خودت بساز

نحوه درست کردن ماسک | ابزار و لوازم مورد نیاز برای ساخت ماسک

ماسک، عضو جدایی ناپذیر در دوران کرونا

همان‌طور که همگی می‌دانید ماسک‌ مانع از گسترش ویروس‌‌ها و آلودگی‌ها می‌شوند. متاسفانه این روزها با شیوع ویروس کرونا احتیاج ما به ماسک بیش از پیش شده است؛ در سال‌های گذشته تنها زمان‌هایی از ماسک استفاده می‌کردیم که به یک ویروس مبتلا می‌شدیم ولی متاسفانه این روزها دیگر فرقی ندارد که سالم هستیم یا بیمار، بزرگسال هستیم یا کودک، برای متوقف کردن این چرخه لازم است همگی از ماسک استفاده کنیم.

حال ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که تا کی باید برای تهیه‌ی ماسک هزینه کنید؟ در ادامه‌ی این مطلب به شما نحوه‌ی درست کردن ماسک در منزل را آموزش می‌دهیم تا دیگر از تهیه‌ی ماسک بی‌نیاز شوید.

ماسک

هنگام تهیه‌ی ماسک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

  • ماسک کاملا اندازه‌ی صورتتان باشد و به‌درستی در حاشیه‌ی صورتتان جای بگیرد.
  • حلقه‌ها و بندهای آن به گونه‌ای باشد که کاملا روی صورتتان محکم شود.
  • دارای چندین لایه پارچه باشد تا بتواند از نفوذ آلودگی‌ها بهتر جلوگیری کند.
  • اگرچه گفتیم که یک ماسک خوب باید چندین لایه داشته باشد اما به این نکته توجه داشته باشید که امکان تنفس بدون مشکل را به فرد بدهد.
  • قابلیت شستشو یا خشکشویی را بدون آسیب یا تغییر شکل داشته باشد.

مواد لازم برای تهیه‌ی ماسک در منزل

  • پارچه به اندازه‌ی مورد نیاز
  • قیچی
  • نخ و سوزن و در صورت در دسترس نبودن منگنه
  • کش

روش اول

پیش از شروع به کار، دست‌هایتان را با آب و صابون به خوبی بشویید. در مرحله‌ی بعدی سه تکه پارچه را در اندازه‌ی مورد نظر برش دهید. سپس سه قاشق غذا خوری معادل 300 گرم از نمک طعام را درون یک لیوان آب داغ معادل 100 سی سی حل کنید.

در مرحله‌ی بعدی یکی از این پارچه‌ها را درون محلول آب نمک قرار دهید تا کاملا ضد عفونی شود. لایه‌ی ضد عفونی شده را بین دو لایه‌ی دیگر قرار داده و چهار گوشه‌ی آن را منگنه کنید. در مرحله بعد کش‌ها را با استفاده از منگنه به دو طرف ماسک متصل کنید.

پس از هر بار استفاده می‌توان منگنه‌ها را باز کنید و لایه‌ی میانی را با استفاده از محلول آب نمک دوباره ضدعفونی کنید.

روش دوم

ابتدا یک الگو با توجه به اندازه‌ی صورت طراحی کنید.

در طراحی الگو و هنگام برش دادن کار به این نکته توجه ‌کنید که لازم است که از دو طرف کار مقداری فضا در نظر بگیرید تا کش ماسک را از درون آن رد کنید و به صورت یک حلقه گره بزنید.

دو تکه از پارچه‌ی اصلی و دو تکه از پارچه‌ای که به عنوان آستر کار در نظر گرفته‌اید را با توجه به الگو برش دهید.

ابتدا دو پارچه‌ی آستری سپس دو تکه پارچه‌ی اصلی را به هم بدوزید. در مرحله‌ی بعدی پارچه‌ی آستری را درون پارچه‌ی اصلی قرار داده و به آن بدوزید. سپس دو طرف ماسک را به صورت عمودی تا زده و فضایی برای عبور کش فراهم کنید.

در آخرین مرحله کش‌ها را متناسب با اندازه‌ی صورت برش داده و از درون ماسک رد کرده و آن را گره بزنید.

ماسک

بهترین پارچه برای درست کردن ماسک

حالا که روش درست کردن ماسک را می‌دانیم ممکن است این سوال هم پیش بیاید که از چه پارچه‌ای می‌توان برای درست کردن ماسک استفاده کرد؟

آزمایشات انجام شده نشان می‌دهد که کارایی ماسک‌ها با جنس‌های مختلف بسیار متفاوت است. بر اساس آمار به این نتیجه دست یافتند که بهترین ماسک‌های خانگی و دست ساز توانسته‌اند 79 درصد ویروس‌ها و ذرات آلوده، ماسک‌های جراحی 62 تا 65 درصد و ماسک‌های تنفسی فیلتردار حدود 97 درصد را فیلتر کنند.

موثرترین ماسک‌های دست‌دوز، ماسک‌هایی هستند که با دو لایه پارچه کتان با کیفیت بالای سنگین ‌وزن با رج‌ شمار  ۱۸۰ یا بیشتر دوخته شده‌اند. ماسک‌های دولایه‌ای که لایه بیرونی آن‌ها از پارچه کتان ساده و لایه درونی آن‌ها از پارچه فلانل هست نیز عملکرد خوبی دارند.

ماسک‌های یک لایه یا دولایه‌ای که از پارچه‌ی کتان سبک وزن با کیفیت پایین ساخته شده‌اند نیز دارای کیفیت و کارایی پایین‌تری هستند.

خوب است این نکته را بدانید که هر چه قدر تعداد لایه‌های یک ماسک بیشتر باشد مقاومت آن در برابر نفوذ ذرات افزایش پیدا نمی‌کند؛ درواقع افزایش تعداد این لایه‌ها باعث می‌شود انسان یک حس امنیت کاذب پیدا کند ولی در اصل افزایش تعداد لایه‌ها به منزله‌ی افزایش کیفیت یک ماسک نیست.

اگر شما هم تجربه ای در رابطه با درست کردن ماسک دارید در بخش نظرات تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا