آموزشنکته‌ها و ترفندها

نحوه پاک کردن چسب از روی چوب

حتما برای شما هم پیش آمده که بعد از درست کردن کاردستی یا ماکت با چسب‌های خشک شده روی میز مواجه شوید. لکه‌های چسب روی میز چوبی باعث خراب شدن ظاهر کار شده و ممکن است به میز آسیب برساند به همین دلیل باید هرچه زودتر و با دقت پاک شوند. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم. برای پاک کردن فوری چسب می‌توانید از محلول‌های مخصوص چسب استفاده کنید یا از مواد طبیعی مانند سرکه، مایونز یا پوست پرتقال استفاده کنید. همچنین با استفاده از کاغذ سنباده یا گرم کردن قطره چسب می‌توانید حتی تکه چسب‌های بزرگ را هم به راحتی از بین ببرید.

خرید چسب از سازوکار

حلال چسب

پیش از آن که به سراغ توضیح درباره نحوه پاک کردن چسب از روی چوب بپردازیم لازم است برخی حلال‌های چسب را معرفی کنیم.

حلال چسب‌های مختلف با توجه به ماهیتشان متفاوت است. سرکه، آستون، حرارت مستقیم و روغن مایع از کاربردی‌ترین حلال‌های در دسترس هستند. 

  • حلال چسب آکواریم: پنبه آغشته به سرکه
  • حلال چسب مایع: پنبه آغشته به سرکه
  • حلال چسب نواری: روغن مایع
  • حلال چسب قطره ای: 1. سرکه 2. حرارت مستقیم مانند اتو

استفاده از استون

پاک کردن چسب روی چوب

اگر تکه چوبی که روی آن چسب وجود دارد چوب اشباع فشاری نیست یا پرداخت نشده است می‌توانید از استون استفاده کنید. از آن جایی که ممکن است استون رنگ یا وارنیش روی چوب را از بین ببرد بهتر است از آن تنها روی چوب خام استفاده کنید. دور قسمتی که به چسب آغشته شده را با نوار چسب بپوشانید تا استون به اطراف آن نفوذ نکند. تکه‌ای پنبه یا پارچه را به استون آغشته کرده و آن را مستقیما روی چوب بزنید. دقت کنید تا هنگام پاک کردن چسب، استون به قسمت‌های دیگر نمالد.

هنگام کار با استون حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید و پنجره را باز بگذارید تا هوا جریان پیدا کند.

به مدت یک دقیقه چسب را با استون خیس کنید، سپس دستمالی نرم روی آن بکشید تا چسب به خوبی پاک شود.

استون را می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین یا محصولات آرایشی تهیه کنید.

پاک کردن چسب روی چوب

با استفاده از پاک کننده مخصوص چسب روی قسمتی از چسب که با استون خیس و نرم شده بکشید. مقدار بسیار کمی از محلول را روی پارچه ‌ریخته و چسب را پاک کنید. برای پاک کردن چسب حتما از پارچه‌ای تمیز استفاده کنید.

برای استفاده از پاک کننده مخصوص چسب حتما دستورالعمل‌های لازم که روی محصول درج شده است را رعایت کرده و به دقت دنبال کنید.

دقت داشته باشید که محلول را فقط روی چسب بزنید و از زدن محلول روی چوب خودداری کنید. برای جلوگیری از نفوذ محلول به قسمت‌های دیگر بهتر است دور آن را با چسب نواری بپوشانید.

در قدم بعدی اگر نیاز بود روی لکه چسب وازلین زده و فرصت دهید تا 24 ساعت روی آن بماند. وازلین کمک می‌کند تا تکه چسب نرم شده و کندن آن را ساده‌تر می‌کند. پس از گذشت 24 ساعت می‌توانید آن را به راحتی با دست جدا کنید.

استفاده از مواد طبیعی

پاک کردن چسب روی چوب

برای پاک کردن لکه چسب می‌توانید از مواد طبیعی هم استفاده کنید. برای این کار کافی است دستمالی تمیز را در کاسه ای بخیسانید که در آن به اندازه نصف لیوان یعنی 120 میلی لیتر سرکه سفید وجود دارد. سپس دستمال را به خوبی چلانده و روی محل چسب خشک شده بزنید. دقت داشته باشید که نباید مقدار بسیار زیادی از سرکه را روی چسب بزنید. دستمال را تا زمانی که چسب شل شود روی لکه بزنید سپس آن را به آهستگی جدا کنید.

اگر نگران پرداخت چوب هستید بهتر است از سرکه سفید استفاده کنید تا از هرگونه آسیب احتمالی به چوب در امان باشید.

پاک کردن چسب روی چوب

پس از انجام مراحل بالا ممکن است مقداری تکه چسب روی چوب باقی بماند که می‌توانید آن را با استفاده از سس مایونز از بین ببرید. روغن موجود در سس مایونز باعث نرمی چسب شده و جدا کردن آن را ساده‌تر می‌کند. مقدار بسیار کمی مایونز را روی چسب زده و اجازه دهید تا 15 دقیقه روی آن بماند سپس با استفاده از دستمال آن را پاک کرده و جدا کنید.

اگر تکه‎های چسب در یک مرحله از بین نرفت باید این مرحله را چندین بار امتحان کنید.

پاک کردن چسب روی چوب

در قسمت بعد پوست پرتقال را روی چسب قرار داده تا آن را تجزیه کند. سیتروس موجود در پوست پرتقال می‌تواند باعث تجزیه چسب شده و جدا کردن آن را ساده کند. پوست پرتقال را جدا کرده و به مدت ده دقیقه روی لکه بگذارید و در انتها با استفاده از دستمال تمیز آن را پاک کنید.

سنباده زدن لکه چسب

پاک کردن چسب روی چوب

با استفاده از سنباده با درجه سختی 600 روی تکه چسب ضخیم را سنباده بزنید. برای این کار کاغذ سنباده‌ای به اندازه لکه چسب انتخاب کنید تا به طور کامل روی چسب را بپوشاند. روی لکه چسب را تا زمانی که چسب کاملا از بین برود و با میز هم سطح شود سنباده بزنید. سنباده زدن را با فشار متوسط و حرکت رفت و برگشتی انجام دهید.

پاک کردن چسب روی چوب

در مرحله بعد با استفاده از سنباده با درجه سختی 1200 قسمت‌های باقی مانده چسب را سنباده بزنید. این کار را با دقت انجام دهید تا زمانیکه چسب کاملا ازبین برود. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که سطح میز را به اشتباه سنباده نزنید.

پاک کردن چسب روی چوب

پس از پایان سنباده زنی با استفاده از دستمالی تمیز و نرم سطح میز را تمیز کنید و بررسی کنید که به چوب میز آسیبی وارد نشده باشد.

پاک کردن چسب روی چوب

اگر حین سنباده زنی به پرداخت سطح چوب آسیبی وارد شده با استفاده از روغن پرداخت مناسب آن را اصلاح کنید. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که روغن پرداخت انتخابی شما با ماده‌ای که قبلا میز با آن پرداخت شده یکسان باشد.

گرم کردن لکه چسب

پاک کردن چسب روی چوب

با استفاده از سشوار به لکه چسب باد گرم مستقیم بزنید تا چسب کمی شل شود و پاک کردن آن آسان‌تر شود. برای جلوگیری از آسیب احتمالی باید حجم باد روی کمترین میزان تنظیم شود.

پاک کردن چسب روی چوب

فن یا سشوار را در فاصله 5 تا 7.5 سانتی متری گرفته و به مدت 15 ثانیه به آن باد گرم بوزید. گرما باعث نرمی لکه و پاک شدن آسان آن می‌شود.

پاک کردن چسب روی چوب

اگر لکه چسب ضخیم شده یا بسیار محکم است باید این کار را برای مدت 20 تا 25 ثانیه ادامه دهید. دقت داشته باشید که به هیچ وجه نباید زمان وزش باد گرم از 30 ثانیه بیشتر شود زیرا ممکن است به چوب آسیب برساند.

پاک کردن چسب روی چوب

برای کندن لکه چسب نرم شده از چاقوی کند یا ابزار تیز پلاستیکی استفاده کنید. چاقوی کند را زیر چسب قرار داده و به آرامی آن را زیر لکه چسب سر دهید تا زمانی که جدا شود. دقت داشته باشید که چاقو را نچرخانید یا محکم داخل چوب فرو نکنید تا آسیبی به بافت چوب نرسد.

پاک کردن چسب روی چوب

پس از جدا شدن چسب، محل لکه را به پارچه ای نرم تمیز کنید تا کاملا تمیز شود.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد، اگر تجربه یا سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

به اشتراک بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا