ابزار و یراق

چگونه از اره پانل بر برای برش تخته سه لا استفاده کنیم؟ | انواع اره پانل بر

اره پانل بر یک اره به سبک اصلاح‌ شده از اره گردبر بوده که برای برش ورقه‌های چوبی مانند تخته سه لا، صفحات چوب باروکش ملامین، ام دی اف یا OSB استفاده می‌شود. بیشتر این محصولات در اندازه‌های 1.5 × 2.5 متری فروخته می‌شوند که البته باید به این موضوع اشاره‌ کنیم این تخته برای جابه‌جایی و برش روی اره میزی کمی سنگین هستند. برعکس این موضوع هم شاهد برش قطعه‌های چوب به‌ وسیله دست و با کمک اره گردبر روی میز هستیم که قطعاً نمی‌توانند با دقت بالای اره میزی باشد.

پانل بر

مزیت‌های اره پانل بر

اره پانل بر می‌تواند دقت اره میزی را بدون بلند کردن یا حرکت دادن قطعه چوب از بین اره را داشته باشد. یک اره پانل بر سنتی نیازمند فضای زیاد بوده که معمولاً روی یک دیوار نصب می‌شود. قطعه چوب به صورت عمودی روی یک سری غلتک قرار می‌گیرد و دقیقاً زیر تیغ اره قرار می‌گیرد که درنهایت تیغ اره به سمت پایین و قطعه چوب می‌رود. برای برش شیاری، اره به‌ صورت افقی و در ارتفاع مناسب از غلتک قرار می‌گیرد و بعد تخته سه لا که روی غلتک قرارگرفته از اره عبور داده می‌شود.

این‌ یک تنظیمات معمول برای کارگاه‌های خانگی نیست اما ایده آل ترین برای برش قطعه‌های چوب در کارگاه‌های جزئی است. به فروشگاه‌های چوب که سر بزنید خواهید دید که در گوشه‌ای از این فروشگاه‌ها یک اره پانل بر روی دیوار نصب‌شده است. این سبک از اره‌ها مناسب برای کارکنان آن فروشگاه بوده که می‌تواند قطعه‌های چوب 1.5 × 2.5 را به قطعات کوچک‌تر برش دهند و به خریداران عرضه کنند. این دستگاه‌ها به‌ راحتی کار می‌کنند و دقت بالایی هم دارند.

اره

اره‌های پانل بر می‌توانند به‌ صورت موازی یا عمودبر برش‌هایی روی قطعه‌های تخته سه لا ایجاد کنند. آن‌ها برای برش‌های زاویه‌دار و همچنین اریب مناسب نیستند. به این صورت اره میزی مزیت‌های بیشتری نسبت به اره پانل بر دارد.

پانل بر

سیستم اره‌های پانل بر

برای اینکه تأثیر سادگی و دقت در اره‌های پانل بر برای افرادی که کارهای نجاری را در مقیاس کوچک انجام می‌دهند و فضای لازم برای قرار دادن اره‌های میزی را ندارند افزایش پیدا کند، کارخانه‌های تولیدکننده ابزار سیستمی برای اره‌های پانل بر آماده‌سازی کرده‌اند که به کاربر اجازه می‌دهد تا یک اره گردبر به‌ وسیله یک گیره روی یک ریل آلومینیومی قرار دهد. این ریل آلومینیومی به‌ وسیله گیره‌هایی به تخته سه لا موردنظر متصل می‌شود تا همه‌چیز در جای خود قرار دهد و درنهایت برش به‌ وسیله اره ایجاد می‌شود.

این موضوع هم شایان‌ ذکر است که روی بسیاری از این سیستم‌ها یک اورفرز هم وجود دارد که به هدایت دستگاه کمک می‌کند.

یکی از اشکالاتی که به این سیستم‌ها وارد است این بوده زمانی که مرکز اره گرد بر به گیره متصل می‌شود باعث مقدار اضافه‌کاری نیز می‌گردد و کاربر باید همیشه به هم‌ راستا بودن تیغه و قطعه در زمان برش دقت کند. زمانی که شما اره گردبر را به دستگاه اضافه کردید باید به این موضوع دقت کنید که دیگر نباید آن را از روی دستگاه بردارید.

پانل بر

اره پانل بر خانگی

انتخاب خانگی یکی از کیت‌هایی است که برای ساده‌ سازی استفاده از اره گردبر آماده‌ سازی و به بازار عرضه‌ شده است. تنها کافی است فاصله بین لبه تیغه و لبه‌ی اره گردبر را اندازه گرفته و بعد به‌ اندازه فاصله دلخواه و لبه تخته سه لا و با کمک گیره، قطعه ‌را متصل کنید. ما به شما می‌کنیم از گیره‌های U شکل یا L شکل که دارای دسته پلاستیکی برای محافظت از چوب هستند، استفاده کنید. زمانی که گیره متصل شد، بدون نیاز به نگه‌ داشتن اره گردبر می‌توانید برش خود را ایجاد کنید.

یکی از اشکالات احتمالی استفاده از لبه صاف به‌جای استفاده از سیستم پانل بر این است که اگر مواظب نباشید، به‌جای برش دقیق و منظم شاهد یک برش اشتباه و نادرست خواهید بود. با کمی تمرین می‌توانید دقت خود را دربرش صفحات چوبی افزایش دهید.

اگر در زمینه انتخاب یا خرید اره پانل بر نیاز به راهنمایی داشتید با کارشناسان ما تماس بگیرید یا در بخش نظرات، تجربه یا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا