آموزش

آموزش کار با اره عمودبر به صورت کامل و تصویری

شاید برای شما سؤال پیش آمده باشد که منحنی‌های زیبای روی چوب، فلز یا سایر مواد را چگونه ایجاد می‌کنند؟ برای این کار از روش‌ و اره خاصی که اره عمود بر نام دارد، استفاده می‌کنند. فرقی نمی‌کند که بخواهید مدل آشپزخانه یا حمام را تغییر دهید یا کار نجاری حرفه‌ای کنید، در هر شرایطی ممکن است مجبور شوید یک منحنی درون چوب یا هر ماده دیگر ایجاد کنید و اینجا همان‌جایی است که اره عمود بر به کمک شما می‌آید. اره‌ میزی و گرد بر برای این کار غیرقابل استفاده‌اند اما این دستگاه برای ایجاد منحنی درون هر نوع ماده‌ای (چوب، فلز نازک و چندلایه، پلاستیک و کاشی سرامیکی) کاربرد دارد. این اره برای برش چوب‌ نرم مانند چوب کاج بسیار مناسب است. این دستگاه انواع مختلفی دارد و می‌توانید از ساده‌ترین تا حرفه‌ای‌ترین مدل را با توجه به کاربرد و نیازتان تهیه کنید. در ادامه به توضیح نحوه استفاده از اره عمود بر می‌پردازیم.

قبل از هر توضیحی ویدئویی درباره اره عمودبر قرار داده‌ایم تا به‌صورت اجمالی با نحوه کار با عمودبر آشنا شوید.

مواد و ابزارآلات مورد نیاز

  • عینک ایمنی
  • سیم رابط مخصوص کار سنگین
  • تیغ برش
  • تخته چندلایه (اختیاری)
  • گیره
  • نوارچسب (اختیاری)
  • خرک

انتخاب تیغ مناسب برای اره عمودبر

اره عمودبر

اولین قدم برای کار با اره عمودبر انتخاب تیغ مناسب است. روی بسته‌بندی هر تیغ نوشته شده که این تیغ برای چه نوع ماده‌ای (چوب یا فلز) مناسب است. 

دومین نکته‌ای که لازم است به آن توجه کنید TPI است. TPI نشان‌دهنده تعداد دندانه‌ها در هر اینچ است که روی جعبه یا خود تیغ نوشته شده است. اگر TPI یک تیغ 10 یا 12 است، برای نجاری و انجام پروژه‌های چوبی مناسب است. هرچه عدد TPI کمتر باشد، یعنی تعداد دندانه‌ها در هر اینچ کمتر است و تیغ با TPI کمتر عملیات برش چوب را سریع‌تر انجام می‌دهد اما برشی که ایجاد می‌کند صاف و دقیق نیست. TPI بیشتر برش را در زمان طولانی‌تر اما با دقت و سطحی صاف و هموارتر انجام می‌دهد. 

سومین نکته حائز اهمیت عرض تیغ است به این معنا که عرض تیغ باید با توجه به سختی چوب انتخاب شود. تیغ اره‌ عمودبر با دو عرض 1/4 و 3/8 اینچ موجود هستند که 1/4 اینچ برای ایجاد منحنی‌ کوچک و ریزتر و 3/8 اینچ برای ایجاد منحنی‌ بزرگ‌تر مناسب است. جهت دندانه‌ تیغ اره از اهمیت بالایی برخوردار است. تیغ اره عمودبر به سمت بالا بوده و چوب را با ضربه به سمت بالا برش می‌دهد. این نوع تیغ اره برای بیشتر کارها قابل‌ استفاده است. تیغ اره برعکس که در آن دندانه‌ها به سمت پایین است برای برش موادی که سطح آن‌ها شکننده است و ممکن است لب پر شود، مناسب است.

اول ایمنی!

در ابتدای کار عینک ایمنی را بگذارید. سیم‌ اره عمود بر معمولاً کوتاه است و به همین جهت به سیم رابط احتیاج دارید. دقت کنید که سیم رابط را از سطحی که می‌خواهید برش بزنید و جایی که ایستاده‌اید دور کنید تا خطری برای شما ایجاد نکند.

کفشک نگه‌دارنده تیغ را درجای خود قرار دهید

اره عمودبر

کفشک یک پایه است که چند اینچ از بالا، کناره و پشت تیغ ادامه پیدا می‌کند. کفشک باید به‌صورت صاف در مقابل ماده‌ای که قرار است برش داده شود قرار بگیرد تا برش نهایی دقیق باشد. قسمت جلوی کفشک را روی ماده‌ای که قصد دارید ببرید قرار دهید و راهنمای برش جلوی کفشک را با خطی که علامت زده‌اید تنظیم کنید. دقت کنید که قبل از روشن کردن اره، تیغ را در تماس با ماده قرار ندهید. برای مثال برای برش چوب ابتدا اره را روشن کنید سپس تیغ را روی چوب قرار دهید.

  • اگر تیغ روی چوب باشد و سپس آن را روشن کنید ممکن است باعث چرخش تیغ و برش اشتباه چوب شود.

ابتدا نقطه میانی را دریل کنید

بهتر است قبل از شروع برش منحنی درون چوب، ابتدا با دریل یک نقطه مرکزی ایجاد کنید. یک سوراخ 1/2 اینچی ایجاد کنید و سپس تیغ اره را درون سوراخ قرار دهید و برش زدن را آغاز کنید. دقت کنید تا زمانی که تیغ به‌درستی درون سوراخ قرار نگرفته و کفشک نگه‌دارنده تنظیم نشده ، اره را روشن نکنید.

قرار دادن صفحه بین صفحات دیگر (روش ساندویچ)

اره عمودبر

برش صفحات فلزی یا پلاستیکی سخت بدون اعمال فشار بیشتر روی آن‌ها ممکن نیست. بدون اعمال فشار ممکن است لبه‌ها لب‌پر یا ناصاف شود. بهترین روش برای برش این مواد قرار دادن آن بین دو صفحه چوبی (تخته چندلایه) با ضخامت 1/4 اینچ است. برای مثال اگر می‌خواهید صفحه فلزی بزرگ را ببرید، آن صفحه را بین دو تخته چندلایه قرار دهید (یکی در قسمت بالای صفحه و دیگری در قسمت زیر) و با گیره آن‌ها را محکم کنید. سپس با اره با دقت شروع به برش تمام لایه‌ها کنید. استفاده از این روش که به آن ساندویچ می‌گویند، برای صفحات نازک مناسب بوده و باعث می‌شود جلوه نهایی برش‌ بسیار تمیز باشد.

محافظت از رویه کار در برابر خراش

میزهای کابینت که با لایه پلاستیکی پوشانده شده‌اند ممکن است حین برش زدن در اثر تماس با انتهای کفشک نگه‌دارنده اره عمودبر خراش بردارند. اگر ماده‌ای که می‌خواهید برش بزنید لایه محافظ دارد، آن را جدا نکنید و  بگذارید روی آن باقی بماند تا بریدن آن تمام شود. اما اگر محافظی ندارد، سطح آن را با نوارچسب بپوشانید و الگوی راهنمای خود را روی چسب طراحی کنید. این کار باعث می‌شود سطح کار هنگام برش خراش برندارد و آسیب نبیند.

تنظیم کردن زوایا برای برش‌های اریب

اره عمودبر

انواعی از اره‌های عمودبر وجود دارد که در آن‌ها امکان برش لبه‌ها به‌صورت اریب وجود دارد؛ اگرچه این روش برای استفاده با تمام اره‌های عمود بر کاربرد ندارد اما یک روش بسیار کارآمد است. برای این کار کافی است زاویه تیغ را تنظیم کنید و کار برش زدن را همان‌طور که پیش‌تر گفته شد انجام دهید.

تسریع برش

برخی اره‌های عمودبر ویژگی نوسانی دارند که این ویژگی باعث حرکت تیغ علاوه بر بالا و پایین، در جهت جلو و عقب می‌شود. با استفاده از این ویژگی می‌توان قدرت برش و سرعت را افزایش داد، بی ‌آنکه لبه‌های بریده شده، لب پر یا ناصاف باشند.

برش کاشی با عمودبر

برای برش کاشی از اره کاشی استفاده می‌کنند اما اگر ضخامت کاشی 1/4 اینچ است می‌توانید از اره عمودبر برای این‌ کار استفاده کنید. اگر می‌خواهید برش کاشی با اره عمودبر را یاد بگیرید، بهتر است در ابتدا روی کاشی و کفشک را چسب بزنید تا مطمئن باشید که سطح کاشی آسیب نمی‌بیند. سپس کاشی را با گیره محکم کنید تا از حرکت کردن آن جلوگیری کنید و با تیغ کاشی، کار را بسیار آرام شروع کنید. 

  • برای برش کاشی با اره عمود بر لازم است بسیار صبور باشید و کار را به صورت یکنواخت انجام دهید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا