دکوراسیون و معماری

فنگ شویی آشپزخانه | ظروف و ترفندهای فنگ شویی

آشپزخانه قلب خانه شما است؛ بنابراین لازم است با طراحی اصولی و چینش درست وسایل فضایی دلچسب به آشپزخانه خود ببخشید. یکی از مؤثرترین راه‌ها برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب استفاده از فنگ شویی است. فلسفه فنگ شویی با چند هزار سال پیشینه به یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای انتخاب نحوه چیدمان فضای داخلی تبدیل شده است. با استفاده از فنگ شویی می‌توانید به جریان انرژی در تمام بخش‌های خانه از جمله آشپزخانه توجه کرده و بهترین شیوه چیدمان را برای آنها انتخاب کنید. آشپزخانه فنگ شویی نماد سلامتی، برکت و ثروت است؛ زیرا آشپزخانه اهمیت زیادی در زندگی ساکنان خانه دارد. آشپزخانه، ورودی خانه و اتاق خواب اصلی سه قسمت اصلی خانه در فنگ شویی هستند. در این راهنما، اصول فنگ شویی آشپزخانه، رنگ‌های فنگ شویی و نحوه کاربرد فنگ شویی در آشپزخانه مدرن را بررسی می‌کنیم.

بنرعمومی

پیشینه فنگ شویی آشپزخانه

فنگ شویی آشپزخانه

چینی‌های باستان اعتقاد داشتند که آشپزخانه به عنوان بخش بسیار مهم خانه باید فضایی امن، سالم و زیبا داشته باشد. مردم چین به خاطر اهمیت بالایی که برای محیط داخلی خانه خود قائل بودند، از اصول فنگ شویی برای طراحی داخلی و چینش وسایل آن استفاده می‌کردند. چینی‌های باستان روی آتشدان‌های باز آشپزی می‌کردند. گودال آتش باز داخل محوطه آشپزخانه باید تمیز و ایمن نگه داشته می‌شد و روشن و خاموش کردن آتش نیز مستلزم استفاده از روش‌های مناسب و مراقبت‌های لازم برای حفظ سلامتی اطرافیان بود. بعضی از اصول فنگ شویی مربوط به آشپزخانه نیز مربوط به همین فرآیندها هستند.

امروزه آتشدان‌های باز در آشپزخانه‌های مدرن استفاده نمی‌شوند؛ بنابراین نمی‌توان بعضی از قوانین فنگ شویی را مانند آشپزخانه‌های باستانی اجرا کرد. در دنیای مدرن امروز بعضی از قوانین فنگ شویی بیشتر شبیه به خرافات هستند و عمل کردن به آنها نتایج جالبی نخواهد داشت. البته بعضی از اصول فنگ شویی هم با گذشت زمان آزمونشان را پس داده‌اند و می‌توانند در مدرن‌ترین فضاهای آشپزخانه استفاده شوند تا سلامت، برکت و ثروت صاحبان خانه را دوچندان کنند.

اصول فنگ شویی در آشپزخانه

فنگ شویی آشپزخانه

رعایت اصول فنگ شویی در قلب خانه یعنی آشپزخانه تأثیر خارق‌العاده‌ای بر جریان انرژی مثبت و سلامتی اعضای خانواده دارد. فنگ شویی بر تمیزی و پاک‌سازی تأکید دارد تا انرژی خوب در آشپزخانه جریان داشته باشد. آشپزخانه نامرتب و به‌هم‌ریخته انرژی منفی را در فضای خانه ایجاد می‌کند و بر سلامت اعضای خانواده تأثیری مخرب دارد. لوازم آشپزخانه را تمیز کنید؛ سطح روی پیشخوان‌ها را پاک کنید و فضای مناسبی را به نگهداری وسایل مختلف اختصاص دهید. از فضاهای ذخیره‌سازی مخفی مانند کشوها و قلاب‌های درب کابینت برای مرتب کردن فضای آشپزخانه استفاده کنید. نورپردازی مناسب مخصوصا در آشپزخانه‌های کوچک تأثیر به سزایی در ایجاد حال و هوای خوب و مثبت در فضای آشپزخانه دارد. از لامپ‌های فلورسنت استفاده نکنید و سطوح مختلف نور را برای آشپزخانه امتحان کنید تا به میزان نور مناسب برسید.

 بهتر است موقعیت آشپزخانه به سمت درب پشتی خانه قرار بگیرد و نزدیک درب ورودی منزل نباشد. همچنین طبق اصول فنگ شویی، آشپزخانه روبروی درب ورودی موجب احساس ناامنی و گرسنگی می‌شود و بهتر است اتاق نشیمن روبروی درب ورودی منزل قرار بگیرد. درب آشپزخانه نباید رو به اتاق خواب، دستشویی یا درب اصلی خانه قرار بگیرد. از پارتیشن یا صفحه مشبک استفاده کنید تا اجاق گاز از درب‌های دیگر قابل مشاهده نباشد. توجه به رنگ آشپزخانه، جای اجاق گاز، انتخاب کابینت با جنس مناسب، استفاده از آثار هنری برای تزیین آشپزخانه و … عواملی هستند که بر فنگ شویی آشپزخانه تأثیری مثبت می‌گذارند.

فنگ شویی رنگ آشپزخانه

فنگ شویی آشپزخانه

هر فردی با توجه به سلیقه خود واکنش‌های متفاوتی نسبت به رنگ‌های مختلف دارد. به همین دلیل نمی‌توان یک ترکیب رنگ خاص را برای فنگ شویی همه آشپزخانه‌ها توصیه کرد. مسلما رنگی که شما را جذب می‌کند و باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید، انتخابی مناسب است. در این بخش ایده‌هایی را در مورد فنگ شویی رنگ آشپزخانه بررسی می‌کنیم.

آبی

رنگ آبی مکمل نارنجی است؛ اما بر خلاف نارنجی، رنگ آبی اثر معکوسی بر اشتها دارد؛ زیرا غذاهای آبی در طبیعت تقریبا نایاب هستند. برای متعادل کردن انرژی در آشپزخانه فنگ شویی از رنگ‌های آبی و نارنجی در کنار همدیگر استفاده می‌شود؛ اما استفاده بیش از حد از رنگ آبی جذابیت غذا را کمتر کرده و آشپزهای مشتاقی را که عاشق آشپزی برای عزیزانشان هستند، دلسرد می‌کند.

زرد ملایم و کمرنگ یا طلایی

رنگ‌های طلایی و زرد کمرنگ در کنار رنگ‌های خاکی ظاهری زیبا و پرانرژی را در آشپزخانه فنگ شویی ایجاد کرده و حس آرامش، امنیت، شادی، صمیمیت و فضای دنج را القا می‌کنند. این رنگ‌ها، رنگ‌ دوستی و پیوند هستند و آشپزخانه‌ای رؤیایی را می‌آفرینند.

فنگ شویی آشپزخانه

قرمز و نارنجی

رنگ‌های قرمز و نارنجی تأثیر زیادی بر لذت غذا خوردن دارند و برای آشپزهای مبتدی که می‌خواهند غذاهای لذیذ و خوشمزه درست کنند، انتخاب خوبی هستند. البته توجه کنید که استفاده بیش از حد از این رنگ‌های محرک اشتها در آشپزخانه موجب پرخوری می‌شود؛ بنابراین باید در استفاده از رنگ‌های قرمز و نارنجی در آشپزخانه زیاده‌روی نکنید.

مشکی

در طراحی آشپزخانه‌ طبق اصول فنگ شویی از رنگ مشکی استفاده نمی‌شود؛ چون موجب افسردگی شده و فضا را کوچکتر نشان می‌دهد. مشکی رنگ زیبایی است؛ اما در آشپزخانه حس سردی و انزوا را منعکس می‌کند. در طراحی بعضی از آشپزخانه‌های مدرن از رنگ‌های سفید و مشکی استفاده می‌شود. طبق اصول فنگ شویی بهتر است در این آشپزخانه‌ها برای ایجاد تضاد از رنگ قرمز نیز استفاده کنید. استفاده از حوله، قوری چای یا حتی یک کاسه سیب قرمز روی میز ایده‌های خوبی برای ایجاد این تضاد هستند.

کسسوری آشپرخانه

فنگ شویی داخل یخچال

برای بدنه رویی یخچال از وسایل اضافی استفاده نکنید. بدنه یخچال یا آلبوم عکس نیست. وسایلی که روی یخچال نصب می‌کنید، هر چقدر هم زیبا باشند، موجب شلوغی و به‌هم‌ریختگی آشپزخانه می‌شوند. بالای یخچال را با وسایل غیر ضروری سنگین نکنید. فقط از وسایل تزیینی مخصوص بالای یخچال استفاده کنید؛ اما توجه داشته باشید که روی یخچال فضایی برای انبار کردن وسایل اضافی نیست. به حفظ جریان انرژی داخل یخچال هم توجه کنید. قفسه‌ها و کشوهای داخل یخچال را تمیز کنید و غذاها را تازه نگه دارید تا موقع باز کردن درب یخچال حس سلامتی و شادی به شما القا شود. اگر برای این کار وقت کافی ندارید، هر روز یکی از قفسه‌ها یا کشوهای داخل یخچال را تمیز و مرتب کنید. همچنین باید مواد غذایی را در ظرف‌های قابل شستشو نگهداری کنید.

فنگ شویی اجاق گاز

فنگ شویی آشپزخانه

سینک و اجاق گاز باید حداقل ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر با هم فاصله داشته باشند. اگر عنصر آب (سینک) و عنصر آتش (اجاق گاز) در کنار همدیگر باشند، موجب تضاد در روابط می‌شوند. از کابینت جزیره بین سینک و اجاق گاز استفاده کنید تا این انرژی بد تشکیل نشود. اگر آشپزخانه‌ای کوچک دارید، از عنصر خاک (مانند یک فرش سبز، گلدان‌های گل و گیاه کوچک یا اشیای سبز رنگ) بین سینک و اجاق گاز (عناصر آب و آتش) استفاده کنید. عنصر خاک در آشپزخانه فنگ شویی تضاد این دو عنصر را از بین می‌برد و آنها را خنثی کند. این نکته در مورد یخچال نیز صدق می‌کند. باید بین اجاق گاز و یخچال در آشپزخانه ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر فاصله ایجاد کنید.

فنگ شویی ظروف مسی

برای آشپزی از قابلمه‌های مسی استفاده کنید. مطابق اصول فنگ شویی، ظروف مسی، سفالی و چوبی ثروت و آرامش را جذب کرده و انرژی مثبتی را در فضای آشپزخانه ایجاد می‌کنند؛ اما قابلمه‌ها و ظروف مسی را از دیوار و سقف آشپزخانه آویزان نکنید چون اشیای آویزان حس ناامنی را به ساکنان خانه القا می‌کنند.

همچنین بخوانید: فنگ شویی ثروت و نکات آن

ظروف خالی در فنگ شویی

کاسه‌های خالی شیشه‌ای را با میوه و آجیل پرکنید تا برکت و ثروت به آشپزخانه‌تان وارد شود. یخچالی مملو از ظروف خالی مانند شیشه‌های سس و مارمالاد، فراوانی را جذب نمی‌کند. برای حفظ انرژی مثبت غذاهای قدیمی را دور بریزید و ظروف خالی را پر کنید. همچنین قفسه‌های یخچال، ظروف نگهداری مواد غذایی و کشوی گوشت را قبل از پر کردن تمیز کنید.

جدول فنگ شویی آشپزخانه

جدول فنگ شویی

آشپزخانه به خاطر وجود اجاق گاز، نماد عنصر آتش در فنگ شویی خانه شما است. آشپزخانه قلب خانه است و هم‌زمان نماد آتش نیز هست و این موضوع می‌تواند بدشانسی و انرژی منفی را به فضای خانه‌تان وارد کند. یکی از مهم‌ترین اصول فنگ شویی نقشه باگوا است. نقشه باگوا ابزاری مؤثر در فنگ شویی است که میزان انرژی محیط شما را با توجه به جهت‌های جغرافیایی ارزیابی می‌کند. شما می‌توانید برای ایجاد جریان انرژی مثبت در آشپزخانه خود از نقشه باگوا استفاده کنید.

باگوا در زبان چینی به معنای «هشت نماد» بوده نقشه فنگ شویی باگوا شامل ۸ نماد مختلف در ۸ جهت مختلف جغرافیایی است. هر یک از این نمادها ویژگی و انرژی خاص خود را دارد؛ بنابراین نوع انرژی آشپزخانه با توجه به موقعیت جغرافیایی آن نسبت به مرکز خانه تغییر می‌کند. به عنوان مثال، فنگ شویی اشپزخانه شمال غربی دقیقا مانند آشپزخانه غربی است؛ زیرا در هر دو جهت، عنصر مشترک فنگ شویی فلز است. در این آشپزخانه‌ها از رنگ‌های خاکی گرم، سفید و خاکستری روشن استفاده می‌شود. برای چیدمان مناسب طبق اصول فنگ شویی، آشپزخانه در پشت خانه یا در گوشه جنوبی یا جنوب غربی قرار می‌گیرد. فنگ شویی آشپزخانه شمالی یا شمال شرقی نیز موجب جریان مثبت انرژی در خانه می‌شود.

سوالات متداول

فنگ شویی اشپزخانه چیست؟

با استفاده از فنگ شویی می‌توانید به جریان انرژی در آشپزخانه توجه کرده و بهترین شیوه چیدمان را برای آنها انتخاب کنید.

فنگ شویی آشپزخانه شمال غربی چگونه است؟

در این آشپزخانه‌ها باید از رنگ‌های خاکی گرم، سفید و خاکستری روشن استفاده شود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا