آموزش

دکوپاژ چیست؟ | کاربردهای مختلف دکوپاژ

دکوپاژ چیست؟ دکوپاژ یک اصطلاح فرانسوی است و به هنری اطلاق می شود که به وسیله‌ی مالیدن چسب روی یک سطح و سپس پوشاندن آن با کاغذ رنگی، مجلات قدیمی، کاغذ و روزنامه‌های باطله، دستمال کاغذی، تکه پارچه‌های اضافی یا هر چیز نازک و ظریف دیگر و دوباره مالیدن چسب روی سطح کار اجرا می‌شود.

خرید چسب

مراحل دکوپاژ با توجه به وسیله‌ای که قرار است دکوپاژ روی آن انجام شود و هم‌چنین ابزار دکوپاژ متفاوت است.

به کمک دکوپاژ می‌توان وسایل کهنه و قدیمی یا وسایل دور ریز را بازیابی کرده و تبدیل به وسایل زیبا و کاربردی کنیم؛ در واقع دکوپاژ هنر نو، تازه و زیبا کردن وسایل قدیمی است. به کمک دکوپاژ می‌توان طرح‌های شگفت‌انگیزی را روی وسایل مختلف یا مکان‌های مختلف خلق کرد.

دکوپاژ را می‌توان روی یک صندلی قدیمی، سرویس خواب، کمد، بوفه‌، ظروف یا هر وسیله‌ی قدیمی دیگری اجرا کرد. هم‌چنین می‌توان در مکان‌های مختلف و سطوح مختلف مثل اتاق خواب، روی راه پله‌ها، آشپزخانه و … از این هنر استفاده کرد.

دکوپاژ

ابزار دکوپاژ:

  • چسب دکوپاژ
  • سنباده
  •  قیچی (برای درآوردن طرح مورد نظر)
  • موچین (برای قرار دادن تصاویر ظریف و کوچک در محل مورد نظر)
  • کاغذ تاکن (به کمک کاغذ تاکن می‌توانید چسب اضافی را از روی نمونه پاک کنید)
  • قلمو (برای مالیدن چسب)
  • روغن جلا
  • اسپری فیکساتور یا تثبیت کننده
  • طرح دلخواه
  • و در آخر وسیله‌ای که می‌خواهید روی آن کار کنید

هنگام انجام دکوپاژ بهتر است یک دستمال مرطوب هم بین ابزار کار در کنار خود داشته باشید که مثلا وقتی چسب بیش از حد ریختید به کمک آن پاک کنید. به این نکته توجه کنید که دستمال فقط کمی مرطوب باشد چون دستمال خیس باعث خراب شدن دکوپاژ می‌شود.

مراحل انجام دکوپاژ روی چوب

مرحله‌ی اول

دکوپاژ

برای شروع دکوپاژ، ابتدا باید سطح چوب مورد نظر را صاف کنیم. برای صاف کردن سطح چوب می‌توانیم از ورق سنباده استفاده کنیم. با استفاده از سنباده آنقدر سطح چوب را سنباده می‌زنیم تا در نهایت یک سطح کاملا صاف و بدون خط و خش داشته باشیم.

انواع سنباده مورد نیاز برای دکوپاژ

دکوپاژ
سنباده با دانه‌ی زبر یا متوسط

برای شروع کار ازسنباده با دانه زبر استفاده کرده که با استفاده از آن می‌توان خراش‌ها و برآمدگی‌های موجود را از بین برد.

سنباده‌ی نرم

پس از آنکه با استفاده از سنباده با دانه‌ی زبر، سطح چوب کمی صاف و آماده شد نوبت به استفاده از سنباده‌ی نرم می‌رسد.‌ پس از سنباده زدن، باید با استفاده از یک پارچه‌ تمام گردوغبار ناشی از سنباده را از روی چوب پاک کرده تا سطح کار کاملا تمیز شود.

خرید سنباده گرد لرزان

نکته: تمیز بودن سطح چوب به شدت اهمیت دارد چون حتی مقدار بسیار کمی از گرد و خاک باعث خراب شدن دکوپاژ می‌شود.

مرحله‌ی دوم

دکوپاژ

تصاویری که به عنوان طرح در نظر گرفته‌اید را روی برگه‌های نازک قرار داده و ببرید.

در دکوپاژ بهتر است که حتی‌الامکان از کاغذهای نازک استفاده شود؛ چون این کاغذها بسیار صاف و مسطح روی کار قرار می‌گیرند بنابراین برای صیقلی‌کردن سطح کار و به‌خوبی‌ قراردادن تصاویر روی آن، به تلاش کمتری نیاز است.

مرحله‌ی سوم

دکوپاژ

 در این مرحله با استفاده از روغن‌جلا سطح چوب مورد نظر را کاملا صیقلی کرده و پس از خشک شدن روغن جلا، با یک سیم ظرف‌شویی نرم روی سطح کار می‌کشیم؛ (این کار را برای تمیزشدن انجام نمی‌دهیم و هدفمان بیشتر صیقلی‌کردن سطح کار است.)

مرحله‌‌ی چهارم

دکوپاژ

در این مرحله تصاویر آماده شده را طبق طرح مورد نظرمان روی سطح چوب می‌چینیم. حواستان باشد که در این مرحله طرحتان را به‌دقت و به‌درستی آماده کنید زیر زمانی که روغن جلا به طرح بخورد دیگر نمی‌توانید تغییری در طرح ایجاد کنید.

پس از آنکه از محل قرارگیری طرح‌ها و تصاویر مطمئن شدید، پشت هر یک چسب زده و روی سطح کار بچسبانید. سپس با استفاده از سیم ظرف‌شویی نرم و با ملایمت روی آن‌ها کشیده تا تصاویر روی سطح کار بخوابند و حباب زیر طرح‌ ایجاد نشود.

پس از این کار چیزی حدود یک روز یا بیشتر باید صبر کنید تا تصاویر روی سطح چوب خشک شوند. در این مرحله ممکن است در ابتدای کار پس از اینکه چسب را روی طرح می‌زنید سطح کار تار شود ولی درواقع پس از خشک شدن چسب، سطح کار دوباره شفاف می‌شود.

مرحله‌ی پنجم

دکوپاژ

این مرحله، مهم‌ترین مرحله  در دکوپاژ کردن است. پس از اینکه تمام مراحل کار تمام شد باید روی سطح کار فیکساتور یا تثبیت کننده زد. برای انجام این کار مقداری از تثبیت کننده را روی سطح چوب ریخته و با استفاده از قلمو روی کار پخش کنید تا تمام سطح کار پوشانده شود. این عمل را چندین بار تکرار کرده و هر دفعه صبر کنید تا سطح لایه قبلی کاملا خشک شود.

نکته: هنگام استفاده از فیکساتور یا تثبیت کننده به این نکته توجه کنید که باید در فضا باز باشید.
استفاده از فیکساتور در دکوپاژ کردن باعث می‌شود که رنگ تثبیت شود و سطح کار در مقابل آب، گرد و غبار و رطوبت مقاوم شود.

اگر شما هم تجربه‌ای در زمینه دکوپاژ دارید یا در انجام هریک از مراحل سوالی دارید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

دکوپاژ چیست؟

به هنری اطلاق می شود که به وسیله‌ی مالیدن چسب روی یک سطح و سپس پوشاندن آن با کاغذ رنگی، مجلات قدیمی، کاغذ و روزنامه‌های باطله، دستمال کاغذی، تکه پارچه‌های اضافی یا هر چیز نازک و ظریف دیگر و دوباره مالیدن چسب روی سطح کار اجرا می‌شود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا