ابزار و یراق

هر آنچه باید درباره استفاده از نردبان و کاربردهای آن بدانید! | انواع نردبان را بشناسید.

یکی از وسایل موردنیازی که در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی یا تعمیرات خانگی کاربرد زیادی دارد، نردبان است. اما این وسیله ساده و پرکاربرد اگر درست مورد استفاده قرار نگیرد خطرات زیادی به همراه خواهد داشت. بنابراین قبل از انتخاب آن ابتدا باید تعیین کنید که آیا این وسیله برای پروژه شما ایمن و بی خطر است یا خیر؟ حوادث زیادی هنگام استفاده از نردبان ممکن است اتفاق بیفتد و مهم‌ترین دلایلی که منجر به وقوع این حوادث می‌شود شامل موارد زیر است:

نردبان

نکات مهم برای انتخاب نردبان مناسب

میزان تحمل وزن

انتخاب ابزار مناسب تاثیر به سزایی در ایمنی کار دارد و نردبان نیز از این قاعده مستثنا نیست. یکی از مواردی که باید هنگام انتخاب نردبان در نظر گرفته شود ظرفیت تحمل وزن آن است. هر نردبانی ظرفیت تحمل وزن محدودی دارد و اگر بیش از وزن مجاز را به دوش بکشد، منجر به سقوط و آسیب کاربر خواهد شد.

ارتفاع

یکی دیگر از مواردی که هنگام انتخاب نردبان باید درنظرگرفته شود و نقش بسیار مهمی در ایمنی آن دارد ارتفاع آن است. بسیاری از حوادثی که هنگام استفاده از نردبان‌ها رخ می‌دهد، به دلیل کوتاه بودن آن است. بسیاری از کاربران به جای تهیه نردبانی جدید و مناسب، نردبانی کوتاه را برای رسیدن به ارتفاع مناسب روی شیء بلندی قرار می‌دهند و در نتیجه اتفاقات ناگواری رخ می‌دهد.

جنس

جنس بدنه شاخصه مهم دیگری است که باید هنگام انتخاب و خرید درنظر گرفته شود. جنس نردبان علاوه بر استحکام بالا بهتر است سبک وزن بوده و قابلیت حمل و نقل آسانی داشته باشد. اگر با سیم کشی سروکار دارید یا نزدیک سیم برق مشغول به کار هستید، حتما جنس فایبرگلاس را انتخاب کنید.

استحکام پایه‌ها

یکی از شاخصه‌های مهم استحکام پایه است. پایه‌های نردبان باید در فاصله درستی از هم طراحی و قرار گرفته باشند و در برابر فشار و ضربه مقاومت بالایی داشته باشند. برخی از انواع نردبان‌ها قفل پایه دارند که مانع برهم خوردن تعادل آن خواهد شد.

پلکان

یکی دیگر از موارد مهم تعداد پلکان است. همچنین مساحت پله‌ها باید به گونه‌ای باشد که بتوان به راحتی پا را روی آن قرار داد. همچنین دقت کنید که ارتفاع پله‌ها از ۳۵ سانتی متر بیشتر نباشد.

انواع نردبان

نردبان‌ها انوع مختلفی دارند که به طور کلی می‌توان آن را به خانگی و صنعتی تقسیم کرد. همچنین تقسیم بندی دیگری برای نردبان‌ها وجود دارد که بر اساس کاربرد آن‌ها است:

ساده

اولین و در دسترس‌ترین نوع نردبان، ساده است که با توجه به جنس بدنه و ارتفاع ، قیمت گذاری شده و در بازار به فروش می‌رسد.

تلسکوپی

یکی از مهم‌ترین و پرفروش‌ترین انواع نردبان‌ها که ارتفاع آن قابل تنظیم بوده و با داشتن قفل ارتفاع، بلندی آن تثبیت می‌شود نردبان تلسکوپی است که به دو دسته تلسکوپی ساده و تلسکوپی تاشو تقسیم می شود.

تاشو

همان طور که از نام این نردبان مشخص است این وسیله قابلیت تا شدن دارد و می توان آن را بعد از هر بار استفاده باز و بسته کرد و به دلیل تاشو بودن ساختار کلی آن‌ها برای نگهداری نیاز به فضای کمتری دارد.

یکی از وسایل موردنیازی که در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی یا تعمیرات خانگی کاربرد زیادی دارد، نردبان است. اما این وسیله ساده و پرکاربرد اگر درست مورد استفاده قرار نگیرد خطرات زیادی به همراه خواهد داشت.

خطرات استفاده از نردبان

استفاده از نردبان آسیب دیده

یکی دیگر از دلایل وقوع حوادث ناگوار، استفاده از نردبان‌های کهنه و فرسوده است. این وسیله هم مانند بسیاری از ابزارآلات دارای عمر مفید بوده و پس از مدتی فرسوده خواهد شد. استفاده از نردبان‌های فرسوده خطرناک بوده و ممکن است به راحتی شکسته و صدمات جبران ناپذیری به بار آورد.

برای جلوگیری از هرگونه آسیب قبل از استفاده از نردبان حتما آن را بررسی کنید. در صورت مشاهده هر گونه آسیب آن را به تعمیرکار سپرده یا یک مدل جدید را جایگزین آن کنید.

استفاده نامناسب

یکی از دلایل وقوع حادثه در اثر استفاده از نردبان، خطای انسانی است. هرگز از نردبان به روشی غیر از توصیه کارخانه تولیدکننده استفاده نکرده و آن را به هیچ شکلی تغییر ندهید.

هنگام استفاده از نردبان سه نقطه تماس را هرگز نادیده نگیرید. به صورتی که هنگام بالا رفتن از آن دوپا و یک دست یا دو دست و یک پا حتما با نردبان در تماس باشد. سعی کنید تمامی وسایل موردنیاز خود را با استفاده از کمربند ابزار همراه خود داشته باشید یا از فردی به عنوان دستیار بخواهید وسایل و ابزار را به دست شما برساند. چنانچه فاصله زیادی از محل موردنظر دارید از نردبان پایین آمده و آن را جابه‌جا کنید.

جای‌گذاری اشتباه

سطحی که نردبان را روی آن قرار می‌دهید باید محکم و هموار باشد. هرگز آن را روبه‌روی دربی که قفل نشده قرار ندهید.

بهترین کار این است که هنگام استفاده از نردبان، فردی آن را نگه دارد یا از پایه مناسبی برخوردار باشد که از سرخوردن آن جلوگیری کند.

روش صحیح استفاده از نردبان

نردبان ابزاری ساده شناخته شده و به همین دلیل بسیاری به ماهیت خطرناک آن واقف نیستند. اگر احتیاط لازم هنگام استفاده از این ابزار درنظرگرفته نشود منجر به سقوط، صدمات جدی و حتی مرگ کاربر می‌شود. برای به حداقل رساندن خطرات استفاده از نردبان نکات زیر را رعایت کنید:

 • هرگز نباید دو نفر در یک زمان از یک نردبان بالا برود.
 • از نردبان دوپله دوپله بالا یا پایین نروید.
 • قبل از استفاده کف کفش‌ها را تمیز کنید.
 • برای نگهداری ابزارآلات از کمربند ابزار استفاده کنید یا آن‌ها را به دستیار بسپارید.
 • از حرکات ناگهانی اجتناب کرده و به آرامی بالا بروید.
 • آن را روی سطح صاف قرار دهید.
 • از نردبان‌های فلزی برای کارهای الکتریکی استفاده نکنید.
 • از تکیه دادن نردبان به ستون یا تیرک چوبی جلوگیری کنید.
 • از آن برای بالابردن بارهای سنگین و حجیم استفاده نکنید.
 • در مرکز نردبان بایستید و از تکیه دادن به ان اجتناب کنید.
 • برای نگهداری ابزارآلات از کمربند ابزار استفاده کنید یا آن‌ها را به دستیار بسپارید.
نردبان

نحوه استفاده از نردبان

شاید فکر کنید که تعادل دو پایه روی زمین کار چندان سختی نیست؛ اما افراد زیادی به علت سهل انگاری و نادیده گرفتن نکات ایمنی از نردبان سقوط کرده و آسیب دیده‌اند. نکات ایمنی که باید هنگام استفاده از آن درنظرگرفته شود شامل موارد زیر است:

ارتفاع مناسب

ایستادن در پله آخر منجر به سقوط خواهد شد. ارتفاع باید به اندازه‌ای باشد که مجبور نباشید برای انجام دادن کار خود روی پله آخر بایستید. بنابراین بهتر است هنگام خرید نردبان مدل بلندتر آن را انتخاب کنید.

دست‌ها باید آزاد باشد

ابزارها و تجهیزات خود را به کمربند ابزار آویزان کنید. هنگام بالارفتن از نردبان دست‌ها باید آزاد باشد تا بتوانید دو طرف آن را با دو دست نگه‌دارید.

زاویه مناسب

پایه نردبان را باید نزدیک دیوار قرار دهید. اگر فاصله بین نردبان و دیوار زیاد باشد ممکن است منجر به سقوط شما شود. از قانون 4 به 1 پیروی کنید: در ازای هر 1 متر ارتفاع، پایه باید به اندازه 30 سانتی‌متر از دیوار فاصله داشته باشد.

شاید فکر کنید که تعادل دو پایه روی زمین کار چندان سختی نیست؛ اما افراد زیادی به علت سهل انگاری و نادیده گرفتن نکات ایمنی از نردبان سقوط کرده و آسیب دیده‌اند.

قفل‌ها را چک کنید

هنگام استفاده از نردبان‌های کشویی از ایمنی قفل‌ها مطمئن شوید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا