آموزش

پاک کردن چسب از روی چوب و MDF با حلال چسب چوب و روش های خانگی

حتما برای شما هم پیش آمده که بعد از درست کردن کاردستی یا ماکت با چسب‌های خشک شده روی میز مواجه شوید. لکه‌های چسب روی میز چوبی باعث خراب شدن ظاهر کار شده و ممکن است به میز آسیب برساند به همین دلیل باید هرچه زودتر و با دقت پاک شوند. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم. برای پاک کردن فوری چسب می‌توانید از محلول‌های مخصوص چسب استفاده کنید یا از مواد طبیعی مانند سرکه، مایونز یا پوست پرتقال استفاده کنید. همچنین با استفاده از کاغذ سنباده یا گرم کردن قطره چسب می‌توانید حتی تکه چسب‌های بزرگ را هم به راحتی از بین ببرید.

خرید چسب

حلال چسب چوب چیست؟

بیشتر چسب‌ها پایه آب هستند و به راحتی با آب پاک می‌شوند. چسب چوب اگر تازه باشد به راحتی با آب قابل پاک کردن است اما اگر قدیمی باشد به سختی در آب حل می‌شود. در این مواقع باید از الکل صنعتی یا آستون برای تمیز کردن و پاک کردن آن کمک بگیرید.

پاک کردن چسب از روی چوب و MDF

بدون شک هر چسبی حلال مخصوص به خود را دارد که با استفاده از آن می‌توان به راحتی چسب را پاک کرد اما گاهی حلال مخصوص در دسترس نیست یا حتی نوع چسب را نمی‌دانیم. در این مواقع چه باید کرد؟ بهترین راه برای پاک کردن چسب از روی چوب این است که از روش‌های کلی و خانگی استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با 4 روش خانگی و ساده برای پاک کردن انواع چسب از روی چوب و MDF آشنا شوید.

1.استفاده از استون

پاک کردن چسب از چوب با استون

اگر تکه چوبی که روی آن چسب وجود دارد چوب اشباع فشاری نیست یا پرداخت نشده است می‌توانید از استون استفاده کنید. از آن جایی که ممکن است استون رنگ یا وارنیش روی چوب را از بین ببرد بهتر است از آن تنها روی چوب خام استفاده کنید. دور قسمتی که به چسب آغشته شده را با نوار چسب بپوشانید تا استون به اطراف آن نفوذ نکند. تکه‌ای پنبه یا پارچه را به استون آغشته کرده و آن را مستقیما روی چوب بزنید. دقت کنید تا هنگام پاک کردن چسب، استون به قسمت‌های دیگر نمالد.

هنگام کار با استون حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید و پنجره را باز بگذارید تا هوا جریان پیدا کند.

به مدت یک دقیقه چسب را با استون خیس کنید، سپس دستمالی نرم روی آن بکشید تا چسب به خوبی پاک شود.

استون را می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین یا محصولات آرایشی تهیه کنید.

پاک کردن چسب با پاک کننده مخصوص چسب

با استفاده از پاک کننده مخصوص چسب روی قسمتی از چسب که با استون خیس و نرم شده بکشید. مقدار بسیار کمی از محلول را روی پارچه ‌ریخته و چسب را پاک کنید. برای پاک کردن چسب از روی چوب حتما از پارچه‌ای تمیز استفاده کنید.

برای استفاده از پاک کننده مخصوص چسب حتما دستورالعمل‌های لازم که روی محصول درج شده است را رعایت کرده و به دقت دنبال کنید.

دقت داشته باشید که محلول را فقط روی چسب بزنید و از زدن محلول روی چوب خودداری کنید. برای جلوگیری از نفوذ محلول به قسمت‌های دیگر بهتر است دور آن را با چسب نواری بپوشانید.

در قدم بعدی اگر نیاز بود روی لکه چسب وازلین زده و فرصت دهید تا 24 ساعت روی آن بماند. وازلین کمک می‌کند تا تکه چسب نرم شده و کندن آن را ساده‌تر می‌کند. پس از گذشت 24 ساعت می‌توانید آن را به راحتی با دست جدا کنید.

2.استفاده از مواد طبیعی

پاک کردن چسب از چوب با سرکه

برای پاک کردن لکه چسب می‌توانید از مواد طبیعی هم استفاده کنید. برای این کار کافی است دستمالی تمیز را در کاسه ای بخیسانید که در آن به اندازه نصف لیوان یعنی 120 میلی لیتر سرکه سفید وجود دارد. سپس دستمال را به خوبی چلانده و روی محل چسب خشک شده بزنید. دقت داشته باشید که نباید مقدار بسیار زیادی از سرکه را روی چسب بزنید. دستمال را تا زمانی که چسب شل شود روی لکه بزنید سپس آن را به آهستگی جدا کنید.

اگر نگران پرداخت چوب هستید بهتر است از سرکه سفید استفاده کنید تا از هرگونه آسیب احتمالی به چوب در امان باشید.

پاک کردن چسب روی چوب با سس مایونز

پس از انجام مراحل بالا ممکن است مقداری تکه چسب روی چوب باقی بماند که می‌توانید آن را با استفاده از سس مایونز از بین ببرید. روغن موجود در سس مایونز باعث نرمی چسب شده و جدا کردن آن را ساده‌تر می‌کند. مقدار بسیار کمی مایونز را روی چسب زده و اجازه دهید تا 15 دقیقه روی آن بماند سپس با استفاده از دستمال آن را پاک کرده و جدا کنید.

اگر تکه‌های چسب در یک مرحله از بین نرفت باید این مرحله را چندین بار امتحان کنید.

پاک کردن چسب روی چوب با پرتقال

در قسمت بعد پوست پرتقال را روی چسب قرار داده تا آن را تجزیه کند. سیتروس موجود در پوست پرتقال می‌تواند باعث تجزیه چسب شده و جدا کردن آن را ساده کند. پوست پرتقال را جدا کرده و به مدت ده دقیقه روی لکه بگذارید و در انتها با استفاده از دستمال تمیز آن را پاک کنید.

3.سنباده زدن لکه چسب

پاک کردن چسب روی چوب با سنباده

با استفاده از سنباده با درجه سختی 600 روی تکه چسب ضخیم را سنباده بزنید. برای این کار کاغذ سنباده‌ای به اندازه لکه چسب انتخاب کنید تا به طور کامل روی چسب را بپوشاند. روی لکه چسب را تا زمانی که چسب کاملا از بین برود و با میز هم سطح شود سنباده بزنید. سنباده زدن را با فشار متوسط و حرکت رفت و برگشتی انجام دهید.

سنباده مناسب پاک کردن چسب

در مرحله بعد با استفاده از سنباده با درجه سختی 1200 قسمت‌های باقی مانده چسب را سنباده بزنید. این کار را با دقت انجام دهید تا زمانیکه چسب کاملا ازبین برود. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که سطح میز را به اشتباه سنباده نزنید.

پاک کردن جای چسب

پس از پایان سنباده زنی با استفاده از دستمالی تمیز و نرم سطح میز را تمیز کنید و بررسی کنید که به چوب میز آسیبی وارد نشده باشد.

روغن پرداخت برای ترمیم چوب

اگر حین سنباده زنی به پرداخت سطح چوب آسیبی وارد شده با استفاده از روغن پرداخت مناسب آن را اصلاح کنید. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که روغن پرداخت انتخابی شما با ماده‌ای که قبلا میز با آن پرداخت شده یکسان باشد.

4.گرم کردن لکه چسب

پاک کردن چسب از روی چوب با گرما

با استفاده از سشوار به لکه چسب باد گرم مستقیم بزنید تا چسب کمی شل شود و پاک کردن آن آسان‌تر شود. برای جلوگیری از آسیب احتمالی باید حجم باد روی کمترین میزان تنظیم شود.

پاک کردن چسب روی چوب با سشوار

فن یا سشوار را در فاصله 5 تا 7.5 سانتی متری گرفته و به مدت 15 ثانیه به آن باد گرم بوزید. گرما باعث نرمی لکه و پاک شدن آسان آن می‌شود.

حلال چسب ام دی اف

اگر لکه چسب ضخیم شده یا بسیار محکم است باید این کار را برای مدت 20 تا 25 ثانیه ادامه دهید. دقت داشته باشید که به هیچ وجه نباید زمان وزش باد گرم از 30 ثانیه بیشتر شود زیرا ممکن است به چوب آسیب برساند.

پاک کردن چسب یک دو سه از روی چوب

برای کندن لکه چسب نرم شده از چاقوی کند یا ابزار تیز پلاستیکی استفاده کنید. چاقوی کند را زیر چسب قرار داده و به آرامی آن را زیر لکه چسب سر دهید تا زمانی که جدا شود. دقت داشته باشید که چاقو را نچرخانید یا محکم داخل چوب فرو نکنید تا آسیبی به بافت چوب نرسد.

پاک کردن رد چسب نواری از روی چوب

پس از جدا شدن چسب، محل لکه را به پارچه ای نرم تمیز کنید تا کاملا تمیز شود.

چگونه چسب روی کابینت چوبی را پاک کنیم

مراحل پاک کردن چسب از روی کابینت چوبی مشابه موارد بالا است. فقط باید توجه داشته باشید که اکثر کابینت‌های چوبی دارای چندین لایه رنگ و پرداخت بر روی سطح خود هستند. استفاده از پاک‌کننده‌های قوی ممکن است باعث آسیب دیدن این لایه‌ها شود؛ بنابراین تا حد ممکن سعی کنید از حلال‌های طبیعی استفاده کنید.

جای چسب نواری چگونه پاک میشود؟

روش پاک کردن جای چسب نواری کاملا به سطحی که چسب بر روی آن مانده بستگی دارد. برای مثال در مورد سطوح شیشه‌ای و فلزی می‌توان از حلال‌های قوی استفاده کرد؛ اما در مورد سطوحی که از جنس چوب یا ام دی اف هستند تا حدودی شرایط متفاوت است. برای پاک کردن رد چسب نواری از چوب مطابق مراحل زیر عمل کنید.

پاک کردن رد چسب نواری از چوب

روغن مایع حلال قوی برای چسب نواری است. اگر سطح میز چوبی شما با رد چسب خراب شده، نگران نباشید. کافی است چند قطره روغن روی آن بزنید و بعد با دستمال پارچه‌ای تمیز به خوبی آن را پاک کنید. اگر پس از پایان کار هنوز احساس می‌کنید ردی از چسب باقی مانده دوباره این فرآیند را تکرار کنید در غیر این صورت سطح میز را با دستمال تمیز و شوینده ملایم پاک کنید.

همچنین بخوانید: کندن کاغذ دیواری

از بین بردن جای چسب نواری روی کمد

در برخی از موارد پس از جدا کردن چسب نواری، جای آن بر روی سطوح مختلف از جنس چوب و ام دی اف از جمله کمد باقی می‌ماند. در چنین مواردی اولین مرحله این است که با پشت چاقو یا هرگونه شیء مشابه بر روی جای چسب بکشید تا از روی سطح کمد جدا شود. سعی کنید برای پاک کردن رد چسب نواری از روی چوب از اجسام تیز استفاده نکنید؛ چرا که به سطح کمد شما آسیب می‌زند. در انتها اگر همچنان اندکی جای چسب باقی‌مانده بود، می‌توانید از دستمال مرطوب برای پاک کردن آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از حلال‌های قوی ممکن است به رنگ کمد شما آسیب بزند.

پاک کردن چسب یک دو سه از روی چوب و mdf

استفاده از سرکه یا حرارت مستقیم مانند اتو از بهترین و موثرترین روش‌ها برای پاک کردن چسب یک دو سه است.

  • سرکه: برای پاک کردن لکه چسب با سرکه کافی است دستمالی مرطوب را به سرکه سفید آغشته کرده و روی چسب بزنید تا زمانی که چسب شل شود و جدا شود.
  • حرارت مستقیم مانند اتو: برای این کار دستمالی تمیز را روی لکه چسب گذاشته و با اتو به آن حرارت دهید تا لکه چسب شل شده و به دستمال بچسبد. نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که پارچه طرح نداشته باشد و رنگ ندهد.

اگر شما هم تجربه‌ مشابه این کار را دارید در بخش نظرات تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. فروشگاه اینترنتی سازوکار مجموعه‌ای از انواع چسب را گردآوری کرده است. لیست انواع چسب های موجود در وبسایت شامل: چسب‌های مصرفی در صنعت چسب گرانول ، چسب سیلیکون ، چسب حرارتی ، چسب چوب ، چسب وکیوم و چسب‌های مصرف خانگی چسب نواری ، چسب قطره ای ، چسب 123 ، چسب دوطرفه است. برای خرید اینترنتی این محصولات می‌توانید به وبسایت سازوکار مراجعه کنید.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد، اگر تجربه یا سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۸ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا