چسب و رنگ

روش‌های مختلف و کاربردی برای چسباندن مواد به پلی اتیلن

محصولات پلاستیکی از ظروف آشپزخانه گرفته تا وسایل نقلیه در تمامی جوانب و فعالیت‌های روزانه ما نفوذ کرده است. پلاستیک‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: ترموپلاستیک و ترموست. پلی اتیلن نوعی ترموپلاستیک سبک است که به دو دسته پلی اتیلن با چگالی پایین (LDPE) و پلی‌اتیلن با چگالی بالا (HDPE) طبقه‌بندی می‌شود. از این ماده غالبا برای بسته‌بندی و بشکه‌های مخصوص مواد شیمیایی استفاده می‌شود. از آن‌جاکه سطح این ماده بدون منفذ است، ماده مناسبی برای بسته بندی و نگهداری چسب نیز می‌تواند باشد؛ زیرا امکان چسبیدن چسب به سطح پلی‌اتیلن وجود ندارد.

پلی اتیلن

چگونه سطوح را به پلی اتیلن بچسبانیم؟

ماهیت پلی‌اتیلن به عنوان ماده‌ای مناسب برای نگهداری چسب به گونه‌ای است که مانع از متصل کردن پلاستیک پلی اتیلن می‌شود.  پلی اتیلن دارای سطحی نچسب است؛ بنابراین بسیاری از چسب‌ها قابلیت چسباندن سطوح پلی اتیلن به یکدیگر را ندارد. اما ناگفته نماند که روش‌های دیگری برای چسباندن پلی اتیلن وجود دارد که در ادامه شرح داده شده است.

خرید چسب

دو روش مناسب برای چسباندن پلی‌اتیلن شامل موارد زیر است:  

  • جوشکاری با استفاده از حلال، جوشکاری اولتراسونیک (فراصوتی)، جوشکاری مادون قرمز
  • چسب پلی‌اتیلن صنعتی

روش جوشکاری با استفاده از حلال، جوشکاری اولتراسونیک (فراصوتی)، جوشکاری مادون قرمز

پلی اتیلن

پلی اتیلن در مقابل حلال‌های شیمیایی حساس بوده و در معرض حرارت تغییرشکل یافته یا ذوب می‌شود. هر دو ویژگی شرایط ایده‌آلی برای چسباندن پلاستیک فراهم می‌کند. تمامی این روش‌ها چند مرحله‌ای بوده و سطوح پلاستیکی را قبل از چسباندن آماده‌سازی می‌کند. سه روش برای آماده‌سازی سطح برای چسباندن وجود دارد:

  • اصلاح سطح کرونا
  • اصلاح سطح پلاسما
  • اصلاح سطح تابشی

به علت این که در روش‌های جوشکاری از مواد شیمیایی قوی و تجهیزات سنگین به کار برده می‌شود، روشی مناسب برای چسباندن پلی‌اتیلن در حجم زیاد در کارخانجات است. نکته دیگری که باید درنظرگرفته شود این است که این روش‌ها تنها برای چسباندن دو سطح پلی‌اتیلن به هم مناسب است و برای چسباندن پلی اتیلن به سطوح دیگری چون فلز، چوب، کامپوزیت و غیره… به کار برده نمی‌شود.

روش چسب پلی اتیلن صنعتی

اگر می‌خواهید روشی مقرون به صرفه و ساده‌تر برای چسباندن پلاستیک پلی‌اتیلن به کار ببرید؛ از چسب صنعتی سیانواکریلات همراه با پرایمر پلی اولفین استفاده کنید. این چسب برخلاف روش‌های جوشکاری تمامی سطوح اصلاح نشده پلی‌اتیلن LDPE و HDPE را به هم می‌چسباند.

بدین منظور ابتدا پرایمر را روی یکی از سطوح بمالید. سپس چسب را روی سطح دیگر مالیده و هر دو سطح را به هم بچسبانید. چسب صنعتی در عرض چند ثانیه خشک می‌شود.

فراموش نکنید که قبل از استفاده از چسب ابتدا دستورالعمل روی آن را بخوانید و قبل از حرکت دادن شیء اجازه دهید چسب کاملا خشک شود.

پلی اتیلن

کدام‌یک از روش‌ها بهتر است؟

هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب یکی از روش‌ها ابتدا هدف پروژه را در نظر بگیرید. روش‌های جوشکاری برای تولیدات وسیع با ماشین‌آلات سنگین مناسب هستند. روش چسب پلی‌اتیلن صنعتی برای چسباندن پلی‌اتیلن به سطوح غیرپلاستیک مناسب است. هر دو روش برای چسباندن پلاستیک پلی‌اتیلن مناسب است.

همچنین بخوانید: گرانول چیست

فروشگاه اینترنتی سازوکار مجموعه‌ای از انواع چسب را گردآوری کرده است. لیست انواع چسب های موجود در وبسایت شامل: چسب‌های مصرفی در صنعت چسب گرانول ، چسب سیلیکون ، چسب حرارتی ، چسب چوب ، چسب وکیوم و چسب‌های مصرف خانگی چسب نواری ، چسب قطره ای ، چسب 123 ، چسب دوطرفه است. برای خرید اینترنتی این محصولات می‌توانید به وبسایت سازوکار مراجعه کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

یک نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا