ابزار و یراق

انواع جک کابینت

راهنمای خرید انواع جک در کابینت‌

در انتخاب جک مناسب باید مواردی از قبیل وزن، نوع، کاربرد و مکانیزم عملکرد جک را مدنظر قرار داد. به‌طور کلی جک را براساس مکانیزم عملکرد به سه دسته کلاسیک، اتوبوسی و دو تکه تقسیم می‌کنند. در ادامه به معرفی انواع جک کابینت می‌پردازیم.

جک گازی یا پمپی برای کابینت

جک پمپی

جک مورد استفاده در کابینت‌ آشپزخانه گازی یا پمپی است. از جک گازی یا پمپی برای درب کابینت‌ استفاده شده و درب کابینت را با بازوی جک ثابت نگه می‌دارد. از انواع جک گازی یا پمپی می‌توان به 80، 100 و 120 نیوتون اشاره کرد که انتخاب آن به وزن و سنگینی درب کابینت بستگی دارد.

همچنین بخوانید: نحوه نصب جک کابینت

توجه داشته باشید که نباید از جک با قدرت بالا برای درب سبک استفاده کنید؛ زیرا موقع بستن درب به لولا آن فشار وارد شده و موقع باز کردن آن، باعث پرتاب درب می‌شود. معمولاً برای درب‌هایی که اندازه آن‌ها تا 70 سانتی‌متر است از جک 80 نیوتون، 70سانتی‌متر تا 1 متر از جک 100 نیوتون و درب‌هایی با اندازه‌ بیشتر از 1 متر از جک 120 نیوتون استفاده می‌شود.

جک اونتوس HF یا دو درب

جک HF

جک کابینت HF برای کابینت‌هایی با دو درب ایده آل است؛ یعنی این قابلیت را دارد که دو درب را به‌صورت هم‌زمان باز کند. این جک برای مکان‌هایی با سقف بلند قابل‌استفاده است. عملکرد جک به‌گونه‌ای است که هنگام باز شدن درب، آن را به دو قسمت تبدیل کرده که این دو قسمت به‌صورت تا شده روی‌هم قرار می‌گیرند و به سمت بالا می‌روند.

جک اونتوس HS برای کابینت

جک Hs

جک اونتوس HS برای کابینت‌های بزرگ با یک درب مناسب بوده و نوعی سیستم بالابرنده محسوب می‌شود. این جک برای مکان‌هایی با سقف‌ کوتاه مناسب است؛ زیرا در این حالت به‌جای اینکه درب به‌صورت عمودی باز و بسته شود، به‌صورت زاویه‌دار باز می‌شود و در زاویه موردنظر هم ثابت می‌ماند.

انواع یراق آلات

جک اونتوس HK

جک HK

طراحی جک HK مورد تحسین داوران طراحی بین المللی قرار گرفته است. این جک انعطاف پذیر بوده و برای یونیت‌ دیواری متوسط بسیار ایده آل است. جک HK برای چرخش در جای خود به فضای کمی احتیاج داشته و می‌تواند در قسمت بالای کابینت و یخچال قرار بگیرد. این جک یکی از مقرون به صرفه ترین انواع جک‌ها است.

جک اونتوس HK-S

جک اونتوس HK-S

طراحی جک HK-S به‌گونه‌ای است که برای کابینت‌های دیواری کوچک بسیار ایده آل است. این جک بسیار پیشرفته بوده و کار را برای کاربر بسیار راحت کرده است.

جک اونتوس HK-XS

جک HK-XS

جکHK-XS بسیار کوچک بوده و با داشتن کیفیت و قدرت بالا جایگزین بسیار مناسبی برای جک‌های ارزان قیمت است. این جک برای کابینت‌های کم عمق مناسب بوده و نحوه نصب آن بسیار ساده و آسان است.

جک اتوبوسی یا اونتوس HL برای کابینت

جک اتوبوسی یا اونتوس HL

از جک‌ اتوبوسی در قسمت بالای آب‌چکان و درب‌های افقی استفاده می‌شود. عملکرد این جک‌ها به‌گونه‌ای است که وقتی درب کابینت را به سمت بیرون می‌کشیم، جک اتوبوسی عمل کرده و درب کابینت همانند درب اتوبوس باز می‌شود. جک اتوبوسی در دو سایز کوچک (60 به 90) و بزرگ (90 به 120) موجود است. منظور از این اعداد، ابعاد درب قابل استفاده است. نکته قابل توجه این است که اندازه‌ها صرفا برای تنظیم عرض درب است؛ زیرا استقامت، کشش و مقاومت جک‌های اتوبوسی به یک میزان است.

  • اگر عرض درب کمتر از 60 سانتی‌متر باشد نمی‌توانیم از جک اتوبوسی استفاده کنیم.

جک اتوبوسی دو نوع معمولی و آرام بند دارد. جک اتوبوسی معمولی درب را با سرعت باز و بسته کرده و درواقع به‌صورت یک زمانه عمل می‌کند. جک اتوبوسی معمولی از دو جک بزرگ‌تر و جک اتوبوسی آرام‌بند از دو جک کوچکتر تشکیل شده که باعث می‌شود درب کابینت به آرامی باز و بسته شود.

عملکرد هر دو جک مشابه یکدیگر است و این موضوع که کدام‌یک از جک‌ها در ساختار محصول به کار رود کاملاً به سلیقه مشتری بستگی دارد.

جک ساعتی کابینت

طراحی جک ساعتی به صورتی است که می‌توانید آن را در قسمت چپ یا راست نصب کنید. سرعت و قدرت جک برای نگهداری و جابه‌جایی درب کابینت با پیچ قابل تنظیم است. هم‌چنین نصب و تعویض آن بسیار راحت بوده و با استفاده از پیچ گوشتی به راحتی قابل انجام است. برای جدا کردن جک از کابینت تنها کافی است خاری که در قسمت انتهایی جک قرار گرفته را آزاد کرده و جک نو را با کهنه تعویض کنید.

جک بازویی کابینت

جک بازویی

جک بازویی برای جلوگیری از آسیب و ضربه به درب کابینت مناسب است. جک کابینت بازویی روی درب آب چکان نصب شده و باعث باز شدن راحت درب آن می‌شود. این جک برای درب‌های پایین و بالا بازشو مناسب است.

جک بالا باز شو

جک بالا بازشو

جک بالا باز شو برای کابینت‌هایی که در قسمت بالا قرار می‌گیرند مانند کابینت آب‌چکان مناسب است. مکانیزم باز شدن این جک به‌گونه‌ای است که درب کابینت را به سمت بالا باز کرده و ثابت نگه می‌دارد. این جک دید کامل و دسترسی مناسبی از فضای داخلی کابینت را برای کاربر ایجاد کرده و به راحتی و بدون ایجاد هیچ گونه سر و صدایی درب کابینت را باز و بسته می‌کند.

جک پایین باز شو

جک پایین بازشو

یکی دیگر از انواع جک کابینت، جک کابینت پایین باز شو است که برای انواع درب کابیت، کمد جاکفشی و… مناسب است. همان‌طور که از نامش پیداست مکانیزم جک پایین بازشو بر عکس مدل بالا بازشو بوده و برای کابینت‌های پایین استفاده می‌شود.

بهترین برندهای جک

شرکت‌های زیادی در زمینه تولید جک فعالیت می‌کنند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بلوم، فانتونی و صامت اشاره کرد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا