خودت بساز

آموزش ساخت میز با رزین اپوکسی بصورت ویدیویی

چگونه با رزین میز بسازیم ؟

یکی از زیباترین مصنوعات نجاری میزهای رودخانه‌ای هستند که در آن‌ها از لبه‌ی طبیعی چوب استفاده می‌شود و میان این دولبه هم با اپوکسی رزین پر می‌شود. طرح‌های مختلفی برای این میز وجود دارد و هرکسی می‌تواند بنا به سلیقه‌ی خودش این میز را بسازد. در ادامه با ما همراه باشید تا با مراحل ساخت میز رودخانه‌ای آشنا شوید.

مراحل ساخت میز چوبی با رزین

  • آماده‌سازی چوب
  • ساخت قالب
  • تهیه اپوکسی
  • درزگیری
  • پخت مواد
  • پرداخت نهایی

آماده‌سازی چوب

برای ساخت میز رودخانه‌ای باید تکه چوبی مناسب انتخاب کنید. چوب گیلاس با داشتن بافتی زیبا برای این پروژه بسیار مناسب است. پس از انتخاب چوب باید بهترین محل برش را پیدا کنید. برای پیدا کردن بهترین محل برش از یک تکه نخ استفاده کرده و آن را رو به قسمت میانی دو سمت چوب وصل کنید. لبه‌های چوب برای قرارگیری در قالب باید کاملاً صاف باشند. پس از برش چوب و حذف زوائد چوب نوبت به درزگیری و پر کردن شکاف و ترک‌های چوب می‌شود. با این کار هوای درون چوب خارج شده و از ایجاد حباب جلوگیری می‌شود.

بهتر است لبه چوب را سنباده بزنید تا اپوکسی بهتر به آن بچسبد. اگر چوب شما ترک‌خوردگی یا شکستگی داشته باشد آن را سنباده بزنید و انتهای ترک را با چسب بچسبانید و کمی اپوکسی فوری در آن بریزید. این کار باعث می‌شود لبه کار ثبات خود را حفظ کند و اپوکسی از چوب بیرون نریزد. پس از درزگیری مجدداً سطح چوب را صاف کنید و درون قالب قرار دهید.

ساخت یا انتخاب قالب

انتخاب قالب از موارد بسیار مهم است. قالب سیلیکونی، ام‌دی‌اف و پلکسی از انواع قالب‌هایی است که می‌توانید برای این کار استفاده کنید. قالب سیلیکونی بهترین نوع است زیرا اپوکسی به آن نمی‌چسبد. قالب ام‌دی‌اف روکش‌دار (ملامینه) نسبت به چوب یا نئوپان بهتر است زیرا سطح صاف و یکدستی می‌دهد و اپوکسی به‌راحتی از آن جدا می‌شود.

با استفاده از تخته ام‌دی‌اف قالبی برای کار ساخته و کف آن را با استفاده از نوارچسب بپوشانید تا اپوکسی به آن نچسبد. قالب را با پیچ به هم متصل کرده و گوشه‌های آن را با چسب کاملاً عایق کنید. اگر به سیلیکون دسترسی دارید بهتر است به‌جای نوارچسب از سیلیکون استفاده کنید.

کف قالب باید کاملاً صاف و یکدست باشد و ارتفاع آن 2 سانتی‌متر بیشتر از سطح میز باشد؛ به‌این‌ترتیب اگر می‌خواهید میزی با ارتفاع 5 سانتی‌متر بسازید، دیواره قالب باید 7 سانتی‌متر باشد.

  • نکته: دقت داشته باشید که زوایای قالب باید کاملاً گونیا باشد و دو لبه باهم جفت شوند. برای درزگیری از چسب آکواریوم استفاده کنید.

پس از انتخاب قالب تخته چوب‌ها را درون قالب قرار دهید. برای این‌که نتیجه کار تمیز باشد بهتر است تخته چوب را با گیره نجاری یا پیچ به قالب وصل کنید تا از معلق شدن تخته چوب‌ها در اپوکسی جلوگیری شود. قبل از شروع کار سطح چوب را از خاک اره و گردوغبار پاک کنید.

تهیه رزین اپوکسی

برای مشخص کردن مقدار اپوکسی باید فاصله بین چوب‌ها، طول و ارتفاع اندازه‌گیری شود. پس از مشخص شدن مقدار اپوکسی مورد نیاز باید رزین و هاردنر را به نسبت 2 به 1 مخلوط کنید.

درزگیری و پخت مواد

ابتدا مقداری اپوکسی داخل قالب ریخته و بعد کل چوب را به اپوکسی آغشته کنید. با شعله یا سشوار صنعتی حباب‌های کار را گرفته و بعد از خشک شدن لایه‌های بعدی را بریزید.

بعد از گذشت 72 ساعت و خشک شدن اپوکسی باید میز را از قالب در ‌آوریم. برای این کار پس از باز کردن پیچ یا گیره‌ها از کاردک یا دیلم کوچک استفاده کنید. اگر اپوکسی به زیر کار نفوذ کرده و سطح اپوکسی با چوب هم‌تراز نیست برای صاف کردن سطوح از کف رنده یا سنباده استفاده کنید.

پرداخت نهایی

برای سنباده زن سطح چوب از سنباده با درجه سختی 180 و برای سنباده زدن قسمت اپوکسی از سنباده با درجه سختی 400 استفاده کنید. اگر پس از سنباده یا رنده کار روی چوب ترک‌خوردگی دارد از اپوکسی فوری برای پر کردن آن‌ها استفاده کنید. پس از سنباده کاری و هم‌تراز کردن سطح چوب روی کار را با روغن و پولیش پرداخت کنید.

خرید سنباده گرد لرزان

ویدیو ساخت میز با رزین

در ادامه ویدئویی قرار دادیم تا با نحوه ساخت میز رودخانه‌ای به‌صورت تصویری آشنا شوید.

سوالات متداول

بهترین طرح میز چوب و رزین چیست؟

بهترین طرحی وجود ندارد و با توجه به سلیقه قابل انتخاب است. اما ما در این مطلب به پرطرفدارترین طرح یعنی طرح رودخانه پرداخته ایم.

چگونه میتوانم حباب های کار را از بین ببرم؟

با شعله یا سشوار صنعتی حباب‌های کار را گرفته و بعد از خشک شدن لایه‌های بعدی را بریزید

خلاصه
فیلم ساخت میز با رزین
عنوان
فیلم ساخت میز با رزین
توضیحات

میز رودخانه یکی از زیباترین میزهای رزین اپوکسی است که به راحتی قابل ساختن است. در این ویدئو نحوه ساخت میز رودخانه ای را مشاهده کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا