ابزار و یراق

انواع ترازو و کاربرد آنها

ترازو چیست؟

ترازو، وزن‌سنج یا جرم‌سنج ابزاری برای اندازه‌گیری وزن یا جرم اجسام است. جالب است بدانید که مفهوم توزین از تمدن‌های اولیه‌ای سرچشمه می‌گیرد که غلات، لباس‌ها و سایر کالاها را وزن می‌کردند. قدیمی‌ترین نمونه‌ی استفاده از ترازو به 2000 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. در تمدن دره رود سند از ترازوهایی استفاده می‌شد که طراحی ساده‌ای داشتند که در آنها دو صفحه در دو طرف یک اهرم فوقانی آویزان بود و با یک ستون محکم ثابت می‌شدند. جسمی که جرم آن اندازه‌گیری می‌شد در یک کفه قرار می‌گرفت و در کفه دیگر از سنگ استفاده می‌شد تا دو کفه متعادل شوند.

این ترازوها تا انقلاب صنعتی پیشرفتی نداشتند و کم کم با افزایش اختراعات مدرن در سراسر جهان ترازوها هم پیشرفته‌تر شدند و امروزه انواع ترازو های ساده و فنی در بازار موجود هستند.

ترازو

انواع ترازو و کاربرد آنها

هزاران سال است که مردم از ترازوی استفاده می‌کنند؛ اما مدت زیادی نیست که از روش‌های توزین بسیار دقیق استفاده می‌شود. ترازوهای اولیه برای کاربردهای تجاری دقیق در مسیرهای تجاری اصلی استفاده می‌شدند البته امروزه هم تجارت مسئله مهمی است و توزین در آن جایگاه ویژه‌ای دارد.

ترازو انواع و اقسام مختلفی دارد اما ساده‌ترین ترازو از شاهین ترازو و یک محور برای متوازن‌کردن وزن اجسام تشکیل شده است. ترازوهای جدیدتر برای خوانایی دقیق‌تر و سریع‌تر کالیبراسیون دارند. امروزع از ترازو در تجارت، بهداشت و سلامت، علوم و صنایع مختلف و … استفاده می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع ترازو با عکس آشنا شوید.


انواع ترازو با عکس

در این شکل می‌توانید انواع ترازو را به همراه تصویر آنها مشاهده کنید.

انواع ترازو

انواع ترازو صنعتی

از ترازوی صنعتی در صنایع مختلف استفاده می‌شود؛ در ادامه با چند ترازوی صنعتی آشنا شوید.

ترازو کنترل وزن در فرآیند

در این ترازو:

  • صفحه نمایش رنگی گرافیکی شرایط نور محیط را تنظیم می‌کند.
  • رابط کاربری گرافیکی آنها قابل تنظیم است.
  • سه نوع محفظه مختلف دارد.
  • صفحه نمایش لمسی رنگی غیر هادی دارند و با دستکش هم می‌توان از آن استفاده کرد.
  • چندزبانه بوده و ورودی متنی دارند.
  • صفحه کلید آن برای عملیات توزین، ورودی عددی و جهت‌یابی بهینه شده است.
  • بیش از 150 عملکرد داخلی دارد.
  • مقاصد دو پورتی برای چاپ و یا ایمیل دارد.
  • چهار شکل جریان داده قابل تنظیم دارد.
  • هشت ترازو با پشتیبانی از پنج نوع توزین دارد.

ترازو بنچ

ترازوی بنچ، ترازویی جمع‌وجور و صنعتی بوده که در محیط‌های مختلف دقت بالایی دارد و برای فضاهای محدود مناسب بوده و خوانایی سریع و دقیقی دارد. معمولا در کنترل کیفیت، کاربردهای شمارش دیجیتال، حمل‌ونقل بسته‌ها، کالاهای کارخانه‌ها و کاربردهای مشابه از این ترازو استفاده می‌شود.

باسکول‌ کامیون‌کش

باسکول‌ کامیون‌کش، ترازویی با ظرفیت بالا بوده و برای توزین کامیون‌، تجهیزات سنگین یا واگن‌ها ریلی طراحی شده‌است. هم چنین از آن در دفن زباله، کارخانه‌های آسفالت، سیمان و ایستگاه‌های انتقال استفاده می‌شود. باسکول‌ چرخ‌دار هم انواع دیگری از این ترازو بوده و در بخش‌هایی که نمی‌توان ترازوی دائمی نصب کرد، از این ترازو استفاده می‌شود برای مثال ماموران انتظامی از آن استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند کامیون‌ها با اضافه ‌بار از جاده‌ها عبور نمی‌کنند.

ترازو

ترازو خرده‌فروشی

از این ترازو در خواربارفروشی‌ها و مکان‌های مشابه استفاده می‌شود. برای توزین گوشت، میوه و سبزیجات مناسب بوده و قیمت اقلام با توجه به وزن آنها در فرآیند توزین تعیین می‌شود. در انواع پیشرفته این ترازو، توزین و برچسب‌گذاری در یک دستگاه با هم انجام می‌شود.

باسکول‌ لیفتراک

اگر برای انتقال محموله از انبار به ترازو و سپس به مقصد دیگر از لیفتراک استفاده کنید، وقت و پولتان تلف می‌‌شود علاوه‌براین فضای کف محیط هم اشغال می‌شود. با استفاده از باسکول‌های لیفتراک می‌توانید توزین، انتقال و جمع‌آوری داده‌ها را یک‌جا انجام دهید و فضایی که قبلا ترازو اشغال کرده بود را به کار دیگری تخصیص دهید. در مکان‌هایی که جایی برای ترازوی اضافی ندارید هم می‌توانید از این ترازو استفاده کنید.

باسکول‌ آویز جرثقیل

به این ترازو دینامومتر هم می‌گویند و برای توزین اقلامی طراحی شده‌ که با جرثقیل بلند می‌شود. انواع مختلفی از این ترازو موجود است اما معمولا ترازوهای جرثقیل بزرگ برای توزین بارهای سنگین طراحی می‌شوند. این ترازو در بارگیری کالا برای حمل‌ونقل یا برای جابه‌جایی کالا در انبارها و مکان‌های مشابه مناسب هستند. در انواع پیشرفته این باسکول‌ها از یک بازخوان دیجیتالی استفاده می‌شود که نتایج آسان‌خوانی را برای واحدهای پوند یا کیلوگرم در صورت تقاضا یا روی دستگاه دستی نشان می‌دهد.

ترازو شمارشگر

ترازوی شمارشگر انواعی از ترازوی دیجیتال بوده و برای شمارش سریع اقلام استفاده می‌شود. معمولا کاربران جزئیات محصول از قبیل وزن متوسط قطعه یا نمونه را به ازای یک واحد وارد می‌کند و ترازو از آن برای محاسبه تعداد قطعات با توجه به وزن کل استفاده می‌کند.

ترازو

انواع ترازو آشپزخانه

هر آشپزخانه مدرنی باید یک ترازو داشته باشد تا روند پخت‌وپز را آسان کند. سوال اینجا است که ترازوی آشپزخانه چه کاربردی دارد؟

اگر به ضرورت ترازوی آشپزخانه اعتقادی ندارید باید بدانید که استفاده از آن بهترین روش برای توزین مواد است. برای اندازه‌گیری وزن انواع و اقسام مواد غذایی مانند مرغ و گوشت تا ادویه و نمک می‌توانید از این ترازو استفاده کنید. در این بخش چند نوع ترازوی آشپزخانه را بررسی می‌کنیم.

ترازو توازنی

این نوع ترازو احتمالا یکی از اولین انواع ترازو هایی است که از زمان‌های قبل استفاده می‌شده است. ‌ترازوهای توازنی یکی از قدیمی‌ترین ترازوهای آشپزخانه بوده و در بسیاری از آشپزخانه‌ها مشاهده می‌شود. این ترازو دوکفه‌ای است.

ترازو مکانیکی

این ترازو به دلیل نحوه توزین ترازوی فنری هم نامیده می‌شود. وقتی اجسام را روی صفحه این ترازو می‌گذارید، وزن جسم را به کمک فنرها اندازه‌گیری می‌کند. وقتی نیرو به ترازو وارد می‌شود، فنر در نسبت‌های مناسب فشرده می‌شود و برآورد درستی از وزن ارائه می‌دهد.

ترازو

ترازو دیجیتال

پس از سالیان متمادی که از ترازوهای توازنی با دقت پایین استفاده می‌شد، اختراع و ورود این ترازوی مدرن به صنعت و آشپزخانه‌ها موهبت خارق‌العاده‌ای بود. بدون تردید ترازوی دیجیتال آشپزخانه اختراع خلاقانه‌‌ای است و امروزه در هر آشپزخانه مدرنی استفاده می‌شود. توانایی این ترازو در اندازه‌گیری وزن دقیق اجسام باعث شده است که پرطرفدار شود. ترازوهای دیجیتال در پخت‌وپز کاربرد زیادی دارند؛ برای اینکه وزن دقیق مواد غذایی را نشان می‌دهند. به همین دلیل این ترازوها انتخاب اصلی نانوایان هستند.

ترازوهای سیستم متریک

ترازوهای سیستم متریک چند واحد اولیه و در عین حال مهم دارند. این واحدها گرم، لیتر و متر هستند. با کمک این واحدها می‌توانید وزن مواد را در حالت‌های مایع و غیر مایع به دست آورید به همین دلیل آنها از ابزارهای ضروری برای پخت‌وپز هستند.

ترازو

ترازو دیجیتالی بهتر است یا ترازو عقربه‌ای؟

همه ما فکر می‌کنیم ترازوهای قدیمی و آنالوگ دقت پایینی دارند و اعداد اشتباهی را نشان می‌دهند و تمام ترازوها باید دیجیتال باشند! اما آیا خرید یک ترازوی دیجیتال گران‌قیمت و جدید با تمام قطعات اضافی آن باعث می‌شود دقت بیشتری داشته باشیم؟ آیا واقعا به ترازویی با چنین دقت بالایی نیاز داریم؟

تفاوت اصلی ترازوی عقربه‌ای و دیجیتالی در پردازش و نحوه نمایش آنها است. ترازوهای عقربه‌ای وزن را با استفاده از فنر اندازه‌گیری می‌کنند و قدرت پردازش سیگنال ندارند اما ترازوهای دیجیتالی حاوی پردازنده‌ داخلی و شکل‌دهنده‌ی سیگنال هستند. این مدارها نیروی واردشده توسط یک جسم یا یک جرم خاص را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کنند. نهایتا وزن اجسام اندازه‌گیری می‌شود و روی یک صفحه نمایش LCD به شکل دیجیتال ثبت می‌شود.

در بیشتر موارد ترازوهای دیجیتال انتخاب بهتری هستند و معمولا به کالیبراسیون کمتری نیاز دارند و دقتشان هم بیشتر است اما قبل از خرید ابزار اندازه گیری به این نکته هم توجه کنید که به چه میزان دقتی نیاز دارید تا برای خرید ترازوی دیجیتالی پول اضافی پرداخت نکنید.

سوالات متداول

ترازو دیجیتال بهتر است یا آنالوگ؟

برای پاسخ به این سوال باید نوع جسمی که می‌خواهید وزن کنید در نظر بگیرید و یک فرمول کلی وجود ندارد.

انواع مختلف ترازو کدام است؟

ترازو صنعتی، آشپزخانه، متریک، مکانیکی، بنچ و … همگی از انواع ترازو هستند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا