ابزار و یراق

اره عمود بر چیست؟ | نکاتی که در انتخاب اره عمود بر باید مد نظر قرار داد

برای برش منحنی به خصوص روی نئوپان، تخته سه لا و دیگر مواد مشابه تنها تعداد اندکی از ابزار برقی هستند که می توانند این کار را انجام دهند که یکی از این ابزار اره عمود بر است. از آنجا که تیغ اره عمود بر تمایل زیادی به خم شدن و خراب کردن برش مستقیم دارد، درمیان تمام نجاران ماهر که آثار نفیس تولید می کنند، محبوب نیست. اما این مشکلات قابل مدیریت است. 

امکان برش زاویه دار نباید از اضافه کردن یکی از این ابزار چندکاره جلوگیری کند، ابزار برقی قابل حمل به مجموعه تان اضافه کنید

این محصول با داشتن ویژگی های خوب می تواند در بسیاری از کارهای نجاری کمک کند.

خرید عمود بر

ویژگی‌های مهم اره عمود بر

اره عمود بر خوب و گران دو ویژگی اصلی و مهم دارند که باعث ارزش آن می شوند. عملکرد پاندولی و سرعت متغیر. ویژگی های دیگر اهمیت کمتری دارد اما ممکن است برای شما مهم باشد.

اره عمودبر

عملکرد پاندولی

حرکت پاندولی به حرکت رو به جلو و عقب تیغه ی دستگاه گفته می شود که بوسیله ی بازویی خاص ایجاد می شود.

به این ترتیب که تیغه علاوه بر حرکت بالا و پایین، به منظور برش سریعتر و راحت تر، همانند پاندول ساعت به جلو و عقب نیز حرکت می کند.

تیغ اره استاندارد فقط در جهت بالا و پایین حرکت می کند در حالیکه تیغه در عملکرد پاندولی که بعضی اره های عمود بر آن را دارند، به آرامی به سمت جلو و درون قطعه کار رفته و چوب را از سمت بالا برش می زند، سپس به سمت عقب برگشته و اره کاری را از زیر انجام می دهد.

حرکت تیغه نسبتا بیضی شکل بوده که فرسایش  و لق زدن تیغه را به حداقل می رساند. خم شدن تیغه اتفاقی است که در کار کردن با هر نوع ماده ای ممکن است رخ دهد اما برشی که با حرکت پاندولی ایجاد می شود صاف تر از برشی است که با حرکت استاندارد اره ایجاد می شود.

سرعت متغیر

اره های عمود بر با کیفیت امکان تغییر سرعت دارند. اگرچه این قابلیت برای اره کاری چوب بسیار ضروری نیست اما برای برش فلزات  یا برش هایی که با سرعت پایین بهتر ایجاد می شوند، اهمیت دارد.

سرعت پایین اره برای بریدن منحنی های پیچیده بسیار کاربرد دارد. اگرچه داشتن قابلیت تغییر سرعت زباد استفاده نمی شود اما از ویژگی هایی است که ارزش سرمایه گذاری و خرید اره عمود بر گران تر را دارد.

قدرت موتور

حداکثر عمق برشی که اکثر اره های عمود بر روی چوب ایجاد می کنند برابر 5 سانتی متر و روی فلز برابر 12 میلی متر است. البته انواعی از دستگاه وجود دارد که برشی عمیق تر ایجاد می کنند اما لزوما این ویژگی مطلوب نیست. هرچه برش عمیق تر باشد امکان خم شدن و شکستن تیغه بیشتر می شود.

از آنجا که تیغ اره عمود بر تمایل به خم شدن دارد علی الخصوص هنگام یجاد برش عمیق روی تخته های ضخیم، ممکن است تخته چوب را با زاویه ببرد و خط برشی مستقیم ایجاد نکند.

برای مقابله با این اتفاق، از بریدن چوب مستقیما روی خط برش پرهیز کنید. بجای این کار مقداری از چوب به اندازه 3 میلی متر را در کنار خط برش باقی بگذارید و در آخر با سنباده استوانه ای لبه آن را صاف کنید.

مقایسه اره عمود بر برقی و شارژی

اغلب تولیدکنندگان اره عمود بر شارژی را پیشنهاد می دهند. اگرچه این دستگاه در مقایسه با برقی، توان و قدرت پایین تری دارند اما در اره عمود بر جدید با تغییر تکنولوژی توان باتری را افزایش داده اند و این تفاوت را از بین برده اند. اره عمود بر برقی ساده کارهای نجاری شما را به آسانی انجام می دهد اما اگر از آن دسته صنعتگرانی هستید که چند مدل از هر ابزار برقی دارید، عمود بر شارژی گزینه ای ایده آل است.

اره منبت کاری

اره منبت کاری از دسته اره عمود بر است. این اره دستگیره ای برای هدایت تیغه در بالای آن و مستقیما روی خط تیغه داشته که امکان چرخش تیغه حین برش را فراهم می کند. به نظر می رسد برش منحنی های پر پیچ و خم با استفاده از این دستگاه بسیار ساده باشد اما مشکل اصلی این اره ها این است که باید به قطعه کار پشت تیغه فشار وارد شود تا برش به خوبی کنترل شود. از طرفی دیگر دستگیره اره باید کنترل شود تا زاویه ها به خوبی بریده شود. 

اما بعضی نجاران معتقدند قابلیت حرکت دادن این دستگاه غیر ضروری بوده و در برخی موارد کار را خراب می کند.

خط هدایت لیزری

برخی مدل های جدید اره عمود بر خط لیزری برای هدایت دارد که خطی قرمز باریکی روی تکه چوب و دقیقا جایی که اره می برد، می اندازد مانند خط لیزری که مدل های جدید اره گردبر دارد. 

دمنده گرد و خاک

انواعی از اره عمود بر وجود دارد که جریان هوایی درست در قسمت بالای تیغه و روی قطعه کار می دمد. با این کار خاک اره و گرد و غبار روی سطح کار و قسمتی که قرار است بریده شود، تمیز می شود و خط برش راحت تر تشخیص داده می شود. این ویژگی نسبتا مفید است اما ضروری نیست.

در انواع پیشرفته اره، جریان هوا قابل تنظیم است. 

تعویض تیغه بدون ابزار

تعویض تیغ اره های قدیمی با آچار شش گوش یا ابزار دیگر امکان پذیر بود اما امروزه انواعی از اره به بازار آمده که عملیات تغییر تیغ اره را بسیار آسان کرده و به هیچ ابزار دیگری نیازی ندارد.

پایه تراز

بیشتر اره های عمود بر دارای پایه بوده که قابل تنظیم هستند و امکان تنظیم زاویه را به شما می دهند. بهترین ابزار انواعی هستند که می توانند روی زاویه هایی که بیشترین کاربرد را دارد مانند 22.5، 45 و 60 درجه از قبل تنظیم شوند. 

ار سفارش اره عمودبر با پایه آلومینیومی اجتناب کنید، بهترین جنس برای پایه این دستگاه استیل است.

اره عمودبر

ویژگی های اضافی

قطعه ای در قسمت پایه تراز قابل نصب است که خرده و براده چوب را کنترل کرده و کمک می کند تا به حداقل برسد.

کلید ضامن دار با قابلیت قفل شدن، امکان تنظیم سرعت دستگاه و ثابت کردن آن در سرعت مشخصی را فراهم می کند.

انواعی از اره عمودبر وجود دارد که کیسه ای به انتهای آن وصل می شود و گرد و غبار را جمع می کند. این ویژگی برای افرادی که به گرد و خاک آلرژی دارند بسیار ایده آل است. انواعی از اره عمود بر قابلیت نصب به جارو برقی صنعتی را داشته که می توانند خاک اره را به خوبی جمع کنند.

بعضی ویژگی های ناملموس وجود دارد که باید مطرح شود. شکل دسته و انعطاف پذیری از ویژگی هایی است که بین اره عمود بری که دوست دارید و اره عمود بری که با آن کار می کنید، تمایز ایجاد می کند. 

همچنین انواع ضد لرزش برای جلوگیری از آسیب به دست بسیار مفید است.

از میان تمام ویژگی ها، سرعت متغیر مهمترین آن ها و پس از آن عملکرد پاندولی بسیار کاربردی است. در کنار این ها انتخاب ویژگی های دیگر تا حد زیادی به ترجیح شخصی و کاری که می خواهید انجام دهید بستگی دارد. 

بهتر است اره عمود بری که با کاری که می خواهید انجام دهید مطابقت دارد انتخاب کنید و ویژگی های دیگر را نا دیده بگیرید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا