آموزش

نکاتی که باید در مورد پولیش اتومبیل بدانید

پولیش کاری اتومبیل کار تقریبا سختی بوده و خیلی‌ها با اکتفا به شستشو و واکس اتومبیل آن را نادیده می‌گیرند. اما اگر کار روی اتومبیل به درستی انجام شود، با از بین بردن آلودگی‌ها و خط و خش روی رنگ آن، جلای بیشتری به اتومبیل داده و باعث افزایش عمر و زیبایی رنگ و نمای ظاهری آن می‌شود.

تنها چیزی که از رنگ اتومبیل در مقابل عناصر مختلف محافظت می‌کند، یک لایه پوشش شفاف است. حتی رانندگی معمولی و پارک اتومبیل در فضای باز منجر به فرسودگی روکش آن می‌شود و این جاست که با پولیش و وکس می‌توان وضعیت ظاهری اتومبیل را به حالت اولیه آن بازگرداند.

پولیش خودرو خراشیدگی‌های سطحی که در اثر رانندگی معمولی روی اتومبیل ایجاد می‌شود را از بین می‌برد. واکس با ایجاد یک لایه محافظ روی روکش شفاف اتومبیل از روکش محافظت می‌کند.

این‌کارها زمانی که به روش دستی انجام می‌شود، کاری طاقت‌فرسا و زمان‌بر است؛ اما با دستگاه‌ برقی علاوه بر این که به زمان و تلاش کمتری برای کار نیاز دارید، نتایج بهتر و با کیفیت بالاتری نیز خواهید داشت.

دستگاه‌های پولیش به منظور جلوگیری از آسیب به روکش اتومبیل به مراقبت و مهارت بالایی نیاز دارد. در این مقاله نکاتی در این رابطه آموزش شده است.

خرید سنباده گرد لرزان

آشنایی با انواع دستگاه پولیش

پولیش اتومبیل را می‌توان هم با دستگاه و هم بدون آن انجام داد؛ اما بسیاری استفاده از این دستگاه را توصیه می‌کنند زیرا علاوه بر کاهش زمان، میزان آسیب در اثر گرما را نیز به حداقل می‌رساند. قبل از شروع باید به اندازه کافی با ویژگی‌های دستگاه پولیش یا بافر آشنایی داشته باشید.

دستگاه پولیش چرخشی

ارزان‌ترین دستگاه‌های پولیش نوع چرخشی است؛ اما کاربرد آن کمی سخت است. بیشتر قابلیت‌های این دسته از دستگاه‌های پولیش برای استفاده روی خودرو مناسب و موثر نیست.

کنترل سرعت دستگاه برحسب ولتاژ است؛ به این معنا که سرعت پد متناسب با میزان بار اعمال شده متغیر است. به علت این که پد حرکت چرخشی دایره‌وار دارد، احتمال این که علائم حرکت پد روی اتومبیل باقی بماند زیاد است.

پولیش اتومبیل

دستگاه پولیش (DA) دوال اکشن یا دوکاره

بهترین گزینه برای اتومبیل پولیشر دوال اکشن است که به آن پولیشر رندوم اوربیتال نیز می‌گویند. این دستگاه گران‌تر از نوع چرخشی است؛ اما به علت حرکت نوسانی دوگانه استفاده از آن برای مبتدی‌ها ایمن‌تر است.

بهترین مدل‌های پولیشر دوکاره دارای قابلیت تنظیم کنترل بوده و از موتور و گیربکس هوشمند کاربردی برای حفظ سرعت ثابت صرفنظر از میزان بار برخوردار است.

با استفاده از این دستگاه عملکردی منظم و با حداقل آسیب به روکش اتومبیل خواهید داشت.

پولیش اتومبیل

چگونه اتومبیل را با دستگاه پولیش جلا دهیم؟

نکته: قبل از انجام هرکاری ابتدا باید اتومبیل را کاملا تمیز شستشو دهید تا احتمال ایجاد خراشیدگی روی خودرو را به حداقل برسانید.

پس از انتخاب دستگاه پولیش آن را روی قسمت‌های نامحسوسی مثل درپوش صندوق عقب یا رکاب خودرو امتحان کنید. پس از این که دریافتید احتمال هیچ نوع فعل و انفعالات ناخوشایندی بین اتومبیل و کالاهای انتخابی وجود ندارد، سطوح بزرگ‌تری را انتخاب کنید.

مقداری مواد به پد دستگاه بزنید و جهت پخش کردن مواد، دستگاه را روی خودرو به حالت چرخشی و با فشار سبک تا متوسط بکشید.

از آنجا که ثبات سرعت و فشار در کار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است نباید عجولانه عمل کنید. پس از اتمام یک یا دو سطح کار پد پولیش را تعویض کرده و پد میکروفیبر را جایگزین آن کنید و برای درخشش بیشتر، مواد باقیمانده روی اتومبیل را از بین ببرید. روی تمامی سطوح اتومبیل به همین شیوه ادامه دهید.

چگونه اتومبیل را با واکس جلا دهیم؟

واکس اتومبیل شباهت زیادی به فرآیند پولیش دارد. باید میزان سرعت و فشار کار را مدیریت کنید و بزرگ‌ترین تفاوت آن با پولیش‌کاری این است که باید فشار کمتری را هنگام استفاده از واکس به کار ببرید. در مرحله واکس قرار است سطح خودرو را با لایه‌ای بپوشانید اما مرحله پولیش برای از بین بردن مواد خارجی از سطح خودرو است.

هنگام واکس باید سطوح اتومبیل را به چند بخش تقسیم کنید و پس از اتمام هر بخش 10 دقیقه منتظر بمانید تا واکس کاملا روی سطح بنشیند. سپس با یک عدد حوله میکروفیبر به صورت دایره‌ای روی خودرو بکشید تا مواد خشک شده پاک شود. باید حوله را در فواصل معین با حوله تمیزی جایگزین کنید.

اگر می‌خواهید از خشک شدن مواد واکس روی اتومبیل مطمئن شوید با ناخن یک رگه به آرامی روی سطح بکشید. اگر اثر ناخن روی سطح خودرو باقی نماند نشان‌دهنده خشکی واکس است اما اگر اثر ناخن باقی بماند واکس هنوز خشک نشده و آماده پاکسازی نیست.

واکس در واقع یک لایه محافظ است و می‌توان به دلخواه چندین لایه استفاده کرد. اما قبل از لایه جدید باید از خشک شدن لایه قبلی مطمئن شوید.

چگونه پد پولیش را تمیز کنیم؟

تمیز کردن پد دستگاه هنگام پولیش‌کاری بسیار مهم است. پد دستگاه با مواد پولیش و مواد باقیمانده روی اتومبیل آلوده شده و پس از خشک شدن سفت و بلااستفاده می‌شود.

به منظور جلوگیری از این مشکل باید پدها را داخل کیسه‌های بدون هوا نگهداری کنید تا هیچ موادی روی سطح پد باقی نمانده و انعطاف پذیری خود را حفظ کند.

برای تمیز کردن پد آن را داخل آب گرم قرار دهید. سپس از آب گرم خارج کرده و بچلانید تا بیشتر مواد باقیمانده روی پد کاملا از بین برود.

می‌توانید پدهای میکروفیبر و فوم را در ماشین لباسشویی شستشو دهید.

اگر سالانه 1 الی 2 دوبار اتومبیل خود را پولیش‌کاری می‌کنید، بهتر است به جای تمیز کردن پدها پد نو بخرید. قیمت پد ارزان است و اطمینان خواهید داشت که روی پد هیچ موادی باقی نمانده که سطح خودروی شما را خراش بدهد.

چه زمانی اتومبیل نو را واکس بزنیم؟

اگر چه ممکن است ماشین جدیدی که تازه خریده‌اید بدرخشد اما مطمئنا در کارخانه واکس‌کاری نشده است. همچنین روکش‌های شفاف دارای ناخالصی‌های زبری معروف به پوست پرتقال هستند که درخشش طبیعی اتومبیل را از بین می‌برد.

واکس و پولیش‌کاری اتومبیل جدید ظاهر پوست پرتقالی را از بین برده و از روکش شفاف اتومبیل محافظت می‌کند.

رنگ اتومبیل نباید حداقل سه ماه پس از تولید پولیش کاری شود؛ زیرا روکش شفاف به این زمان برای خشک شدن نیاز دارد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا