دکوراسیون و معماری

کابینت بدون قاب، ترکیب سبک مدرن با کاربری آسان

هنگام انتخاب کابینت جدید برای آشپزخانه، یکی از اولین المان ها و مسلما مهمترین آن ها، انتخاب بین کابینت بدون قاب و قاب دار است. کابینت قاب دار از محبوب ترین سبک های کابینت در ایالات متحده بوده اما در سال های اخیر کابینت بدون فریم به مرور رواج یافته و امروزه به اندازه کابینت قاب دار بین مردم محبوب است. 

خرید تیغ کورین

مقایسه کابینت بدون قاب و قاب دار

کابینت بدون قاب و قاب دار

به طور سنتی کابینت آمریکایی دارای ریل و طبقه بوده و عرض قاب آن برابر 3.8 سانتی متر است. در و رویه کشو در مقابل قاب قرار گرفته و لولای در مستقیما به در کابینت وصل می‌شود. از مزایای این کابینت می‌توان به استایل کلاسیک و سبک قدیمی اشاره کرد. از آنجا که برای در و کشو این کابینت گزینه های متنوع زیادی وجود دارد، آن را به کابینتی ایده آل تبدیل کرده است. لولای در کابینت بسیار محکم بوده و به قاب رویه که از چوب سخت تهیه شده متصل می‌شود. این کابینت بسیار محکم بوده و در صورتی که ترازبندی در آن به هم بخورد به راحتی قابل تنظیم است.

مبدا کابینت بدون فریم را اروپا می‌دانند به همین جهت به آن استایل اروپایی، کابینت مدرن یا نوین هم گفته می‌شود. در این نوع کابینت قاب وجود ندارد. به جای آن، در و کشو مستقیما به لبه بدنه اصلی وصل شده و لولا دقیقا درون دیوار داخلی بدنه قرار می‌گیرد که به آن ها لولای مخفی هم گفته می‌شود. 

کابینت بدون قاب از سال های دور وجود داشت اما در سال 2012 توسط IKEA در ابالت متحده آمریکا گسترش یافت و محبوب شد. بسیاری از مردم این سبک را به عنوان سبک IKEA می‌شناسند اما در واقع این سبک در دهه های قبل در اروپایی رواج داشته و IKEA صرفا آن را در بین مردم معرفی و محبوب کرد. از جمله تغییراتی که با رواج کابینت اروپایی در سبک آمریکایی به وجود آمد و بسیار محبوب شد می‌توان به رویه های کابینت براق و صاف که از لمینت، شیشه یا قلزات ساخته می‌شد اشاره کرد. تمام مواردی که ذکر شد تنها روی کابینت بدون قاب قابل اجرا است.

معمولا اما نه همیشه، کابینت بدون قاب را با درهای ورقه ای می‌سازند. البته که می‌توان انواعی از کابینت بدون قاب را پیدا کرد که درهایی به سبک قدیمی دارد مانند پنل های برجسته یا شیکر، کلیسایی و یا حتی پانل هایی که قسمت بالای آن کمان یا انحنا دارد.

مزایا و معایب کابینت بدون قاب

کابینت بدون قاب و قاب دار

کابینت بدون قاب مزایا و معایبی دارد که هنگام تصمیم گیری بین کابینت بدون قاب و قاب باید مد نظر قرار گیرد.

مزایای کابینت بدون قاب

قرارگیری قفسه ها درون کابینت

از آنجا که هیچ ستونی در وسط کابینت قرار نمی‌گیرد، فضای بین درهای کابینت محدود نمی‌شود و می‌توانید قفسه ها را به راحتی بیرون کشیده یا در جای خود قرار دهید. شاید به نظر این مزیت کوچکی به حساب بیاید اما نه تا زمانی که سعی کرده باشید یک قفسه بزرگ را درون کابینت قاب دار قرار دهید. به همین جهت کابینت بدون قاب اغلب به کابینت هایی با فضای دسترسی باز شناخته می‌شوند.

فضای بیشتر

از آنجا که دور کابینت بدون قاب، فریمی مانند دهانه وجود ندارد که آن را محدود کند، این کابینت برای نگهداری لوازم خانگی مانند آب میوه گیری، مخلوط کن، هم زن و … بسیار ایده آل است.

ایجاد جلوه ای مدرن و براق

کابینت بدون قاب با لبه در و کشو ظاهری ظریف، زیبا و صاف در آشپزخانه ایجاد می‌کند. ظاهری که این کابینت ایجاد می‌کند، کابینت های قاب دار نمی‌توانند ایجاد کنند. کابینت های بدون قاب با درهای ورقه ورقه ظاهری یکدست ایجاد می‌کند.

کابینت قفسه باز

کابینت قفسه باز نیاز به لبه برای دور کابینت نداشته به همین جهت کابینت بدون قاب برای آن مناسب است. با حذف درهای کابینت فضایی مناسب برای نگهداری اقلام ایجاد می‌شود.

معایب کابینت بدون قاب

لولاهای ضعیف

کابینت بدون قاب اغلب از ام دی اف ساخته شده و لولا روی دیواره متصل می‌شود به همین جهت لولای کابینت باید مرتبا تنظیم شود تا در کابینت صاف و درجای درست خود قرار گرفته و ظاهر آن متقارن به نظر برسد.

سختی نصب کابینت

از آن جا که متقارن و چهارگوش بودن ظاهر کابینت بسیار مهم است، میزان اغماض خطا و کجی کابینت باید بسیار کم باشد به همین جهت نصب کابینت بدون فریم به خصوص اگر بخواهید خودتان نصب آن را برعهده بگیرید کمی سخت تر است. از طرفی دیگر نصب این کابینت در جاهایی که دیوار یا کف آن به شکل مربع یا گونیا نیست، دشوار تر است. 

مقاومت کمتر

کابینت بدون قاب در مقایسه با کابینت قاب دار، مقاومت کمتری دارد. رویه قاب کابینت قاب دار که از چوب سخت تهیه شده، مقاومت دیواره ها را افزایش داده که مزیتی محسوب می‌شود. 

کابینت بدون قاب به خصوص انواع اقتصادی تر آن دوام و طول عمر کمتری دارند.

کابینت بدون قاب مد روز است به همین جهت قیمت بیشتری دارد. مواد کمتری برای تهیه کابینت بدون قاب استفاد می‌شود اما به دلیل تقاضای زیاد و مد روز بودن این کابیت، هزینه آن بیشتر است.

بحث هزینه زیاد این کابینت بیشتر در مواردی که از جنس نفیس استفاده شده اهمیت دارد اما اگر نمونه های اقتصادی آن را بخواهید می‌توانید آن را از IKEA تهیه کنید.

در آخر ممکن است کابینت بدون قاب برای فضاهایی که می‌‌خواهید جلوه ای مدرن و نوین ایجاد کنید، انتخاب ایده آلی است. مزایای کاربردی مانند فضای بیشتر و دسترسی بهتر قابل توجه هستند اما به اندازه ظاهر براقی که برای سبک اروپایی درست می‌کنند نیستند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا