دکوراسیون و معماری

سبک روستیک چیست؟ تاریخچه و ویژگی‌ های سبک روستیک

به احتمال زیاد شما هم واژه روستیک را برای توصیف دکور منازل شنیده‌اید. امروزه این واژه کاربرد بسیار گسترده‌ای در طراحی داخلی ساختمان پیدا کرده است. روستیک در زبان فارسی به معنای «روستایی» است. طراحی روستیک به طور کلی نوعی طراحی طبیعی، قدیمی و غیر رسمی به حساب می‌آید. سبک روستیک زیرشاخه‌ها و انواع مختلفی دارد و سبک‌هایی مانند توسکانی، ساحلی و کلبه‌ای را شامل می‌شود.

سبک روستیک در طراحی دکوراسیون منزل از طراحی روستایی الهام می‌گیرد. لوازم دکوراسیون روستیک از جنس چوب و فلز بوده و شبیه به شاخه‌های درختان طراحی شده‌اند. با ما همراه باشید تا با تاریخچه و ویژگی‌های سبک روستیک بیشتر آشنا شوید.

بنرعمومی

تعریف سبک روستیک

طراحی داخلی روستیک دارای ماهیتی خشن و زیبایی طبیعی است. تمرکز این سبک بر ایجاد فضایی آرامش‌بخش است که در آن بیشتر از چوب، سنگ، برگ و سایر عناصر طبیعی استفاده می‌شود. گره‌های چوب و زنگ‌زدگی طبیعی فلز نمونه‌هایی از این عناصر طبیعی هستند.

سبک روستیک

تاریخچه سبک روستیک

پیشینه سبک روستیک به اواسط قرن هجدهم میلادی برمی‌گردد. در این دوران گرایش به طبیعت و عناصر طبیعی در بین مردم رواج پیدا کرد. کاربرد این سبک تا قرن بیستم نیز ادامه یافت و در کشورهایی مانند سوئیس، آلمان و اتریش به طرحی پرطرفدار در دکوراسیون منازل تبدیل شد. سبک روستیک در دوران ملکه ویکتوریا در بریتانیا علاقه‌مندان بسیاری داشت. در ایالات متحده نیز سبک مبلمان روستیک با عنوان «مبلمان آدیرونداک» طرفداران زیادی پیدا کرد. همچنین، استفاده از مبلمان روستیک چدنی در اواخر قرن نوزدهم با اقبال خوبی مواجه شد و این سبک برای صندلی‌های سفالی باغچه‌ نیز مورد استفاده قرار ‌گرفت.

ریشه طراحی داخلی روستیک به مهاجران آمریکا برمی‌گردد که در قرن نوزدهم تصمیم گرفتند خانه‌های خود را دور از شهرها بسازند. بسیاری از این افراد، به دلیل محدودیت فضا و سنگینی مبلمان، اثاثیه کمی را به خانه‌های جدید خود آورده بودند. این مهاجرین پس از مستقر شدن در منازل جدید خود تصمیم گرفتند با استفاده از مواد طبیعی که در محیط اطراف یافت می‌شد دکوراسیون آنها را بسازند. به همین دلیل طراحی روستیک نسبت به سبک‌های سنتی اروپایی یا سبک‌های استعماری مرسوم در ایالت‌های شمال شرقی آمریکا تفاوت‌های زیادی داشت و دارای جذابیت‌های خاص خود بود.

سبک روستیک سنتی

ترکیب عناصر دکوراسیون سنتی و روستیک حتی برای متبحرترین طراحان دکوراسیون کاری دشواری است، زیرا این دو سبک دارای تفاوت‌های واضحی هستند. در سبک طراحی سنتی از دکوراسیون متقارن، انتخاب المان‌های کم‌رنگ و چوب‌های تیره و پررنگ استفاده می‌شود؛ اما دکوراسیون روستیک تغییرات غیر منتظره‌ای را در چیدمان و طراحی ایجاد می‌کند. با این‌ وجود، ویژگی‌های این دو سبک قابل ترکیب هستند. می‌توانید بیل‌های چوبی عتیقه خود را به‌صورت متقارن در اتاقتان بگذارید، از تخته‌نردهای کرم‌رنگ روستیک استفاده کنید و جنس میز خود را به جای بلوط سنتی از چوب‌های پتینه کاری شده انتخاب کنید تا حال و هوایی روستایی و صمیمی به فضای خانه‌تان ببخشید.

سبک روستیک

سبک روستیک مدرن

سبک روستیک مدرن جذابیت و صمیمیت روستایی را با امکانات مدرن تلفیق می‌کند. فضای روستایی مدرن، نقشه طبقه پلان باز و مبلمان مدرن از مؤلفه‌های مهم طراحی این سبک هستند. در این سبک، المان‌های طبیعی معماری ساختمان‌ها حفظ شده و در معرض دید قرار می‌گیرند. در سبک روستیک مدرن از رنگ‌های ساده و پنجره‌های بزرگ استفاده می‌شود که نمای فضای بیرونی ساختمان را در معرض دید ساکنین قرار می‌دهد.

سبک روستیک مدرن طرفداران زیادی دارد و برای زندگی راحت امروزی ایده‌آل است. می‌توان فضای داخلی روستیک را با طراحی معاصر و امروزی ترکیب کرد؛ چراکه این دو سبک، به خوبی یکدیگر را تکمیل می‌کنند. سبک مدرن همان چیزی است که در حال حاضر در تمام فضاهای داخلی آن را می‌بینید. این سبک خنثی است و در ترکیب با سبک روستیک و بافت‌های طبیعی، طراحی جذابی را می‌آفریند. تلاش کنید به جای اینکه بیشتر به تفاوت‌های این دو سبک توجه کنید، از شباهت‌های بین آنها استقبال کنید.

سبک روستیک

تلفیق سبک روستیک و مدرن

برای تلفیق سبک مدرن و سنتی می‌توانید در دکوراسیون مدرن از وسایل آنتیک استفاده کنید. اشیاء قدیمی مانند سطل‌های چوبی، پمپ‌های آب، صندوقچه‌های خالی، بطری‌های شیشه‌ای پیچ‌خورده و کتاب‌های عتیقه را می‌توان به عنوان سینک، گلدان، قفسه، لامپ و … استفاده کرد. مهم‌ترین ویژگی خانه‌هایی که سبک روستیک و مدرن را تلفیق می‌کنند استفاده از المان‌های سنگی و چوبی در دکوراسیون داخلی است.

اگر خانه‌تان قدیمی است، حفظ ویژگی‌ها و جزئیات معماری اصلی بنا اهمیت زیادی دارد؛ زیرا می‌توانید طراحی دیوارهای سنگی قدیمی را با سبک مدرن تلفیق کنید. اگر هم به فکر ساختن ساختمانی جدید هستید می‌توانید از تیرهای چوبی بنا به‌صورت المان‌های طراحی دکوراسیون استفاده کنید، چوب‌های بازیافتی و شومینه‌های سنگی هم کاربردهای بسیاری در طراحی روستیک دارند. در سبک روستیک مدرن حتماً به فکر دیوار پنجم هر اتاق یعنی سقف آن هم باشید. امروزه خانه‌های با سبک معماری سوئیسی و سقف‌های چوبی شبیه کلیسا یا تیرهای بزرگ چوبی که فضای روستایی را تداعی می‌کند، پرطرفدار هستند.

سبک روستیک

ویژگی‌های سبک روستیک

هدف اصلی سبک روستیک، طبیعی‌ جلوه‌ دادن فضای داخلی است. در این سبک از لوسترهای براق، مبلمان پلاستیکی یا ترکیب رنگ‌های سرد خبری نیست و بیشتر به گرما و صمیمیت فضای داخلی توجه می‌شود. استفاده از کفپوش‌هایی از جنس چوب سخت‌ و اشیا و قطعات فلزی در این سبک متداول بوده و صمیمیت و راحتی زیادی را به محیط می‌بخشد. برای عمق‌بخشی بیشتر به فضای داخلی می‌توان از قالی‌ها و پتوهای بافته‌شده با خز طبیعی یا مصنوعی استفاده کرد که از المان‌های سبک بوهو هستند. چند ویژگی اصلی سبک روستیک عبارت‌اند از:

طراحی

 • در طراحی روستیک به راحتی و خلق فضایی جذاب توجه می‌شود.
 • از المان‌های چوبی استفاده می‌شود و هر اندازه عیب‌های طبیعی چوب بیشتر و ساختار آن خشن‌تر باشد، برای سبک روستیک مناسب‌تر است.
 • از المان‌های طبیعی مانند سنگ، برگ و پوست یا شاخ حیوانات استفاده می‌شود.
 • یکی از مهم‌ترین عناصر طراحی روستیک سادگی آن است و کارایی بیشتر از طراحی ظاهری اهمیت دارد.
ابزاردستی

ترکیب رنگ

 • رنگ‌های اصلی این سبک باید از رنگ‌های موجود در طبیعت مانند سبز جنگل، قهوه‌ای پررنگ و الیاف و سوختگی‌های چوب انتخاب شوند. رنگ سفید نیز ساده و پرکاربرد است و سایر رنگ‌های داخل اتاق را تقویت می‌کند.
 • رنگ‌های تأکیدی مانند قرمز، آبی، مشکی و طرح‌های چهارخانه نیز در سبک روستیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • از پرداخت‌های فلزی آهن، مس، برنج یا برنز آغشته به روغن استفاده می‌شود.

دکور

 • چوب یکی از مهم‌ترین عناصر سبک روستیک است. از نمای تیرهای چوبی، مبلمان چوبی، کفپوش‌های چوبی یا دیوارهای چوبی در دکوراسیون روستیک استفاده کنید.
 • از شومینه و اجاق‌های هیزمی نیز غافل نشوید. انواع پتو و بالش سنتی را هم به دکوراسیون منزل اضافه کنید.
 • استفاده از فرش‌ها، پارچه‌ها و سبدهای دست‌بافت را فراموش نکنید. البته معمولاً از هنرهای دستی در سبک بوهو استفاده می‌شود و کفپوش‌های پشمی و طبیعی در سبک روستیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • طبیعت سرمنشأ هنر است؛ پس حتماً از شاخه‌ها، سنگ‌ها، شاخ‌ حیوانات یا قطعات آهنی قدیمی استفاده کنید.
سبک روستیک

تفاوت سبک روستیک و بوهو

برای اینکه بتوانیم تفاوت‌های سبک روستیک و بوهو را بیان کنیم، ابتدا باید هر دو سبک را به‌خوبی بشناسیم. در مورد سبک روستیک در بخش‌های قبل صحبت کردیم. سبک بوهو نیز در سال‌های اخیر به یکی از پرطرفدارترین سبک‌های طراحی داخلی تبدیل شده است. دکوراسیون بوهو ظاهری رنگارنگ و ترکیبی کولی‌وار با الهام از جوامع روستایی و عشایری جهان دارد. این سبک جذابیت‌های زیادی دارد و مجموعه متنوعی از اشیای رنگارنگ در آن استفاده می‌شود.

 ترکیبی از رنگ‌ها و الگوها، سبک‌های مبلمان و دکوراسیون جذاب و چیدمان‌های نامتقارن در سبک بوهو به چشم می‌خورد. این سبک ظاهری غیر رسمی دارد و از قانون خاصی در طراحی تبعیت نمی‌کند. معمولاً از ترکیب‌های رنگی مختلفی در سبک بوهو استفاده می‌شود؛ بنابراین طرح رنگی خاصی وجود ندارد که مناسب این سبک طراحی باشد.

در مجموع، در فضاهای طراحی‌شده به سبک بوهو از ترکیب رنگ‌های متفاوت و پررنگ‌تری نسبت به سبک روستیک استفاده می‌شود. در سبک روستیک معمولاً رنگ‌های طبیعی مورد توجه قرار می‌گیرند اما در طراحی‌های بوهو معمولاً از رنگ‌های اشباع مانند قرمز و سبز استفاده می‌شود. استفاده از این نوع ترکیب رنگ در کنار رنگ های خنثی کنتراست زیادی ایجاد می‌کند. می‌توان در طراحی داخلی سبک‌های روستیک و بوهو را با هم تلفیق کرد . ترکیب رنگ‌های خاکی استفاده شده در طراحی روستیک با رنگ‌های زنده و اشباع سبک بوهو جذابیت و کنتراست بیشتری به فضای داخلی می‌بخشد.

سبک بوهو
خانه ای با دکوراسیون بوهو

کلام آخر

امروزه سبک روستیک در طراحی داخلی و دکوراسیون طرفداران زیادی پیدا کرده است. یکی از دلایل این محبوبیت ظاهر بسیار متفاوت سبک روستیک نسبت به سایر  سبک های طراحی است. خصوصا تلفیق سبک روستیک با طراحی مدرن می تواند جذابیت های بسیاری ایجاد کند.

برای روح‌بخشی به دکوراسیون و طراحی داخلی از سبک‌های مختلفی مانند روستیک یا بوهو استفاده کنید. اما برای اینکه حال‌ و هوای دنج و صمیمانه‌ای به طراحی اتاق‌هایتان ببخشید، لازم نیست که تنها از طرح روستیک استفاده کنید. بهترین طراحی‌ها آن‌هایی هستند که المان‌های شگفت‌انگیز و جذابی دارند؛ پس المان‌های روستیک را با هر سبک طراحی که به آن علاقه داری ترکیب کنید و خانه منحصر به فرد خود را طراحی کنید.

پس از طراحی دکوراسیون خانه مورد نظرتان برای عملی کردن طرح خود  باید از ابزار مناسب استفاده کنید. فروشگاه اینترنتی سازوکار طیف گسترده ای از ابزار، یراق آلات و ماشین آلات صنعتی را عرضه کرده که انتخاب مناسب‌ترین ابزار را برای شما آسان می‌کند.  تمامی محصولات عرضه شده در فروشگاه سازوکار با تضمین اصالت کالا و مناسب‌ترین قیمت عرضه شده‌اند. کارشناسان فروشگاه اینترنتی سازوکار همواره آماده پاسخگویی به سوالات و ارائه مشاوره تخصصی هستند تا خریدی مطمئن و لذت‌بخش را تجربه کنید.

سوالات متداول

سبک روستیک چیست؟

روستیک یکی از سبک‌های پرکاربرد در طراحی داخلی است که با استفاده از عناصر طبیعی حس آرامش و صمیمیت را القا می‌کند.

سبک روستیک چه ویژگی هایی دارد؟

مهم‌ترین ویژگی سبک روستیک استفاده از چوب، سنگ، برگ و سایر عناصر طبیعی است.

تفاوت سبک روستیک و سبک بوهو چیست؟

سبک روستیک بیشتر از ترکیب رنگهای طبیعی استفاده میکند؛ اما سبک بوهو بیشتر رنگ های گرم و متنوع را در اولویت قرار می‌دهد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا