ابزار و یراق

کاربردها، نحوه استفاده و نکات مهم برای استفاده از اره افقی بر

هیچ کارگاه نجاری بدون این اره قابل تصور نیست؛ زیرا همان‌گونه که اغلب صنعتگران از آن به عنوان اره‌ همه کاره نام می‌برند، ابزاری پرقدرت و چند منظوره برای آنان به شمار می‌رود.

این اره که ممکن است آن را با نام اره‌ چند کاره یا اره سوسماری هم بشناسید، تیغه‌ای داشته که به صورت افقی در قسمت جلوی دستگاه قرار می‌گیرد. این اره پر قدرت قابلیت برش انواع سطوح چوبی، پروفیل، فلزی، گچ، سیمان و … را دارد؛ به همین علت استفاده از آن در کلیه کارهای ساختمانی مانند لوله‌کشی، تاسیسات الکتریکی و انواع عملیات تخریب بسیار مرسوم است. تیغ‌اره‌های افقی‌ بر در اندازه و مدل‌های مختلفی، بنا بر استفاده و عمق برشی که کاربر به آن نیاز دارد تولید می‌شود.

انواع اره افقی بر

افقی‌ بر در دونوع برقی و شارژی در بازار موجود است که با توجه به میزان قدرت مورد نیاز کاربر تهیه و تولید می‌شود. اگر شما به قدرت مانور بیشتری حین کار احتیاج دارید نوع برقی آن را توصیه می‌کنیم البته افقی بر شارژی هم، در ولتاژ 18 یا 24 ولت قدرت قابل توجهی دارد. افقی بر با باتری لیتیومی زمان شارژدهی بالایی داشته و هم‌چنین می‌توانید برای اطمینان منبع باتری اضافه همراه داشته باشید.

مزایا و معایب اره افقی بر شارژی

افقی بر

مزیت اصلی اره افقی بر شارژی قابل حمل بودن آن است که قابلیت دسترسی را برای شما آسان می‌کند. هم‌چنین احتیاجی به ژنراتورهای بزرگ، سیم و کابل طولانی ندارید. اره­ افقی بر شارژی قابلیت­­ حرکت دایره­‌ای دارد به این معنا که با این اره می‌توانید برش منحی را به‌راحتی ایجاد کنید. سرعت متغیر این اره قابلیت تسلط روی کار را فراهم می‎‌کند. ضربات در این نوع اره بسیار بلندتر است؛ به همین علت سرعت و عمق برش بیشتری دارد.

از معایب این اره می‌توان به منبع باتری سنگین آن اشاره کرد که برای مواردی که قطعه کار بالای سر شما قرار دارد و زمان طولانی باید اره را نگه دارید اصلا مناسب نیست.

قابلیت خم شدن تیغه اره افقی بر

افقی بر

یکی از مزایای این دستگاه که آن را در کار تاسیسات متمایز می‌کند قابلیت خم شدن تیغه‌ی آن است. این مزیت باعث می‌شود هیچ زائده‌ای از برش به جا نماند تا کاربر مجبور شود با ابزار دیگری اضافات را از بین ببرد تا برشی تمیز داشته باشد. در این حالت، هنگامی که دستگاه را موازی به دیوار میچسبانید فاصله‌ای بین تیغه و دیوار ایجاد می‌شود که در صورت برش، اضافات آن می‌ماند اما هنگامی‌که تیغه قابلیت خم شدن داشته باشد فضای خالی را پر کرده و برشی کامل و بی نقص به شما خواهد داد.

نحوه کار با اره افقی بر

reciprocating saw

استفاده از اره‌ی افقی بر مانند هر ابزار دیگری نیازمند رعایت اصول کاربردی و ایمنی است که به کارایی بیشتر و بهینه آن کمک می‌کند.

  • انتخاب درست تیغه

درست است که افقی‌ بر یک ابزار برش بسیار مناسب است اما در صورتی‌که تیغه‌ی نامناسبی برای آن انتخاب کنیم، ابزاری کاملاً اشتباه برای برش است. بهتر است ابتدا جنس مورد نظر خود را در نظر گرفته و تیغه را انتخاب کنید. بهترین پیشنهاد، تیغه‌ای است که چند منظوره نبوده و بر اساس سطح قطعه کار مورد نظر تولید شده است. بازه‌ی برش تیغه‌ اره‌ همه کاره بسته به نوع آن بین 100 تا 300 میلی‌متر است.

تیغه افقی بر
  • وصل کردن درست تیغه به سه نظام

بهتر است قبل از متصل کردن تیغه دستگاه را از برق بکشید یا در صورت شارژی بودن دستگاه باتری آن را جدا کنید. البته محصولاتی که این روزها در بازار است کار را برای کاربر آسان کرده تا فقط با فشار کوچکی بتوان تیغه را خارج کرده و آن را به آسانی تعویض کنند. اجازه دهید بعد از تعویض تیغه، سه نظام در جای درست خود قرار گیرد. البته همیشه قبل از شروع یک‌بار تیغه را امتحان کرده تا از درست قرار گرفتن آن در سه نظام اطمینان حاصل کنید. فراموش نکنید در صورتی که پس از کار با دستگاه قصد تعویض تیغه را دارید حتماً از دستکش استفاده کنید تا در صورت داغ بودن تیغه به دستتان آسیبی وارد نشود.

  • به قطعه کار و عمق برش تسلط کامل داشته باشید

با توجه به اینکه هنگام شروع کار تمرکز انسان روی تیغه و نوع برش آن است باید تسلط کامل روی قطعه کار داشته باشید تا هنگام برش به سیم‌ برق، لوله یا … برخورد نکنید.

  • از سرعت‌های متغیر هنگام کار استفاده کنید

کل کار را با یک سرعت ثابت انجام ندهید، بهتر است به هنگام شروع و هنگامی که به انتهای برش خود نزدیک می‌شوید سرعت برش را کاهش دهید ضمن اینکه سرعت پایین، دست شما را برای عملیات برشی بیشتر باز خواهد کرد.

افقی بر
  • کفشک افقی‌ بر، دوست همیشگی شماست

درست است که کفشک قطعه‌ی بسیار کوچکی است اما کار مهمی انجام می‌دهد. در واقع یکی از پایه‌های اصلی کار برش است. بعضی از کفشک‌های قابل تنظیم، با اندازه‌ی تیغه جلو و عقب می‌روند و عمر تیغه را افزایش می‌دهند اما فراموش نکنید که حتی یک کفشک ثابت نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. کفشک در افقی بر دستگاه و قطعه کار را ثابت نگه می‌دارد، هم‌چنین با فشار دادن آن در طول برش به سمت قطعه کار متوجه خواهید شد که چه اندازه لرزش دستگاه را می‌کاهد.

افقی بر
  • هنگام برش سطوح ضخیم‌تر تیغه را مانند اره دستی حرکت دهید

هنگامی که عملیات برش بسیار کند پیش می‌رود و از حوصله‌ی شما خارج می‌شود دو دلیل عمده دارد. دلیل اول کندی تیغه است که در واقع هشداری است برای تعویض تیغه اما نکته‌ی دوم ضخیم بودن قطعه کار برای تیغه است که در این صورت بهترین کار حرکت دادن تیغه به صورت بالا پایین و مانند اره کردن با اره دستی است. در این حالت در هر بار حرکت تیغه، مقدار بیشتری از قطعه کار را برش می‌دهد در نتیجه سرعت کار بالا می‌رود.

راهنمای خرید اره افقی بر

افقی بر

همان‌گونه که پیش‌تر درباره اکثر ابزارها ذکر شد اولین نکته‌ی اساسی هنگام خرید، شما و کاری است که قصد انجام آن را دارید یعنی اولویت در انتخاب انواع ابزار به توانایی‌های شما، قطعه کار‌، بزرگی و کوچکی پروژه و در آخر بودجه‌ی شما بستگی دارد اما خوب است که همیشه اطلاعات کافی نسبت به آن‌چه قصد خرید آن را دارید داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را با توجه به اولویت‌های خود برگزینید.

از اولین مواردی که باید مدنظر داشته باشید انتخاب ابزاری است که به هنگام کار لرزش کم‌تری داشته باشد زیرا همان‌گونه که می‌دانید استفاده‌ طولانی مدت از ابزاری که لرزش‌ زیادی دارد کاربر را خسته کرده و برشی ناهموار و ناصاف ایجاد می‌کند. بزرگی و کوچکی پروژه تعیین‌کننده است که چه مانور قدرتی و در چه اندازه‌ای احتیاج دارید. در صورت بزرگی پروژه بهتر است از افقی بربا قدرت موتور بیشتر استفاده کنید.

در صورتی که احتیاج به برش منحنی یا دایره‌ای دارید بهتر است موقع خرید ابزار و تیغه به این موضوع دقت کنید؛ زیرا این ابزار می‌تواند برش افقی و عمودی را با سرعت بالا و تنظیمات بهتر انجام دهد. هم‌چنین تیغه می‌تواند چرخشی و قابل تنظیم باشد و از سیستم تعویض تیغه‌ آسان بهره‌مند باشد که هنگام تعویض آن احتیاجی به آچار نداشته باشید و با فشار و حرکتی کوچک به چپ یا راست آن را تعویض کنید.

تیغ اره‌ها در دو نوع سرعت ثابت و متغیر موجود هستند که برای مثال در تیغه با سرعت ثابت شما برشی یکنواخت اما با سرعتی ثابت خواهید داشت که این موضوع بستگی به قطعه کار شما دارد. کفشک قابل تنظیم از موارد مهم خرید افقی بر است، زیرا کفشک در روند کار پایه‌ای مهم بوده و در صورت قابلیت تنظیم، عمر تیغه را افزایش می‌دهد.

افقی بر

در صورتی که دائم در حال جابه‌جایی اره به محل‌های متفاوت هستید بد نیست که کیف ابزاری با روکشی سخت تهیه کنید تا هم قابلیت حمل لوازم جانبی را داشته باشید و هم ایمنی برای انتقال اره رعایت شود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا