ به زیر پوست کاربر نفوذ کند.

پیستوله بادی به اندازه میزان فشار کمپرسور(psi)  کار می‌کند که کاملا ایمن بوده و تا حداکثر (10psi) افزایش می‌یابد. این مقدار فشار برای سطوح ظریف و شکننده مثل شیشه، فلزات نازک و حتی پوست کاربر کاملا ایمن است.

پرداخت نهایی رنگ

پیستوله بادی و ایرلس

در پیستوله بادی فشار جریان هوا از طریق اسپری باعث می‌شود رنگ از دهانه نازل خارج شود. این فرآیند، پاشش رنگ بدون فشاری را ایجاد می‌کند که به راحتی سطح را پوشش می‌دهد؛ اما ممکن است با هوا ترکیب شده و در رنگ نهایی حباب ایجاد کند.

در پیستوله ایرلس ترکیب رنگ با هوا کاهش یافته و رنگ نهایی تمیزتری خواهیم داشت. اما فراموش نکنید که قبل از کار با پیستوله ایرلس به علت فشار بالایی که دارد باید با تمرین ریتم پاشش را به دست بیاورید تا رنگ‌کاری کاملا یکدست و بدون موج باشد.

ویسکوزیته مواد

قبل از ریختن مواد داخل اسپری پیستوله باید اطمینان حاصل کرد که چه نوع موادی در دستگاه قابل استفاده است.

از آنجا که پیستوله رنگ ایرلس از فشار بالایی برای پاشش رنگ استفاده می‌کند، نیازی به رقیق کردن مواد ندارید. انواع رنگ‌ها از نظر ویسکوزیته در پیستوله ایرلس قابل استفاده است.

در پیستوله بادی نمی‌توان از رنگ‌هایی که غلظت بالایی دارند بدون رقیق کردن آن استفاده کرد. در پیستوله بادی از رنگ لاتکس انامل نباید استفاده کرد؛ زیرا این رنگ قابلیت تحمل فشار بالا را ندارد.

موارد احتیاط

پیستوله ایرلس به علت فشار و دمای بالایی که دارد، خطرناک بوده و ممکن است حین اجرا مواد اضافی اسپری کند. پس هنگام استفاده از این پیستوله باید بیشتر مراقب بود.

بهتر است هنگام کار با این پیستوله تمامی سطوحی که نیاز به رنگ‌آمیزی ندارد را پوشاند. به علاوه از لوازم ایمنی چون عینک ایمنی، لباس و چکمه ایمنی و ماسک نیز استفاده کرد. فراموش نکنید که هنگام کار از علائم هشداردهنده استفاده کنید تا مطمئن شوید که کسی به محل کار شما نزدیک نمی‌شود.

روش استفاده

پیستوله بادی و ایرلس

اگر می‌خواهید از مواد گران‌قیمتی برای رنگ‌آمیزی استفاده کنید، به سیستم HVLP نیاز دارید؛ زیرا این دستگاه مواد را به هدر نمی‌دهد. پیستوله بادی برای رنگ‌کاری‌های ظریف نیز مناسب است.

یکی از سوالاتی که برای خیلی‌های پیش می‌آید این است که آیا اسپری بادی برای رنگ‌آمیزی فنس مناسب است یا خیر؟ قبل از هر چیزی ابتدا باید به اندازه فنس توجه کرد. اگر سطح فنس مثل دیوار وسیع باشد استفاده از پیستوله ایرلس مناسب است.

پیستوله بادی و ایرلس دو دستگاه کاملا متفاوت هستند که وظایف متفاوتی را انجام می‌دهند. این دو دستگاه جایگزین هم نمی‌شوند اما می‌توانند مکمل همدیگر باشند.

به عنوان مثال هنگام کار با سطوح بزرگ‌تر در مدت زمان کوتاه باید از پیستوله ایرلس استفاده کرد. سپس از اسپری بادی برای تکمیل پروژه در قسمت‌هایی که به دقت و ظرافت بیشتری نیاز دارد استفاده کرد.

قیمت

درست است که با پیستوله بادی کمتر هزینه می‌کنید، اما زمان بیشتری صرف رنگ‌کاری کرده و نتیجه کار یکدست و تمیزی نخواهید داشت. اما با پیستوله ایرلس در زمان کوتاه‌تر نتیجه‌ای با کیفیت بهتر خواهید داشت.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا