آموزشمنتخب سردبیر

دیمر چیست؟ | انواع دیمر و کاربرد آن

دیمر چیست؟

دیمر وسیله‌ای ‌برای کنترل ولتاژ وسایل الکتریکی بوده که توانایی تغییر از کم‌ترین ولتاژ تا ولتاژ منبع تغذیه را دارد. دیمر در مدار به‌صورت سری قرار گرفته و ولتاژ را کنترل می‌کند. دیمر کاربرد مختلفی دارد برای مثال از آن برای کنترل میزان روشنایی، کنترل سرعت چرخش موتورهای الکتریکی و … استفاده می‌شود. علاوه‌بر این دیمر امکان تثبیت ولتاژ یا سرعت دستگاه را برای کاربر فراهم کرده که برای مواقعی که نیاز به ولتاژی ثابت برای کنترل دور موتور الکتریکی نیاز دارید بسیار کاربرد دارد.

دیمر

انواع دیمر

دیمر انواع مختلفی دارد که از انواع آن می‌توان به مکانیکی، لمسی و هوشمند اشاره کرد.

دیمر مکانیکی

 • ساده‌ترین نوع دیمر بوده که برای نصب آن نیازی به تغییر سیم‌کشی ساختمان نیست. این دیمر در دو مدل کشویی و چرخشی (گردان) در بازار موجود است.
خرید دریل

دیمر لمسی

 • نوع پیشرفته و مدرن دیمر مکانیکی است و نحوه کار آن به این صورت است که دستگاه ولتاژ ورودی را به‌صورت خودکار تنظیم و تغییر می‌دهد. نمونه‌ای برای دیمر لمسی که بیشتر آن را دیده‌اید تغییر روشنایی صفحه موبایل با تغییر میزان نور است. این دیمر برای کنترل و صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار ایده آل بوده و قابلیت تنظیم به‌صورت دستی، کنترل از راه دور، اپلیکیشن موبایل و اینترنت را دارد.

دیمر هوشمند

 • که از آن در خانه‌های هوشمند استفاده می‌شود، در مقایسه با دیمر مکانیکی و لمسی گران‌تر است.

چگونگی کنترل سرعت با دیمر

چگونگی کنترل سرعت با دیمر

دیمر برای کنترل سرعت ابزارآلاتی مانند پیچ گوشتی، دریل، اورفرز و … استفاده می‌شود. مکانیزم عملکرد دیمر به این صورت است که هرچه دکمه را بیشتر فشار دهید سرعت افزایش یافته و بالعکس.

کنترل سرعت با دیمر با استفاده از مقاومت الکتریکی انجام می‌شود؛ به این ترتیب که مقاومت الکتریکی متغیر عمل کرده و با کم شدن آن، سرعت به ولتاژی که از منبع تغذیه می‌گیرد نزدیک‌تر شده و در صورت افزایش مقاومت الکتریکی ولتاژ کم‌تر و در نتیجه سرعت کاهش می‌یابد.

کلید دیمر دار و کنترل سرعت گازی از انواع کلید دیمر در ابزارآلات الکتریکی است که وظیفه کنترل سرعت را برعهده دارند.

کلید کنترل سرعت گازی

کلید کنترل سرعت گازی

تصور کنید ابزاری الکتریکی در دست دارید که دیمر ندارد، به محض وصل شدن این ابزار به منبع تغذیه دستگاه به بالاترین سرعت خود طبق ولتاژ ورودی می‌رسد اما در صورتی که اگر ابزار مجهز به سیستم کنترل سرعت گازی باشد با فشار آرام دکمه سرعت بیشتر و بیشتر می‌شود و هر چه فشار را از روی دکمه‌ی مورد نظر کم‌تر کنیم سرعت کاهش می‌یابد. به این ترتیب در کار با ابزارآلات دیمر گازی، کاربر می‌تواند به‌راحتی سرعت کار روی قطعه کار را کنترل کند.

کلید دیمر دار

دیمر

کلید دیمر دار قابلیت تغییر و تنظیم سرعت اولیه داشته و با استفاده از آن می‌توان به‌راحتی سرعت را به میزان مشخص ثابت کرد. از این کلید بیشتر در انواع اره‌، دریل و پیچ‌ گوشتی‌ استفاده می‌شود.

کلید دیمر دار نوع دیگری داشته که به آن کلید دیمر دار الکترونیکی گفته شده و ازآن در مینی سنگ، دریل و اره عمودبر حرفه‌ای وفرز انگشتی استفاده می‌شود.

به اشتراک بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. آیا وقتی از دیمر استفاده میشود بخاطر کاهش ولتاز به تجهیر مثلا فرز آسیب نمیزند؟ چون با کاهش ولتاژ ابزار ما در ولتاژی غیر از ولتاژ نامی خود بارگذاری میشود از این جهت میپرسم

  1. اگر دیمر روی دستگاه نصب شده آسیبی وارد نمی‌کند اما اگر دیمر را جداگانه به صورت خارجی نصب کرده اید امکان آسیب دارد.

 2. سلام.آیا دیمرها واقعا مصرف انرژی را کم می کنند و باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود؟مثلا در استفاده از وسایل برقی پر مصرف از جمله تهویه های صنعتی.

  1. سلام
   دیمر در یک سری وسایل آنالوگ و موتورهای خاص استفاده می‌شود و جریان برق ورودی را صرفا کنترل می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا