ابزار و یراق

رونیکس یا توسن؟ مقایسه دو برند پرطرفدار بازار ابزار

اگر اخیرا سری به بازار ابزار زده باشید احتمالا محصولات برندهایی مانند رونیکس یا توسن را در بسیاری از فروشگاه‌ها مشاهده کرده‌اید. این دو برند به لطف تولید محصولاتی متنوع، ارائه خدمات پس از فروش گسترده توانسته‌اند در بازار ایران موفق ظاهر شوند. البته عدم ورود محصولات برندهای معتبر خارجی و افزایش نرخ ارز نیز در وضعیت کنونی بازار و موفقیت برخی برندها مؤثر بوده است. علیرغم تبلیغات گسترده و فروش بالای این دو برند، همچنان سؤالات و ابهامات زیادی در مورد محصولات و خدمات آنها وجود دارد. بسیاری از افراد در انتخاب ابزار رونیکس یا توسن مردد هستند. در این مقاله قصد داریم این دو برند پرطرفدار را با یکدیگر مقایسه کرده و به بررسی محصولات و خدمات آنها بپردازیم.

بنرعمومی

معرفی برندها

رونیکس

به ندرت می‌توان فردی را یافت که نام رونیکس را نشنیده باشند. به لطف سرمایه‌گذاری برند رونیکس بر روی تبلیغات و بازاریابی، امروزه حتی افرادی که در مورد ابزار سررشته‌ای ندارند نیز نام رونیکس را شنیده‌اند. رونیکس در سال ۱۳۷۹ پا به عرصه تولید ابزارآلات گذاشت. با گذشت زمان طیف محصولات رونیکس گسترش یافت و امروزه می‌توان انواع ابزار برقی، شارژی، دستی، بادی، بنزینی، برشی، ابزار دقیق و تجهیزات ایمنی را در سبد محصولات این برند یافت. مدیران رونیکس توجه ویژه‌ای به ارائه محصولاتی متنوع داشته‌اند تا بتوانند بخش زیادی از بازار ابزار را تصاحب کنند. علاوه بر این، برخورداری از یک شبکه گسترده خدمات پس از فروش، ارائه گارانتی جامع، قیمت‌گذاری هوشمندانه و وجود بیش از ۱۷۰ نماینده در سراسر کشور از عوامل موفقیت این شرکت هستند.

توسن

شرکت توسن به اندازه رونیکس و برخی دیگر از برندهای موجود در بازار ایران در زمینه تبلیغات موفق نبوده است. با این حال می‌توان توسن را جزو برندهای موفق ابزارآلات در کشورمان دانست. برند توسن در سال ۱۳۸۲ تأسیس شد. به لطف ارائه محصولاتی متنوع و با قیمتی پایین‌تر از برندهای خارجی، توسن موفق شد به فروش قابل توجهی در بازار ایران دست یابد. در حال حاضر مالکیت برند توسن در اختیار کمپانی چینی Merit-Link است. این کمپانی مالک چندین برند ابزار دیگر از جمله کرون (Crown) و DWT نیز هست. دفتر مرکزی Merit-Link در چین قرار دارد، اما بسیاری از کارمندان و دفاتر اصلی برند توسن در ایران مستقر هستند. همچنین اصلی‌ترین بازار هدف محصولات توسن ایران است. در حال حاضر برند توسن بیش از ۱۰۰ نمایندگی و عاملیت مجاز فروش و خدمات فروش در سراسر کشور در اختیار دارد.

ابزار توسن

مشخصات و ویژگی برند رونیکس

محصولات رونیکس به دو دسته استاندارد و تاپ لاین (Top Line) تقسیم‌بندی می‌شوند که بیشتر محصولات رونیکس جزو دسته اول هستند. رونیکس در سال‌های اخیر از سری تاپلاین خود رونمایی کرده است. ابزار تاپ لاین رونیکس از لحاظ سطح کیفی در رده بالاتری نسبت به سایر محصولات این برند قرار می‌گیرند. این محصولات برای کاربران حرفه‌ای طراحی و تولید شده‌اند. ابزار تاپلاین رونیکس کیفیت بدنه و قطعات داخلی بهتری نسبت به سری استاندارد این برند داشته و معمولا قرمز رنگ هستند.

بیشتر ابزار رونیکس در کشور چین تولید می‌شوند. با این حال برخی از ابزار بادی مانند بکس و دریل بادی و چند مدل از متر لیزری رونیکس ساخت تایوان هستند. برخی از مدل‌های مته و سنگ ساب این برند نیز در کشور آلمان تولید می‌شوند. همچنین رونیکس مانند سایر برندهای ایرانی در سال‌های اخیر تمرکز بیشتری بر روی تولیدات داخلی گذاشته است. در حال حاضر بعضی از مدل‌های اینورتر جوشکاری، گونیا مهندسی، ادوات ایمنی، ابزار دستی، چسب، کیف و جعبه ابزار رونیکس در ایران تولید می‌شوند. تعداد محصولات رونیکس ساخت ایران همچنان در حال افزایش است.

مشخصات و ویژگی برند توسن

اخیرا برند توسن از سری جدید خود به نام توسن پلاس رونمایی کرده است. محصولات توسن پلاس نسبت به سایر ابزار توسن از سطح کیفی بالاتری برخوردار هستند. همچنین سعی شده در ابزار توسن پلاس ایرادات و نقص‌های محصولات پیشین توسن برطرف شود. از سوی دیگر برای افزایش رضایتمندی مشتریان، مدت‌زمان گارانتی محصولات توسن پلاس از ۶ ماه به ۱۲ ماه افزایش یافته است. البته این تغییرات باعث افزایش قیمت محصولات توسن پلاس نسبت به سایر محصولات این برند شده است.

ابزار رونیکس

اکثر محصولات برند توسن ساخت کشور چین هستند. شرکت توسن در این زمینه شفافیت لازم را دارد و کشور سازنده ابزار خود را در دفترچه محصولات ذکر کرده است. با این حال برخی از مدل‌های ابزار توسن از جمله منگنه کوب بادی، متر لیزری و بعضی از مدل‌های ابزار دستی توسن ساخت کشور تایوان هستند. بعضی از مدل‌های مته و تیغ اره توسن نیز ساخت کشور آلمان هستند. همچنین صفحات فیبری توسن در ترکیه تولید می‌شوند. توسن در سال‌های اخیر اقدام به تولید بخشی از ابزار خود در ایران کرده است. برخی از ابزار جوشکاری مانند جوش لوله‌های پلاستیکی و بعضی از مدل‌های ابزار دستی توسن در ایران تولید می‌شوند.

مقایسه برند رونیکس و توسن

در این بخش به طور کلی محصولات برندهای رونیکس و توسن و ویژگی‌های آنها را بررسی می‌کنیم.

عملکرد و کارایی

به طور کلی تفاوت قابل توجه و آشکاری در عملکرد و کارایی محصولات رونیکس یا توسن وجود ندارد. اگرچه ممکن است مدل‌های خاصی از ابزارآلات محصولات رونیکس و توسن بر یکدیگر برتری داشته باشند، اما به طور کلی این تفاوت و برتری در حدی نیست که بتوان برند و محصولات آن را در رده بالاتری نسبت به دیگری قرار داد. اکثر محصولات رونیکس و توسن نیز در کشور چین و طبق استاندارهای یکسانی تولید می‌شوند و ویژگی‌ها و امکانات یکسانی در محصولات آنها یافت می‌شود. تنها نکته‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد این است که رونیکس در زمینه برخی از ابزار برقی تنوع بیشتری نسبت به برند توسن دارد. به همین دلیل می‌توان محصولات متنوع‌تری را از نظر امکانات و ویژگی‌های فنی مشاهده کرد.

مقایسه برند رونیکس و توسن

گارانتی

برند رونیکس برای تمامی ابزار برقی، شارژی و بادی خود ۱۲ ماه گارانتی ارائه می‌کند که در برخی از مدل‌ها ممکن است این مدت‌زمان به ۱۸ ماه نیز برسد. به طور کلی مدت‌زمان ارائه شده برای گارانتی محصولات رونیکس از توسن بیشتر است که یکی از مزایای برند رونیکس نسبت به توسن است.

قبل از خرید ابزار توسن باید به مدت‌زمان گارانتی آنها توجه کنید، زیرا گارانتی ارائه شده برای محصولات مختلف این برند متفاوت است. گارانتی سری معمولی ابزار برقی توسن ۶ ماهه و سری توسن پلاس ۱۲ ماهه است. همچنین برخی از مدل‌های ابزار بادی توسن مانند پیستوله و بکس بادی نیز در مدل‌های معمولی ۱۲ ماه گارانتی دارند. این در حالی است که منگنه کوب‌های بادی این برند ۱۸ ماه گارانتی دارند. بعضی از مدل‌های ابزار باغبانی توسن نیز ۴ ماه گارانتی دارند. این گارانتی شامل نقص و ایراد در عملکرد دستگاه و قطعات آن است. با مراجعه به کارت گارانتی هر محصول می‌توانید با شرایط گارانتی آن بیشتر آشنا شوید.

کیفیت

نمی‌توان به صورت قطعی در مورد کیفیت ابزار برندهای رونیکس یا توسن نظر داد. در واقع هر دو برند از لحاظ قیمت و کیفیت محصولات در سطح متوسط بازار قرار می‌گیرند. بسیاری از تولیدات این برندها نیز در مقایسه با برندهای خارجی جزو گزینه‌های اقتصادی بازار محسوب می‌شوند. همانطور که اشاره شد، تمامی محصولات این دو برند نیز در یک کشور تولید نمی‌شوند. برای مثال ممکن است کیفیت متر لیزری ساخت تایوان توسن با متر لیزری ساخت چین رونیکس یکسان نباشد. به همین دلیل بهتر است از طریق مشاوره با کارشناسان فروش و مطالعه نقد و بررسی‌های تخصصی در مورد کیفیت محصولات موردنظر خود اطلاع کسب کنید.

فروشگاه اینترنتی سازوکار چنین تجربه را در اختیار شما قرار می‌دهد. می‌توانید با مراجعه به صفحه محصولات دو برند رونیکس و توسن در این فروشگاه، به مشخصات فنی، بررسی‌های تخصصی و آخرین قیمت محصولات این دو برند دسترسی پیدا کنید. همچنین کارشناسان بخش فروش شرکت سازوکار آماده پاسخگویی به سؤالات فنی و ارائه مشاوره‌های تخصصی به شما هستند.

ابزار رونیکس

کدام برند بهتر است؟

در انتها باید به این نکته اشاره کنیم که پاسخ قطعی و جامعی برای این سؤال وجود ندارد. واقعیت این است که از لحاظ کیفی هر دو برند رونیکس و توسن در رده متوسط بازار ابزار قرار می‌گیرند. انتخاب بهترین گزینه از بین محصولات رونیکس یا توسن به نوع محصول و ویژگی‌های فنی آن بستگی دارد. هر یک از این برندها در دسته‌بندی خاصی از ابزارآلات موفق‌تر عمل کرده‌اند. با این حال برند رونیکس در زمینه خدمات پس از فروش و عاملیت‌های فروش در سراسر کشور قوی‌تر ظاهر شده و مدت‌زمان گارانتی محصولات آن در بسیاری از محصولات بیشتر از توسن است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا