ابزار و یراق

مقایسه تراز لیزری نور سبز و نور قرمز

تراز لیزری یکی از موثرترین و کاربردی‌ترین ابزار در مصارفی مانند صنعت ساخت و ساز، نصب و راه‌اندازی تأسیسات برقی و حرارتی برودتی، کاشی‌کاری و… است. به طور کلی تراز لیزری در دو نوع نور سبز و نور قرمز موجود است. تفاوت‌های ترازهای لیزری نور سبز و قرمز به رنگ آنها محدود نمی‌شود. هر یک از این دو نوع تراز، مزایا و معایب خاص خود را دارند. اگر قصد خرید تراز لیزری را دارید و در انتخاب بین این دو گزینه تردید دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. در ادامه به مقایسه ویژگی‌ها و نکات مثبت و منفی ترازهای لیزری نور سبز و قرمز می‌پردازیم.

ترازلیزری

استفاده از لیزر مزایای زیادی نسبت به ابزارهای اندازه‌گیری قدیمی دارد، مخصوصاً اگر قصد دارید به تنهایی و بدون کمک سایر افراد کار کنید. مهم‌ترین مزیت استفاده از تراز لیزری سرعت آن است. با استفاده از تراز لیزری پیدا کردن خط تراز خصوصا در فواصل دور و مقیاس‌های بزرگ بسیار سریع‌تر از اندازه‌گیری با ترازهای قدیمی است. علاوه بر این، استفاده از تراز لیزری به شما اجازه می‌دهد خط تراز را بدون ایجاد وقفه در کار خود در اختیار داشته باشید.

تراز لیزری نور سبز

مزیت دیگر استفاده از تراز لیزری این است که می‌توانید خط تراز را در ابعادی به دست آورید که در روش‌های قدیمی امکان‌پذیر نبود. در بسیاری از پروژه‌های عمرانی وسیع پیدا کردن خط تراز با روش‌های قدیمی کاری بسیار سخت و زمان‌بر بود. تراز لیزری تمامی این مشکلات را حل کرده است.

تفاوت اصلی لیزر نور سبز و نور قرمز

تفاوت اصلی بین لیزر نور سبز و نور قرمز، طول موج‌های متفاوت آنهاست که علاوه بر تفاوت رنگ، ویژگی‌های آنها را نیز از هم متمایز می‌کند. لیزرهای نور سبز نوری با طول موج بین ۵۱۵ تا ۵۳۰ نانومتر تولید می‌کنند که در چشم انسان سبز دیده می‌شود. در حالی که لیزرهای نور قرمز نوری با طول موج ۶۲۰ تا ۶۷۰ نانومتر تولید می‌کنند که در چشم انسان به رنگ قرمز دیده می‌شود.

تراز لیزری نور قرمز

تفاوت نور سبز و نور قرمز در تراز لیزری

روشنایی

در محیط‌های تاریک، بدون در نظر گرفتن رنگ لیزر (سبز یا قرمز)، دیدن نور آن آسان است؛ اما در فضاهای روشن، لیزر نور سبز عملکرد بهتری نسبت به لیزر نور قرمز دارد؛ زیرا نور سبز در چشم انسان روشن‌تر دیده می‌شود. به طور کلی طول موج نور سبز به مرکز طیف نور مرئی نزدیک‌تر است. به طور متوسط، لیزر نور سبز چهار برابر روشن‌تر از لیزر نور قرمز با توان خروجی یکسان دیده می‌شود. این ویژگی دیدن نور سبز را در شرایط محیطی روشن آسان‌تر می‌کند.

عمر باتری

به طور کلی لیزرهای نور سبز و نور قرمز توان خروجی یکسانی دارند، اما معمولاً لیزر نور سبز به توان بیشتری نسبت به لیزر نور قرمز دارد. در نتیجه، لیزرهای نور سبز برای دفعات بیشتری به تعویض‌ باتری نیاز خواهند داشت. در شرایطی که از باتری‌های مشابه استفاده شود، باتری لیزر نور قرمز تقریبا دو برابر بیشتر از لیزر نور سبز دوام خواهد داشت.

هزینه

لیزر نور سبز در مقایسه با لیزر نور قرمز، فناوری جدیدتری است. اگر چه در سال‌های اخیر هزینه‌های تولید تراز لیزری نور سبز کاهش یافته، اما همچنان ترازهای لیزری نور سبز نسبت به نور قرمز گران‌تر هستند. به طور کلی در ترازهای لیزری سبز رنگ از قطعات گران‌قیمت بیشتری مانند دیود، کریستال و… استفاده شده است. معمولا، ترازهای لیزری نور سبز حدود ۲۵ درصد گران‌تر از مدل‌های مشابه دارای نور قرمز هستند. این اختلاف قیمت برای برخی از افراد قابل توجیه نیست. به همین دلیل، علیرغم مزایای لیزر سبز، در برخی از محیط‌های تولیدی همچنان از تراز لیزری نور قرمز استفاده می‌شود.

تراز لیزری نور سبز

برای کار، تراز لیزری نور سبز استفاده کنیم یا قرمز؟

روی هم رفته، اگر مشکلی با صرف هزینه بیشتر نداشته باشید، تراز لیزری نور سبز گزینه بهتری بوده و نسبت مزایا به معایب آن بیشتر از تراز نور قرمز است.در شرایط محیطی تاریک، هر دو لیزر نور سبز و نور قرمز عملکرد مشابهی دارند. از آنجا که تفاوت این دو نوع تراز در این شرایط خیلی کم است، برخی از کاربران لیزر نور قرمز را ترجیح می‌دهند.

با روشن شدن محیط کار، نور ایجاد شده توسط لیزر نور سبز در فواصل دور، بیشتر قابل مشاهده است. وضوح و قابلیت خوانایی لیزر نور سبز در محیط‌های روشن چهار برابر لیزر نور قرمز است؛ در حالی که لیزر نور قرمز به سختی دیده می‌شود. در این شرایط با استفاده از لیزر نور سبز می‌توانید در زمان خود صرفه‌جویی کرده و دقت خود را افزایش دهید. با این حال در همین شرایط محیطی، اگر فواصل اندازه‌گیری شما کوتاه باشند، می‌توانید از لیزر نور قرمز نیز استفاده کنید.

تراز لیزری نور قرمز

با مشخص شدن مزایا و معایب ترازهای لیزری نور قرمز و سبز، شما می تونید بین این دو گزینه انتخاب آگاهانه‌تری داشته باشید. اگر قصد خرید تراز لیزری را دارید، فروشگاه اینترنتی سازوکار مجموعه‌ای کامل از انواع تراز لیزری را عرضه کرده است. با مراجعه به صفحه مربوط به تراز لیزری در سایت سازوکار شما می‌توانید قیمت و مشخصات فنی مدل‌های متنوع این محصول را مشاهده کرده و آنها را با مناسب‌ترین قیمت خریداری نمایید. تمامی محصولات عرضه شده در فروشگاه سازوکار با گارانتی رسمی و ضمانت اصالت کالا در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا