آموزش

علت سیاه شدن لعاب روشویی و سرامیک دستشویی و راه رفع آن

آیا از تمیز کردن بیش از حد دستشویی خانه خود خسته شده‌اید؟ معمولا بخش‌های مختلف دست‌شویی از جمله روشویی تنها چند روز یا حتی چند ساعت پس از تمیز کردن مجددا دچار کثیفی و آلودگی می‌شوند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند کاسه توالت یا توالت فرنگی بیشترین میزان آلودگی و باکتری را دارند؛ اما یافته‌ها نشان داده‌اند که میزان باکتری موجود در روشویی به مراتب بیشتر از سایر نقاط سرویس بهداشتی است. علاوه بر این، آلودگی روشویی معمولا برای ظاهر آن نیز اثراتی منفی مانند ایجاد لکه و سیاهی به دنبال دارد. در این مقاله قصد داریم دلایل سیاه شدن لعاب روشویی و سرامیک دستشویی را بررسی کرده و راهکارهایی برای رفع این مشکل به شما معرفی کنیم.

بنرعمومی

علت سیاه شدن روشویی توالت

از بین بردن سیاهی روشویی

صرف‌نظر از نوع روشویی، سیاه شدن و ایجاد لکه و آلودگی بر روی روشویی و سایر بخش‌های دستشویی دلایل مشخصی دارد. برای مثال دلیل سیاه شدن روشویی ایستاده سرامیکی با روشویی استیل تفاوتی ندارد. یکی از دلایل شایع کثیفی و آلودگی روشویی، شستن روزانه دست‌ها است که کثیفی و آلودگی را به سطح روشویی منتقل می‌کند. اگر روشویی را به طور مرتبط تمیز نکنید، این کثیفی‌ها به مرور روی هم انباشته شده و لایه‌ای سیاه و ناخوشایند را بر روی لعاب روشویی تشکیل می‌دهد. این لایه کثیف، ممکن است بوی نامطبوعی را ایحاد کند. به همین دلیل تمیز کردن منظم روشویی اهمیت زیادی دارد.

آبی که مقادیر زیادی از مواد معدنی دارد یا اصطلاحا «آب سخت» نیز یکی دیگر از دیگر دلایل سیاه شدن روشویی است. امروزه آب سخت در سیستم لوله‌کشی شهرها در جریان بوده و باعث مشکلاتی مانند ایجاد رسوب در آب سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و گرفتگی لوله‌ها می‌شود. در ترکیب آب سخت، مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیوم وجود دارد. اگر مقادیر این مواد در آب زیاد باشد، روی روشویی شما لکه‌هایی برجای می‌گذارند. با تبخیر شدن آب سخت، این مواد معدنی روی لعاب روشویی یا سرامیک دستشویی باقی می‌مانند؛ در نتیجه لکه‌هایی بر روی روشویی ایجاد می‌شود.

روش از بین بردن سیاهی روشویی

از بین بردن سیاهی روشویی

نگهداری و لکه‌زدایی از لعاب روشویی نیازمند آگاهی در مورد روش‌ها و پاک‌کننده‌های مناسب است. ما چندین نکته و ترفند برای تمیز کردن لعاب روشویی را به شما آموزش خواهیم داد. بسیاری از این نکات و ترفندها برای سایر سطوح لعاب‌دار نیز مناسب است. حتی برخی از این ترفندها برای تمیز کردن سطوح سایر انواع روشویی نیز کاربرد دارند. در ادامه به بررسی این روش‌های می‌پردازیم.

از بین بردن لکه‌ها با جوش شیرین

جوش شیرین کاربردهای بسیار متنوعی در مصارف مختلف دارد. از جمله این کاربردها می‌توان به قابلیت پاک‌کنندگی آن برای سطوح مختلف خانه اشاره کرد. قدرت پاک‌کنندگی جوش شیرین به اندازه‌ای است که می‌تواند بیشتر کثیفی و لکه‌ها روی لعاب روشویی را از بین ببرد. از سوی دیگر، قدرت پاک‌سازی آن در حدی نیست به مینای لعاب آسیب برساند.

برای تمیز کردن لعاب روشویی، ابتدا تمام سطح روشویی را با یک اسفنج یا پارچه کاملاً خیس کنید. سپس، جوش شیرین را روی لکه‌ها و سیاهی‌ها بپاشید. جوش شیرین را در این نواحی به آرامی بمالید. نیازی به اعمال فشار بیش از حد نیست. پس از اتمام کار مطمئن شوید که اثری از جوش شیرین روی سطح روشویی باقی نماند؛ زیرا جوش شیرین آثار کم‌رنگی روی سطوح روشویی بر جای می‌گذارد. برای افزایش قدرت لکه‌زدایی جوش شیرین می‎‌توانید مقداری آمونیاک، سرکه سفید، هیدروژن پراکسید، یا آب لیمو به آن اضافه کنید. به این ترتیب می‌توانید هر نوع لکه و سیاهی سطح روشویی را از بین ببرید.

از بین بردن سیاهی روشویی

تمیز کردن لعاب روشویی با سفیدکننده

همان‌طور که می‌دانید، سفیدکننده ماده بسیار پرکاربردی است؛ اما روی سطوح سفید بهترین عملکرد را دارد. به همین دلیل تنها برای تمیز کردن لعاب روشویی سفید عالی است. سفیدکننده ممکن است به برخی از پوشش‌ها آسیب بزند، اما خوشبختانه به لعاب آسیب نمی‌زند. با این حال، از سفیدکننده برای سطوح لعابی که رنگ سفید ندارند استفاده نکنید، زیرا می‌تواند به رنگ آن آسیب بزند.

برای تمیز کردن لعاب روشویی سفید با سفیدکننده، لعاب روشویی خود را با مقدار کافی از سفیدکننده کاملاً خیس کنید طوری که تمام سطوح کثیف و لکه‌دار را بپوشاند. شاید بهتر باشد از سفیدکننده به صورت اسپری استفاده کنید تا بر اجسام و وسایل اطراف سینک نریزد. سپس، تمام سطوح مرطوب را با حوله‌های کاغذی پوشانده و بگذارید به مدت یک شب بماند. صبح روز بعد حوله‌های کاغذی را با دقت بردارید و روشویی را به خوبی بشویید تا اثری از مایع سفیدکننده بر روی آن باقی نماند. این روش برای از بین بردن هرگونه سیاهی و لکه از لعاب روشویی بسیار مفید است.

تمیز کردن لعاب روشویی با سرکه سفید

سرکه سفید یکی دیگر از پاک‌کننده‌های خانگی همه‌کاره است. این ماده علاوه بر لعاب روشویی برای پاک کردن پیشخوان آشپزخانه نیز کارایی دارد. سرکه سفید برای حذف لکه‌های به جا مانده از آب سخت و جلوگیری از سیاه شدن روشویی از کف انتخابی مناسب است.

برای ساختن یک محلول پاک کننده خانگی ساده با سرکه، راه آب آن را ببندید و روشویی را پر از آب داغ کنید. حدود نصف فنجان سرکه سفید را داخل آب داغ بریزید. مخلوط آب و سرکه را به مدت سه تا چهار ساعت به حال خود بگذارید. سپس راه آب را باز کنید تا این مخلوط خارج شود. بیشتر لکه‌ها با یک ابر یا اسکاچ نرم به سرعت از بین می‌روند. پس از اتمام کار، دقت کنید که هیچ اثری از سرکه روی روشویی باقی نماند. در غیر این صورت اسیدیته سرکه می‌تواند به آن آسیب بزند. باید اشاره کنیم که سرکه سفید سینک ظرف‌شویی را نیز به خوبی تمیز و ضدعفونی می‌کند.

سوالات متداول

سیاه شدن روشویی پی وی سی چه دلیلی دارد؟

با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله، دلایل سیاه شدن روشویی پی وی سی با سایر انواع روشویی تفاوتی ندارد.

برای جلوگیری از سیاه شدن روشویی چه باید کرد؟

برای جلوگیری از سیاه شدن لعاب روشویی باید هر چند روز یک بار آن را با مواد پاک کننده کاملا بشویید تا کثیفی و آلودگی روی لعاب آن انباشته نشود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا