خودت بساز

آموزش جامع ساخت میز به صورت ویدئویی

چگونه میز چوبی بسازیم ؟

میز جلومبلی، میز کنسول، میز عسلی، انواع مدل میز غذا خوری و … همگی از انواع مختلف میز هستند و همین طیف گسترده نشان‌دهنده میزان اهمیت و کاربرد میز است. در ساخت میز از جنس‌های مختلفی استفاده می‌شود اما میز چوبی از محبوب‌ترین انواع آن است. ساخت میز چوبی از پروژه‌هایی است که برای هر نجار مبتدی تا حرفه‌ای می‌تواند جالب باشد. با ما همراه باشیئ تا در ادامه به بررسی مراحل ساخت میز چوبی بپردازیم.

ابزار مورد نیاز برای ساخت میز چوبی

خرید دریل

تهیه طرح کلی میز

تهیه‌ی طرح کلی میز

اولین قدم رسم طرح کلی میز است؛ در طراحی میز باید هدف استفاده را در نظر بگیرید و میز را با توجه به کاربرد آن ترسیم کنید.

تعیین ابعاد میز

تخته چوب

در این مرحله باید ابعاد میز را مشخص کنیم، این کار به ما کمک می‌کند تا بدانیم که چه مقدار چوب برای ساخت میز چوبی لازم است. اگر می‌خواهید از میز چوبی در فضای باز استفاده کنید باید از چوب‌های جنگلی برای ساخت میز استفاده کنید. اگر نجار تازه‌کار هستید بهتر است از چوب نرم مانند کاج یا صنوبر استفاده کنید تا کار نجاری آسان‌تر شود.

ساخت رویه‌ میز

در این مرحله باید طرح رویه میز را روی تکه چوب رسم کنید و با استفاده از اره آن را ببرید.

رویه میز

ساخت بخش زیرین میز

شاید این سؤال برای شما مطرح شود که منظور از قسمت زیرین میز چیست؟ منظور از زیر میز چوب‌هایی است که به زیر میز متصل می‌شود و کمک می‌کند تا پایه‌ها به میز متصل و ثابت شوند. برای این کار باید به فاصله چند سانتی‌متر از لبه میز را علامت‌گذاری کرده و 4 قطعه چوب را به اندازه خطوط علامت زده، کنار هم قرار داده و با استفاده از چسب چوب و پیچ به زیر میز متصل کنید.

ساخت پایه های میز چوبی

نکته‌ مهمی که در تهیه و ساخت پایه میز باید مد نظر قرار دهید، یکسان بودن طول تمامی پایه‌ها است. در صورتی که طول پایه‌های میز برابر نباشد میز به اصطلاح در جای خود لق می‌زند. ابتدا یکی از چوب‌ها را به اندازه دلخواه ببرید سپس بقیه پایه‌ها را به اندازه پایه اولی ببرید. در قسمت بعد تمامی پایه‌ها را با گیره‌ی مخصوص در کنار هم قرار داده و پایه‌ها را به اندازه مساوی ببرید تا یکی کوتاه و دیگری بلند نباشد. (پایه اول را به عنوان اندازه اصلی در نظر بگیرید)

در آخر پایه‌ها را سنباده زده تا سطح آن‌ها صاف شده و تیزی لبه پایه ها از بین برود.

بریدن چوب
بریدن پایه میز
بریدن پایه میز

اتصال پایه ها به میز چوبی

در این مرحله پایه‌های برش داده شده را با استفاده از چسب به میز وصل می‌کنیم. برای این کار میز را بر عکس روی زمین قرار داده و پایه اول را در یک گوشه زیر میز قرار دهید. توجه کنید محل قرار گیری پایه و میز طوری باشد که گوشه پایه در گوشه میز قرار بگیرد. قسمت‌هایی که به میز متصل می‌شود را چسب زده و با پیچ محکم کنید. همین کار را برای پایه‌های دیگر انجام داده و پایه‌ها را با گیره محکم به میز متصل کنید.
اتصال پایه‌ها به زیر میز امر بسیار مهمی است؛ زیرا یک سهل انگاری کوچک در هنگام اتصال پایه‌ها می‌تواند تعادل میز را بر هم بزند، پس در هنگام اتصال باید به این نکته توجه داشته باشید که پایه‌ها حتماً با زاویه‌ی قائمه قرار بگیرند.

اتصال پایه‌ها به میز چوبی
خرید چسب
اتصال پایه‌ها به میز چوبی

پس از آن میز را روی سطحی صاف و هموار قرار دهید تا از هم اندازه بودن پایه‌ها و تعادل میز مطمئن شوید.

میز چوبی
خرید سنباده گرد لرزان

پرداخت و رنگ آمیزی میز چوبی

در این مرحله میز چوبی آماده شده است و می‌توانید پس از سنباده زدن سطح، میز را به سلیقه‌ی خودتان آن را رنگ آمیزی کنید و یا حتی طرح‌ دلخواهتان را روی آن ایجاد کنید.

میز چوبی
به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

یک نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا