چسب و رنگ

هرآنچه باید درباره چسباندن لوله PVC بدانید.

چسب PVC چیست؟

پی وی سی نوعی پلاستیک سخت بوده که از با ارزش‌ترین محصولات صنایع پتروشیمی است و در بسیاری موارد به‌ جای سیمان، چوب و سفال استفاده می‌شود. بهترین ماده برای چسباندن قطعات پی وی سی چسب PVC است که از آن در ساختمان سازی، لوله‌های انتقال آب و فاضلاب و … کاربرد دارد. قدرت چسبندگی این محصول بسیار بالا بوه؛ به عبارتی دیگر مکانیزم اصلی چسب PVC جوش سرد است. استفاده از چسب‌های بی‌کیفیت به جوش سرد ناقص یا اتصال بسیار ضعیف لوله‌ها یا قطعات به یکدیگر می‌شود. در فرآیند چسباندن لوله‌های پلاستیکی PVC آنچه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است دقت و سرعت عمل است. بنابراین برای این که اتصالی محکم و بدون نقص داشته باشید باید از هرگونه اشتباهی خودداری کنید.

پی وی سی یا PVC نام اختصاری برگرفته از واژه انگلیسی Polyvinyl Chloride (پلی‌وینیل کلراید) است.

لوله‌های ساخته شده از جنس کلرید پلی وینیل معروف به PVC از جمله تجهیزاتی است که در بسیاری از قسمت‌های ساختمان از جمله سیستم لوله‌کشی به کار برده می‌شود. اتصال لوله‌های PVC به پرایمر و چسب‌هایی با فرمولاسیون خاص نیاز دارد یا یک حلال شیمیایی که سطح PVC را ذوب کرده و به سرعت خشک شود تا قطعات را به خوبی به هم بچسباند. با این روش اتصالی محکم و بدون نشتی مثل جوشکاری فلزات خواهید داشت.

خرید چسب

در فرآیند چسباندن لوله‌های پلاستیکی PVC ابتدا لازم است پرایمر را در قسمت بیرون لوله و داخل اتصال پی وی سی برای پاکسازی و آماده‌سازی آن به کار ببرید. پس از 10 ثانیه چسب را روی همان قسمت‌ها به کار برده و لوله را داخل اتصال قرار داده و منتظر بمانید تا خشک شود. چسب PVC نقش حلال دارد و با حل کردن سطح بیرونی اتصال نری و سطح داخلی اتصال مادگی باعث یکپارچه شدن و جوش خوردن دو سطح می‌شود.

فرآیند چسباندن لوله‌های PVC بسیار آسان است اما اگر اشتباهی طی آن رخ دهد دیگر امکان برگشت و اصلاح آن وجود ندارد. در صورت اشتباه چاره‌ای جز برش دادن لوله و انجام دوباره آن نخواهید داشت. بنابراین قبل از شروع ابتدا این مقاله را بخوانید و بایدها و نبایدهایی که در ادامه مطلب آمده است را درنظربگیرید.

لوله PVC

چسب نامناسب استفاده نکنید

چسب‌ها و پرایمرهای مختلفی در بازار مناسب برای لوله‌های پلاستیکی وجود دارد و توصیه ما این است که هنگام خرید چسب حتما به اطلاعات روی لیبل چسب دقت کنید. لازم به ذکر است که بعضی از چسب‌ها مناسب لوله‌های CPVC تولید شده است که شباهت زیادی به PVC دارد اما مناسب لوله‌های PVC نیست.

قطعات لوله را در جایگاه مناسب قرار دهید

قبل از استفاده از چسب تمام قطعات را در اندازه مناسب برش داده و در جایگاه خود قرار دهید. سپس قسمت‌های اتصال را علامت زده و شماره‌گذاری کنید تا اشتباه به هم چسبانده نشود.

لوله PVC

هشدارهای امنیتی را نادیده نگیرید

هنگام استفاده از پرایمر و چسب PVC جوانب احتیاط را درنظر گرفته و از تماس چشم و پوست با آن پرهیز کنید. قبل از شروع از عینک ایمنی دارای شیلد و دستکش استفاده کنید. روی میزکار دستمال یا حوله تمیزی قرار دهید تا هنگام تمیز کردن سطح بعد از اتمام کار با مشکل مواجه نشوید. چسب PVC نوعی حلال شیمیایی است مه حاوی سموم مضر است؛ بنابراین باید از این چسب در مکانی که از تهویه مناسبی برخوردار است استفاده کنید.

لبه‌های برش لوله را صاف کنید

پس از برش دادن لوله با استفاده از دستگاه مخصوص، لبه‌های آن را با سنباده یا چاقو صاف و مرتب کنید. برآمدگی‌های لبه لوله ممکن است باعث جمع شدن زباله‌ها شده و مسیر عبور آب داخل لوله را مسدود کند.

لوله PVC

سرعت عمل داشته باشید

پس از به کاربردن پرایمر به مدت 10 ثانیه فرصت دارید که از چسب استفاده کنید. سپس فورا لوله را داخل قسمت اتصال قرار داده و اجازه دهید خشک شود. اگر قبل از متصل کردن لوله با قسمت اتصال چسب خشک شود، باید دوباره چسب زده و با سرعت عمل بیشتری این کار را انجام دهید.

لوله PVC

برای اتصال محکم‌تر لوله را بچرخانید

هنگام قرار دادن لوله داخل اتصال آن را کمی بچرخانید. با این کار چسب در تمام قسمت‌های لوله پخش شده و اتصال محکم‌تری ایجاد خواهد شد. لوله را پس از اتصال به مدت 30 ثانیه محکم نگه دارید. در غیراینصورت ممکن است از هم جدا شود.

اجازه دهید چسب خشک شود

پس از 30 ثانیه به مدت 20 دقیقه اجازه دهید چسب کاملا خشک شود. برای اطلاع از مدت زمان موردنیاز برای خشک شدن چسب به دستورالعمل روی محصول مراجعه کنید.

استفاده از چسب PVC در شرایط آب و هوای گرم

هنگامی که لوله‌های PVC در معرض نور خورشید قرار می‌کیرد، دمای سطح آن 15 درجه بالاتر از دمای محیط خاهد بود. به همین دلیل ممکن است چسب داخل اتصالات حفره ایجاد کند. برای جلوگیری از این مشکل باید از استفاده بیش از حد چسب در قسمت اتصالات جلوگیری شده و چسب‌های اضافی از سطح اتصالات پاک شود. نکاتی که باید در شرایط آب و هوای گرم رعایت شود شامل موارد زیر است:

 • چسب و پرایمر و لوله‌ها و اتصالات در محیط سرد و تاریک نگهداری شود.
 • چسب‌کاری در ساعات روز که هوا خنک‌تر است انجام شود.
 • سطوح قبل از چسب‌کاری با پارچه مرطوب خنک پاکسازی شود.
 • چسب را قبل از استفاده هم بزنید.
لوله PVC

استفاده از چسب PVC در شرایط آب و هوای سرد

سرعت واکنش چسب در شرایط آب و هوای سرد و دمای کمتر از 15 درجه فارنهایت کاهش یافته و لوله‌های PVC نیز در مقابل حلال مقاوم‌تر است. چسب PVC نیز در هوای سرد مقاومت بیشتری دارد. نکاتی که باید در شرایط آب و هوای سرد رعایت شود شامل موارد زیر است:

 • چسب و پرایمر در محیط گرم (4 درجه سانتیگراد) نگهداری شود و در محفظه‌های کوچک به محل کار منتقل شود.
 • چسب در هوای سرد سفت می‌شود و قبل از استفاده باید آن را به مدت 24 ساعت در هوای گرم احیا کرد.
 • لوله و اتصالات باید قبل از استفاده از چسب در دمای یکسان قرار بگیرد.
 • لوله و اتصالات ممکن است در شرایط آب و هوایی سرد مرطوب باشد؛ بنابراین باید با دستمال رطوبت از بین برود.
 • در شرایط آب و هوای سرد ممکن است لازم باشد از پرایمر بیش از یک مرتبه برای نرم کردن سطوح استفاده کنید.
لوله PVC

مزایای چسب PVC

 • چسب PVC علاوه بر مصارف ساختمانی اتصال لوله‌های فاضلاب و پروفیل‌ها در مصارف آبرسانی و کشاورزی نیز کاربرد دارد.
 • چسب‌های PVC به زمان زیادی برای خشک شدن نیاز ندارد.
 • این چسب تک جزئی بوده و برای فعال شدن به ماده دیگری نیاز ندارد. این ویژگی کیفیت و سرعت کار را افزایش می‌دهد.
 • از آن‌جاکه چسب PVC در مقابل بسیاری از حلال‌های چسب مقاوم است می‌توان آن را در بسیاری از مکان‌ها و شرایط خاص استفاده کرد.

موارد کاربرد چسب PVC

 • مناسب برای پر کردن شکستگی و منافذ روی لوله‌های پلاستیکی
 • چسباندن لوله و اتصالات
 • مناسب برای استفاده به عنوان درزگیر

فروشگاه اینترنتی سازوکار مجموعه‌ای از انواع چسب را گردآوری کرده است. لیست انواع چسب های موجود در وبسایت شامل: چسب‌های مصرفی در صنعت چسب گرانول ، چسب سیلیکون ، چسب حرارتی ، چسب چوب ، چسب وکیوم و چسب‌های مصرف خانگی چسب نواری ، چسب قطره ای ، چسب 123 ، چسب دوطرفه است. برای خرید اینترنتی این محصولات می‌توانید به وبسایت سازوکار مراجعه کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا