ابزار و یراق

علت کند شدن زنجیر اره موتوری چیست؟

کند شدن زنجیر اره موتوری یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که برای کاربران این دستگاه پیش می‌آید. ساختار اره موتوری به گونه‌ای است که زنجیر اره بیشترین نقش و کارایی را در برش قطعه کار ایفا می‌کند؛ بنابراین،‌ بیشترین میزان استهلاک و خرابی دستگاه هم مربوط به همین قطعه است. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که کندی زنجیر این دستگاه امری طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است. با این حال با رعایت برخی نکات می‌توانید طول عمر این قطعه را افزایش داده و کند شدن آن را به تعویق بیندازید. در ادامه به بررسی علائم و دلایل کند شدن زنجیر اره موتوری می‌پردازیم.

نشانه‌های کند شدن زنجیر اره موتوری چیست؟

تشخیص به موقع نشانه‌های کند شدن زنجیر اره موتوری باعث بهینه شدن عملکرد این دستگاه شده و ایمنی کاربر را افزایش می‌دهد. هنگامی که چنین علائمی در اره موتوری شما به چشم می‌خورد، باید در اولین فرصت اقدام به تیز کردن زنجیر دستگاه یا تعویض آن اقدام کنید. در ادامه به بررسی این نشانه‌ها می‌پردازیم.

نشانه‌های کند شدن زنجیر اره موتوری

لرزش زیاد اره موتوری

یکی از علائم کند شدن زنجیر اره موتوری، لرزش بیش از حد دستگاه هنگام کار است. این مشکل هنگامی رخ می‌دهد که دندانه‌های زنجیر به دلیل کند شدن در بافت چوب گیر کرده و به سختی بیرون می‌آیند. در چنین شرایطی اره موتوری کارایی لازم را نداشته و نمی‌توان برش‌هایی دقیق و با سرعت بالا را ایجاد کند.

ایجاد برش‌های نامنظم

کند شدن زنجیر اره موتوری باعث ایجاد برش‌های ناهموار در قطعه کار می‌شود. در برخی مواقع، شما قصد دارید برش‌های خود را به صورت صاف بر روی سطح چوب ایجاد کنید اما برش‌ها به شکل نامنظم ایجاد شده و کناره‌های کار لب پر یا اصطلاحا ریش‌ریش می‌شود. در چنین شرایطی، به احتمال زیاد زنجیر اره شما کند شده است.

دود کردن اره موتوری و گرم شدن دستگاه

هنگامی که زنجیر اره موتوری کند می‌شود هنگام ایجاد برش به دستگاه فشار بیشتری وارد شده و میزان اصطکاک بین قطعات آن افزایش می‌یابد. در نتیجه، گرمای مضاعفی توسط اره ایجاد می‌شود. این افزایش اصطکاک باعث می‌شود زنجیر، تیغه ساطوری و موتور دستگاه داغ شده و پس از استفاده‌های طولانی، ممکن است باعث دود کردن اره موتوری شود.

تولید خاک اره های ریز از اره زنجیری

در صورتی که زنجیر تیغ اره از میزان تیزی کافی برخوردار باشد، خاک اره حاصل از برش چوب دارای دانه‌هایی درشت است. در صورتی که خاک اره زیر و دارای دانه‌هایی کوچکتر از حد معمول مشاهده کردید، به احتمال زیاد زنجیر دستگاه شما کند شده است.

دلیل کند شدن زنجیر اره موتوری

دلیل کند شدن زنجیر اره موتوری چیست؟

کند شدن زنجیر اره موتوری می‌تواند مشکلاتی بسیار جدی و مهم را برای شما ایجاد کرده و روی راندمان و کیفیت کار شما تأثیر منفی بگذارد. عوامل مختلفی ممکن است باعث کند شدن زنجیر شوند. برخی از این عوامل اجتناب‌ناپذیر بوده و نمی‌توانید از آنها جلوگیری کنید. با این حال برخی دیگر از آنها قابل شناسایی و رفع هستند. در ادامه به طور کامل به بررسی دلایل کند شدن زنجیر اره موتوری می‌پردازیم.

تماس با اشیاء سخت

یکی از اصلی‌ترین عواملی که باعث کند شدن زنجیر اره موتوری می‌شود تماس زنجیر با اشیاء دارای درجه سختی بالا مانند سنگ و فلزات مختلف است. خصوصا هنگامی که درجه سختی شیء مورد نظر از زنجیر اره موتوری بیشتر باشد، ممکن است دندانه‌های برشی زنجیر کج شده یا آسیب ببینند. در نتیجه از میزان تیزی آن کاسته خواهد شد.

نامناسب بودن میزان کشش زنجیر

نامناسب بودن میزان کشش زنجیر می‌تواند در عملکرد اره اختلال ایجاد کرده و سرعت چرخش زنجیر و میزان برندگی آن را کاهش دهد. مهم نکته که باید به آن توجه داشته باشید این است که زنجیر باید نه خیلی شل و نه خیلی سفت دور تیغه ساطوری دستگاه بسته شده باشد. در صورتی که زنجیر بیش از حد شل باشد می‌تواند باعث لرزش بیش از حد آن شده و به زنجیر آسیب وارد کند. در مقابل، اگر زنجیر بیش از حد سفت باشد، فشار بیش از حد به آن وارد شده و باعث داغ کردن و کند شدن آن می‌شود.

دلیل کند شدن زنجیر اره موتوری

برش سطوح کثیف و آلوده

برش چوب و موادی که میزان آلودگی و کثیفی‌های روی سطح آنها زیاد است می‌تواند به سرعت باعث کند شدن زنجیر دستگاه شود. این مواد می‌توانند بر روی سطح زنجیر و تیغه‌های آن انباشته شده و مانع ایجاد برش‌های تمیز می‌شود. انباشت این گونه مواد باعث می‌شود در طولانی‌مدت زنجیر دستگاه کند شود.

روش نادرست برش

استفاده از روش‌های نامناسب برش مانند اعمال بیش از حد فشار به دستگاه باعث می‌شود زنجیر سریع‌تر کند شود. باید روش اصولی استفاده از اره موتوری را یاد بگیرید و از وارد کردن فشار بیش از حد لازم به آن خودداری کنید تا از کند شدن زنجیر اره موتوری جلوگیری کنید.

کم بودن روغن اره موتوری

کم بودن روغن دستگاه باعث می‌شود حرکت زنجیر دور تیغه ساطوری با اختلال مواجه شده و اصطکاک بین زنجیر و تیغه افزایش یابد. در نتیجه سرعت چرخش زنجیر نیز کاهش خواهد یافت. افزایش اصطکاک بین این دو قطعه منجر به داغ شدن آنها می‌شود. در صورتی که دستگاه با این شرایط مورد استفاده قرار بگیرد،‌ پس از مدتی، زنجیر آن کند خواهد شد.

به همین دلیل باید همواره روغن دستگاه را بررسی کنید تا از کافی بودن حجم آن مطمئن شوید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید میزان روغن اره موتوری را بسنجید، این است که دستگاه را نزدیک به سطح زمین و عمود بر آن نگه دارید. سپس دستگاه را روشن کنید. اگر حین روشن بودن اره، ردی از روغن بر روی زمین می‌ریزد،‌ میزان روغن شما مناسب است.

کم بودن روغن اره موتوری

خرابی دنده اسپراکت

دنده اسپراکت قطعه‌ای است که در انتهای تیغه ساطوری دستگاه قرار گرفته است. این قطعه توان را از موتور دستگاه به زنجیر آن منتقل می‌کند. در صورتی که دنده اسپراکت دچار خرابی و آسیب شود، در عملکرد زنجیر اره و چرخش آن اختلال ایجاد می‌کند. در صورتی که زنجیر دستگاه به صورت صحیح و اصولی نچرخد، پس از مدتی کند شده و کارایی خود را از دست خواهد داد.

جمع‌بندی

در این مقاله تمامی نکات مهم و ضروری در مورد علت‌های کند شدن زنجیر اره موتوری را بررسی کردیم. برای پیشگیری از کند شدن زودهنگام زنجیر اره باید تمامی این نکات را مدنظر قرار دهید. همچنین به صورت مداوم بخش‌های مختلف اره خود را بررسی کرده و از سلامت و صحت عملکرد آنها اطمینان حاصل کنید. پیش از هر مرتبه استفاده از اره موتوری باید به نحوه کارکرد دستگاه توجه کنید تا زنجیر بدون مشکل در حال چرخش باشد. استفاده از روش برش اصولی و استفاده از اره روی سطوح مناسب به افزایش طول عمر زنجیر دستگاه می‌انجامد.

تیز کردن زنجیر اره موتوری

یکی از مهم‌ترین نکات مناسب بودن سطح روغن دستگاه است که تأثیر به سزایی بر روی ماندگاری زنجیر اره خواهد داشت. همچنین تمیز کردن مداوم زنجیر یکی از اقداماتی است که می‌توانید برای جلوگیری از این مشکل انجام دهید. با رعایت این نکات شما می‌توانید از اره موتوری خود به صورت بهینه و اصولی استفاده کرده و تا حد ممکن طول عمر آن را افزایش دهید. در صورتی که زنجیر کند شود نیز می‌توان آن را با استفاده از ابزار مناسب مجددا تیز کرد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا