آموزش

راهنمای کامل نحوه ساخت رزین | آموزش کار با رزین و چوب

آموزش ساخت رزین اپوکسی و چوب

همانطور که در مقاله رزین چیست به معرفی انواع رزین پرداختیم، رزین اپوکسی به شکل مایع دو قسمتی بوده که در ترکیب با یکدیگر ماده‌ای سخت، براق و بادوام ایجاد می‌کند. این ماده برای پوشاندن سطح چوب و ایجاد لایه‌ای محافظ بسیار ایده آل است و از آن در کارهای مختلف استفاده می‌شود.

برای پوشاندن سطح چوب با اپوکسی به رزین، هاردنر و وسایلی برای ترکیب این دو ماده نیاز دارید. اگرچه رزین مدت زمان زیادی نیاز دارد تا کاملا خشک شود اما اعمال آن روی چوب بسیار آسان و سریع است.

بنرعمومی

آماده سازی سطح چوب با سنباده زنی

رزین اپوکسی

ابتدا باید سطح چوب را به خوبی سنباده بزنید تا سطحی صاف و هموار ایجاد شود. اگر سطح چوب بسیار خشن و زبر است باید از سنباده با درجه سختی بین 120 تا 220 استفاده کنید. سنباده زنی سطح چوب باعث شده تا اپوکسی به راحتی به بافت چوب نفوذ کند.

نکته: دقت داشته باشید که سنباده زنی باید هم جهت با بافت چوب باشد.

سطح چوب را تمیز کنید

پس از اتمام مرحله سنباده زنی سطح چوب را از هر گونه گرد و غبار تمیز کنید. برای این کار بهتر است از دستمال میکروفایبر استفاده کنید و اگر نیاز می‌بینید دستمال را کمی مرطوب کنید. پس از این صبر کنید تا سطح چوب به خوبی خشک شود.

نکته: در صورت نیاز از جارو برقی یا مسواک برای تمیز کردن گرد و خاک اضافی استفاده کنید.

در مرحله بعدی باید چوب را برگردانید و به قسمت به لبه‌های پشت کار نوار چسب نقاشی بزنید تا از ریختن اپوکسی روی زمین یا میز جلوگیری کند. کافی است چسب را محکم به قسمت طول، عرض و لبه‌ها بچسبانید.

سطح میز کار را با پلاستیک بپوشانید

رزین اپوکسی

سطحی صاف مانند آشپزخانه، میز یا میز کار را انتخاب کرده و روی آن را با سفره یا پلاستیک ضخیم کاملا بپوشانید؛ این کار از آسیب به میز جلوگیری می‌کند. اگر از پلاستیک برای پوشاندن سطح کار استفاده می‌کنید با استفاده از چسب نقاشی آن را در جای خود محکم کنید. همچنین بهتر است به یک لایه اکتفا نکنید و چند لایه پلاستیک روی میز پهن کنید.

برای اطمینان بیشتر تخته چوب را روی پایه‌هایی قرار دهید برای این کار می‌توانید از وسایلی مانند قوطی رنگ یا کنسرو فلزی استفاده کنید.

آموزش ساخت رزین اپوکسی و چوب

رزین اپوکسی

ترکیب اپوکسی

رزین و اپوکسی بوی بسیار شدیدی دارد به همین جهت برای ترکیب اپوکسی در قدم اول باید در محیطی با تهویه مناسب و به دور از هر گونه گرد و غبار قرار بگیرید. گردو غبار موجود در هوا در ترکیب با رزین و اپوکسی باعث می‌شود تا رزین شفافیت خود را از دست بدهد.

همچنین برای نتیجه بهتر اپوکسی را در محیط سرد یا دمای زیر 18 درجه سانتی‌گراد با یکدیگر ترکیب نکنید.

اپوکسی نوع بهبود یافته رزین است. به عبارت دیگر رزین اپوکسی همان چسب اپوکسی به شکل مایع است. تمام اپوکسی‌ها دارای دو بخش هستند: رزین و عامل پخت. زمانی که رزین و عامل پخت با هم واکنش نشان می‌دهند، فرآیند سخت شدن اتفاق می‌افتد.

اندازه گیری میزان رزین و هاردنر

رزین اپوکسی

میزان ترکیب رزین و هاردنر با هم تفاوت دارد برای این منظور با توجه به دستورالعمل مصرف، دو ماده را در دو لیوان یکبار مصرف جداگانه بریزید. برای اندازه گیری دقیق‌تر بهتر است از لیوان پلاستیکی یکبار مصرف استفاده کنید.

نکته: حتما دقت داشته باشید که باید از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید تا مواد با پوست شما در ارتباط نباشد.

رزین و هاردنر را در یک ظرف ریخته و با استفاده از چوب بستنی با هم ترکیب کنید. ماده را به آرامی به مدت 5 دقیقه بهم بزنید. دقت داشته باشید که این کار را باید بسیار آرام انجام دهید تا حباب درون ظرف تشکیل نشود. اگر درون ظرف حباب ایجاد شد باید آن را با حرارت یا گرما از بین ببرید.

رزین ماده‌ای چسبناک است که طی فرآیند پخت به پلیمر سخت تبدیل می‌شود. رزین ابتدا ماده‌ای طبیعی بوده اما نوع مصنوعی آن نیز وجود دارد که بعضی از آن‌ها شباهت زیادی به رزین طبیعی دارند.  

رزین از ترکیب موادی به نام بیسفنول و اپیکلروهیدرین تشکیل شده است. رایج‌ترین نوع بیسفنول ترکیبی از استون و فنول است. شاید از خودتان بپرسید که فنول چگونه بوجود می‌آید؟ فنول نخستین بار از قطران زغال سنگ گرفته شده است؛ اما بعدها دانشمندان شیمیدان آن را از پترولیوم استخراج کرده‌اند. امروزه از زمانی که اپیکلروهیدرین مورد توجه قرار گرفته است، از چیزی به نام آلیل کلرید استخراج شده است که نوعی زیرشیمیایی ترکیب شده با کلر پروپیلن است.

اپوکسی از بهترین چسب‌های موجود برای کاربردهای صنعتی است. رزین اپوکسی زمانی که پخت می‌شود اتصال سخت و بادوامی ایجاد می‌کند و برای فلزات قدرت چسبندگی بسیار بالایی دارد. قدرت تحمل شیمیایی و محیطی این ماده چسبناک بسیار عالی است. به آسانی فضاهای خالی را پر می‌کند و در مقابل مواد شیمیایی سخت، خاصیت درزگیری فراهم می‌کند. این ماده جایگزین خوبی برای پرچ و جوشکاری است.

رزین اپوکسی که به آن پلی پوکساید نیز می‌گویند، پری پلیمر و پلیمر واکنش پذیر بوده که حاوی گروه‌های اپوکساید است که سطح مقاومت گرمایی و شیمیایی بسیار بالا و قدرت چسبندگی بسیار قوی دارند. از آنجا که رزین اپوکسی قابلیت جلوگیری از فرسودگی دارد، از آن به عنوان راه حلی ایده‌آل برای محافظت از بسیاری از لوازم خانگی که به مرور زمان زنگ زده و فرسوده می‌شوند به کار برده می‌شود.

آموزش رزین روی چوب

رزین اپوکسی

یک لایه اپوکسی روی چوب بریزید

بعد از ترکیب مواد آن را با دقت روی چوب بریزید. بهتر است اپوکسی را در وسط چوب بریزید تا لایه‌ای نازک کل سطح چوب را بپوشاند. دقت داشته باشید که به محض آماده شدن ترکیب باید آن را استفاده کنید در غیر این صورت ترکیب کم کم شروع به سخت و خشک شدن می‌کند.

برای زدن لایه اول اپوکسی برخی ترجیح می‌دهند که مقدار زیادی از آن را در وسط چوب ریخته و سپس آن را پخش کنند اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند که لایه‌ای نازک در سرتاسر چوب بریزند.

با استفاده از قلم موی فومی ماده را با حرکات رفت و برگشتی به سمت لبه‌ها حرکت دهید و اگر ماده اضافی روی کار وجود داشت آن را با قلموی فومی به قسمت بیرون کار هدایت کنید.

دقت داشته باشید که ضخامت یکسان قسمت‌های مختلف کار باعث شده تا سطح کار صاف و صیقلی شود.

اگر حبابی روی سطح کار وجود داشت با استفاده از سشوار به آن حرارت داده تا از بین بروند. برای این کار باید از فاصله 15 تا 25 سانتی‌متری به حباب‌ها حرارت دهید. این کار را به صورت رفت و برگشتی تکرار کنید تا زمانی که حباب‌ها همگی از بین بروند.

نکته: در صورت حرارت دهی بیش از حد ممکن است رزین را بسوزانید.

پس از زدن لایه اول، 4 ساعت فرصت دهید تا به خوبی خشک و سفت شود. تا زمانی که لایه اول خشک نشده چسبنده است و نمی توان لایه دوم را زد. پس از خشک شدن لایه اول، یک لایه اضافی دیگر روی کار بزنید. لایه اضافی اپوکسی از سطح کار محافظت می‎کند.

رزین اپوکسی

ترکیب لازم را مانند مرحله قبل آماده کرده و به محض آماده شدن لایه‌ای نازک از آن را روی سطح کار پخش کنید تا لایه‌ای یکنواخت روی چوب قرار بگیرد. در آخر با قلم موی فومی لایه آخر را به خوبی روی قسمت‌های مختلف مخصوصا کناره و لبه‌ها پخش کنید.

پس از زدن آخرین لایه 24 تا 36 ساعت زمان دهید تا اپوکسی خشک و سفت شود بعد از آن می‌توانید نوار چسب نقاشی را با احتیاط جدا کنید.

همچنین بخوانید: نقاشی روی چوب

رزین علاوه بر کاربردهایی که در صنایع مختلف دارد، مورد توجه بسیاری از هنردوستان نیز قرار گرفته است. هنرمندان از این ماده شیمیایی دوجزئی برای ساخت انواع اشیاء تزئینی و زیورآلات استفاده می‌کنند. مدتی است در میان محصولات دست ساز، زیورآلات چوب و رزین طرفدار زیادی پیدا کرده و دوره‌های آموزشی زیادی برای ساخت این نوع بدلیجات زیبا و دوست داشتنی وجود دارد که هزینه زیادی نیز دارد. اگر به زیورآلات چوب و رزین علاقه دارید حتما مقاله آموزش ساخت گردنبند چوب و رزین را بخوانید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا