ابزار و یراق

مینی فرز چیست، انواع و کاربرد مینی فرز

مینی فرز یکی از انواع فرز که در مطلب سنگ فرز چیست به آن پرداختیم، در ابعاد کوچک است که معمولا از آن برای سنگ زنی، برش، آهنگری ، نجاری، جواهرسازی، پولیش و … استفاده می‌شود. این دستگاه با اندازه کوچک خود برای فعالیت‌های سبک ایده آل است. دیسک ساینده (صفحه فرز)، دسته جانبی، محافظ قابل تنظیم و سردنده از اجزای اصلی این دستگاه است (توجه کنید که مینی فرز با فرز انگشتی و مینیاتوری متفاوت است) .

خرید سنگ فرز

انواع مینی فرز

انواع مینی فرز

مینی فرز بر اساس منبع تغذیه به سه نوع بادی، برقی و شارژی تقسیم می‌شود.

مینی فرز بادی

همان طور که از اسم این دستگاه مشخص است برای کار نیاز به کمپرسور هوا دارد؛ در واقع این مدل باتری و موتور الکتریکی نداشته و تنها با فشار هوا کار می‌کند. از مزایای این نوع مینی فرز در مقایسه با انواع دیگر آن وزن سبک و قیمت کمتر آن است اما باید بدانید که قدرت مینی فرز بادی از مینی فرز برقی بسیار کمتر است.

مینی فرز برقی

نیروی مورد نیاز برای کار این نوع دستگاه از طریق نیروی الکتریسیته تامین می‌شود. این ابزار برای کارهای سنگین و طولانی مناسب بوده و وزن آن در مقایسه با نوع شارژی آن کمتر است. تنها عیب این دستگاه نیاز داشتن به منبع برق برای کار است به همین جهت برای جاهایی که امکان دسترسی به برق وجود ندارد کاربرد ندارد. هنگام کار با این دستگاه باید مراقب پارگی سیم برق و برق گرفتگی باشید.

مینی فرز شارژی

این مینی فرز با باتری کار می‌کند به همین جهت برای مکان‌هایی با دسترسی محدود یا جاهایی که پریز برق وجود ندارد ایده آل است. وزن این دستگاه در مقایسه با مینی فرز برقی بسیار بیشتر است.

مینی فرز دستگاهی کوچک است که برای کارهای مختلفی می‌توان از آن استفاده کرد. این دستگاه با مکانیزم مخصوص به خود صفحه فرز را با سرعتی بسیار بالا به گردش درمی‌آورد به همین جهت باید حین استفاده از این دستگاه حتما نکات ایمنی را به خوبی رعایت کنید.

کاربرد مینی فرز دیمر دار چیست

دیمر کلیدی مدرج است که در قسمت انتهایی مینی فرز قرار دارد. این کلید قابلیت تنظیم سرعت گردش دستگاه را داشته و با توجه به بازه سرعت دستگاه، می‌توان از سرعت مناسب برای کار استفاده کرد. اگر هنگام برش مواد با مینی فرز به مشکل برخوردید، سرعت را کاهش دهید. هنگام کار با سرعت بالا ممکن است کنترل آن سخت‌تر شود اما با وجود دیمر و تنظیم سرعت، این امکان را می دهد تا هنگام انجام کار با خیال راحت آن را انجام دهید.

مهم‌ترین مشخصات مینی فرز

مشخصات مینی فرز

سرعت

زمانی که فرزها را برحسب سرعت آن‌ها مقایسه می‌کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که هرچه صفحه آن کوچک‌تر باشد، RPM یا میزان دور بر دقیقه آن بیشتر است. میزان RPM دستگاه را در زمانی که دستگاه تحت فشار نیست و در حالتی که بدون صفحه با بیشترین سرعت خود می‌چرخد می‌سنجند.

اندازه و قطر صفحه مینی فرز

انواع صفحه‌ها را می‌توان روی بیشتر فرزها نصب کرد فقط باید دقت داشت که صفحه‌های خاص مانند صفحه ساب و پولیش باید با سرعت بسیار کم استفاده شوند. هر صفحه کاربرد مخصوص خود را دارد برای مثال نمی‌توان از صفحه برش برای عملیات سایشی استفاده کرد؛ زیرا ممکن است با این کار صفحه فرز بشکند، به اطراف پرتاب شده و آسیب‌های جبران ناپذیری ایجاد کند.

عدد صفحه حداکثر قطر دیسک قابل استفاده در دستگاه و درنتیجه عمق برش را نشان می‌دهد. صفحات 18 سانتی‌متری امکان کار در عمق و فضای بیشتر را فراهم می‌کنند.

قدرت موتور

قدرت فرز برحسب وات(W) اندازه‌گیری می‌شود و بیشترین قدرتی است که فرز می‌تواند با آن کار کند. جریان ورودی فرز برحسب آمپر و برای فرز شارژی برحسب ولت بیان می‌شود. میزان قدرت فرز بادی برحسب فوت مکعب بر دقیقه اندازه‌گیری شده و معمولاً میزان فشار پیشنهادی برای دستگاه را برحسب پوند بر مربع می‌سنجند.

گیربکس

داشتن گیربکس صنعتی کارایی و طول عمر دستگاه را افزایش می‌دهد.

طراحی ارگونومیک

اگر طراحی و ساخت ابزار بر پایه اصول و دستورالعمل‌های ارگونومیک نباشد علاوه بر اینکه موجب خستگی کاربر می‌شود، می‌تواند ایمنی حین کار را کاهش دهد.

وزن

از مینی فرز برای کارهای ظریف استفاده می‌شود؛
به همین منظور باید سبک باشد که کاربر بتواند بهتر و راحت‌تر آن را کنترل کرده و
کار برش یا سایش را انجام دهد.

هم چنین بخوانید: انواع صفحه فرز و مینی فرز

از مینی فرز برای کارهای ظریف استفاده می‌شود؛ به همین منظور باید سبک باشد که کاربر بتواند بهتر و راحت‌تر آن را کنترل کرده و کار برش یا سایش را انجام دهد.

هم چنین بخوانید: انواع صفحه فرز و مینی فرز

قطعات

هنگام خرید مینی فرز باید توجه داشته باشید دستگاهی را انتخاب کنید که دنده‌ها، بلبرینگ، شفت و بقیه قسمت‌های آن از مواد اولیه با کیفیت ساخته شده باشد.

مینی فرز دیمردار چیست

موتور بدون زغال

همان‌گونه که از اسم این موتور مشخص است با ذغال کار نکرده و درنتیجه نیازی هم به تعویض ذغال ندارد و کارایی مدل‌های شارژی را افزایش می‌دهد، سریع‌تر خنک شده و طول عمر ابزار را افزایش می‌دهد.

دیمر یا سرعت متغیر

دیمر قابلیت کنترل سرعت ابزار را داده و در مواقعی که دما بالا می‌رود و ممکن است قطعه کار بسوزد، سرعت آن را می‌توان کم کرد.

مینی سنگ فرز

دسته ضد لغزش

لغزش دستگاه باعث کرختی و بی‌حسی دست می‌شود. دسته ضد لغزش امکان کنترل راحت دستگاه را فراهم می‌کند. این ویژگی برای مواردی که مدت زمان زیادی با فرز کار می‌کنید کاربرد دارد.

کلید ضامن

این کلید از روشن شدن ناگهانی ابزار جلوگیری می‌کند. اگر چنین ضامنی وجود نداشته باشد ممکن است اتفاقی دست شما روی کلید دستگاه رفته و موتور آن روشن شود که ممکن است به شما آسیب برساند.

سیستم ضدقلاب

این سیستم در صورت گیر کردن صفحه، موتور را در کسری از ثانیه متوقف می‌کند و اجازه نمی‌دهد که دستگاه به دلیل گیر کردن صفحه، ناگهان تکان خورده و از دست شما خارج شود.

کاربرد مینی فرز

کاربرد مینی فرز

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم مینی فرز دستگاهی است با صفحه‌ای به ابعاد 18 سانتی‌متر یا کوچک‌تر که برای ایجاد انواع برش، پولیش، سنباده زنی، ماسه زنی، سنگ‌زنی و … مناسب است. مینی فرز 10 سانتی‌متری یا ½ اینچی یا 1.27 سانتی‌متری از پرطرفدارترین نوع مینی فرز هستند. طول مینی فرز حدوداً برابر 30 سانتی‌متر بوده و مدل‌های مختلفی دارد. روی مینی فرز صفحاتی با قطر 18 سانتی‌متر نصب می‌شود. کوچک‌ترین قطر صفحه که برای کارهای ظریف به کار می‌رود 7.5 سانتی‌متر است.

پولیش

با نصب صفحه فرز مناسب می‌توان برای تمیز کردن و رفع عیب سطوح از این ابزار استفاده کرد.

سنباده زنی

با نصب صفحه سنباده روی مینی فرز می توان از آن برای سنباده زدن و آماده کردن سطوح برای رنگ و نقاشی استفاده کرد.

ترمیم

با استفاده از مینی فرز می‌توان لبه‌های کار را ترمیم کرد.

برش

فرز مینیاتوری وسیله‎‌ای ایده‌آل برای برش مواد مختلف است. کافی است سری برش مخصوص را تهیه کرده و با استفاده از آن ماده مورد نظر را به آسانی ببرید. تنها نکته‌ای که در انتخاب سری باید مد نظر قرار دهید متناسب بودن سری با جنس ماده‌ای که می‌خواهید ببرید، است.

تیز کردن

تیز بودن ابزارآلات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا آنجا که کند بودن برخی از آن‌ها موجب خرابی ظاهر کار می‌شود. تیغ اور فرز، اره و … تمام ابزارآلاتی هستند که پس از مدتی کند شده و نیاز به تیز شدن مجدد دارند. با استفاده از فرز مینیاتوری و سری مخصوص آن قادرید به راحتی ابزارآلات خود را تیز کنید.

ماسه زنی

با نصب صفحه مناسب روی مینی فرز می‌توان برای ماسه زنی و تمیز کردن سطوح استفاده کرد.

نکات ایمنی کار با مینی فرز

نکات ایمنی کار با مینی سنگ فرز

مینی فرز علی‌رغم سایز کوچکی که دارد ابزار بسیار قدرتمندی است که سرعت چرخش آن تا 8000 دور در دقیقه می‌رسد. تنها نکته‌ای که باید درنظر داشته باشید این است که هنگام کار با ابزارهای برقی حتما باید از عینک ایمنی استفاده کنید زیرا هنگام کار ممکن است جرقه یا تکه‌های کار با سرعت زیاد به سمت بدن، صورت و چشمان شما پرتاب شود. به‌دلیل مسائل ایمنی برای فرز حفاظی طراحی شده که کار کردن بدون آن بسیار خطرناک بوده و اصلا توصیه نمی‌شود. برخی از افراد محافظ مینی فرز را جدا می‌کنند تا بتوانند از صفحات بزرگ‌تر استفاده کنند که بسیار خطرناک است و به هیچ ‌عنوان توصیه نمی‌شود. رعایت نکات ایمنی هنگام کار با فرز ضروری بوده و بهتر است هنگام کار با آن حتما از گوشگیر و عینک ایمنی استفاده کنید تا از آسیب احتمالی به شنوایی و چشمان‌تان جلوگیری شود. ازبرترین شرکت های تولید مینی فرز و سنگ فرز رونیکس ، بوش ، سی دی ای و… است.

امیدواریم با خواندن مقاله بالا اطلاعات کلی و مفیدی در رابطه با خرید سنگ فرز به دست آورده باشید. اگر در زمینه خرید ابزار آلات نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. هم چنین اگر تجربه یا سوالی در این زمینه دارید می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

سرعت چرخش مینی فرز چقدر است؟

سرعت چرخش مینی فرز تا 8000 دور در دقیقه می‌رسد.

مزایای موتور بدون زغال مینی فرز چیست؟

نیازی به تعویض ذغال ندارد و کارایی مدل‌های شارژی را افزایش می‌دهد، سریع‌تر خنک شده و طول عمر ابزار را افزایش می‌دهد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا