ابزار و یراق

آموزش نحوه کار با متر لیزری و نکات آن

امروزه پیمانکاران، معماران، نصاب‌های کفپوش و سایر افرادی که در شغلشان باید اندازه‌گیری‌های زیادی انجام دهند معمولا به جای وسایل اندازه‌گیری قدیمی مانند متر نواری از متر لیزری استفاده می‌کنند. این ابزار دقیق و کاربردی حتی برای افراد معمولی و علاقه‌مند به انجام پروژه‌های خانگی نیز مناسب است.

متر لیزری علاوه بر اندازه‌گیری فواصل با سرعت و دقت زیاد، امکانات و مزایای متنوع دیگری را هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد. خرید یک متر لیزری مناسب و استفاده درست از آن می‌تواند دقت و سرعت انجام پروژه‌های شما را تا حد زیادی افزایش دهد. در این مقاله به نحوه کار با متر لیزری و نکات لازم برای اندازه‌گیری دقیق می‌پردازیم.

متر لیزری چگونه کار می‌کند؟

متر لیزری چگونه کار می‌کند

ابزارهای مسافت‌یابی لیزری مدت‌زمانی که یک پالس لیزری از هدف منعکس شده و به دستگاه بازگردانده شود را اندازه‌گیری می‌کنند تا بتوانند فاصله آن را مشخص کنند. این اصل اصطلاحا به‌ نام اصل «زمان پرواز» شناخته شده و براساس این واقعیت استوار است که نور لیزر با سرعتی ثابت حرکت می‌کند. با کمک یک کامپیوتر ساده می‌توان فاصله تا یک نقطه مشخص را با دقت زیادی محاسبه کرد.  به همین دلیل ابزار اندازه‌گیری متر لیزری در بین متخصصانی که باید اندازه‌گیری‌های مختلفی انجام دهند، ابزاری پرطرفدار محسوب می‌شود.

لیزرها پرتوهای نوری متمرکزی هستند که فرکانس خاصی را حفظ می‌کنند. این پرتوها در مسافت‌های بسیار طولانی‌ بدون اینکه ضعیف‌ و پخش شوند و کارایی ابزار مسافت‌یاب لیزری کاهش یابد، منتشر می‌شوند. همچنین، نور لیزر نسبت به نور سفید معمولی کمتر پراکنده می‌شود و به همین دلیل پرتوهای لیزر می‌توانند بدون از دست‌ دادن شدت خود در مسافت‌های دورتری حرکت کنند. پرتو لیزر بر خلاف نور سفید بیشترین میزان شدت خود را هنگام بازتاب از هدف حفظ می‌کند که این ویژگی در محاسبه فاصله یک جسم اهمیت زیادی دارد. دقت متر لیزری به پالس‌هایی که به دستگاه بازگردانده می‌شوند بستگی دارد.

متر لیزری

فیلم استفاده از متر لیزری

در این ویدیو می‌توانید با نحوه استفاده از متر لیزری و تنطیمات آن به طور کامل آشنا شوید.

آموزش کار با متر لیزری

آموزش کار با متر لیزری

برای استفاده از متر لیزری، آن را در یک انتهای جسمی که می‌خواهید آن را اندازه‌گیری کنید قرار دهید و سپس پرتوی لیزر را طوری هدف قرار دهید که به انتهای دیگر جسم برخورد کند. اگر دیوار، میله یا اشیای مشابهی در دسترستان نیست، می‌توانید هدف را در نقطه‌ای که می‌خواهید اندازه‌گیری کنید، انتخاب کنید. فرآیند اندازه‌گیری با متر لیزری مشابه متر نوار معمولی است؛ با این تفاوت که به‌جای نوار فلزی برای اندازه گیری ابعاد از پرتوی لیزری استفاده می‌شود. وقتی لیزر در نقطه مناسب قرار گرفت، دکمه را فشار دهید. به‌ این‌ ترتیب متر لیزری فاصله را محاسبه کرده و آن را روی نمایشگر خود نشان می‌دهد.

متر لیزری فواصل را به ‌روش فیزیک لیزری و اپتیکی دقیق و با روش تغییر فاز انجام می‌دهد. در این روش پرتو لیزر به یک جسم برخورد کرده و انعکاس آن را با پرتو ارسال‌ شده مقایسه می‌شود. همچنین برای محاسبه مسافت از روش «زمان پرواز» نیز استفاده شده و زمان بازتاب پالس نوری محاسبه می‌شود. در بعضی از مترهای لیزری نیز می‌توانید فواصل متعددی را اندازه‌گیری کرده و به‌طور اتوماتیک آنها را به هم اضافه کنید. گاهی ‌اوقات که مشغول استفاده از متر لیزری در روز و اندازه‌گیری فواصل در محیط بیرون هستید و دیدن نقطه لیزر در نور شدید خورشید و در فواصل دور غیر ممکن می‌شود، می‌توانید از دوربین نقطه‌یاب نیز استفاده کنید.

تنظیمات متر لیزری

تنظیمات متر لیزری

قبل از شروع فرآیند اندازه‌گیری لازم است تنظیمات ابزار را بررسی کنید؛ زیرا در غیر این صورت اندازه‌گیری‌های شما دقیق نخواهد بود. ابتدا واحد اندازه‌گیری مورد نظرتان را از بین گزینه‌های متر، فوت یا اینچ انتخاب کنید. می‌توانید واحدها را در حین اندازه‌گیری یا حتی پس از آن هم تغییر دهید. بنابراین اگر بعدا خواستید واحد دیگری را انتخاب کنید، جای نگرانی نیست. علاوه بر این لازم است مشخص کنید که از کدام قسمت متر لیزری می‌خواهید اندازه‌گیری را شروع کنید. لبه های بالایی یا پایینی دستگاه می توانند به عنوان نقطه شروع اندازه‌گیری یا اصطلاحا نقطه مرجع انتخاب شوند. اگر در طول شب یا در محوطه‌ای تاریک مشغول کار هستید، شاید لازم باشد لامپ پشتی دستگاه را روشن کنید. حتی می‌توانید ابزار را در حالت اندازه‌گیری پیوسته قرار دهید تا با جابجایی دستگاه فواصل را در نقاط مختلف اندازه‌گیری کنید. همچنین متر لیزری می‌تواند مقادیر حداقل و حداکثر را نیز ثبت کند.

بنرعمومی

آموزش کار با متر لیزری بوش

مترهای لیزری بوش در طرح‌ها و مدل‌هایی گوناگون به بازار عرضه شده‌اند. یکی از این مدل‌ها که امکانات متنوع و کیفیت ساخت خوبی را در اختیار شما می‌گذارد متر لیزری 80 متری بوش مدل GLM 80  است. این مدل و بیشتر مترهای لیزری بوش از لحاظ عملکرد و کارایی ویژگی‌هایی مشترک دارند. برای اندازه‌گیری طول دیوار و کف، ارتفاع سقف و … با متر لیزری بوش به روش زیر عمل کنید.

آموزش کار با متر لیزری بوش

برای اندازه‌گیری‌های پیوسته و ممتد به نکات زیر توجه کنید.

آموزش کار با متر لیزری بوش

نحوه کار با متر لیزری رونیکس

متر لیزری رونیکس در مدل‌های مختلف و با برد، دقت و کاربردهایی متفاوت در بازار موجود است. برای مثال، متر لیزری 100 متری رونیکس مدل RH-9353 ابزاری دقیق و قدرتمند بوده و دارای دقت اندازه‌گیری 2± میلی‌متر بر متر است. یکی از ویژگی‌های مهم متر لیزری رونیکس این است که کار دو نفر را به‌راحتی انجام داده و بدون نیاز به بالارفتن از نردبام، بخش‌هایی نظیر سقف‌های بلند را که دسترسی به آنها دشوار است، به‌راحتی اندازه‌گیری می‌کند. مترهای لیزری رونیکس از دقیق‌ترین ابزارهای اندازه‌گیری لیزری موجود در بازار هستند. خرید متر لیزری رونیکس به دلیل قابلیت تعیین فاصله، حجم، اندازه‌گیری مساحت، اندازه‌گیری پیوسته و اندازه‌گیری به‌روش فیثاغورسی برای مصارف خانگی، ساختمانی و صنایع مختلف توصیه می‌شود. در شکل زیر نحوه کار با  متر لیزری RH-9353 رونیکس نمایش داده شده است:

نحوه کار با متر لیزری رونیکس

متر لیزری رونیکس مدل RH-9353اندازه‌گیری فواصل را تا ۱۰۰ متر به‌راحتی انجام می‌دهد. نمایشگر این ابزار با نور پس‌زمینه خوانا، در محیط‌های تاریک اعداد اندازه‌گیری‌شده را با وضوح زیادی نمایش داده و امکان کار در شرایط کم‌نور یا بدون‌ نور را فراهم می‌کند. این ابزار با بدنه‌ای محکم و مقاوم در برابر آب و گرد و غبار دارای گواهی  IP54 بوده و کار در شرایط سخت بارانی یا محیط‌های پر گرد و غبار را آسان می‌کند. همچنین اندازه کوچک و وزن مناسب این متر لیزری حمل آسان آن در محیط‌های مختلف را امکان پذیر کرده است. علاوه بر این، متر لیزری RH-9353  دارای امکانات دیگری مانند زاویه سنج، امکان ذخیره سازی داده‌ها و تبدیل واحدهای اندازه گیری را نیز دارد.

سوالات متداول

چگونه متر لیزری را تنطیم کنیم؟

قبل از شروع کار باید واحد اندازه‌گیری، نقطه مرجع و حالت اندازه‌گیری را تنظیم کنیم.

نحوه کار با متر لیزری چگونه است؟

متر لیزری را در یک انتهای جسم یا فاصله‌ای که می‌خواهید اندازه‌گیری کنید قرار دهید و سپس پرتوی لیزر را طوری هدف قرار دهید که به انتهای دیگر جسم برخورد کند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا