ابزار و یراق

راهنمای خرید انواع ابزار اندازه گیری و کاربرد هریک

معرفی ابزارهای اندازه گیری

یکی از اساسی‌ترین ابزاری که هر نجاری به آن نیاز دارد ابزاری دقیق برای اندازه‌گیری است. وقتی یک نجار از ابزاری برای انداره‌گیری استفاده می‌کند به طور قطع نتیجه کار بسیار تمیز و دقیق خواهد بود. استفاده از این گونه ابزار باعث می‌شود که کار با کیفیت‌ و دقت بیشتر انجام شود و دور ریز کار کمتر باشد اما نکته‌ی مهم استفاده از ابزار درست مطابق با نوع و اندازه قطعه کار است. اگر به کار با چوب علاقه‌مندید یا حتی یک نجار حرفه‌ای هستید بهتر است اطلاعات کافی نسبت به هر کدام از آن‌ها داشته باشید. در این مقاله شما را با انواع ابزار اندازه‌گیری آشنا خواهیم کرد.

متر نواری

متر نواری

متر نواری اولین و مهم‌ترین ابزار اندازه گیری است که افراد حرفه‌ای و حتی کاربر خانگی به‌راحتی از آن استفاده می‌کنند. متر نواری در انواع متفاوت و واحدهای اندازه‌گیری مختلف موجود است. این مترها هم به صورت نواری  و انعطاف پذیر و هم با استحکام بیشتر برای کارهای مختلف دیگر در بازار موجود است. متر نواری باید به راحتی قابل استفاده باشد؛ یعنی بیرون کشیدن آن سخت نبوده و قفلی برای اندازه‌گیری های دقیق داشته باشد. هم‌چنین بهتر است در صورتی که متر قدیمی شده و به راحتی قابل خواندن نیست هر چه زودتر آن را تعویض کنید.

متر نواری

متر لیزری

متر لیزری

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نوع دیگری از متر در بازار موجود است که توسط نور متر لیزری کار کرده و به راحتی و بسیار دقیق متراژ مورد نظر شما را محاسبه می‌کند. البته این متر بیشتر در محاسبات ساختمانی، تاسیساتی و حرفه‌هایی از این قبیل که باید میزان خطا در آن صفر باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گونیای ساده

گونیا نجاری

در هنگام سرهم بندی بعضی قطعه کارها به زاویه‌ی 90 درجه برای اتصال احتیاج دارید. گونیای ساده به شما کمک می‌کند که قطعه ها را با زاویه 90 درجه و به راحتی و بدون نیاز به متر ایجاد کنید. دو ضلع گونیای ساده ثابت بوده و می‌توانید بعد از اندازه گیری با مداد اندازه‌ها را علامت‌گذاری کرده و سپس پروژه را پیش ببرید.

گونیای تاشو، بازشو یا متحرک

گونیا تاشو

این گونیا تقریباً همان شمایل یک گونیای ساده را دارد با این تفاوت که هر دو قسمت خط کش به کار رفته در آن، متحرک بوده و دسترسی و کار با آن را آسان‌تر می‌کند. این نوع گونیا به دلیل متحرک بودن کارایی بالایی داشته و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گونیای مرکب

گونیای مرکب

گونیای مرکب یکی از ابزارهای اندازه گیری است که در صنایع مختلف از جمله فلز، چوب و کارهای معماری استفاده می‌شود. این ابزار به دلیل چند کاره بودن مورد توجه اکثر نجاران قرار گرفته است. در واقع این گونیا از سه ابزار اندازه‌گیری تشکیل شده که به صورت تمام فلزی و پلاستیکی در اندازه‌های متعدد در بازار موجود است. این گونیا را می‌توان هم در قطعه کار زاویه دار و هم گرد مورد استفاده قرار داد. به وسیله‌ی این ابزار می‌توانید زاویه 45 و 90 درجه را با دقت اندازه بزنید. هم‌چنین گونیای مرکب، عمق سوراخ و شیار مورد نظر را به شما خواهد داد. سه قسمت این گونیا عبارتند از مرکز یاب، سرگونیایی و سر زاویه یاب. این خط کش در اره میزی و برش فارسی بسیار کاربرد داشته و قابلیت بررسی انواع زوایا را دارد.

گونیای مرکب

گونیای فارسی

این گونیا مانند گونیاهای دیگر عمل کرده با این تفاوت که در این گونیا می‌توان زاویه را روی 45 و 135 درجه ثابت نگاه داشت. این ابزار اندازه‌گیری همان‌گونه که از اسم آن پیداست برای برش‌های فارسی به کار برده می‌شود.

تراز زاویه سنج

زاویه سنج

تراز در واقع نوعی گونیای دیجیتال است زیرا با همان ساختار گونیای متحرک ساخته شده فقط با این تفاوت که تمامی عمل‌کرد آن به صورت دیجیتال انجام می‌شود. این ابزار برای نصاب‌های کابینت، مهندسین حوزه‌ی دکوراسیون داخلی و بسیاری از حرفه‌های دیگر که احتیاج به نصب با دقت بالا دارند کاربرد دارد.

کولیس چیست؟

کولیس

کولیس ابزاری است برای اندازه‌گیری که با توجه به دقت بسیار بالای آن در خیلی از صنایع کاربرد دارد. این ابزار عمق شکاف، ضخامت و عرض مورد نظر را محاسبه می‌کند. کولیس در سه نوع متداول یعنی کولیس ورنیه یا ساده، کولیس ساعتی یا عقربه‌ای و کولیس دیجیتالی در بازار موجود است که دقیق‌ترین نوع آن کولیس دیجیتالی است. البته کولیس پرگاری و فنردار هم از جمله کولیس‌های دیگری است که به دلیل دقت پایین، کم‌تر از آن‌ها استفاده می‌شود.

کولیس دیجیتال

برخی از ابزارهایی که برای اندازه‌گیری استفاده می‌شوند در حقیقت ابزار دقیق اندازه گیری هستند؛ به این معنا که کوچکترین اندازه‌ها حتی به کوچکی 0.001 را هم اندازه می‌گیرند. وجود ابزار دقیق اندازه‌گیری در تولیدات نجاری اهمیت بالایی دارد زیرا دقت تاثیر زیادی بر ظرافت و حتی استحکام کار دارد.

برای آشنایی بیشتر با ابزار دقیق اندازه‌گیری و کاربرد هریک به ویدیوی زیر مراجعه کنید.

خط کش نجاری

خط کش نجاری

کار با خط کش در عین راحتی کمی به دقت بیشتری احتیاج دارد. در کار نجاری برای استفاد‌ه‌ی بهینه از خط کش از گونیا یا stopper برای تکیه‌گاه استفاده می‌کنند تا دقت عمل آن را بالا ببرند. خط‌‌کش‌های نجاری در انواع مختلفی مانند کوچک، بزرگ، تاشو و انواع دیگری که بعضی می‌تواند دست ساز و توسط خود نجار ساخته شود موجود است. البته با توجه به اینکه این روزها ابزارهای اندازه‌گیری با دقت بالاتر در بازار موجود است از این خط کش‌ها بیشتر در کارهای کوچک و توسط نجارهای قدیمی استفاده می‌شود.

stopper

خط کش های تیره دار

استفاده از خط کش‌های تیره دار در مدل‌های قدیمی و جدید بسیار بین نجاران مرسوم بوده و برای مثال در اتصالاتی همچون فاق و زبانه، کام و زبانه و … استفاده می‌شود.

خط کش نجاری

چرخ اندازه گیر

هنگام استفاده از این ابزار باید دسته‌ی چرخ را گرفته، آن را صفر کرده و در نقطه‌ی آغاز محاسبه گذاشت. سپس از فراز و فرودهای موجود در قطعه کار عبور داد و در انتها با محاسبه‌ی دور چرخ، اندازه‌ی مورد نظر را به دست آورد، البته می‌توان در بعضی موارد از متر خیاطی به جای این ابزار استفاده کرد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا