ابزار و یراق

متر لیزری چیست؟ کاربرد متر لیزری، مزایا و معایب

متر لیزری چیست؟

متر لیزری فاصله‌یابی است که برای اندازه گیری دقیق از پرتو لیزر و عدسی استفاده می‌کند. طریقه کارکرد متر لیزری بدین صورت است که یک پالس متمرکز از نور را روی محل مورد نظر انداخته و زمان بازتاب آن را محاسبه می‌کند. در واقع این متر زمان بین تابش و بازتاب نور را اندازه گیری کرده و به فاصله تبدیل می‌کند.

فرمول محاسبه‌ی فاصله، بین هدف و فاصله‌سنج برابر نصف حاصل‌ضرب زمان پرواز در سرعت نور (D=CT/2) است. به‌دلیل بالا بودن سرعت نور، پالس فرستاده شده دقت اندازه‌گیری را افزایش می‌دهد.

سرعت و دقت متر لیزری

کاربرد متر لیزری

توانایی لیزر در تعیین موقعیت هدف با دقت و سرعت بالا غیرقابل انکار بوده که باعث محبوبیت ابزارهایی مثل تراز لیزری و متر لیزری شده است و به علت واگرایی کم بعد از طی مسافت زیاد می توان از آن به عنوان فاصله یابی با سرعت و دقت بالا استفاده کرد. نحوه کار با متر لیزری بسیار آسان بوده و تنها با روشن کردن آن، متر آماده استفاده است. از دیگر امکانات متر لیزری محاسبه میانگین بیشترین و کمترین فاصله میان دو نقطه با اندازه گیری بیشترین و کم‌ترین فاصله اندازه گیری است.

محاسبه با فرمول فیثاغورث

دقت متر لیزری

در فواصل شیب‌دار و یا فواصلی که نمی‌توان آن را به‌صورت مستقیم اندازه‌گیری کرد می‌توان به راحتی با استفاده از فرمول فیثاغورث یعنی اندازه‌گیری دو ضلع، ضلع سوم را محاسبه کرد.

کاربرد متر لیزری

سرعت متر لیزری

کاربرد متر لیزری بسیار گسترده است. از متر لیزری در نقشه‌برداری کوچک تا اندازه‌گیری‌های دقیق‌ در سطحی وسیع استفاده می‌شود. برای مثال می‌توان به ساخت مدل سه بعدی، در پروژه‌های بزرگ‌تر مانند محاسبه فاصله‌ی سلاح جنگی، نقشه برداری در زیر دریا، محاسبات پروژه‌های اکتشافی و حتی در ورزش و شکار اشاره کرد.

انواع متر لیزری

معایب متر لیزری

با توجه به کاربردهای فراوان این متر اکثر آن‌ها قابلیت محاسبه فاصله، مساحت، محیط و انواع محاسبات فیثاغورث را دارند اما در صورت خرید متر لیزری پیشرفته امکان محاسبات پیچیده‌تری هم‌چون اندازه‌ گیری چند مرحله‌ای، فضاهای چند وجهی، محاسبات غیر مستقیم و اندازه گیری زاویه را نیز خواهید داشت. هم‌چنین در بعضی از آن‌ها دوربین با قابلیت ذخیره سازی تصاویر و پایه‌ی هوشمند نیز تعبیه شده است. از دیگر قابلیت‌هایی که بعضی مترهای لیزری را متمایز می‌کند امکان ارتباط از طریق بلوتوث و وایرلس است که با استفاده از برنامه‌های مخصوص روی تلفن‌های هوشمند قابل استفاده است.

برد متر لیزری

برد در متر لیزری در مدل های مختلف تفاوت فراوانی دارد.برد متر ساده حدوداً ۲۰ متر و برد متر پیشرفته تا فاصله ۲۵۰ متر را اندازه‌گیری می‌کند. برد اکثر مترهای موجود در بازار حدود ۳۰ تا ۹۰ متر است.

اگر متر را برای کارهای ساده نیاز دارید، متر لیزری ساده با برد 20 متر مناسب بوده و نیازی به هزینه اضافی یا خرید متر ضد آب یا ضد ضربه نیست. برای اندازه گیری فضاهای وسیع‌تر تا متراژ حدوداً ۸۰۰ متر مربع با زوایا و اتاق‌های بیشتر یک متر میان رده نیاز شما را بر طرف خواهد کرد اما برای کارهای پیشرفته‌ مانند پیمانکاران ساختمانی، راه سازی و عمرانی به متر لیزری با دقت عمل بالاتر و برد بیشتر احتیاج دارید تا بتوانید فضاهایی وسیع‌تر را اندازه گیری کرد.

مزایای متر لیزری

مزایای متر لیزری

در واقع این مترها با مترهای نواری قدیمی قابل مقایسه نیست زیرا این دستگاه حتی در شرایط نه چندان مساعد جوی با قدرت بالایی عمل می‌کند. از طرفی دیگراستفاده از متر لیزری نیاز شما به یک شخص دیگر برای کمک در محاسبات را از بین برده و شما در حالی‌که در یک نقطه ایستاده‌اید، بدون نگرانی درباره‌ی موانعی که ممکن است روی زمین وجود داشته باشد، توانایی محاسبه تمام فواصل را بدون پیمودن مسیر و برداشتن موانع خواهید داشت. از دیگر نکات مهم این متر نشان دادن لحظه‌ای محاسبات روی صفحه نمایش و روی نمایشگر تلفن همراه شماست که می‌تواند سرعت عمل کار را تا حد بسیار زیادی بالا ببرد.

با توجه به اینکه گاهی محاسبه‌ی بعضی فواصل می‌تواند سخت یا پر دردسر و خطرناک جلوه کند متر لیزری امنیت شما را فراهم خواهد کرد برای مثال اندازه‌گیری سقف‌های بلند در پروژه‌های وسیع یا در صنایع مهم دیگر که لوله‌های ورودی و خروجی در زیر زمین تعبیه شده متر لیزری به شما کمک می‌کند تا با امنیت بیشتری به کار خود ادامه دهید.

معایب متر لیزری

به هر حال به همان میزان که این تکنولوژی توانسته محاسبات را راحت و دقیق انجام دهد می‌تواند در صورت استفاده نادرست، مخرب باشد به عنوان مثال نباید به نور لیزر بطور مستقیم و بدون عینک مخصوص نگاه کرد در غیراینصورت به چشم آسیب جدی وارد می شود. لیزر بر اساس شدت نور لیزر به 4 کلاس مختلف تقسیم بندی می‌شوند. کلاس مورد استفاده در لیزرهای اندازه گیری نوع 2 بوده که قدرت آن 1MV و طول موج آن 400 تا 700 است که کمترین آسیب را  به بدن انسان و محیط اطراف وارد می‌کند.

راهنمای خرید متر لیزری

اپلیکیشن متر لیزری

دقت عمل، نوع منبع تغذیه، داشتن یا نداشتن باتری اضافی، میزان حافظه داخلی که به شما امکان ذخیره سازی اندازه‌گیری را می‌دهد، قابلیت نصب اپلیکیشن‌های مخصوص، قابلیت انتقال داده به گوشی‌های هوشمند، میزان مقاومت در شرایط نامناسب جوی و داشتن کیف مقاوم و محافظ از نکاتی است که باید هنگام خرید به آن دقت کرد.

با توجه به اینکه این‌روزها نرم‌افزارهای تلفن همراه به طرز عجیبی کاربردی شده و کار را برای کاربر راحت کرده سیستم عامل‌های اندروید و ios اپلیکیشن‌هایی برای استفاده از متر لیزری روانه بازار کرده که از انواع آن می‌توان به measuring on, measuring master و magic plan اشاره کرد. در ادامه ویدئویی درباره کار با متر لیزری و اپلیکیشن آن قرار دادیم.

تبدیل گوشی به متر لیزری

با پیشرفت تکنولوژی دیگر نیازی نیست برای اندازه‌گیری‌های معمولی و غیر حرفه‌ای حتما ابزاری خاص تهیه کنید بلکه با استفاده از گوشی‌های همراه می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید. بسیاری از تلفن‌های همراه این قابلیت را دارند برای مثال گوشی‌های آیفون اپلیکیشن مخصوص اندازه‌گیری با نام Measure را دارند که برای استفاده از آن کافی است به این اپ مراجعه کنید و با پین کردن و مشخص کردن دو نقطه فاصله مورد نظر را اندازه بگیرید.

اگر از گوشی‌های هوشمند دیگر که این برنامه را ندارند استفاده می‌کنید کافی است از گجتی به نام ipin کمک بگیرید. این گجت مثل هدفون به جک 35 میلی‌متری متصل شده و گوشی هوشمند را به یک متر لیزری تبدیل می‌کند. ipin با چرخش 90 درجه روشن می‌شود و با گرفتن یک عکس همه ابعاد داخل عکس را با دقت بالایی ذخیره می‌کند.

مقایسه متر لیزری و متر معمولی

سوالات متداول

برندهای متر لیزری موجود در بازار

از پر فروش‌ترین انواع متر لیزری می‌توان لایکا، بوش، مارمونیکس، ماکیتا، یونیتی و فلوک اشاره کرد که لایکا و بوش از پیشتازان آن هستند.

برد متر لیزری چقدر است؟

برد در متر لیزری در مدل های مختلف تفاوت فراوانی دارد.برد متر ساده حدوداً ۲۰ متر و برد متر پیشرفته تا فاصله ۲۵۰ متر را اندازه‌گیری می‌کند. برد اکثر مترهای موجود در بازار حدود ۳۰ تا ۹۰ متر است.

خلاصه
مقایسه متر لیزری و متر معمولی
عنوان
مقایسه متر لیزری و متر معمولی
توضیحات

مقایسه متر معمولی و متر لیزری از لحاظ مختلف مانند دقت و سرعت اندازه گیری

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۴ نظر ثبت شده

    1. ممنون از لطف شما. لطفا اگر انتقاد یا پیشنهادی نسبت به محتوای سایت سازوکار دارید با ما در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا