خودت بساز

ساخت گلدان با لوله آزمایشگاهی و چوب

حتما برای شما هم پیش آمده که گلدان زیبایی ببینید و دلتان بخواهد آن را داشته باشید. شاید در ابتدا به این فکر بیافتید که به گل فروشی بروید و آن را تهیه کنید اما می‌توانید کار ساده‌تر و کم هزینه‌تری هم انجام دهید و آن این است که از آن گیاه قلمه بگیرید و در آب قرار دهید.

پس از قلمه گرفتن و قرار دادن آن در آب می‌توانید آن را به همان صورت نگه داری کنید یا شاید ترجیح دهید پس از ریشه زدن آن را در خاک قرار دهید.

اگر مایل هستید که قلمه‌ها را به همان صورت در آب نگه داری کنید باید به فکر گلدانی برای آن‌ها باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا با چند ایده ساده و کاربردی برای ساخت گلدان آشنا شوید.

روش اول

مواد و لوازم مورد نیاز

 • 4 عدد لوله آزمایش
 • قلاب آویز
 • یک تکه چوب به شکل مستطیل
 • طناب
 • سیم
 • دریل
 • سنباده
 • 2 عدد پیچ
 • مته گردبر یا خزینه
 • چسب چوب

برای داشتن این گلدان زیبا و مینیمال تنها به یک تکه چوب و چند لوله آزمایش نیاز دارید. در مرحله اول باید چوب پایه گلدان را آماده کنید. برای این کار چوب را به ابعاد 22 × 3 × 1 سانتی‌متر ببرید. (این ابعاد پیشنهادی است و می‌توان با توجه به سلیقه یا تعداد لوله‌های آزمایش آن را تغییر داد)

پس از برش چوب در ابعاد دلخواه، روی چوب و لبه‌های آن را سنباده بزنید تا سطح چوب کاملا صاف و نرم شود. در مرحله بعد باید با توجه به قطر لوله آزمایشگاه مته مناسب را انتخاب کنید.

پس از انتخاب مته مناسب، ابتدا روی چوب چهار نقطه با فاصله مساوی مشخص کنید سپس با دریل آن را سوراخ کنید. دقت داشته باشید که قطر سوراخ روی چوب نباید از قطر لوله بیشتر باشد.

در مرحله بعدی باید سوراخ‌های ایجاد شده را به خوبی سنباده بزنید و بعد داخل آن را چسب چوب بزنید.

گلدان

در قدم بعدی باید قلاب‌های نگهدارنده را با پیچ به کناره‌ها متصل کنید. سپس طناب تزیینی را به دو طرف وصل کنید.

گلدان

حالا نوبت آن رسیده که لوله‌های آزمایش را در جای خود قرار دهید و پس از ریختن آب داخل آن، قلمه‌های مورد نظر را داخل آن بگذارید.

گلدان

گلدان شما آماده است و می‌توانید آن را از محل دلخواه آویزان کنید.

روش دوم

اگر علاقه‌ای به گلدان‌های آویزی ندارید می‌توانید استند آن را درست کنید و آن را در محل دلخواه قرار دهید. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه ساخت استند گل با استفاده از چوب و لوله آزمایش آشنا شوید.

گلدان

مواد و لوازم مورد نیاز

 • متر نواری
 • اره میزی
 • دریل
 • مته خزینه 1 اینچی
 • گیره
 • سنباده 180 و 220
 • چوب 2 × 4 یا 4 × 4
 • لوله آزمایش 50 میلی‌لیتری
گلدان

در قدم اول باید چوب را در ابعاد مورد نظر ببرید. در قدم بعدی با توجه به طول تخته و قطر و تعداد لوله‌های آزمایش باید تعداد سوراخ‌ها و فاصله هرکدام را مشخص کنید و با مداد علامت بزنید. سپس با استفاده از مته خزینه سوراخی به اندازه قطر هر لوله ایجاد کنید.

گلدان

در مرحله بعد می‌توانید سطح روی چوب را به صورت اریب برش بزنید تا زیبایی کار شما چند برابر شود اما اگر می‌خواهید سطح کار صاف باشد نیازی نیست این کار را انجام دهید.

گلدان

برای این کار باید زاویه مدنظر را روی اره میزی تنظیم کنید سپس چوب را ببرید. در آخر اگر دوست دارید می‌توانید سطح کار را با رنگ مورد نظر رنگ آمیزی یا پرداخت کنید.

آموزش پرداخت و جلا دادن به گلدان چوبی

گلدان

پرداخت چوب با روغن جایگزینی مغذی و مناسب برای لاک‌های مدرن صنعتی است. روغن باعث ایجاد لایه‌ای مقاوم در برابر نفوذ آب به بافت چوب می‌شود. همچنین پرداخت چوب با روغن علاوه بر ایجاد لایه‌ای برای محافظت به چوب زیبایی بخشیده و بافت چوب را به خوبی نمایان می‌کند. فرقی ندارد که از روغن چوب چینی، بزرک یا کتان استفاده می‌کنید در هر صورت می‌توانید در چند قدم ساده سطح کار را با هر نوع روغنی پرداخت کنید.

اولین و مهم ترین قدم در پرداخت چوب با روغن، سنباده زدن سطح چوب است. برای این کار می‌توانید از سنباده با درجه سختی 220 استفاده کنید. روی قسمت کوچکی از چوب مقداری روغن به میزان کافی بزنید. (دقت داشته باشید که اگر از روغن دانمارکی استفاده می‌کنید باید در استفاده از آن محافظه کار باشید؛ زیرا ممکن است همه سطح چوب را خیس کند.)

روغن چوب چینی، بذر کتان، ساج یا روغن‌های طبیعی و معدنی را می‌توان با این روش روی چوب زد. روغن‌های طبیعی و معدنی برای استفاده در پروژه‌های نجاری که باید در برابر مواد غذایی ایمن باشند مانند ظروف چوبی، اسباب بازی کودکان و … بسیار مناسب هستند.

با استفاده از دستمالی نرم، تمیز و خشک روغن را روی سطح چوب بمالید. دقت داشته باشید که باید روغن را در جهت بافت چوب روی سطح کار بزنید و هر چه دستمال را محکم‌تر روی کار بکشید روغن بهتر جذب چوب می‌شود. این کار را تا زمانی که کل چوب به خوبی پوشانده شود ادامه دهید.

اجازه دهید تا روغن به مدت 30 دقیقه روی چوب باقی بماند و به خوبی درون بافت چوب فرو رود. میزان روغن اضافی را با دستمال پاک کنید سپس اجازه دهید تا 24 ساعت سطح چوب به خوبی خشک شود.

کاغذ سنباده‌ای تر/خشک با درجه سختی 600 تا 800 را به مقداری روغن آغشته کنید و سطح چوب را با کاغذ سنباده روغنی سنباده بزنید. با این کار روغن به خوبی درون خلل و بافت چوب نفوذ کرده و جلوه‌ای طبیعی به بافت چوب می‌بخشد.

سنباده زنی با کاغذ سنباده روغنی را تا زمانی که سطح چوب کاملا به روغن آغشته شود ادامه دهید سپس با دستمالی خشک مقدار روغن اضافی سطح کار را پاک کنید و اجازه دهید تا 24 ساعت سطح چوب خشک شود.

این مرحله یعنی سنباده زنی با کاغذ سنباده روغنی را تا زمانی که رنگ دلخواه ایجاد شود ادامه دهید اما دقت داشته باشید که در هر مرحله مقدار اضافی روغن را باید با دستمال خشک بگیرید و فرصت دهید تا 24 ساعت خشک شود؛ به معنای دیگر باید بین زدن هر لایه 24 ساعت باشد و به همین خاطر این مرحله ممکن است تا چند روز طول بکشد.

با قرار دادن لوله‌های آزمایش و ریختن آب و گذاشتن قلمه در آن گلدان شما حاضر است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا