آموزش

چگونه نوار دور درب یخچال را تعویض کنیم؟

خراب بودن درب یخچال علاوه بر این که باعث اتلاف انرژی و کاهش عمر یخچال می‌شود، احتمال فاسد شدن غذاهای داخل یخچال را نیز بالا می‌برد. برای جلوگیری از این مشکلات باید نوار یا واشر دور یخچال را تعویض کنید. این کار بسیار ساده بوده و در ادامه روش انجام آن را به صورت مرحله به مرحله آورده‌ایم.

محصولات رونیکس

بررسی واشر دور یخچال

تعویض نوار دور درب یخچال

درب تمام یخچال‌ها دارای نواری است از جنس پلاستیک که به آن واشر نیز می‌گویند. وظیفه واشر حفظ هوای سرد داخل یخچال و جلوگیری از وارد شدن هوای گرم بیرون به داخل یخچال است. در نتیجه غذای داخل یخچال سالم مانده و انرژی کمتری نیز اتلاف می‌شود.

تعویض نوار دور درب یخچال

تشخیص این که آیا نوار دور یخچال نیاز به تعویض دارد یا خیر! اگر بین واشر روی درب و واشر روی یخچال فاصله وجود داشته باشد نیاز به تعویض دارد.

اگر یخچال دائما کار می‌کند یا به نظر می‌رسد که هوای سرد خود را از دست می‌دهد باید واشر آن را بررسی کنید. اگر ترک یا خراشیدگی روی واشر مشاهده کردید باید آن را تعویض کنید.

واشر را با یک عدد اسکناس بررسی کنید. درب یخچال را باز کرده و اسکناس را بین درب یخچال قرار دهید. پس از بستن درب اسکناس را بیرون بکشید. اگر اسکناس به راحتی بیرون کشیده شد و روی آن جای رطوبت باقی ماند واشر باید تعویض شود.

می‌توانید واشر درب یخچال را تعمیر یا تعویض کنید که البته تعویض آن آسان‌تر بوده و هزینه چندانی نیز ندارد.

تعویض نوار دور درب یخچال

برای تعمیر واشر، درب را بسته و به اندازه و جایگاه فاصله بین واشرها دقت کنید. برای از بین بردن فاصله‌های کوچک از وازلین استفاده کنید. قسمت‌های آسیب دیده واشر را از یخچال جدا کرده و داخل آن را مقداری وازلین بمالید. سپس واشر را دوباره سرجای خود قرار دهید. در صورتی که استفاده از وازلین تاثیرگذار نبود، واشر جدیدی را تهیه کرده و جایگزین کنید.

تهیه نوار درب یخچال

تعویض نوار دور درب یخچال

قبل از تهیه واشر باید نوع و مدل یخچال خود را بدانید. برای پیدا کردن مدل یخچال به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. در غیراینصورت می‌توانید از طریق سایت یا تماس با پشتیبانی کارخانه سازنده یخچال این کار را انجام دهید.

نصب واشر

پس از تهیه واشر جدید آن را قبل از نصب لحظاتی داخل آب گرم قرار دهید. این کار به نصب آسان‌تر آن کمک زیادی خواهد کرد. قبل از جداکردن واشر کهنه یخچال را از برق بکشید. برای نصب واشر به تجهیزات خاصی نیاز ندارید تنها یک عدد پیچ‌گوشتی شش ضلعی برای این کار کافی است که در تمام فروشگاه‌های ابزارآلات یافت می‌شود.

تعویض دور درب یخچال

انتهای واشر را از قسمت داخل گرفته و بیرون بکشید. هنگام کشیدن واشر باید نگهدارنده فلزی آن را ببینید.

نوار دور درب یخچال

پیچ‌های نگهدارنده واشر را شل کنید و برای این کار از پیچ‌گوشتی استفاده کنید. لبه واشر را بلند کرده و پیچ‌هایی که داخل آستر پلاستیکی قرار داشته و واشر را به درب چفت کرده است را پیدا کنید.

نوار دور درب یخچال

پس از شل کردن پیچ‌ها واشر به راحتی باز می‌شود. واشر را به آرامی بکشید زیرا ممکن است فشار زیاد به آستر پلاستیکی آسیب برساند.

نوار دور درب یخچال

واشر جدید را نصب کنید. یک گوشه واشر را بالای درب یخچال قراردهید. لبه واشر را گرفته و روی نگهدارنده فلزی فشار دهید تا واشر به پشت نگهدارنده جای‌گذاری شود. نصب واشر را از گوشه‌های درب شروع کنید.

نوار دور درب یخچال

پس از نصب واشر پیچ‌های نگهدارنده فلزی را با پیچ‌گوشتی محکم کنید.

نوار دور درب یخچال

پس از نصب کامل واشر و سفت کردن پیچ‌ها به منظور از بین بردن حالت چسبندگی واشر مقداری پودر بچه یا پودر تالکوم به آن بزنید.

نوار دور درب یخچال

واشر درب یخچال ممکن است هنگام برخورد با فلز یخچال تاب بخورد. برای جلوگیری از این مشکل گوشه‌های واشر کمی پودربچه بزنید.

نوار دور درب یخچال

اگر پودربچه کافی نبود هنگام بستن درب پیچ‌گوشتی را بین واشر و درب قرار داده و اجازه دهید به مدت یک ساعت درب بسته بماند.

نوار دور درب یخچال

برای بررسی سالم بودن واشر و تشخیص قسمت‌های تاب خورده چندین مرتبه درب یخچال را باز کرده و ببندید.

نوار دور درب یخچال

اگر بین واشرها فاصله‌ای مشاهده کردید مقداری وازلین استفاده کنید. هنگامی که واشر به طور کامل نصب شد پیچ‌ها را محکم کنید. برای از بین بردن فاصله بین واشرها علاوه بر وازلین می‌توانید از سشوار استفاده کنید.  حرارت باعث می‌شود واشر نرم شده و بتوانید با کشیدن واشر فاصله‌ها را از بین ببرید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا